Γενικη συνελευση 24/9

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by scooby »

Η ΠΥΡΗΝΙΚΗ 1 θα γινει κανονικα την δευτερα!
User avatar
ήσυχος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 23
Joined: Thu Jan 19, 2012 8:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ήσυχος »

Βασικό στοιχείο αντικειμενικής ενημέρωσης να μην συγχέεται η είδηση με την άποψη. Το παραπάνω post καταργεί αυτήν την έννοια, ελπίζω να μην είναι επίσημο post του φόρουμ, αν είναι προσωπικό έχει καλώς ο κάθε ένας τοποθετείτε όπως θέλει.

Πάντως πολλοί που υποστηρίζετε την ''ανοιχτή σχολή'' δεν είδα να κάνετε και τίποτα άλλο για το νομοσχέδιο το οποίο όσο περνάει ο καιρός φαίνεται πόσο επιθετική για όλους είναι η εφαρμογή του(κατάργηση δωρεάν συγγραμάτων).

Πολλοί έλεγαν να ακολουθήσουμε άλλον τρόπο διαμαρτυρίας αλλά έκατσαν στα αυγά τους(η μάλλον στις σημειώσεις τους).

ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ από εσάς δεν πήρε πρωτοβουλία για ΤΙΠΟΤΑ!

Θεωρώ πως το ελάχιστο που έχει να κάνει η νεολαία σε μία χώρα που ΧΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, που ξεπουλιέται η δημοκρατία στις τράπεζες και τους πλούσιους, που χάνεται η δωρεάν παιδεία, είναι να πει ΩΣ ΕΔΩ! Εγώ δεν σπουδάζω αν δεν σταματήσει αυτή η εκμετάλλευση ΤΩΡΑ!

Για τους εαυτούς μας, για τους γονείς μας, αλλά και για όσους θα έρθουν μετά και θα μεγαλώσουν σε μία χώρα κατεστραμμένη!

Παρόλα αυτά μπορεί και να έλεγα ''οκ τα παιδιά θέλουν άλλον τρόπο διαμαρτυρίας''....''Για να δω τι θα προτείνουν'''...Σίγουρα θα συμμετείχα σε κάτι άλλο πέρα από τη κατάληψη και ας μην ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα.

ΑΛΛΑ Η ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ ΤΕΛΕΙΩΣ...

Ποιος θέλει να λέει στα παιδιά του που μάλλον θα ζουν χειρότερα από εμάς ''εγώ την εποχή που το μνημόνιο επιβαλλόταν στην Ελλάδα.....Διάβαζα για τη σχολή....''' Εγώ πάντως δεν θέλω
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kyria_patatokeftou »

ήσυχος wrote:Βασικό στοιχείο αντικειμενικής ενημέρωσης να μην συγχέεται η είδηση με την άποψη. Το παραπάνω post καταργεί αυτήν την έννοια, ελπίζω να μην είναι επίσημο post του φόρουμ, αν είναι προσωπικό έχει καλώς ο κάθε ένας τοποθετείτε όπως θέλει.
τι σημαίνει επίσημο ποστ του φόρουμ? εκπροσωπεί κάποιο συγκεκριμένο άτομο/ομάδα/συμφέροντα το φόρουμ? τι εννοείς
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
(β-α)/2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1219
Joined: Wed Nov 10, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: by the lake near kage's hidden village

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by (β-α)/2 »

ήσυχος wrote: Πάντως πολλοί που υποστηρίζετε την ''ανοιχτή σχολή'' δεν είδα να κάνετε και τίποτα άλλο για το νομοσχέδιο το οποίο όσο περνάει ο καιρός φαίνεται πόσο επιθετική για όλους είναι η εφαρμογή του(κατάργηση δωρεάν συγγραμάτων).
Διαψεύστηκε.. όταν πέσει επίσημα στο τραπέζι το ξανασυζητάμε.
ήσυχος wrote: Θεωρώ πως το ελάχιστο που έχει να κάνει η νεολαία σε μία χώρα που ΧΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, που ξεπουλιέται η δημοκρατία στις τράπεζες και τους πλούσιους, που χάνεται η δωρεάν παιδεία, είναι να πει ΩΣ ΕΔΩ! Εγώ δεν σπουδάζω αν δεν σταματήσει αυτή η εκμετάλλευση ΤΩΡΑ!
Ναι, είναι πολύ λογικό, το μοναδικό πράγμα που μπορεί να εκλογικεύσει έναν άνθρωπο, να του δώσει διαφορετικές οπτικές και να μη τον κάνει έρμαιο αυτού του αισχρού συστήματος να το σταματήσουμε. Ας σταματήσουν όλοι οι φοιτητές να σπουδάζουν γιατί το σύστημα θέλει πολλούς πολιτισμένους και μορφωμένους ανθρώπους που να μη μπορεί να χειραγωγήσει και έτσι θα τους πιέσουμε να μας στείλουν πίσω στις σχολές μας, εφαρμόζοντας, προφανώς, τα αιτήματά μας.
Δεν ξερεις απο μαθηματικους. Μην μιλας για αυτους. :)
User avatar
ήσυχος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 23
Joined: Thu Jan 19, 2012 8:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ήσυχος »

Το πάνω πάνω ποστ δεν αναφέρεται ως ανακοίνωση της ΔΑΠ, ύστερα το κατάλαβα, ίσως θα έπρεπε να διευκρινίζεται. Είναι λίγο παραπλανητικό.
Μετά είδα πως αρχικό ποστ αποτελεί μία άλλη ανακοίνωση που παραπέμπει εδώ όπου γίνεται κουβέντα. Ως εκ' τούτου δεν έχω θέμα με το φόρουμ.

βλέπω το πρώτο ποστ της κουβέντα να λέει ''πεποίθηση μας είναι''', λογικό δεν είναι να δημιουργείτε σύγχυση; Τεσπα απλά θα έπρεπε να διευκρινιστεί ποιανού είναι η ανακοίνωση. It's not a big deal
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by SlasherG »

ήσυχος wrote:Τεσπα απλά θα έπρεπε να διευκρινιστεί ποιανού είναι η ανακοίνωση.
Τα περισσότερα, καθώς κι αυτά που αναρτώνται στην αρχική σελίδα, είναι έπειτα από συνεννόηση με καθηγητή για κάθε μάθημα από κάποιο μέλος του σταφφ ή της κοινότητας. Διαφορετικά, διευκρινίζεται.

Τώρα αν αλλάξει ο ίδιος καθηγητής άποψη και καταφέρει να τους ενημερώσει όλους είναι άλλο θέμα
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kyria_patatokeftou »

ήσυχος wrote:βλέπω το πρώτο ποστ της κουβέντα να λέει ''πεποίθηση μας είναι''', λογικό δεν είναι να δημιουργείτε σύγχυση; Τεσπα απλά θα έπρεπε να διευκρινιστεί ποιανού είναι η ανακοίνωση. It's not a big deal
καλά έγραψες ολόκληρη ανάλυση για τη στάση των φοιτητών και το πώς θα έπρεπε να είναι η δράση μας προς το νόμο. θα σου φαινόταν δηλαδή οκ να εμφανιζόταν από κάτω ένας moderator και να έλεγε "το παραπάνω ποστ δεν εκφράζει την άποψη του φόρουμ και όλων μας" ή να σου ζητούσε πολιτικό φορέα στον οποίο ανήκεις ή σε εκφράζει??
να σοβαρευτούμε λίγο, όποιος γράφει εδώ πέρα εκπροσωπεί τον εαυτό του
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
ήσυχος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 23
Joined: Thu Jan 19, 2012 8:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ήσυχος »

(β-α)/2

Πως μπορείς να διαψεύσεις ότι ΔΕΝ ΠΗΡΑΤΕ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ;;;;!!! Αφού ψηφίσατε ανοιχτή σχολή ΠΕΡΣΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ δεν είδα καμία άλλη πρωτοβουλία που να προτείνετε κάποιο τρόπο αντίστασης στο νομοσχέδιο ή το μνημόνιο. ΟΛΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΧΡΟΝΟ ΤΙΠΟΤΑ!

Ανάφερε μου έναν που ψήφισε ανοιχτή σχολή, και μετά πρότεινε στους φοιτητές κάτι άλλο;;; ΈΝΑΝ.

ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ, ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. Μπορείς να μου πεις γιατί;;


Επίσης η γνώση δεν είναι μόνο η σχολή. Ξέρω πολλούς που είναι πολλοί καλοί στα μαθήματα όμως δεν καταλαβαίνουν μία από κοινωνικά θέματα.
Αυτό σε κάνει ενεργό πολίτη. Αλλιώς είσαι τεχνοκράτης.

Εγώ δεν είπα να σταματήσουμε τη σχολή ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. Να κάνουμε μία θυσία κάποιους μηνες για το καλό της κοινωνίας. ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΣΕ ΑΚΟΥΝΕ!

Η λογική σου καταλήγει στο ότι δεν έπρεπε ούτε στη χούντα να κάνουν κατάληψη.

Δεν έχω φετίχ με τη κατάληψη. Αν μου προτείνεις κάτι άλλο εξίσου ή και παραπάνω δυναμικό οκ! Αλλά δεν έχω βρει κάτι άλλο.
Βέβαια και η κατάληψη πρέπει να είναι πιο ενεργή από όσο είναι συνήθως και αναγνωρίζω πως πέρσι κάναμε και εμείς μαλακίες.
jobo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 220
Joined: Tue Nov 09, 2010 8:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by jobo »

γενικα θα συμφωνησω μαζι σου και εχω σπαστει με καποιες αποψεις εδω μεσα , και εγω εχω συμμετασχει και εχω ψηφισει για καταληψη αλλα εμενα με εχουν απογοητευσει και οι οποιες παραταξεις συγκαλλουν συνελευση(καταληψη)...ναι με τον σταυρο στο χερι δεν κερδιζεις τιποτα αλλα ουτε και με τις καταληψεις,και αυτο για το 2006 που δεν ειχε περασει νομοσχεδιο ειναι το μοναδικο παραδειγμα...
τα παιδια στο φορουμ(δεν ανηκω στο σταφ ουτε συμμεριζομαι απαραιτητα τις αποψεις τους) λενε την αποψη τους και προσφερουν ανιδιοτελως σημειωσεις/συμβουλες τους κ.λ.π.
.προσωπικα και για το θεμα των συγγραμματων θα συμφωνησω οτι τον ηπιαμε...δεν διαφωνω ομως οτι πολλα απο αυτα τα βιβλια ειναι αχρηστα για εμας...μια μεση/ιδανικη λυση ειναι να μας μοιραζουν σημειωσεις οι καθηγητες(βλ. αριθμητικη αναλυση,στοιχεια κ.λ.π) που ειναι οικονομικοτερη λυση και αναφερεται στα μαθηματα μας ...
και ουτε διαφωνω καετα με το μνημονιο οι τις διαρθρωτικες αλλαγες που λενε,δεν νομιζω οτι πριν το μνημονιο ολα ηταν δικαια τελεια, απλως ολοι ειχαν τον τροπο απο το τιποτα να την βγαζουν.εισαι στο ευρω και στην ε.ε. απο επιλογη σου.η ευρωπη κανει λαθη και η γερμανια κερδιζει.αν θελει η ευρωπη να γινει αμερικη πρεπει να ενωθει κανονικα και στα παντα(εμενα προσωπικα νομιζω οτι θα μου αρεσε να ζω σε ευρωπαικη ελλαδα)αλλιως θα διαλυθει..απλως καποια πραγματα πρεπει να γινουν στο κρατος και τα αναφερει το μνημονιο και καποια αλλα απλως γινονται για να βρουν γρηγορα λεφτα ασχετα με το αν ειναι αδικα και υποφερουν οι χαμηλομισθοι κ.λ.π. και δεν ακουμπουν τα μεγαλα ψαρια...
εν κατακλειδι γιατι εχω πλατιασει,και δεν κανω επιθεση σε κανεναν σεβομαι την αποψη σου και ολων των υπολοιπων, ναι θα συμμετειχα σε μια συνελευση-συζητηση και οχι κουρελι, και θα συμμετειχα σε διαμαρτυρια-πορεια-κ.λ.π αλλα χωρις τις ταμπελες των παραταξεων...το οτι με ενοχλει η κατασταση δεν σημαινει οτι συμφωνω με κνε-εαακ-αρεν-συριζα κκε και δεν ξερω και εγω τι αλλο...
User avatar
ήσυχος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 23
Joined: Thu Jan 19, 2012 8:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ήσυχος »

Kyria_patatokeftou wrote:
ήσυχος wrote:βλέπω το πρώτο ποστ της κουβέντα να λέει ''πεποίθηση μας είναι''', λογικό δεν είναι να δημιουργείτε σύγχυση; Τεσπα απλά θα έπρεπε να διευκρινιστεί ποιανού είναι η ανακοίνωση. It's not a big deal
καλά έγραψες ολόκληρη ανάλυση για τη στάση των φοιτητών και το πώς θα έπρεπε να είναι η δράση μας προς το νόμο. θα σου φαινόταν δηλαδή οκ να εμφανιζόταν από κάτω ένας moderator και να έλεγε "το παραπάνω ποστ δεν εκφράζει την άποψη του φόρουμ και όλων μας" ή να σου ζητούσε πολιτικό φορέα στον οποίο ανήκεις ή σε εκφράζει??
να σοβαρευτούμε λίγο, όποιος γράφει εδώ πέρα εκπροσωπεί τον εαυτό του
Οκ παραδέχτηκα πως δεν παρατήρησα τη δομή ολόκληρου του ποστ καλά, και ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. Και προφανώς δεν εννοούσα να παρέμβει το φόρουμ στο ποστ του παιδιού. Ούτε να ζητήσει πολιτικά φρονήματα. ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΟ ΠΟΣΤ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΣΥΓΧΥΟΤΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ. ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ. Τι άλλο να πούμε για το θέμα είναι αστείο....
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”