Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
hydra
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 39
Joined: Mon Apr 12, 2010 10:53 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by hydra »

anticapitalist wrote:Διαβάζοντας το τοπικ, και τη λογική που κυριαρχεί στα περισσότερα πόστ, είναι πανεύκολο να καταλάβεις το λόγο που χρεωκόπησε η χώρα...
Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κι εγώ. Πολύ συνοπτικά, επειδή τα θέλουμε όλα δημόσια, δωρεάν και με δυνατότητα βολέματος.
Έλεος πια με την αντίσταση σε κάθε μορφή προόδου.
Ζούμε σε έναν κόσμο που κυριαρχεί ο καπιταλισμός. Αυτό μην ονειρεύεστε ότι θα αλλάξει. Μάθετε να αναγνωρίζετε τι είναι πρόοδος με βάση τα δεδομένα του πραγματικού μας κόσμου και όχι του κόσμου των ονείρων σας που ποτέ δεν θα έχετε (και που δεν γίνεται να έχετε. Γιατί? Επειδή απλά υπάρχουν ΧΡΗΜΑΤΑ).
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Adamaklas »

ShadowMech wrote:
anticapitalist wrote: Θα σκεφτούμε αυτούς που θα σπουδάζουν στο ΕΜΠ μετά απο μας??
Εδω οι αλλοι δε σκεφτονται αυτους που σπουδαζουν (στα αληθεια, και δεν το εχουν γυρισει σε "επαγγελματιας συνδιακαλιστης") ΜΑΖΙ με αυτους... Εμεις θα σκεφτουμε τους επομενους? Χμ...

Και ναι ισως προτιμω να τελειωσω μια ωρα νωριτερα , να βγω με καλυτερες προοπτικες στην αγορα εργασιας, και σε αυτη τη ζουγκλα που εχει γινει η αγορα εργασιας να επιβιωσω και αν γινεται να προοδευσω, για να εχω αλλωστε να πληρωσω τα διδακτρα που λες για τα παιδια μου.
Η μοιρα ποτε στην ιστορια δεν ηταν ευγενικη με αυτους που βρισκονταν στη πλευρα των αδυναμων, συγνωμη κιολας που δε θελω να ειμαι σε αυτη τη πλευρα.
Ισως ρε συ, αν ειμασταν ετσι οπως τα λεει ο anticapitalist να μν χροιαζοταν τωρα να επιβιωσεις, και να μπεις μεσα σε μια ζουγκλα, ισως να μην χροιαζοταν καν να γινουν καταληψεις τωρα, και ισως να μην υπηρχε καν αυτο το νομοσχεδιο, ισως να ηταν πολλα πραγματα διαφορετικα, και σιγουρα μα σιγουρα καλυτερα. Αλλα προτιμουμε να ζουμε στο εφημερο και οπως λαχει, παρα να στρωσουμε τον κολο μας κατω και να αλλαξουμε τιποτα. Και ναι εμεις πρεπει να τα κανουμε ρε συ αυτα! Και χροιαζεται ΠΟΛΥΥΥ δυναμη.
Last edited by Adamaklas on Mon Aug 29, 2011 8:26 pm, edited 1 time in total.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
Ri3la
Corporal
Corporal
Posts: 19
Joined: Wed Jun 22, 2011 12:27 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Ri3la »

ShadowMech wrote:
Εδω οι αλλοι δε σκεφτονται αυτους που σπουδαζουν (στα αληθεια, και δεν το εχουν γυρισει σε "επαγγελματιας συνδιακαλιστης") ΜΑΖΙ με αυτους... Εμεις θα σκεφτουμε τους επομενους? Χμ...

Και ναι ισως προτιμω να τελειωσω μια ωρα νωριτερα , να βγω με καλυτερες προοπτικες στην αγορα εργασιας, και σε αυτη τη ζουγκλα που εχει γινει η αγορα εργασιας να επιβιωσω και αν γινεται να προοδευσω, για να εχω αλλωστε να πληρωσω τα διδακτρα που λες για τα παιδια μου.
Η μοιρα ποτε στην ιστορια δεν ηταν ευγενικη με αυτους που βρισκονταν στη πλευρα των αδυναμων, συγνωμη κιολας που δε θελω να ειμαι σε αυτη τη πλευρα.
Μάλλον έπρεπε να έχεις γεννηθεί λιοντάρι :P
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by electron »

Ri3la wrote:
ShadowMech wrote:
Εδω οι αλλοι δε σκεφτονται αυτους που σπουδαζουν (στα αληθεια, και δεν το εχουν γυρισει σε "επαγγελματιας συνδιακαλιστης") ΜΑΖΙ με αυτους... Εμεις θα σκεφτουμε τους επομενους? Χμ...

Και ναι ισως προτιμω να τελειωσω μια ωρα νωριτερα , να βγω με καλυτερες προοπτικες στην αγορα εργασιας, και σε αυτη τη ζουγκλα που εχει γινει η αγορα εργασιας να επιβιωσω και αν γινεται να προοδευσω, για να εχω αλλωστε να πληρωσω τα διδακτρα που λες για τα παιδια μου.
Η μοιρα ποτε στην ιστορια δεν ηταν ευγενικη με αυτους που βρισκονταν στη πλευρα των αδυναμων, συγνωμη κιολας που δε θελω να ειμαι σε αυτη τη πλευρα.
Μάλλον έπρεπε να έχεις γεννηθεί λιοντάρι :P
Καλυτερα λιονταρι παρα αιωνιο παπαγαλακι. ;)
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by who »

hydra wrote:
anticapitalist wrote:Διαβάζοντας το τοπικ, και τη λογική που κυριαρχεί στα περισσότερα πόστ, είναι πανεύκολο να καταλάβεις το λόγο που χρεωκόπησε η χώρα...
Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κι εγώ. Πολύ συνοπτικά, επειδή τα θέλουμε όλα δημόσια, δωρεάν και με δυνατότητα βολέματος.
Έλεος πια με την αντίσταση σε κάθε μορφή προόδου.
Ζούμε σε έναν κόσμο που κυριαρχεί ο καπιταλισμός. Αυτό μην ονειρεύεστε ότι θα αλλάξει. Μάθετε να αναγνωρίζετε τι είναι πρόοδος με βάση τα δεδομένα του πραγματικού μας κόσμου και όχι του κόσμου των ονείρων σας που ποτέ δεν θα έχετε (και που δεν γίνεται να έχετε. Γιατί? Επειδή απλά υπάρχουν ΧΡΗΜΑΤΑ).
Δε τα λες ειρωνικά έτσι;
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
evakon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 57
Joined: Thu Dec 02, 2010 1:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by evakon »

anticapitalist wrote:Διαβάζοντας το τοπικ, και τη λογική που κυριαρχεί στα περισσότερα πόστ, είναι πανεύκολο να καταλάβεις το λόγο που χρεωκόπησε η χώρα...

Οπωσδήποτε δεν πρέπει να γίνει τώρα η κινητοποίηση, γιατι πρέπει να περάσω κάποια μαθήματα. Να περιμένουμε κανα μήνα.
Το νομοσχέδιο ψηφίστηκε την τρίτη, αλλά εμείς να περιμένουμε κανα μήνα, για να περάσουμε 4-5 μαθήματα.
Γιατι έτσι μας αρέσει. Γιατι δεν παει να καιγεται το ΕΜΠ, το μόνο ζήτημα είναι να το τελειώσουμε, να φευγουμε απο δώ, να λέμε οτι είμαστε απόφοιτοι ΕΜΠ, και να βγάζουμε λεφτά από τη δουλειά που θα βρούμε (μπουάχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα).
Γιατί εμείς είμαστε πάνω από όλα. Θα σκεφτούμε αυτούς που θα σπουδάζουν στο ΕΜΠ μετά απο μας??
Στην τελική στα αρχίδια μας, θέλουμε να την κάνουμε από τη χώρα, μόνο το κωλόχαρτο να πάρουμε θέλουμε.

Δεκτά όλα αυτά. Αλλά πείτε τα. Μη λέτε αρλούμπες οτι κόπτεστε για την ποιότητα σπουδών, και δε θέλετε να χαθεί ούτε ώρα μάθημα. Με αυτό το νόμο, είτε είναι ανοιχτή η σχολή είτε κλειστή, δε βλέπω και μεγάλη διαφορά.

Σύμφωνα με την ευρωπαική πολιτική, το επόμενο (και τελευταίο) βήμα είναι το σπάσιμο της σχολής σε 3+2 και η εισαγωγή διδάκτρων στο τέταρτο και το πέμπτο έτος. Αλλά θα μου πείς εμείς τότε θα έχουμε φύγει από το ίδρυμα. Άρα μάλλον καλύτερα να γίνει η εξεταστική...
Μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις συγκεκριμένα τα μέτρα του νομοσχεδίου που πιστεύεις οτι "καίνε" το ΕΜΠ;
thopis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 18
Joined: Tue Dec 07, 2010 7:15 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by thopis »

μου λέει κάποιος τι έχουμε πετύχει με τις περσινες η παλιότερες καταλήψεις ? γιατι δν γίνεται να αντιδρασουμε με ανοιχτη σχόλη? και ολοι αυτοι οι φωστηρες των παραταξεων που ετσι κι αλλιως εχουν ξεχασει πως ειναι απο μεσα τα αμφιθέατρα γιάτι δν εχουν σκεφτει τπτ αλλο ? αντιδραση δν σημαινει καταληψη
nikolas87
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 69
Joined: Thu Dec 09, 2010 6:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by nikolas87 »

να σου πω εγω
επιμηκυνουμε τις διακοπες τ ων καθηγητων.
καθικια κομματοσκυλα ανοιχτε τα μυαλα σας κ ας συμβαλουμε με τη προσωπικη μας προοδο στη προοδο της σχολης μας.
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Adramelch »

Και τα κανάλια ως γνωστόν σπέρνουν σύγχυση. Τίτλος MEGA: "Έκλεισαν ΕΜΠ και Πανεπιστήμιο Αθηνών".
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Nameless »

Η κλασσικη συζητηση η οποια καταληγει στο : Κακος καπιταλισμος. Καλος αριστερος.
Δυστυχως ο ανθρωπος ειναι ενας (κατα πλειοψηφια).
Αλλα ειμαστε νεοι μωρε. Ας αγνοησουμε τι μας εμαθε η ζωη. Και ας κανουμε τα ονειρα μας. Αλλωστε εχουμε τις παραταξεις να μας ταιζουν ονειρα και αγωνες (δουλεια τους ειναι).
Και οταν μεγαλωσουμε με το καλο. Οταν θα εχουμε χορτασει αγωνες, ή θα ειμαστε εργατοπατερες ή ΠΑΣΟΚοι και ΝΔημοκρατες. Οπως και να'ναι θα ειμαστε βολεμενοι.
Και μετα καταλαβαινετε πως εφτασε η χωρα εκει. Φταινε μονο οι κακοι δεξιοι. ΑΦΟΥ ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ηταν "ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ" σαν και εσας (καποτε)!!!
Να'ναι καλα ο Ανδρεας. Κατι ηξερε οταν εβαλε τις παραταξεις στις σχολες. Αλλωστε πρεπει να υπαρχει μια ιστορικη συνεχεια στη βρωμια.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”