ΕΚΔΡΟΜΗ 4ου ΕΤΟΥΣ 2010

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: ΕΚΔΡΟΜΗ 4ου ΕΤΟΥΣ

Post by maurh_8uella »

Μπορεί κάποιος να πει μέχρι πότε θα πρέπει να γίνει η 3η κατάθεση? Το ποσό νομίζω είναι 480 euro... Πάντως αναμενόμενο ήταν να τις βάλουμε και τις 3 δόσεις εμείς. Τόσες εκδρομές πριν από εμάς έτσι είχε γίνει. Τώρα θα άλλαζε?
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: ΕΚΔΡΟΜΗ 4ου ΕΤΟΥΣ

Post by blackjohnny »

maurh_8uella wrote:Μπορεί κάποιος να πει μέχρι πότε θα πρέπει να γίνει η 3η κατάθεση? Το ποσό νομίζω είναι 480 euro... Πάντως αναμενόμενο ήταν να τις βάλουμε και τις 3 δόσεις εμείς. Τόσες εκδρομές πριν από εμάς έτσι είχε γίνει. Τώρα θα άλλαζε?
την επόμενη βδομάδα λένε..όσο το δυνατόν γρηγορότερα
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΕΚΔΡΟΜΗ 4ου ΕΤΟΥΣ

Post by misfit »

Πάλι καλά που κάποιοι έχουν το φιλότιμο να ενημερώνουν και τους υπόλοιπους..
Κατά τ'άλλα,επόμενο ήταν να βάλουμε και την τρίτη δόση.Το θέμα είναι τι θα μας επιστραφεί ;)
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
Sopas
Captain
Captain
Posts: 137
Joined: Tue May 11, 2010 2:52 pm

Re: ΕΚΔΡΟΜΗ 4ου ΕΤΟΥΣ

Post by Sopas »

Από τη στιγμή που μας διαβεβαίωναν ότι δεν θα χρειαστεί δεν το θεωρώ επόμενο.
Γνώμη μου είναι ότι το γνώριζαν από την αρχή η έστω ήξεραν ότι αυτό είναι το πιο πιθανό σενάριο. Τώρα γιατί δεν το έλεγαν, ο καθένας μπορεί να υποθέσει πολλά (σε συνδυασμό με ασφάλειες υγείας που σκάσανε από το πουθενά αργότερα κλπ κλπ.).

Εγώ προσωπικά έχω ξενερώσει φουλ γιατί τα λεφτά δεν είναι δικά μου είναι των γονιών μου και δεν γουστάρω να σκάω κάθε τρεις και λίγο και να τους λέω σκάσε μια 500αρα τώρα σκάσε μια 400αρα τώρα και επειδή τελικά δεν θα πάρουμε τώρα την επιδότηση σκάσε κ άλλη μια 500άρα.

Αν ήταν στο χέρι μου τα μάζευα και έφευγα.
Ας μας λέγαν από την αρχή όλο το σενάριο και όχι να μας το αραδιάζουν σιγά σιγά. Και τότε να βλέπαμε αν θα πηγαίνανε 120 άτομα. Τέσπα εγώ σ αυτή την περίπτωση θα πήγαινα γιατί θα ήξερα τι μου γινόταν. Τώρα κάθε εβδομάδα σκάει και κάτι "έκτακτο". Ειλικρινά έχω απογοητευτεί.
"Carry the projector and you'll be a moderator"
angel@
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 7
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:20 pm

Re: ΕΚΔΡΟΜΗ 4ου ΕΤΟΥΣ

Post by angel@ »

Πρώτον : Για τα παιδιά που δεν έχουν fb, στο fb το group της εκδρομής έχει 144 ατομα , πιστεύω αρκετά ικανοποιητικός αριθμός. Νομίζω οι υπόλοιποι μπορούσαν να ενημερωθούν έυκολα από κάποιον με fb.
Δεύτερον : Σε αυτή τη φάση που βρισκόμαστε δεν πιστεύω να υπάρχουν και πολλοί που να έχουν τα χρήματα και να μην τα ζητάνε από τους γονείς τους. Όσον αφορά την ασφάλεια, είναι πολύ απλό. Όποιος δεν θέλει να ασφαλιστεί, δεν ασφαλίζεται. Δεν νομίζω πως είχε πεί κανείς από την επιτροπή πως τα 1380 ευρώ περιελάμβαναν και ασφάλεια. Για την τρίτη δόση δυστυχώς δεν ξέραμε ούτε εμείς τι εξέλιξη θα είχε.
Prof Lego
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 72
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:14 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Contact:

Re: ΕΚΔΡΟΜΗ 4ου ΕΤΟΥΣ

Post by Prof Lego »

Sopas wrote:Από τη στιγμή που μας διαβεβαίωναν ότι δεν θα χρειαστεί δεν το θεωρώ επόμενο.
Γνώμη μου είναι ότι το γνώριζαν από την αρχή η έστω ήξεραν ότι αυτό είναι το πιο πιθανό σενάριο. Τώρα γιατί δεν το έλεγαν, ο καθένας μπορεί να υποθέσει πολλά (σε συνδυασμό με ασφάλειες υγείας που σκάσανε από το πουθενά αργότερα κλπ κλπ.).

Εγώ προσωπικά έχω ξενερώσει φουλ γιατί τα λεφτά δεν είναι δικά μου είναι των γονιών μου και δεν γουστάρω να σκάω κάθε τρεις και λίγο και να τους λέω σκάσε μια 500αρα τώρα σκάσε μια 400αρα τώρα και επειδή τελικά δεν θα πάρουμε τώρα την επιδότηση σκάσε κ άλλη μια 500άρα.

Αν ήταν στο χέρι μου τα μάζευα και έφευγα.
Ας μας λέγαν από την αρχή όλο το σενάριο και όχι να μας το αραδιάζουν σιγά σιγά. Και τότε να βλέπαμε αν θα πηγαίνανε 120 άτομα. Τέσπα εγώ σ αυτή την περίπτωση θα πήγαινα γιατί θα ήξερα τι μου γινόταν. Τώρα κάθε εβδομάδα σκάει και κάτι "έκτακτο". Ειλικρινά έχω απογοητευτεί.
Ερωτήματα:
-Για ποιό λόγο η επιτροπή να ξέρει την αλήθεια και να την κρύβει; Το να πετάει ο κάθε ένας τυχαίος το "ο καθένας μπορεί να υποθέσει πολλά" είναι το πιο εύκολο καθώς δημιουργεί απλά και μόνο εντυπώσεις, επιδεικνύοντας μάλιστα μεγάλη άγνοια περί του ζητήματος.

-Στους 163 που έρχονται, πόσοι αγαπητέ είναι αυτοί που ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να λένε "μπαμπά δώσε μου μια 500αρα να την καταθέσω μεθαύριο" ;

- Τι είναι αυτά που επέλεξε μόνη της η επιτροπή; Καμία επιτροπή λοιπόν (η οποία μάλιστα δεν είναι και διορισμένη και ούτε πληρώνεται), δεν επέλεξε τίποτα μόνη της. Τα πάντα, από το ταξιδιωτικό, την προσφορά, τα ξενοδοχεία, τις πτήσεις, αυτά που θα δούμε εκεί, τα προαιρετικά, το πότε θα πας, το πότε θα φύγεις, το αν θα κάνεις ασφάλεια κτλ, επέλεξαν όλοι οι φοιτητές στις συνελεύσεις που κάναμε ή ο κάθε ένας μόνος του.

-Εσύ λοιπόν που είσαι επαγγελματίας και "ξέρεις τι σου γίνεται" γιατί δεν συμμετείχες καθόλου στην διοργάνωση; Ή τουλάχιστον πως βοήθησες σε αυτήν; Δεν νομίζω να σε εμπόδισε κανένας. Η ψυχολογία αυτό το ονομάζει "αυταρέσκεια της κριτικής" και σημαίνει κάθομαι και βγάζω την ουρά μου απέξω και αφήνω τους άλλους να ασχολούνται ασκώντας εγώ απλώς άγονη κριτική συνέχεια (συνήθης τακτική πολλών -κυρίως πολιτικών- ομάδων στην Ελλάδα σήμερα)

-Τι έκτακτο έσκασε άλλο εκτός από την προαιρετική ασφάλεια; Όσον αφορά την τρίτη δόση να σου θυμίσω η επιτροπή είχε τοποθετηθεί στην προηγούμενη συνέλευση δια στόματος Χάρη πως "ευελπιστούμε πως δεν θα χρειαστεί να την δώσουμε και πιέζουμε σε αυτήν την κατεύθυνση". Από εκεί και πέρα ταξιδιωτικοί πράκτορες ΔΕΝ είμαστε, εμπειρία από ανάλογες διοργανώσεις εκδρομών δεν έχουμε, παρόλα αυτά η προσπάθεια που καταβάλλαμε σε όλους τους τομείς ήταν πολύ καλή αν αναλογιστεί κανείς πόσο αργά ξεκίνησε να οργανώνεται η εκδρομή (καθώς η πρώτη συνέλευση που ορίστηκε και η επιτροπή έγινε Νοέμβρη αν δεν απατούμαι)

-Και έλεος πια! Τι σε κάνει να πιστεύεις εσύ ότι η επιτροπή ήθελε να δώσει την τρίτη δόση; Τι άλλο θα ακούσουμε.

Πέρα από αυτό το ατυχές σχόλιο ευχαριστούμε για την κατανόηση που έδειξαν οι φοιτητές, και θέλουμε να ξέρουν πως αν μπορούσαμε έστω και δύσκολα να αποφεύγαμε αυτήν την κατάθεση θα το κάναμε γιατί και εμείς φοιτητές σαν εσάς είμαστε. Και τους ευχαριστούμε για την συνέπεια τους. Όσον αφορά τα παράπονα που έχουν ορισμένοι, αν υπάρχει πραγματικά κάποιο πρόβλημα μπορεί όποιος θέλει να επικοινωνήσει με την επιτροπή. Η λάσπη θεωρώ βλάπτει την εκδρομή.
User avatar
Sopas
Captain
Captain
Posts: 137
Joined: Tue May 11, 2010 2:52 pm

Re: ΕΚΔΡΟΜΗ 4ου ΕΤΟΥΣ

Post by Sopas »

ναι καλά όταν ξυπνήσεις από τον αγγελικά πλασμένο κόσμο σου τα ξαναλέμε...
Τέσπα μίλησα με άτομα της επιτροπής και μου εξήγησαν τι έχει συμβεί... Η δέσμευση στην αρχή κατ εμέ ήταν αχρείαστη έως παραπλανητική. Τώρα αν έφταιγε ο Υπεύθυνος οικονομικών του πολυτεχνείου ή όχι δεν αλλάζει και πολύ το πρόβλημα ρευστότητας που αντιμετωπίζουν πολλά παιδιά....
αν θες να σου εξηγήσω το σκεπτικό μου από κοντά και μόνο, δημόσια δεν έχει νόημα...Και τότε θα μπορείς να μου πεις αν κάνω λάθος ή όχι.
"Carry the projector and you'll be a moderator"
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΕΚΔΡΟΜΗ 4ου ΕΤΟΥΣ

Post by misfit »

Επειδή εγώ (και μερικά φιλαράκια) ανήκουμε στους 19 που δεν έχουν φέισμπουκ μπορεί κάποιος να γράψει κι εδώ τι γίνεται τελικά με την 3η δόση?Βάζουμε ή όχι?
Επίσης,όποιος μπορεί,ας ρίξει και μια ενημέρωση για την ασφάλιση...πόσο κοστίζει,τι περιλαμβάνει,ποια εταιρία είναι,πού πληρώνουμε?
Όλη τη βδομάδα ακούμε από δω κι από κει φήμες.
Φχαριστούμε..
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
Prof Lego
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 72
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:14 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Contact:

Re: ΕΚΔΡΟΜΗ 4ου ΕΤΟΥΣ

Post by Prof Lego »

misfit wrote:Επειδή εγώ (και μερικά φιλαράκια) ανήκουμε στους 19 που δεν έχουν φέισμπουκ μπορεί κάποιος να γράψει κι εδώ τι γίνεται τελικά με την 3η δόση?Βάζουμε ή όχι?
Επίσης,όποιος μπορεί,ας ρίξει και μια ενημέρωση για την ασφάλιση...πόσο κοστίζει,τι περιλαμβάνει,ποια εταιρία είναι,πού πληρώνουμε?
Όλη τη βδομάδα ακούμε από δω κι από κει φήμες.
Φχαριστούμε..
Ναι στον ίδιο λογαριασμό με τις προηγούμενες φορές βάζεις 480 ευρώ με μόνη αλλαγή το ότι στην αιτιολογία βάζεις : ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΜΜ3 (αν δν χωράνε κάνε το ΔΗΜΗΤΡΗΣ πχ ΔΗΜ)
Ασφάλεια είναι 50 ευρώ έξτρα και είναι προαιρετική. Θες να μου στείλεις ένα inbox με το τηλεφωνο σου να σε πάρω να σου εξηγήσω; Στην επιτροπή που ασχολούμαστε είμαι...
Sopas wrote:ναι καλά όταν ξυπνήσεις από τον αγγελικά πλασμένο κόσμο σου τα ξαναλέμε...
Τέσπα μίλησα με άτομα της επιτροπής και μου εξήγησαν τι έχει συμβεί... Η δέσμευση στην αρχή κατ εμέ ήταν αχρείαστη έως παραπλανητική. Τώρα αν έφταιγε ο Υπεύθυνος οικονομικών του πολυτεχνείου ή όχι δεν αλλάζει και πολύ το πρόβλημα ρευστότητας που αντιμετωπίζουν πολλά παιδιά....
αν θες να σου εξηγήσω το σκεπτικό μου από κοντά και μόνο, δημόσια δεν έχει νόημα...Και τότε θα μπορείς να μου πεις αν κάνω λάθος ή όχι.
Αφού δεν το κατάλαβες, στο κάνω μασητό, είμαι μέλος της επιτροπής.
Όσον αφορά για αγγελικούς κόσμους και χαρακτηρισμούς το θεωρώ περιττό να απαντήσω, έως και αστείο.
Ό,τι θες να διορθώσεις, ό,τι θες να βελτιώσεις και ό,τι θες να κρίνεις μπορείς να το κάνεις από κοντά, και ακόμα και μέσα από τις συνελεύσεις που γίνονται. Όλα τα άλλα ποστ-αρίσματα κτλ, είναι απλά λάσπη, και πολύ σωστά πρέπει να το εξηγήσεις από κοντά. Ή τουλάχιστον αποφάσισε, γιατί αν όντως έχεις την ορθή άποψη πως από κοντά λύνονται αυτά, σπάζω το κεφάλι μου να βρω γιατί έχει νόημα να ρίχνεις δημόσια τότε μόνο λάσπη...
User avatar
Sopas
Captain
Captain
Posts: 137
Joined: Tue May 11, 2010 2:52 pm

Re: ΕΚΔΡΟΜΗ 4ου ΕΤΟΥΣ

Post by Sopas »

Μην ανυσηχείς καμάρι μου...και το κατάλαβα από την αρχή...έννοια σου...που θα μας το κάνεις και μασητό...
"Carry the projector and you'll be a moderator"
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”