ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by eΝy »

Άλλη φορά ας προσέχουν.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by dpunis »

Κάπου αναφέρθηκε πως η Μέρκελ δεν μας δίνει χρήματα γιατί έχουν εκλογές στη Γερμανία. Ο λόγος που δεν μας δίνει χρήματα η Γερμανία είναι διότι το Γερμανικό Σύνταγμα απαγορεύει την χρηματοδότηση τρίτων χωρών. Επίσης ο μόνος που θα είχε συμφέρον αν βγαίναμε από το ευρώ, θα ήταν η Ελλάδα, γι' αυτό και μας εφήρμοσαν αντίστροφη ψυχολογία, ώστε να νομίζουμε το άσπρο μαύρο. Πολύ απλά η Γερμανία είναι η ατμομηχανή της Ευρώπης. Η Ελλάδα, η Ιταλία, και γενικά οι PIGS, είναι βαγόνια. Αν υπήρχε ατμομηχανή χωρίς βαγόνια, τότε θα επιβίωνε και η Γερμανία χωρίς ευρωπαϊκό νότο. Μέσα στην ΕΕ συνεπώς οι "κακοί" του νότου, είμαστε απαραίτητοι σε αυτό το σύστημα. Μπορεί η Γερμανία να είναι το κεφάλι, αλλά η υπόλοιπη Ευρώπη είναι το σώμα. Κι αν κόψεις κάποιο τμήμα του, θα αιμορραγήσει μέχρι θανάτου..


Και μπόνους ένα ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ για το τι θα επακολουθήσει αν μπούμε στο ΔΝΤ...
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Spyrοs »

Είμαι ο μόνος που σκέφτεται να φύγει μετανάστης με αυτά που γίνονται κάθε μέρα γ@μώ την Οικονομία μας μέσα?! :evil:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Λakedaimonas »

COUNT ME IN !!!

Τα πάντα έχουν γίνει μπουρδέλο, αν τα βάλεις κάτω οδεύουμε ολοταχώς να καταντήσουμε Βενεζουέλα ( που τόσο πολύ την θαυμάζουν Τσίπριδες και λοιποί αριστεροί )

1. Η κυβέρνηση δείχνει να μην μπορεί να απαγκιστρωθεί από τεχνικές του παρελθόντος ( Αυτά έφεραν το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία από το 80 είναι συνταγή επιτυχίας για αυτούς ) καθώς επίσης αδυνατεί να ελέγξει τις συντεχνίες που τόσα χρόνια αυτή πατρόναρε.

2. Αντιπολίτευση απλά δεν υφίσταται. Ποιος θα ασχοληθεί με την ΝΔ που για πρόεδρο έχει ένα "προδότη" οπορτουνιστή, που για τον εαυτό του και μόνο έριξε μια ολόκληρη κυβέρνηση.

Τα κόμματα τις αριστεράς από το ΚΚΕ μέχρι Συνασπισμό και άκρα αριστερά κλπ δείχνουν να έχουν εγκλωβιστεί στην προσωπική τους χωροχρονική μπουρμπουλήθρα πιστεύοντας πως είμαστε ακόμα στα χρόνια της βιομηχανικής επανάστασης, στο Μάη του '68 και τον εμφύλιο πόλεμο, αδυνατώντας πλήρως να αφουγκραστούν τις αλλαγές που συμβαίνουν μέρα με την μέρα αλλά και την πραγματική κατάσταση της χώρας. Περιορίζονται σε προπολεμικούς ξύλινους λόγους.

3. Οι ισχυρές συντεχνίες (εφοριακοί, εργατικά σωματεία-βλέπε ναυτεργάτες, δικηγόροι κλπ) αρνούνται πεισματικά να προσαρμοστούν στο σύγχρονο οικονομικό γίγνεσθαι και δείχνουν διατεθειμένες να κάνουν τα πάντα για να προασπίσουν τα συμφέροντα τους. Λογικό όταν δίνεις ένα γλειφιτζούρι σε ένα 8χρονο δεν το παίρνεις εύκολα πίσω. Προτιμούν να δουν τη χώρα να καίγεται παρά να απεμπολήσουν τα συμφέροντα τους.

4. Τα μεγάλα οικονομικά συμφέροντα, από τους οίκους αξιολόγησης μέχρι αυτούς που κινούν τις αγορές ως άλλοι master of puppets, τρίβουν τα δάχτυλα τους για τις ευκαιρίες που κρύβει η κρίση έτσι όπως εκδηλώνεται στην Ελλάδα. Ξέρουν ότι κάποιο αντίπαλο δέος δεν υφίσταται καν. Ξέρουν ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση αποτελεί απλά μια οικονομική ένωση που μόνο την μορφή του καλού Σαμαρείτη δεν έχει. Ξέρουν ότι τους δώσαμε πυλό στα χέρια τους να τον σμηλεύσουν όπως αυτοί θέλουν.

5. Οι Έλληνες πολίτες βρίσκονται σε απόλυτη σύγχυση από την μία βλέπουν το τέλος να έρχεται αλλά γνωρίζουν ότι ήδη έχουν προσφέρει πολλά και από την άλλη βλέπουν την πολιτική ηγεσία αυτού του τόπου, από τα κόμματα μέχρι τα συνδικάτα, να βρίσκονται στην δικιά τους παιδική χαρά παίζοντας ακόμα κρυφτό.

Εν κατακλείδι προβλέπω ότι οι διεθνείς αγορές και οι διεθνείς δυνάμεις στο πρόσωπο της Ελλάδας ίσως έχουν βρει τον τρόπο και την ευκαιρία να δημιουργηθεί φθηνό εργατικό δυναμικό σε μια ανεπτυγμένη χώρα (και όταν λέω ανεπτυγμένη εννοώ απλά πως δεν είμαστε Ουγκάντα).
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
katsimitros
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 135
Joined: Thu Jan 21, 2010 6:48 pm

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by katsimitros »

Μερικές παρατηρήσεις...γιατί παρατηρώ ότι πολλά παιδιά έχουνε ανησυχίες έντονες για το μέλλον(λογικό).

Στη σχολή μας,πολύ γενικά υπάρχουνε 2 κατηγορίες παιδιών.
Η πρώτη απαρτίζεται από παιδιά που η οικονομική κατάστασή τους είναι above average(σε σχέση με το μέσο Έλληνα θα χαρακτηρίζονταν πλούσιοι),και η δεύτερη από παιδιά μεσοαστών(παιδιά ιδιωτικών ή δημοσίων υπαλλήλων που στα 45 τους πήρανε και ένα δεύτερο αμάξι για παράδειγμα).
Παιδιά από την κατηγορία των φτωχών σπάνια συναντώ...σαφώς και υπάρχουν...αλλά είναι ελάχιστοι...οπότε αγαπητοί συνάδελφοι που σας κουράζω με αυτό το post μου,το πιο πιθανό είναι να ανήκετε στις 2 μεγάλες κατηγορίες.

Συνεπώς γιατί τόσο άγχος;
Σπίτι,φαγητό,ρεύμα και γενικά όλα τα βασικά υποθέτω ότι τα έχετε.
Επιβιώνετε και ζείτε πολύ καλύτερα από άλλους στον πλανήτη.
Οπότε you are in the game...

Αν δεν είστε φιλοχρήματοι και ήρθατε στο ΕΜΠ γιατί καβλώνατε με το μηχανιλίκι ένα μισθό θα τον έχετε...θα ξεκινήσετε όταν τελειώσετε με 1000-1400€ πρώτο μισθό κάπου,και λογικά όσοι ζήσουνε μέχρι τα 65-70 τους,με βάση τα τωρινά δεδομένα,θα παίρνουνε το μήνα μισθό από 1800-2000€,2500€,3000€,5000€ ίσως και κάποιοι μπορεί να ξεπερνάνε και τα 100.000€ το χρόνο φτάνοντας και αρκετά παραπάνω από το όριο αυτό.
Το τελευταίο όμως μετά τα 40-50 σας όμως και ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΡΕΣ(μιλάω γενικά)...

Κατά την ταπεινή μου γνώμη,αυτό που μετράει σε κάθε επάγγελμα είναι το value for money...και από όσα ακούω οι χρυσές εποχές που κάποτε είχε ο κλάδος αυτός μάλλον τελειώσανε,λαμβάνοντας υπόψην το γεγονός ότι το οικιστικό σε μεγάλο βαθμό έχει λυθεί,καθώς και το γεγονός ότι η Ελλάδα δεν ήτανε ποτέ μεγάλη βιομηχανική χώρα ώστε να εισάγει κάθε χρόνο τόσους πολλούς στα Πολυτεχνεία της.



Περί εξωτερικού παίδες,να πω την αλήθεια δεν έχω πάει ποτέ μου...η σχέση μου με αυτό περιορίζεται σε βιβλία,documentaries,το διαδίκτυο και γνώμες τρίτων.
Όποιος έχει πάει,ας μας πει τα καλά και τα κακά σε σχέση με την Ελλάδα.

Τέλος,ακόμα και μέσα στην κρίση υπάρχουνε κλάδοι που δεν κλονιστήκανε και βγάλανε λεφτά.
Άρα όλα είναι πιθανά.

Αυτά από μένα ;)
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Spyrοs »

katsimitros wrote:Αν δεν είστε φιλοχρήματοι και ήρθατε στο ΕΜΠ γιατί καβλώνατε με το μηχανιλίκι ένα μισθό θα τον έχετε...θα ξεκινήσετε όταν τελειώσετε με 1000-1400€ πρώτο μισθό κάπου,και λογικά όσοι ζήσουνε μέχρι τα 65-70 τους,με βάση τα τωρινά δεδομένα,θα παίρνουνε το μήνα μισθό από 1800-2000€,2500€,3000€,5000€ ίσως και κάποιοι μπορεί να ξεπερνάνε και τα 100.000€ το χρόνο φτάνοντας και αρκετά παραπάνω από το όριο αυτό.
Το τελευταίο όμως μετά τα 40-50 σας όμως και ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΡΕΣ(μιλάω γενικά)...
Δεν έχεις άδικο. btw εγώ ανήκω στην κατηγορία #2

Όμως γιατί να κάτσω Ελλάδα, σε μια ασταθή οικονομία που δε ξέρω τι θα μου ξημερώσει σε 1-2 βδομάδες (νόμοι και διατάξεις αλλάζουν σαν τα πουκάμισα τελευταία!) ώστε ΑΝ ΕΧΩ ΜΕΣΟ που θα μου ανοίξει πόρτες κλπ να παίρνω 100.000€ στα 50 (με τις φοροδιαφυγές που θα κάνω) μου και να μην πάω πχ. Αμερική να κάνω R&D σε μια βιομηχανία, να παίρνω $100.000 στα 30+ μου και να κάνω και κάτι πιο ενδιαφέρον από μελέτες ψύξης/θέρμανσης :ugeek:

Όχι ότι όποιος πάει Αμερική αμέσως κάνει την τύχη του, απλά εκεί πληρώνεσαι αυτό που αξίζεις. Συν ότι γενικά έχει περισσότερες δουλειές για Μηχανικούς.
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
katsimitros
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 135
Joined: Thu Jan 21, 2010 6:48 pm

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by katsimitros »

Spyros wrote:
katsimitros wrote:Αν δεν είστε φιλοχρήματοι και ήρθατε στο ΕΜΠ γιατί καβλώνατε με το μηχανιλίκι ένα μισθό θα τον έχετε...θα ξεκινήσετε όταν τελειώσετε με 1000-1400€ πρώτο μισθό κάπου,και λογικά όσοι ζήσουνε μέχρι τα 65-70 τους,με βάση τα τωρινά δεδομένα,θα παίρνουνε το μήνα μισθό από 1800-2000€,2500€,3000€,5000€ ίσως και κάποιοι μπορεί να ξεπερνάνε και τα 100.000€ το χρόνο φτάνοντας και αρκετά παραπάνω από το όριο αυτό.
Το τελευταίο όμως μετά τα 40-50 σας όμως και ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΡΕΣ(μιλάω γενικά)...
Δεν έχεις άδικο. btw εγώ ανήκω στην κατηγορία #2

Όμως γιατί να κάτσω Ελλάδα, σε μια ασταθή οικονομία που δε ξέρω τι θα μου ξημερώσει σε 1-2 βδομάδες (νόμοι και διατάξεις αλλάζουν σαν τα πουκάμισα τελευταία!) ώστε ΑΝ ΕΧΩ ΜΕΣΟ που θα μου ανοίξει πόρτες κλπ να παίρνω 100.000€ στα 50 (με τις φοροδιαφυγές που θα κάνω) μου και να μην πάω πχ. Αμερική να κάνω R&D σε μια βιομηχανία, να παίρνω $100.000 στα 30+ μου και να κάνω και κάτι πιο ενδιαφέρον από μελέτες ψύξης/θέρμανσης :ugeek:

Όχι ότι όποιος πάει Αμερική αμέσως κάνει την τύχη του, απλά εκεί πληρώνεσαι αυτό που αξίζεις. Συν ότι γενικά έχει περισσότερες δουλειές για Μηχανικούς.
Αν ενδιαφέρεσαι για PhD και έρευνα,τότε μάλλον έχεις δίκιο...άντρας γνωστής γνωστού(ξέρεις πως πάνε αυτά) ξεκίνησε από φυσικό Αριστοτελείου,είναι εδώ και καιρό Αμερική,και παίρνει 120.000$ το χρόνο+διάφορες άλλες extra παροχές.
Ασχολείται με τεχνολογία υλικών αν δε με απατά η μνήμη μου.
Είναι 35,η γυναίκα του είναι εδώ και έχουνε ένα παιδί.
Τη βλέπει 2-3 φορές το χρόνο στις διακοπές,φεύγει και κυλάει κάπως έτσι το πράμα.

Με λίγα λόγια την ψυχική απόσβεση δε μπορεί να στην εγγυηθεί κανένας...αυτό προς όλους που ακούνε για μεγαλοϋπαλληλικές θέσεις με παχυλούς μισθούς!

Αυτό που δε ξέρω,είναι πως δουλεύει στην Αμερική το όλο πράγμα...οκ,ξέρω ότι εκεί είναι πιο ατομιστικά και βάρβαρα τα πράγματα για ευνόητους λόγους,αλλά δε ξέρω αν ο πιο εργατικός,ο πιο έξυπνος,ο πιο ικανός εν τέλει είναι και αυτός που θα πάρει τα 100.000$ στα 30 του.Οι άνθρωποι πάνω-κάτω είναι ίδιοι είτε είναι από την Αθήνα είτε από τη Βοστόνη....Σε ένα group δε θα δουλεύεις μαζί με άλλους;Δε θα είναι κάποιος κουμανταδόρος εκεί και κάποιοι οι χαμάληδες της ιστορίας;Ως τα 30 κάτι σου έχεις τα λεφτά για τα δίδακτρα και τη διαβίωσή σου από τώρα,ώστε να πεις πως ότι και να γίνει,δε θα πέσω έξω οικονομικά ούτε εγώ ούτε η οικογένειά μου;Αν ναι,θα παίρνεις 100.000$ το χρόνο στα 30-35 σου;Στο Googleplex για παράδειγμα,παίρνει κάποιος 50.000$ το χρόνο...και μιλάμε για τη Google,το νο.1 κατά γενική ομολογία στο χώρο της,που τα δίνει όλα για όλα στο RnD,φαίνεται εξάλλου πως ότι βγάζει το επενδύει σε κάτι καινούριο...


Εγώ το όλο θέμα της δουλειάς,σπουδών,διασκέδασης-ψυχαγωγίας,ή οτιδήποτε άλλο θες, το βλέπω οικονομικά και μόνο,δλδ. τι δίνω,τι θα πάρω,πότε θα το πάρω κοκ.
Θέλω πχ. κάποια στιγμή να κάνω ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά που μου αρέσουν,και στην Αμερική κοίταγα τις προάλλες ότι θέλω 20.000€ περίπου για τα δίδακτρα του Πανεπιστημίου και μόνο...χώρια τα βασικά που θα θες για να ζήσεις.Ε,για την ώρα τουλάχιστον δε θα κάνω...μη φανταστείς ότι το θέλω για να μάθω κάτι,τη δουλειά τη μαθαίνεις έξω,απλά να,επειδή και γω σκέφτομαι αυτό που λες και εσύ για τις γνωριμίες που δεν έχω...και από ότι καταλαβαίνω ούτε εσύ έχεις....σκέφτομαι ΜΗΠΩΣ μου είναι κάπως χρήσιμο ώστε να μαζέψω σε μικρότερο χρονικό διάστημα κάποια λεφτά,ώστε να πω ότι πέρα από την απόσβεση του μεταπτυχιακού,είχα και κάποιο χρηματικό κέρδος.

Μεσοαστοί are dead-Long live μεσοαστοί!!!


Ένα περήφανο μέλος της κατηγορίας #2.
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Doublecore »

ειναι πλεον και επισημο.
πηγαμε στο ΔΝΤ!

για την ακριβεια στον μηχανισμο στηριξης αλλα το ιδιο ειναι.παντως με τα επιτοκια που θα μας δανεισουν και τα νεα μετρα δεν μας βλεπω να παμε πουθενα.μαλλον θα καθυστερησουμε να φτασουμε στον πατο αλλα σιγουρα θα φτασουμε!
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Λakedaimonas »

Είμαι περίεργος να δω τι κόψε ράψε θα γίνουν στο δημόσιο...

Πάντως μα το θεό ρε παιδιά τα λεφτά που χάθηκαν, ας πούμε την τελευταία δεκαετία, τόσο δύσκολο είναι να βρεθούν? Follow the money λένε οι αερικάνοι για όλες τις υποθέσεις διαφθοράς και έχουν δίκιο.

Μάλλον όλο το σύστημα στην Ελλάδα λειτουργούσε από 80 και μετά με καθαρούς όρους μαφίας ( γεια σου Αντρέα Εθνάρχη ) οπότε κανείς δεν μιλάει και δεν κάνει καμιά κίνηση για να μιλήσει για το οτιδήποτε. OMERTA.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Spyrοs »

Ρε σεις κάτι άκουσα για δέσμευση καταθέσεων (ή αντικατάσταση με ομόλογα) και για προσωρινή επαναφορά της δραχμής (που συνεπάγεται πάλι ζημιά στις καταθέσεις μας) :| Έχετε ακούσει κάτι? :shock:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”