Κατάληψη της Ακρόπολης από κουμμούνια

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Κατάληψη της Ακρόπολης από κουμμούνια

Post by Robocop »

ShadowMech wrote:
Wake up...
Δεν κατάλαβα το point...
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Κατάληψη της Ακρόπολης από κουμμούνια

Post by TiGinetai »

Ωραίος ο ρόμποκοπ. Χαράς το κουράγιο σου..
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Κατάληψη της Ακρόπολης από κουμμούνια

Post by misfit »

Πιστεύετε ότι είναι εφικτό να διδαχτεί ποτέ η ιστορία του εμφυλίου στα σχολεία???
Νομίζω είναι εύκολο να φανταστείτε τι χάος θα γίνει μέχρι να καταλήξουν οι εκατέρωθεν πολιτικοί τι θα γραφτεί και τι όχι!Μέχρι και για τα σημεία στίξης θα υπάρχουν διαφωνίες.Προτιμώ να αναφέρεται ότι υπήρχε μια σκοτεινή-άσχημη περίοδος που είχαμε εμφύλιο,παρά να ποτίσουν τα παιδάκια με ένα σωρό ανακρίβειες που θα δημιουργούν φανατισμούς κτλ...
Εδώ ρε σεις καταφέρανε για τη Σμύρνη το '22 να τα κάνουνε μπάχαλο,φανταστείτε με το μπέρδεμα του εμφυλίου τι έχει να γίνει :shock:

Μακάρι πάντως ο εμφύλιος να είχε τόσο ανιδιοτελή κίνητρα όπως τα παρουσιάζετε.Σκοπιμότητες και συμφέροντα υπήρχαν και από τις 2 πλευρές.Και στην τελική,το αποτέλεσμα (όχι το στρατιωτικό,αλλά ο αριθμός των απωλειών,των διωχθέντων...η απώλεια/φυγή ανθρώπων γενικότερα) ήταν τραγικό για την Ελλάδα :?
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Κατάληψη της Ακρόπολης από κουμμούνια

Post by Enositis »

Οσο για το εμφυλιο εχω να πω κατι...Τα κινητρα πιστευω ηταν ΑΚΡΩΣ ιδεολογικα...Δεν ηταν αλληλοσκοτωμος χωρις να ξερουν γιατι.
Αυτο το μαρτυρουν τα παρακατω στοιχεια.
ΙΣΠΑΝΙΚΟΣ ΕΜΦΥΛΙΟΣ:Νεκροι μαχημοι:200.000.'
Νεκροι αμαχοι:200.000
Αμερικανικος:620.000 ΝΕΚΡΟΙ(5ετης πολεμος μαλιστα...)
Ρωσικος:περιπου 1.800.000 ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ(μεσα αμαχοι και μαχιμοι με αναλογια 1:2)
Ελληνικος εμφυλιος:
3.500 αμαχοι απο ενεργειες του Δ.Σ.Ε.
8.000 αμαχοι και εκτελεσθεντες απο τον Τακτικο στρατο
ΣΥΝΟΛΟ 12.000 αμαχοι(μεσα θανατοι απο ψυξη κακουχιες κλπ)
ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΧΗΜΟΙΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ:48.000

Βλεπουμε οτι ο ελληνικος εμφυλιος ηταν ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ οπου οι αμαχοι νεκροι ηταν κατα ΠΟΛΥ λιγοτεροι απο τους μαχημους!

"Προφανως στον ελληνικο εμφυλιο βρισκομαστε μπροστα σε συγκρουση αυστηρα προσδιορισμενων στρατοπεδων και ως εκ τουτου η πολιτικη η ιδεολογια και το κοινωνικο υποβαθρο πολυ δυσκολα μπορει να εξοβελιστουν οσο καλη θεληση κι αν υπαρχει"


Πηγη:Εμφυλιος Πολεμος 60 Χρονια απο τη Ληξη του
κεφαλαιο:ΓΕΝΙΚΗ ΕΠΙΣΚΟΠΙΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΜΦΥΛΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ ΚΑΘ.ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΠΘ
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Κατάληψη της Ακρόπολης από κουμμούνια

Post by Don Molina »

Θα κάνω ερώτηση στατιστικής γιατί πέρα από τα μοτέρια λίγα πράγματα με ενδιαφέρουν τελευταία:


Συγκρίνουμε θανάτους σε πολέμους χωρών με 30 πλάσιο πληθυσμό από το Ελλαδιστάν?
Δεν είναι απολύτως λογικό στην τεράστια Ρωσία ή στις εξίσου μεγάλες ΗΠΑ να ψοφήσει τόσο κόσμος σε εμφύλιο πόλεμο?

H Νέα Υόρκη μόνη της είναι όσο η Ελλάδα σε πληθυσμό ffs...
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Κατάληψη της Ακρόπολης από κουμμούνια

Post by Robocop »

misfit wrote:Πιστεύετε ότι είναι εφικτό να διδαχτεί ποτέ η ιστορία του εμφυλίου στα σχολεία???
Προτιμώ να αναφέρεται ότι υπήρχε μια σκοτεινή-άσχημη περίοδος που είχαμε εμφύλιο,παρά να ποτίσουν τα παιδάκια με ένα σωρό ανακρίβειες που θα δημιουργούν φανατισμούς κτλ...

Μακάρι πάντως ο εμφύλιος να είχε τόσο ανιδιοτελή κίνητρα όπως τα παρουσιάζετε.Σκοπιμότητες και συμφέροντα υπήρχαν και από τις 2 πλευρές.Και στην τελική,το αποτέλεσμα (όχι το στρατιωτικό,αλλά ο αριθμός των απωλειών,των διωχθέντων...η απώλεια/φυγή ανθρώπων γενικότερα) ήταν τραγικό για την Ελλάδα :?
H προσωπική μου άποψη είναι ότι ο εμφύλιος δεν ήταν μια σκοτεινή-άσχημη περίοδος αλλά μαι φωτεινότατη περίοδος για τους νικητές και μια πολύ άσχημη για τους ηττημένους και όλο το λαό.

Τώρα για τα αμοιβαία ιδιοτελή κίνητρα που λες δυο εξηγήσεις υπάρχουν: είτε όντως το πιστεύεις, πράγμα που καθιστά την διδασκαλία του εμφύλιου απαραίτητη, είτε κρίνεις από διηγήσεις προγόνων σου οπότε πάω πάσο. Το σίγουρο είναι ότι για παράδειγμα ο παππούς μου, που έλιωσε στις φυλακές, δεν είχε κανένα ιδιοτελές κίνητρο, όπως και χιλιάδες άλλοι πρωην αγωνιστές της αντίστασης, που σφαγιάστηκαν και κυνηγήθηκαν επειδή πολέμησαν τους Γερμανούς.

Υ.Γ. Πάντως εγώ δεν μίλησα για το 2ο αντάρτικο (για τον εμφύλιο), είπα ότι πρέπει να διδάσκεται το πρώτο (η αντίσταση). Να ξέρει ο κόσμος ότι ο παππούς του πρωθυπουργού μας ήταν αυτός που αρνήθηκε να πολεμήσει τους Γερμανούς μέσω μιας μετωπικής, εθνικής οργάνωσης, λέγοντας ότι "η Ελλάδα πρέπει να σεβαστεί το γεγονός ότι ηττήθηκε" και μετά το έπαιξε "μέση λύση" και "συμβιβαστικός" αιματοκυλώντας την Αθήνα το Δεκέμβρη του '44.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Κατάληψη της Ακρόπολης από κουμμούνια

Post by Enositis »

Don Molina wrote:Θα κάνω ερώτηση στατιστικής γιατί πέρα από τα μοτέρια λίγα πράγματα με ενδιαφέρουν τελευταία:


Συγκρίνουμε θανάτους σε πολέμους χωρών με 30 πλάσιο πληθυσμό από το Ελλαδιστάν?
Δεν είναι απολύτως λογικό στην τεράστια Ρωσία ή στις εξίσου μεγάλες ΗΠΑ να ψοφήσει τόσο κόσμος σε εμφύλιο πόλεμο?

H Νέα Υόρκη μόνη της είναι όσο η Ελλάδα σε πληθυσμό ffs...
Και τι σημασια εχει αυτο;Εγω δεν μιλησα για θανοντες σε μαχη!ΕΓΩ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΜΑΧΩ ΚΑΙ ΜΑΧΗΤΩΝ!ΑΛλλα 1:4 και αλλο 2:1 και αλλο 1:1!Τα στοιχεια με τους θανατους δεν τα παρεθεσα για να πω α η Ελλαδα ειχε μονο 40.000 νεκρους...αλλα για να δειξω τις παραπανω σχεσεις...
Ρομποκοπ wrote:Υ.Γ. Πάντως εγώ δεν μίλησα για το 2ο αντάρτικο (για τον εμφύλιο), είπα ότι πρέπει να διδάσκεται το πρώτο (η αντίσταση). Να ξέρει ο κόσμος ότι ο παππούς του πρωθυπουργού μας ήταν αυτός που αρνήθηκε να πολεμήσει τους Γερμανούς μέσω μιας μετωπικής, εθνικής οργάνωσης, λέγοντας ότι "η Ελλάδα πρέπει να σεβαστεί το γεγονός ότι ηττήθηκε" και μετά το έπαιξε "μέση λύση" και "συμβιβαστικός" αιματοκυλώντας την Αθήνα το Δεκέμβρη του '44.
Στα τετοια μου τι ειπε ο παππους του πρωθυπουργου σου!Τι σημασια εχει αυτο;το τι ειπε ενας πολιτικος εχει σημασια;Ή οι 200 εκτελεσθεντες της Καισαριανη;Οι 80 της Χιου που επειδη ειμαι κι απο κει το ξερω που σταλθηκαν στο Αουσβιτς;Οι χιλιαδες εκτελεσθεντες ανα τη χωρα;Εκεινοι που ανατιναξαν τον Γοργοποταμο;Ο ΠΑΠΠΟΥ΅ΜΟΥ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΤΟΥ Η ΓΙΑΓΙΑ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥΣΕ ΜΕ ΤΟ ΝΤΟΥΦΕΚΙ ΚΑΙ ΚΟΥΒΑΛΟΥΣΕ ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΑ!ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ!ΟΧΙ ΤΟ ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΚΑΘΕ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΣ!Και η Ελλαδα ΤΟΤΕ δε σεβαστηκε τοσο την ηττα της...ΟΣΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ!
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Κατάληψη της Ακρόπολης από κουμμούνια

Post by misfit »

Robocop wrote:
Υ.Γ. Πάντως εγώ δεν μίλησα για το 2ο αντάρτικο (για τον εμφύλιο), είπα ότι πρέπει να διδάσκεται το πρώτο (η αντίσταση). Να ξέρει ο κόσμος ότι ο παππούς του πρωθυπουργού μας ήταν αυτός που αρνήθηκε να πολεμήσει τους Γερμανούς μέσω μιας μετωπικής, εθνικής οργάνωσης, λέγοντας ότι "η Ελλάδα πρέπει να σεβαστεί το γεγονός ότι ηττήθηκε" και μετά το έπαιξε "μέση λύση" και "συμβιβαστικός" αιματοκυλώντας την Αθήνα το Δεκέμβρη του '44.
Πάνω στη βιασύνη μου νόμιζα ότι έλεγες για τη διδασκαλία του εμφυλίου στα σχολεία.Πάσο!
Το αντάρτικο εννοείται να διδάσκεται εκτενέστερα στα παιδιά!Αν κι αυτό που με ενοχλεί είναι που κάποια κόμματα προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν.Θεωρώ ότι ως κίνημα ήταν κάτι τελείως αυθόρμητο και λαικό και ουδεμία σχέση είχε με πολιτικά πιστεύω.Κρίμα που κάποια πράγματα βλέπουμε να "μπερδεύονται"...
Για τους πολιτικούς ό,τι και να πούμε είναι λίγο!!!Λαμόγια τότε,λαμόγια και τώρα!Αλλά είμαστε άξιοι της μοίρας μας όταν τους διατηρούμε τόσες δεκαετίες!
Ένας εμφύλιος είναι εκ φύσεως άσχημη περίοδος!Ένας λαός σκοτώνεται μεταξύ του,τι χειρότερο υπάρχει? :(
Ο παππούς σου και γενικά ο χ παππούς και ο απλός κόσμος είχε ανιδιοτελή κίνητρα,οκ.Αυτοί που τους υποκινούσαν να πάρουν τα όπλα και να σκοτωθούν με άλλους Έλληνες είχαν όμως??Ειρηνική διέξοδος δεν υπήρχε δηλαδή?Μήπως παίζαν και συμφέροντα αλλων χωρών?
Μην ξεχνάμε ότι είμασταν σε μια περίοδο αναβρασμού.Εϊμασταν η μόνη χώρα στην περιοχή που δεν πέρασε στη ζώνη επιρροής του κομμουνισμού.Ο χάρτης της Ευρώπης ήταν ακόμα ρευστός και οι "μεγάλοι" κοίταζαν να καβατζώσουν ό,τι παραπάνω μπορούσαν υπό τον έλεγχό τους.
Αναφέρομαι και στις 2 πλευρές εννοείται και τις καταδικάζω!μην παρεξηγηθώ ;)
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
Sopas
Captain
Captain
Posts: 137
Joined: Tue May 11, 2010 2:52 pm

Re: Κατάληψη της Ακρόπολης από κουμμούνια

Post by Sopas »

maurh_8uella wrote:
Robocop wrote:
maurh_8uella wrote:Η ελευθερία σου τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου! Λέγεται "άγραφο δίκαιο" και εφόσον δεν έρχεται σε αντίθεση με το Σύνταγμα πρέπει να τηρείται. Όλοι έχουν δικαίωμα στην απεργία. Όλοι όμως πρέπει να σεβόμαστε και τον διπλανό μας και το τι επιθυμεί και ο ίδιος. Σεβασμός στις μειοψηφίες που διαφωνούν, αλλά σεβασμός και στην πλειοψηφία. Δεν μπορούν μερικές εκατοντάδες ανθρώπων να ρυθμίζουν τις ζωές των υπολοίπων εκατομμυρίων!
Πως ρυθμίστηκε η ζωή και ποιανού από τη διαμαρτυρία στην Ακρόπολη; Δηλαδή συγγνώμη, για να καταλάβω 'ρυθμίζεται' η ζωή σου πιο πολύ επειδή ξύπνησες και είδες στην Ακρόπολη ένα πανό ή από το μνημόνιο;
Δεν αναφερόμουν τόσο στην κατάληψη της Ακρόπολης, όσο στην πιθανή είσοδο των τρακτέρ στην Αθήνα. Ή όπως γίνεται τώρα με τους φορτηγατζήδες που αποκλείουν τα διόδια της Ελευσίνας. Το θεωρώ αν μη τι άλλο τραμπουκισμό και καφριλίκι. Δεν μπορούν μερικές εκατοντάδες άτομα να ρυθμίζουν την ζωή μερικών εκατομμυρίων.

Σίγουρα θίγονται τα συμφέροντα κάποιων, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να εκβιαστεί το Κράτος μέσω της ταλαιπωρίας των πολιτών. Θες κύριε να διαμαρτυρηθείς? Τράβα έξω από το υπουργείο και κάν' το. Βγες στα κανάλια και πες την άποψή σου. Μην γαμάς την καθημερινότητα του απλού πολίτη. Τι είναι ο λαουτζίκος? Μοχλός πίεσης σε παιχνίδια εξουσίας? Να πάνε στο διάολο όσοι μας αντιμετωπίζουν έτσι... Και καταληψίες και πολιτικοί και συνδικαλιστές και όλοι τους.

Αλλά ακόμα και για την κατάληψη της Ακρόπολης με ποιό δικαίωμα μπορείς να κάνεις κατάληψη σε ένα ιστορικό μνημείο?!? Σπας τα λουκέτα και δεν αφήνεις τους εργαζόμενους και τους ενδιαφερόμενους να εισέρθουν στον χώρο της Ακρόπολης? Τι είναι το ΠΑΜΕ και το ΚΚΕ? Οι νταβάδες της Ελλάδας? Και όλα αυτά για να αναρτήσουν πανώ "Peoples of Europe Rise Up KKE". Δηλαδή Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!
+10000000000
"Carry the projector and you'll be a moderator"
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Κατάληψη της Ακρόπολης από κουμμούνια

Post by Enositis »

maurh_8uella wrote:
Robocop wrote:
maurh_8uella wrote:Η ελευθερία σου τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου! Λέγεται "άγραφο δίκαιο" και εφόσον δεν έρχεται σε αντίθεση με το Σύνταγμα πρέπει να τηρείται. Όλοι έχουν δικαίωμα στην απεργία. Όλοι όμως πρέπει να σεβόμαστε και τον διπλανό μας και το τι επιθυμεί και ο ίδιος. Σεβασμός στις μειοψηφίες που διαφωνούν, αλλά σεβασμός και στην πλειοψηφία. Δεν μπορούν μερικές εκατοντάδες ανθρώπων να ρυθμίζουν τις ζωές των υπολοίπων εκατομμυρίων!
Πως ρυθμίστηκε η ζωή και ποιανού από τη διαμαρτυρία στην Ακρόπολη; Δηλαδή συγγνώμη, για να καταλάβω 'ρυθμίζεται' η ζωή σου πιο πολύ επειδή ξύπνησες και είδες στην Ακρόπολη ένα πανό ή από το μνημόνιο;
Δεν αναφερόμουν τόσο στην κατάληψη της Ακρόπολης, όσο στην πιθανή είσοδο των τρακτέρ στην Αθήνα. Ή όπως γίνεται τώρα με τους φορτηγατζήδες που αποκλείουν τα διόδια της Ελευσίνας. Το θεωρώ αν μη τι άλλο τραμπουκισμό και καφριλίκι. Δεν μπορούν μερικές εκατοντάδες άτομα να ρυθμίζουν την ζωή μερικών εκατομμυρίων.

Σίγουρα θίγονται τα συμφέροντα κάποιων, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να εκβιαστεί το Κράτος μέσω της ταλαιπωρίας των πολιτών. Θες κύριε να διαμαρτυρηθείς? Τράβα έξω από το υπουργείο και κάν' το. Βγες στα κανάλια και πες την άποψή σου. Μην γαμάς την καθημερινότητα του απλού πολίτη. Τι είναι ο λαουτζίκος? Μοχλός πίεσης σε παιχνίδια εξουσίας? Να πάνε στο διάολο όσοι μας αντιμετωπίζουν έτσι... Και καταληψίες και πολιτικοί και συνδικαλιστές και όλοι τους.

Αλλά ακόμα και για την κατάληψη της Ακρόπολης με ποιό δικαίωμα μπορείς να κάνεις κατάληψη σε ένα ιστορικό μνημείο?!? Σπας τα λουκέτα και δεν αφήνεις τους εργαζόμενους και τους ενδιαφερόμενους να εισέρθουν στον χώρο της Ακρόπολης? Τι είναι το ΠΑΜΕ και το ΚΚΕ? Οι νταβάδες της Ελλάδας? Και όλα αυτά για να αναρτήσουν πανώ "Peoples of Europe Rise Up KKE". Δηλαδή Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!


+1000000000000000000000000000000000000000
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”