Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
filippos
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 41
Joined: Thu Jun 03, 2010 10:31 am

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by filippos »

herculas wrote: Πρόταση :

Αντί να παίζουμε το παιχνιδάκι ,ψηφίζω δεν ψηφίζω και ουσιαστικά να νομιμοποιούμε το παράνομο της κατάληψης προτείνω :

Να συνταχθεί ένα email ή ένα έγγραφο και να αποσταλλεί στον Πρύτανη και στον Πρόεδρο της σχολής που να αναφέρει ότι :
Θεωρούμε απαράδεκτο να μη λειτουργεί η σχολή λόγω παράνομης κατάληψης και απαιτούμε από τη Διοίκηση να πράξει τα νόμιμα ( και να μην κρύβεται πίσω από δήθεν Δημοκρατικές διαδικασίες ).
Η Σχολή είναι υποχρέωση της Διοίκησης να είναι ανοιχτή και να λειτουργεί.


Περιμένω απόψεις και αναλαμβάνω τα έξοδα ακόμα και δικηγόρου για αποστολή εξώδικου αν χρειαστεί.


Εγώ είμαι μέσα.
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by electron »

herculas wrote: Πρόταση :

Αντί να παίζουμε το παιχνιδάκι ,ψηφίζω δεν ψηφίζω και ουσιαστικά να νομιμοποιούμε το παράνομο της κατάληψης προτείνω :

Να συνταχθεί ένα email ή ένα έγγραφο και να αποσταλλεί στον Πρύτανη και στον Πρόεδρο της σχολής που να αναφέρει ότι :
Θεωρούμε απαράδεκτο να μη λειτουργεί η σχολή λόγω παράνομης κατάληψης και απαιτούμε από τη Διοίκηση να πράξει τα νόμιμα ( και να μην κρύβεται πίσω από δήθεν Δημοκρατικές διαδικασίες ).
Η Σχολή είναι υποχρέωση της Διοίκησης να είναι ανοιχτή και να λειτουργεί.


Περιμένω απόψεις και αναλαμβάνω τα έξοδα ακόμα και δικηγόρου για αποστολή εξώδικου αν χρειαστεί.
Και θα σου πουνε απο τη Διοικηση: "Γινονται γενικες συνελευσεις? Ποσοι θελουν ανοικτη σχολη? Ποσοι κατεβαινουν και ψηφιζουν ανοικτη σχολη? Αν εσεις οι ιδιοι δεν κανετε αυτο που πρεπει εκμεταλλευομενοι τη φοιτητικη σας ιδιοτητα, γιατι περιμενετε να το κανει η Διοικηση? Αν μονο 130-160 φοιτητες θελουν να ανοιξει το τμημα σας -εμεις τα στατιστικα απο τη ΓΣ που μας φερατε βλεπουμε, αγαπητε φοιτητη, γιατι να ανοιξει?"
Και δεν θα εχουν ΚΑΘΟΛΟΥ αδικο.
Να τα βαλετε πρωτα με οσους δεν κατεβαινουν να ψηφισουν και μετα να απευθυνθειτε στην οποια Διοικηση. Να τα βαλετε με οσους ειναι υγιεις, δεν δουλευουν και καθονται στο ωραιοτατο σπιτακι τους, με τη σελιδα του e-polytexneio ανοιγμενη μπροστα στο πισι την ωρα της συνελευσης ή προς το τελος της και επειτα πατε και στη Διοικηση. Η θεση "δεν κατεβαινω γιατι εχει τσιγαρο και κραταει πολυ" ειναι αβασιμη. Αν θες τοσο πολυ να πας και σ ενοχλει το τσιγαρο,πας γυρω στις 4, καθεσαι απ'εξω και στριμωχνεσαι την ωρα της ψηφοφοριας στο κατω κατω (δε λεω οτι ειναι σωστο αλλα αν ο καπνος ειναι το ολο θεμα, καντε αυτο! Ετσι κι αλλιως πλεον ξερουμε ολοι τις τοποθετησεις ολων, δν ακουγονται και τοσα καινουρια πραγματα). Μην κανετε λογικα αλματα.
User avatar
evakon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 57
Joined: Thu Dec 02, 2010 1:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by evakon »

brokor wrote:Ρε παιδια γιατι να νοιαζομαι τι ψηφιζει αυτο το συνολο? το μονο κοινο ειναι οτι βαλαμε τικ στο ιδιο κουτακι σοτ μηχανογραφικο (καποιοι, στο ετος μου κοντα οι πιο πολλοι ειναι loosers με μεταγραφες). η σχολη δνε πρεπει να επηρρεαζεται απο την ψηφο αυτην στεγνα και ωραια. αν ειχανε αρχιδια οι καθηγητες θα κανανε την εξεταση. και αν ειχαμε αρχιδια εμεις που θελουμε ανοιχτη σχολη απλα θα κατεβαιναμε και θα την ανοιγαμε με το ετσι θελω. Μα γιατι να παιξεις το παιχνιδι τους. θετουνε τους κανονες (δικοι τους), το γηπεδο (δικο τους) το περιβαλλον, τον κοσμο, την ψυχολογια... και μετα λενε δημοκρατικες διαδικασιες-ειστε μαλακες που δεν ψηφιζετε. απλα οι καθηγητες εξυπηρετουνται με τις αναταραχες και κανουν διακοπουλες και εμεισ εχουμε πνιγει στην προπαγανδα για τις παραταξεις που "δουλευουνε για το δικιο του φοιτητη" οποτε τους δινουνε χωρο να το παιζουνε σουλτανοι της σχολης.

"If we do it your way kingslayer, you'd win. We're not doing it your way"

αντι να εγκλωβιζεστε στις νορμες του καθε κομματικου απλα παρτε την τυχη κυριολεκτικα στα χερια σας, και δεν εννοω τα σηκωμενα χερακια στο αμφιθεατρο σαν καλα προβατακια ολοι μαζι.
Συμφωνώ ότι το να ψηφίζεις για κάτι αντιδημοκρατικό είναι χαζό.
Αλλά Εσύ με ποιόν τρόπο ακριβώς αντέδρασες στο γεγονός ότι 200 άτομα σου έκλεισαν την σχολή και έθιξαν τα δικαιώματα σου για εκπαίδευση;;
Γιατί λες τους άλλους πρόβατα ενώ το μεγαλύτερο πρόβατο μάλλον είσαι εσύ που μένεις στην φράση "αν είχαμε τα αρχίδια"...
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by sid »

αν συνεχιστεί αυτή η συζήτηση
αν και δεν είμαι τρολ
θα αναγκαστώ να ποστάρω τους μοιραίους του βάρναλη
και δεν είμαστε καν φόρουμ της φιλοσοφικής
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
filippos
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 41
Joined: Thu Jun 03, 2010 10:31 am

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by filippos »

electron wrote:
Και θα σου πουνε απο τη Διοικηση: "Γινονται γενικες συνελευσεις?
- Ναι γίνονται, μόνο που ο νέος νόμος τις κατάργησε.
electron wrote:Ποσοι θελουν ανοικτη σχολη? Ποσοι κατεβαινουν και ψηφιζουν ανοικτη σχολη?
- Με ποιο δικαίωμα αποφασίζουν οι φοιτητές αν θα λειτουργεί η σχολή;
electron wrote:Αν εσεις οι ιδιοι δεν κανετε αυτο που πρεπει εκμεταλλευομενοι τη φοιτητικη σας ιδιοτητα, γιατι περιμενετε να το κανει η Διοικηση? Αν μονο 130-160 φοιτητες θελουν να ανοιξει το τμημα σας -εμεις τα στατιστικα απο τη ΓΣ που μας φερατε βλεπουμε, αγαπητε φοιτητη, γιατι να ανοιξει?"
-Ο πρύτανης και ο πρόεδρος της σχολής έχουν διακοσμητικό ρόλο; Στατιστικά κοιτάνε; ΕΛΕΟΣ!! Δουλειά τους είναι να λειτουργεί σωστά η σχολή! Όταν κανένας νόμος δεν νομιμοποιεί την κατάληψη ποιος πρέπει να επέμβει; Αν ο μόνος αρμόδιος να επέμβει είναι ο φοιτητής, τότε η διοίκηση δεν έχει λόγο ύπαρξης.
electron wrote:Και δεν θα εχουν ΚΑΘΟΛΟΥ αδικο.
-?????????????????????????????????????????????????????????
Ειλικρινά το πιστεύεις αυτό;
electron wrote:Να τα βαλετε πρωτα με οσους δεν κατεβαινουν να ψηφισουν και μετα να απευθυνθειτε στην οποια Διοικηση. Να τα βαλετε με οσους ειναι υγιεις, δεν δουλευουν και καθονται στο ωραιοτατο σπιτακι τους, με τη σελιδα του e-polytexneio ανοιγμενη μπροστα στο πισι την ωρα της συνελευσης ή προς το τελος της και επειτα πατε και στη Διοικηση. Η θεση "δεν κατεβαινω γιατι εχει τσιγαρο και κραταει πολυ" ειναι αβασιμη. Αν θες τοσο πολυ να πας και σ ενοχλει το τσιγαρο,πας γυρω στις 4, καθεσαι απ'εξω και στριμωχνεσαι την ωρα της ψηφοφοριας στο κατω κατω (δε λεω οτι ειναι σωστο αλλα αν ο καπνος ειναι το ολο θεμα, καντε αυτο! Ετσι κι αλλιως πλεον ξερουμε ολοι τις τοποθετησεις ολων, δν ακουγονται και τοσα καινουρια πραγματα). Μην κανετε λογικα αλματα.
Όλο το Σεπτέμβρη με αυτούς που δεν πατάνε στη συνέλευση τα βάζαμε. Αν δεν την φάνε πρώτα, δεν ξυπνάνε! Μέχρι πότε θα περιμένουμε να κατέβουν;Ας τελειώνουμε με όλες αυτές τις πίπες! Συνελεύσεις, καταλήψεις, αγωνιστές-παράγοντες-κοματόσκυλα!
Last edited by Vladimir on Fri Sep 30, 2011 5:01 pm, edited 1 time in total.
Reason: Έχει ένα δίκιο ο kage21...
filippos
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 41
Joined: Thu Jun 03, 2010 10:31 am

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by filippos »

HarisSukhoi wrote:Παιδιά εγώ έβγαλα το συμπέρασμα όπως σας είπα και χθες πως το φταίξιμο είναι των φοιτητών. Δεν αξίζει σε κοινότητα με τέτοια συμπεριφορά ανοικτή σχολή.

Εμένα μου αξίζει μια φορά! Αν τώρα εσύ θεωρείς ότι δε σου αξίζει κάτσε και κλάψου. Το φταίξιμο γιατί είναι του φοιτητή; Το φταίξιμο είναι πρώτα απ' όλα του καταληψία! Δεύτερη σε σειρά στο φταίξιμο είναι η διοίκηση επειδή η κατάληψη είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ!!! Τελευταίοι φταίμε εμείς που δεν κάνουμε αρκετά.
HarisSukhoi wrote:Ωραία ρε παιδιά αφού έχετε μερικοί τόση πίστη στις ''αρχές'', σε αυτά τα υπαλληλάκια, που νομίζετε πως μπορούν να σας υπερασπιστούν καλέστε και εισαγγελέα άμα είναι εναντίον της παράνομης κατάληψης. :lol: :lol: :lol: :lol:
Προσπαθήσαμε στη συνέλευση αλλά δεν. Τι κάνουμε τώρα; Συνεχίζουμε να παίζουμε το πουλί μας σε ρυθμούς συνέλευσης; Μέχρι πότε; Μέχρι να χαθεί και το εξάμηνο; Πες μας τι προτείνεις. Να πάμε σπίτι του καθενός και να τον παίρνουμε με το ζόρι στη συνέλευση;
User avatar
kage21
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 28, 2010 12:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Hidden village in the New World

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by kage21 »

filippos wrote: Όλο το Σεπτέμβρη με αυτούς που δεν πατάνε στη συνέλευση τα βάζαμε. Αν δεν φάνε την π*****α πρώτα, δεν ξυπνάνε! Μέχρι πότε θα περιμένουμε να κατέβουν;Ας τελειώνουμε με όλες αυτές τις π****ς.




Προσπαθήσαμε στη συνέλευση αλλά δεν. Τι κάνουμε τώρα; Συνεχίζουμε να παίζουμε το π****ί μας σε ρυθμούς συνέλευσης; Μέχρι πότε; Μέχρι να χαθεί και το εξάμηνο; Πες μας τι προτείνεις. Να πάμε σπίτι του καθενός και να τον παίρνουμε με το ζόρι στη συνέλευση;
Επισης...πιπερι...δεν ειναι τροπος αυτος για συζητηση σε καμια περιπτωση...μπορει οι αναφορες σε γεννητικα οργανα και σε σεξουαλικες απολαυσεις να μην απαγορευονται απο τους κανονισμους(actually I'll check that in a minute) αλλα δε σημαινει οτι μπορεις να χυδαιολογεις και να ριχνεις το επιπεδο των συζητησεων...
Tomorrow will take us away
Far from home
No one will ever know our names
But the bards' songs will remain...
filippos
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 41
Joined: Thu Jun 03, 2010 10:31 am

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by filippos »

HarisSukhoi wrote: ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΦΟΙΤΗΤΗ ΓΙΑΤΙ ΑΝΕΧΕΤΑΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΗΨΙΑ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΓΙΑΤΙ ΑΝΕΧΕΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!
Ή έχεις διαστρεβλώσει πλήρως μέσα στο μυαλό σου την έννοια της υπαιτιότητας ή πάσχεις από κάποιο σύνδρομο.Η σχολή θα ήταν ανοιχτή αν δεν την έκλεινε ο καταληψίας και δε θα χρωστούσαμε 400 δις αν ο πολιτικός δε σκόρπαγε τα δανεικά. Δεν παίζουμε την κολοκυθιά. Η φυλακή είναι για το δολοφόνο και για το θύμα είναι το νεκροταφείο.

HarisSukhoi wrote:Απλά εγώ θεωρώ τον εαυτό μου πιο πολιτισμένο από το να σκάσει με καδρόνια στη σχολή για να επιβάλλει τη θέση του, κάτι που θα γίνει σε κάνα μήνα αν το πάμε έτσι.
Και εγώ θεωρώ τον εαυτό μου πιο αξιοπρεπή από το να κάνω την πάπια όταν έχω δίκιο και ο άλλος μου επιβάλλεται με το έτσι θέλω ακόμα και αν είναι πλειοψηφία.Τι θα έχει αλλάξει για σένα σε ένα μήνα; Θα έχεις αγανακτήσει αρκετά ώστε να ξεχάσεις τον πολιτισμό σου ή περιμένεις να αγανακτήσουν οι άλλοι μπας και γίνει τίποτα;
HarisSukhoi wrote:
Δεν έχουμε καμία λευκή επιταγή για δικαιώματα, τα διεκδικούμε.
Αλλά εγώ προς το παρόν νιώθω μειοψηφία.
Μπα, έχουμε μόνο σύνταγμα και νόμους. Θέλεις να τα καταργήσεις; Τα νόμιμα δικαιώματά μας λοιπόν, γιατί να μην τα διεκδικήσουμε με νόμιμα μέσα αλλά να κοροιδευόμαστε σε μια παράνομη ΓΣ; Αν δείξουν πια όλοι αδιαφορία τότε κάποιος θα φάει τα μούτρα του.

Δεν προσπαθώ να την πω σε κανένα.Στην τελική είμαι και off topic. Αντί όμως να προσπαθώ για άλλον ένα μήνα να πείσω τον αδιάφορο να έρθει συνέλευση απευθύνομαι σε άτομα που έχουν δείξει ενδιαφέρον για τη σχολή μήπως και λήξει το παραμύθι.Οι συνελεύσεις ως τώρα δεν έβγαλαν πουθενά και έχουμε δίκιο ο,τι και αν βγάζει η ΓΣ
nikolas87
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 69
Joined: Thu Dec 09, 2010 6:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by nikolas87 »

παιδια μην ασχολειστε καθολου με τη συνελευση. ειμαστε για τα μπανια. αυτα τα κομματοσκυλα εφεραν τα ιδιωτικα πανεπιστημια. με το χαλι στα ελληνικα πανεπιστημια. ειμαστε αξιοθρηνητοι καλα να μας κανουν.
εγω προτεινω να σκασουμε στη σχολη 50 ατομα ετοιμοι για ολα.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by ShadowMech »

Πας μη ομοϊδεάτης βαρβαρος.
:P
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”