Γενικη συνελευση 24/9

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
ήσυχος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 23
Joined: Thu Jan 19, 2012 8:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ήσυχος »

Διευκρίνιση:

Όταν λέω δεν κάνατε τίποτα για το νομοσχέδιο ή για το μνημόνιο δεν εστιαζόμουν στη ΔΑΠ, δεν περιμένω κάτι από αυτούς.

Εννοώ όλα τα άλλα παιδιά της ανοιχτής σχολή. Αυτοί που το οργανώσατε και όσοι ψηφίσατε στη συνέλευση.

Σε αυτούς κάνω κριτική όχι στη ΔΑΠ.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kyria_patatokeftou »

ήσυχος wrote: Πως μπορείς να διαψεύσεις ότι ΔΕΝ ΠΗΡΑΤΕ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ;;;;!!! Αφού ψηφίσατε ανοιχτή σχολή ΠΕΡΣΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ δεν είδα καμία άλλη πρωτοβουλία που να προτείνετε κάποιο τρόπο αντίστασης στο νομοσχέδιο ή το μνημόνιο. ΟΛΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΧΡΟΝΟ ΤΙΠΟΤΑ!
ρε συ,ανήκει η β-α/2 σε κάποια παράταξη και της απευθύνεσαι έτσι? ή επειδή απλά ψήφισε ανεξάρτητο για να ανοίξει η σχολή κλπ.. δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να προτείνει συλλογικές δράσεις για να επικυρώνεται η αγωνιστικότητά του. γι'αυτό το λόγο υποτίθεται ότι υπάρχουν οι παρατάξεις. τώρα αν δε χαίρουν της αποδοχής όλου του κόσμου ας προβληματιστούν. αρκετά με το μοιράζω πιστοποιητικά, ούτε σου δίνει κανένας το δικαίωμα (πόσω μάλλον οι αποτυχημένες καταλήψεις) να θεωρείς εξ ορισμού πως ο φοιτητής που δεν θέλει κατάληψη δεν καίγεται η γούνα του με όσα γίνονται στη χώρα, ότι έχεις την αποκλειστικότητα μόνο εσύ να πλήγεσαι. το ενδεχόμενο να μην εκφράζουν τα αιτήματα των παρατάξεων τον απλό φοιτητή γιατί δεν το σκέφτεσαι? και όταν αξιώνεις από αυτόν να κάνει τη θυσία όπως λες της κατάληψης, πώς τον πείθεις με το κακό ιστορικό των καταλήψεων?
Η λογική σου καταλήγει στο ότι δεν έπρεπε ούτε στη χούντα να κάνουν κατάληψη.
για τις συνθήκες κάτω από τις οποίες λειτουργούσε το πολυτεχνείο και το κίνημα το '73 να διαβάσεις περισσότερο και να ενημερωθείς καλύτερα. οι φοιτητές δεν παρεμπόδιζαν την εκπαιδευτική διαδικασία τότε κάτι που ακούγεται αστείο σήμερα, δε νομίζεις? υπήρχε αμοιβαίος σεβασμός, ανεξάρτητα από ιδεολογικές διαφορές κλπ, εξακριβωμένο.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
ήσυχος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 23
Joined: Thu Jan 19, 2012 8:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ήσυχος »

jobo wrote:γενικα θα συμφωνησω μαζι σου και εχω σπαστει με καποιες αποψεις εδω μεσα , και εγω εχω συμμετασχει και εχω ψηφισει για καταληψη αλλα εμενα με εχουν απογοητευσει και οι οποιες παραταξεις συγκαλλουν συνελευση(καταληψη)...ναι με τον σταυρο στο χερι δεν κερδιζεις τιποτα αλλα ουτε και με τις καταληψεις,και αυτο για το 2006 που δεν ειχε περασει νομοσχεδιο ειναι το μοναδικο παραδειγμα...
τα παιδια στο φορουμ(δεν ανηκω στο σταφ ουτε συμμεριζομαι απαραιτητα τις αποψεις τους) λενε την αποψη τους και προσφερουν ανιδιοτελως σημειωσεις/συμβουλες τους κ.λ.π.
.προσωπικα και για το θεμα των συγγραμματων θα συμφωνησω οτι τον ηπιαμε...δεν διαφωνω ομως οτι πολλα απο αυτα τα βιβλια ειναι αχρηστα για εμας...μια μεση/ιδανικη λυση ειναι να μας μοιραζουν σημειωσεις οι καθηγητες(βλ. αριθμητικη αναλυση,στοιχεια κ.λ.π) που ειναι οικονομικοτερη λυση και αναφερεται στα μαθηματα μας ...
και ουτε διαφωνω καετα με το μνημονιο οι τις διαρθρωτικες αλλαγες που λενε,δεν νομιζω οτι πριν το μνημονιο ολα ηταν δικαια τελεια, απλως ολοι ειχαν τον τροπο απο το τιποτα να την βγαζουν.εισαι στο ευρω και στην ε.ε. απο επιλογη σου.η ευρωπη κανει λαθη και η γερμανια κερδιζει.αν θελει η ευρωπη να γινει αμερικη πρεπει να ενωθει κανονικα και στα παντα(εμενα προσωπικα νομιζω οτι θα μου αρεσε να ζω σε ευρωπαικη ελλαδα)αλλιως θα διαλυθει..απλως καποια πραγματα πρεπει να γινουν στο κρατος και τα αναφερει το μνημονιο και καποια αλλα απλως γινονται για να βρουν γρηγορα λεφτα ασχετα με το αν ειναι αδικα και υποφερουν οι χαμηλομισθοι κ.λ.π. και δεν ακουμπουν τα μεγαλα ψαρια...
εν κατακλειδι γιατι εχω πλατιασει,και δεν κανω επιθεση σε κανεναν σεβομαι την αποψη σου και ολων των υπολοιπων, ναι θα συμμετειχα σε μια συνελευση-συζητηση και οχι κουρελι, και θα συμμετειχα σε διαμαρτυρια-πορεια-κ.λ.π αλλα χωρις τις ταμπελες των παραταξεων...το οτι με ενοχλει η κατασταση δεν σημαινει οτι συμφωνω με κνε-εαακ-αρεν-συριζα κκε και δεν ξερω και εγω τι αλλο...
Νομίζω φίλε μου πως η εποχή επιβάλλει κάτι πολύ πιο δυναμικό από πορείες και διαμαρτυρίες μόνο....Η χαλαρή κατάληψη που γίνεται συνήθως ναι δεν κάνει τίποτα. Αν όμως τους δώσουμε να καταλάβουν πως δεν μπορούν να κάνουν το μέλλον μας κουρέλι και πως θα είμαστε ανυποχώρητοι τότε σίγουρα θα καταφέρουμε πράγματα όπως το 2006 που είπες. Το θέμα είναι να το ξεκινήσουμε.

Δεν αντέχω να έρχομαι σχολή, και να βλέπω φάτσες αποχαυνωμένες σαν να μην συμβαίνει τίποτα.

Και όποιος γραφικός μου πει '' εντάξει φίλε δημοκρατία έχουμε'', ε μάλλον δεν έχει καταλάβει τι συμβαίνει σε αυτόν τον τόπο.
User avatar
ήσυχος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 23
Joined: Thu Jan 19, 2012 8:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ήσυχος »

Kyria_patatokeftou

Εγώ δεν έχω 3 μέτρα γλώσσα να γλύφω όποιον δεν ανήκει σε παράταξη, μπας και έρθει μαζί μου.

ΟΛΟΙ έχουμε ευθύνες. ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ. Και όσοι είναι και όσοι δεν είναι σε παράταξη.

και ΌΛΟΙ κρινόμαστε το ίδιο αυστηρά. Ειδικά σε μία τέτοια εποχή.

Εγώ εμμένω να μου πουν τα παιδιά γιατί ενώ έλεγαν στη συνέλευση ότι πρέπει να γίνουν και άλλα πράγματα πέρα της κατάληψης δεν πήραν πρωτοβουλία για τίποτα.
User avatar
ήσυχος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 23
Joined: Thu Jan 19, 2012 8:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ήσυχος »

Kyria_patatokeftou

Φαντάσου λίγο εικόνα να πέφτει ξύλο να πυροβολάνε ελεύθεροι σκοπευτές, να πέφτει η πύλη απο πατησίων, και μέσα να κάνουν μηχανολογικό σχέδιο.

Η μάλλον αντοχή υλικών. Πόση δύναμη αντέχει η πύλη πριν καταρρεύσει;
User avatar
(β-α)/2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1219
Joined: Wed Nov 10, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: by the lake near kage's hidden village

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by (β-α)/2 »

Σου έχει ήδη απαντήσει.
Δεν ξερεις απο μαθηματικους. Μην μιλας για αυτους. :)
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kyria_patatokeftou »

ήσυχος wrote: Εγώ εμμένω να μου πουν τα παιδιά γιατί ενώ έλεγαν στη συνέλευση ότι πρέπει να γίνουν και άλλα πράγματα πέρα της κατάληψης δεν πήραν πρωτοβουλία για τίποτα.
μα δεν εκπροσωπούσαν τίποτα ρε συ πέραν της ανοιχτής σχολής. το πλαίσιό τους ανέφερε ο καθένας συμμετέχει σε διαμαρτυρίες κ πορείες κλπ κατά το δοκούν.
δεν καταλαβαίνεις ότι αν δεν έκλεινε η σχολή με κατάληψη δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης? είχαν αυτό και μόνο αυτό το αίτημα αν θυμάμαι καλά. ας παρέμβει κάποιος από αυτούς να μας πει.
απλά λέω πως δεν αποτελούν μία πολιτική οντότητα για να τους ζητάς το λόγο. και ο καθένας από αυτούς, όπως και άλλοι που δεν κατέβασαν πέρισυ το ανεξάρτητο δεν ξέρεις με ποιο τρόπο αγωνίζεται και ποιες οι δυνατότητές του.
εξ άλλου τόσα πλαίσια παρατάξεων ψηφισμένα και μη που είτε δεν έγιναν πράξη είτε απέτυχαν, γιατί τέτοια εμμονή με το συγκεκριμένο?
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
ήσυχος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 23
Joined: Thu Jan 19, 2012 8:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ήσυχος »

Εμμένω γιατί πιστεύω πως η συζήτηση πρέπει να γίνεται γύρω από ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ για να αποτρέψουμε την κατάσταση, και όχι ΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.

Οφείλουμε να δράσουμε. 3 χρόνια μνημόνιο και οι φοιτητές κατά κύριο λόγω κοιτάμε τη πάρτη μας(η έτσι νομίζουμε).

Αν ξεκινήσουμε πάλι συνελεύσεις και μένουμε στην ίδια αντίληψη, τότε δε μας βλέπω καλά.

β-α/2
Δικαίωμα σου να μη μου απαντάς, αλλά μην παραβιάζεις τη λογική, μηχανολόγοι είμαστε.
Δεν επιμένω άλλο, δεν χρειάζεται να πεις τίποτα.
LindemannWeierstrass
Captain
Captain
Posts: 124
Joined: Sun Sep 04, 2011 1:54 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ
Gender: Male
Location: Oxford, United Kingdom

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by LindemannWeierstrass »

Παιδιά γνωρίζουμε ποιό είναι το κλίμα στις συνελεύσεις που έρχονται; Διαβάζω εδώ τον ήσυχο να λέει ότι πρέπει να γίνει μια γερή κατάληψη διαρκείας, ενώ έχω και πληροφόριση από γνωστούς μου στην κνε που λένε ότι ετοιμάζονται καταλήψεις σε περιφεριακά ιδρύματα (οπότε υποθέτω και σε εμάς). Εγώ όμως είμαι στη ΣΕΜΦΕ και δε βλέπω γενικά να λέει κανένας για καταλήψεις διαρκείας οπότε έχω μπερδευτεί. Πέρισυ εγώ μαζί με άλλα 3-4 παιδιά κατεβάζαμε το πλαίσιο ανοιχτής σχολής στη Σέμφε, και φέτος είμαστε πρόθυμοι να παλέψουμε ξανά για ανοιχτές σχολές, αλλά με τις φήμες που ακούμε από δω και από κει δεν ξέρουμε αν τελικά θα γίνει κάτι. Btw έχουμε συνέλευση μεθαύριο εμείς και θα φανεί εκεί το τι ετοιμάζουν.
Graduate student at: Centre for Doctoral Training in Partial Differential Equations (Analysis and Applications) - University of Oxford.
User avatar
(β-α)/2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1219
Joined: Wed Nov 10, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: by the lake near kage's hidden village

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by (β-α)/2 »

Κι εγώ που νόμιζα ότι εσύ παραβιάζεις τη λογική, μια και που η κυρία πατατοκεφτού σου απαντά ξεκάθαρα και λογικότατα, ενώ εσύ παράλογα ζητάς κάθε φορά απάντηση. Προφανώς επειδή δε σου δίνει την απάντηση που θες παραβιάζει τη λογική σου και ξαναρωτάς. Εγώ, το παράλογο ον, δε σου απαντώ, γιατί με κάλυψε πλήρως η πατατοκεφτού. Απάντησε σε αυτό που ρώτησες εμένα ήδη δύο φορές, δε χρειάζεται ακόμη ένας να επαναλάβει ό,τι είπε και πιθανότατα εσύ να ξαναρωτάς.

Οπότε, μη παραβιάζεις τη λογική. Μηχανολόγοι είμαστε. (γιατί αυτό μου ακούγεται κάπως παράλογο; Τέλος πάντων.)
Δεν ξερεις απο μαθηματικους. Μην μιλας για αυτους. :)
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”