Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by ShadowMech »

To πλαισιο ειναι δεδομενο οτι θα χτυπηθει στη απουσια θεσης για το νομο. Εγω τη θεωρω απολυτα δικαιολογημενη, πρεπει ομως να εχει προετοιμαστει μια σχετικη επιχειρηματολογια.

Θα μας πιεσουν να παρουμε θεση (λογικα υπερ του) ωστε να αποσπασουν απο το πλαισιο οσους διαφωνουν με τον νομο αλλα θελουν ανοιχτη σχολη. Επισης με μια τετοια θεση θα αρχισουν τα αναμενομενα "υποστηρικτες της κυβερνησης και του ΔΝΤ κλπ κλπ" και θα δημιουργησουν κλιμα.

Οποτε επιμενω στην αρχικη θεση, οτι η αποψη υπερ ή κατα του νομου ειναι προσωπικη και δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να την εκφρασουμε στο πλαισιο, οπου απλα διεκδικουμε το αυτονοητο δικαιωμα στη φοιτηση.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
LabrakisJ
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 185
Joined: Wed Jun 16, 2010 12:49 pm

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by LabrakisJ »

Πολλοί είναι αυτοί που θέλουν ανοιχτή σχολή αλλά στην τελευταία συνέλευση(από το έτος μου) ελάχιστοι ήταν παρόντες.
Δεν αρκούν μόνο τα λόγια αν θέλετε/θέλουμε ανοιχτή σχολή.
lllllllllllllllike a glove
Ggeo7
Corporal
Corporal
Posts: 13
Joined: Thu Feb 11, 2010 7:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Ggeo7 »

ShadowMech wrote: Οποτε επιμενω στην αρχικη θεση, οτι η αποψη υπερ ή κατα του νομου ειναι προσωπικη και δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να την εκφρασουμε στο πλαισιο, οπου απλα διεκδικουμε το αυτονοητο δικαιωμα στη φοιτηση.
Σε αυτή τη λογική πρέπει απλά να κινηθεί το πλαίσιο και να αφυπνιστούμε όλοι όσοι ενδιαφερόμαστε για τα στοιχειώδη...
chernobill
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 258
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:46 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by chernobill »

μεσα , θα ειμαι εκει την τριτη...
User avatar
paulspot92
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 83
Joined: Sat Oct 09, 2010 10:01 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by paulspot92 »

vAs wrote:Σε γενικές γραμμές συμφωνώ αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι τα παιδιά που κάνανε τα αρχικά ποστς. Λέτε πως το πλαίσιο 'θα περιλαμβάνει' : ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟ (ούτε υπέρ ούτε κατά δηλαδή). Όντως πιστεύετε ότι κατεβάζοντας αυτό το πλαίσιο με μία τέτοια 'ιδιαιτερότητα' θα τη θέσω, προωθείτε το καλό των συμφοιτητών σας με την ευρεία έννοια? Δηλαδή όταν όλη η Ελλάδα συζητάει γι' αυτό το νόμο, γίνονται όσα γίνονται, εσείς απλά μπαίνετε μέσα, λέτε 'ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ' και ...τέλος? Κάποιος συνάδελφος πριν έγραφε πως ενωμένοι και οργανωμένοι μπορούμε να πετύχουμε πολλά. Ποιός πιστεύει πως με ένα τέτοιο πλαίσιο θα πετύχει κάτι παραπάνω από το ν' ανοίξει η σχολή και ως εκεί?

Διευκρινίζω προς αποφυγή παρεξηγήσεων:
Δεν είμαι υπέρ της κατάληψης. Τρία χρόνια στη σχολή μόνο τη ζωή μου δυσκολότερη έχουν κάνει οι καταλήψεις. Αλλά ρε παιδιά δε μπορούμε να αφήσουμε κάτι τέτοιο να περάσει κυριολεκτικά ΣΤΟ ΝΤΟΥΚΟΥ. Είμαστε οι άμεσα ενδιαφερόμενοι!! Εκτός αν συμφωνείτε με το νέο νόμο. Προσωπικά διαφωνώ σε αρκετά σημεία. Όχι σε όλα.

Η τοποθέτηση μου είναι σε άκρως φιλικά πλαίσια, και θέλω να σταθούμε λίγο σε αυτό:
Nameless wrote:2. ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ πανω στο ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ που αφορα την ΠΑΙΔΕΙΑ.
Είτε υπερ είναι καποιός είτε κατά το θέμα είναι ότι και οι δύο θελουν ανοιχτή τη σχολή...παίρνοντας θέση και σχολιάζοντας το νομο το μονο αποτέλεσμα θα είναι να χασεις καποιους απο αυτούς που σε υποστηρίζουν...
gabrielknight
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 157
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by gabrielknight »

Ακριβως,νομιζω οτι το πλαισιο θα πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο απλο (οπως διατυπωθηκε απο τον Nameless εστω αν θελουμε με ελαχιστες τροποποιησεις) και σαφες.Σαφες ειναι μονο το δικαιωμα οσων θελουν να αντιδρουν με μια κατασταση (καταληψη) .Κατα τη γνωμη μου,μετα απο τοσα χρονια στη σχολη,εχω καταλαβει οτι τα ατομα που ανηκουν στον κομματικο (η σχηματικο :) ) χωρο "τα χτυπας" οχι με τον ιδιο τροπο(συμμετοχη σε διαλογο που οι ιδιοι απο πριν εχουν ενα στοχο και θα κανουν το παν να φερουν το συμπερασμα στα μετρα τους) αλλα με τον ακριβως αντιθετο τροπο.Την μη συμμετοχη σε οποιοδηποτε διαλογο (τετοιου επιπεδου) αλλα βεβαια με σαφεις θεσεις που δεν επιδεχονται αμφισβητησης στο συνολο τους. Και οποιος συμφωνει συμφωνησε.
TheAmlet
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 16
Joined: Thu May 13, 2010 11:51 pm

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by TheAmlet »

Παιδιά απλά αναφέρω ότι κάθε φορά που έγινε λόγος σε συνέλευση για συνεργασία ΠΑΣΠ, ΔΑΠ με ανεξάρτητο πλαίσιο το όλο εγχείρημα κατέληξε σε ανέκδοτο... και λογικό είναι! Είναι και θέμα απόψεων ρε γαμώτο... όχι μόνο αριθμητικό. Για κάποιους τουλάχιστον που διαφωνούν με τις λογικές και πρακτικές ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ χωρίς να διαχωρίζουν ποιες θέλουν κατάληψεις και ποιες θέλουν άτομα για Μύκονο. Πιστεύω ότι είναι μεγάλη λούμπα να τεθεί θέμα συννενόησης όπως ανέφερε ο hector 88. Στη τελική ο ΔΑΠίτης μπορεί να βγεί από το γαλάζιο καβούκι του και να ψηφίσει κάτι διαφορετικό εφόσον πειστεί από το ανεξάρτητο... δεν νομίζω να τον απελάσουν από τη Μύκονο. Αντίστοιχα βέβαια ο ΠΑΣΠίτης ή ο Κνήτης. 8-)
Φιλικά hector 88
User avatar
tsakalos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 104
Joined: Wed Oct 20, 2010 9:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by tsakalos »

παιδιά ας πούμε οτι βγαίνει το ανεξάρτητο η σχολή ανοίγει από τετάρτη ?
το 1 έτος δίνει κυκλώματα την τεταρτη και πολλοί δεν θα έχουν διαβάσει επειδή πίστευαν ότι θα είναι κλειστή .Δε θα έχουν διαβάσει όχι επειδή βαριούνται αλλά αφού θα έχαναν το μάθημα της τετάρτης να προετοιμαστούν καλύτερα για το επόμενο .Αυτό που θέλω να πω είναι να υπάρχει και μια δικλείδα για αυτούς πχ να ανοίξει η σχολή από πέμπτη ή δευτέρα .
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Kitharistas »

το έχουν πει πιο πάνω τα παιδιά.. να μην γίνει κατάληψη και να συνεχιστεί η εξεταστική κανονικά από Δευτέρα (μάλλον) για τον λόγο που λες..
Υπάρχει διάθεση από τα παιδιά να βοηθηθούμε όλοι και να ανοίξει η σχολή μας, η συμμετοχή και οι γνώμες σας χρειάζονται ;)
Rock on buddies...
User avatar
tsakalos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 104
Joined: Wed Oct 20, 2010 9:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by tsakalos »

α ευχαριστώ γιατί κοίταξα τα σχόλια και δεν το είδα πουθενά .
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”