Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
mikets
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 39
Joined: Wed Jan 12, 2011 12:15 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by mikets »

ρε παιδια αυριο θα εχοθμε κανονικα μαθημα; γτ λενε χιονια μεχρι χολαργο κ πολλα παιδια δν θα μπορουν να ερθουν
User avatar
katsanetrino
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 350
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Inside Satrapy

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by katsanetrino »

mikets wrote:ρε παιδια αυριο θα εχοθμε κανονικα μαθημα; γτ λενε χιονια μεχρι χολαργο κ πολλα παιδια δν θα μπορουν να ερθουν
Αν και λίγο off-topic, αν σκεφτείς τι γινόταν μεχρι τώρα στη σχολή, πιστεύω ότι αν δε βγει γενική απόφαση να κλείσουν οι σχολές, η δικιά μας δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει.
DeterministiC OR StochastiC
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by Διάτανος »

katsanetrino wrote:
mikets wrote:ρε παιδια αυριο θα εχοθμε κανονικα μαθημα; γτ λενε χιονια μεχρι χολαργο κ πολλα παιδια δν θα μπορουν να ερθουν
Αν και λίγο off-topic, αν σκεφτείς τι γινόταν μεχρι τώρα στη σχολή, πιστεύω ότι αν δε βγει γενική απόφαση να κλείσουν οι σχολές, η δικιά μας δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει.

Εγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι ακόμα και γενική απόφαση να βγει για όλες τις σχολές εμείς θα είμαστε ανοικτά.ΕΠΕΙΔΉ ΜΠΟΡΟΥΜΕ
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
rg1989
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 191
Joined: Mon Mar 01, 2010 11:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Παντού και πουθενά...

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by rg1989 »

Διάτανος wrote:Εγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι ακόμα και γενική απόφαση να βγει για όλες τις σχολές εμείς θα είμαστε ανοικτά.ΕΠΕΙΔΉ ΜΠΟΡΟΥΜΕ

+ άπειρα

Μπας και πάρουν χαμπάρι ότι βαρεθήκαμε το κολπάκι με συνελεύσεις.
koukoulomenos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 16
Joined: Thu Jan 27, 2011 2:53 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by koukoulomenos »

Διάτανος wrote:
katsanetrino wrote:
mikets wrote:ρε παιδια αυριο θα εχοθμε κανονικα μαθημα; γτ λενε χιονια μεχρι χολαργο κ πολλα παιδια δν θα μπορουν να ερθουν
Αν και λίγο off-topic, αν σκεφτείς τι γινόταν μεχρι τώρα στη σχολή, πιστεύω ότι αν δε βγει γενική απόφαση να κλείσουν οι σχολές, η δικιά μας δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει.

Εγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι ακόμα και γενική απόφαση να βγει για όλες τις σχολές εμείς θα είμαστε ανοικτά.ΕΠΕΙΔΉ ΜΠΟΡΟΥΜΕ
Εγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι ακόμα και γενική απόφαση να βγει για όλες τις σχολές εμείς θα είμαστε κλειστά.ΕΠΕΙΔΉ ΜΠΟΡΟΥΜΕ

Με μια μικρή αλλαγούλα φτάνουμε στην άλλη άποψη!!!χαχαχα

Νομίζω δεν είναι το θέμα ανοιχτή ή κλειστή σχολή. Το να κάνουμε κάτι απλά για να πάμε κόντρα σε οτιδήποτε(είτε ανοιχτή είτε κλειστή σχολή) δεν έχει νόημα.

Εν τέλει με ενδιαφέρει περισσότερο τι θα κάνει το υπουργείο "παιδείας" και πως θα το αντιμετωπίσω αν δεν μου αρέσει παρά αν θα κάνουμε μια κατάληψη..
lakua
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 54
Joined: Mon Oct 11, 2010 2:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by lakua »

συμφωνω απολυτα !!
η ζωή είναι η κόλαση ή ο παράδεισος
ο κάθε άνθρωπος έχει τη δυνατότητα επιλογής ή του ενός ή του άλλου.....
rg1989
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 191
Joined: Mon Mar 01, 2010 11:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Παντού και πουθενά...

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by rg1989 »

Το ζήτημα είναι να τελειώνουμε κάποια στιγμή με τη σχολή και όχι να αναδιαρθρώσουμε το διαλυμένο ελληνικό σύστημα... Αυτό το κάνουμε και αφού πάρουμε το πτυχίο... Γιατί υπάρχει ζωή και μετά το ΕΜΠ...

Δεν λέω ότι δεν πρέπει να διαμαρτυρηθούμε για κάποια - πολλά - πράγματα, αλλά δεν είναι δυνατόν και δεν θα τα λύσουμε με κατάληψη της σχολής. Τόσα χρόνια φοιτητής είδα ένα σωρό καταλήψεις, αλλά καμία αλλαγή... Τι φταίει άραγε?
Nad
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 65
Joined: Wed Nov 24, 2010 5:52 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by Nad »

HarisSukhoi wrote:
Nad wrote:Θελω απλα να σχολιασω οτι αυτο φαινεται λιγο απλοικο:
"Και εγώ δημοκρατία θέλω, αλλά η άμεση δημοκρατία, αυτή που λές με τη συμμετοχή όλων, ξεκίνησε επειδή οι Αθηναίοι έχοντας δούλους να κάνουν τη ''βρόμικη δουλειά'', έπρεπε με κάτι να ασχοληθούν."

"Είμαστε ρε γαμώτο, υποτίθεται, από τα καλά μυαλά της νέας γενιάς εδώ."


Θελω απλα να σχολιασω οτι,(καθως εχω βρεθει για σπουδες στο ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΟ ΧΑΝΙΑ και ΠΑΤΡΑΣ) ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ οτι τα μυαλα στο εμπ ειναι τα καλυτερα της γενιας γιατι ΔΕΝ ισχυει(ΜΑΛΛΟΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ)οπως επισης πρεπει να γνωριζετε οτι το ΕΜΠ ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΣΚΟΝΗ των αλλων δυο και σε επιπεδο γνωσεων,και σε οργανωση και σε παραγωγη εργου των καθηγητων,και σε ελευθερια σκεψης...ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΝ ΧΑΝΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΛΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΟΤΙ ΑΛΛΗ ΜΛΚ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΠ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ,ΑΒΑΣΙΜΟ!!!!!!!!ΚΑΠΟΤΕ ΙΣΧΥΕ,ΟΧΙ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!

ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΒΓΑΛΑΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ,ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΒΓΑΛΑΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ "ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ" ΑΠΟ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ,ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΥΑΛΑ ΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ


ΘΑ ΜΑΣ ΦΑΝΕ ΡΕ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ!!!!!!!!!!!!!!!ΤΟ ΝΙΩΘΕΤΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

τολμαμε να νομιζουμε οτι ειμαστε και καλυτεροι απο τους αλλους,ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!
ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ,ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;;;;;;;;

δεν ειναι προσωπικο αυτο!!!το πιστευουν πολλοι απο εδω μεσα,ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΠΙΣΩ!!!!!!!!!


WTF?!!?!?!?!



Από πού στο καλό σου ήρθε πως μιλώ για ανωτερότητα του ΕΜΠ??? :arrow: ''από τα καλά'' ''τα καλύτερα''
Απλά μιλάμε ειδικά για τη συνέλευση της σχολής μας!
Για το Θεό δηλαδή!

(BTW με το να φωνάζεις εικονικά (caps lock) δεν κερδίζεις κάτι...)

Αλήθεια, με τέτοιο ''πύρινο'' λόγο, γιατί δεν βρίσκεσαι στα Χανιά? Άμα είχα χαλαστεί όσο φαίνεται να έχεις εσύ χαλαστεί με το ΕΜΠ εγώ θα έφευγα.

Το πρώτο, επίσης, καθόλου απλοϊκό δεν είναι.
Μία διαφορά είχαν οι Αρχαίοι Αθηναίοι από τη σύγχρονη ''δημοκρατία''.
Τους άρχοντες περιοδικά τους εξόριζαν :arrow: δεν μπορούσες να φτιάξεις εύκολα δυναστεία όπως αυτή στην οποία ανήκει ο Τζέφρυ Μινέϊκο (κατά κόσμον ΓΑΠ) π.χ.. (Για όσους, πάντα, τον θεωρούν κυβερνήτη της χώρας.)



1ον)η γενικοτερη σταση που εχει καποιος γενικα επηρεαζει επιμερους οπως η σταση απεναντι στην Γ.Σ.(τιθεται θεμα δηλαδη)
2ον)και να υπηρχαν μηχανολογοι χανια,υπαρχουν και ζητηματα(ποιος δεν θελει να ζησει μονος)....
3ον)να καταλαβεις οτι αγαπω την σχολη μου
Μία από τις χειρότερες αιτίες εχθρότητας είναι η λύσσα και η ποταπή επιθυμία να δεις να υποκύπτει αυτός που τολμάει να αντιστέκεται σε αυτό που σε συνθλίβει. Albert Camus.
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by mama mafia »

προσπαθώ ακόμα να καταλάβω πώς προέκυψε το 2ο ζήτημα και γιατί θίχτηκε η ανωτερότητα του ΕΜΠ..

Τέσπα το ζήτημα για την παιδεία είναι πολύ σημαντικό και ελπίζω να καταφέρουμε να κάνουμε μια πολιτισμένη συζήτηση στην επόμενη συνέλευση και να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

Θα μπορούσαμε δηλαδή να κάνουμε πορεία διαμαρτυρίας ως φοιτητές συνολικά ανεξερέτως κομματικών πιστεύω γιατί είναι κάτι που αφορά όλους μας και δε χωράνε ανούσιες αντιπαραθέσεις.
Leave the gun. Take the cannoli
koukoulomenos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 16
Joined: Thu Jan 27, 2011 2:53 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 08/03/2011

Post by koukoulomenos »

mama mafia wrote: Θα μπορούσαμε δηλαδή να κάνουμε πορεία διαμαρτυρίας ως φοιτητές συνολικά ανεξερέτως κομματικών πιστεύω γιατί είναι κάτι που αφορά όλους μας και δε χωράνε ανούσιες αντιπαραθέσεις.
Να δω εγώ δαπίτη & πασπίτη σε πορεία και μετά μπορώ να πεθάνω ήσυχος!! :lol: :lol:
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”