Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by Adramelch »

Κοίτα εγώ το έχω δηλώσει (και στο παρελθόν αλλά και σε προηγούμενο thread αυτών των ημερών) ότι δεν με ενδιαφέρει να μιλάω για πολιτική σε forum, msn κτλ. Ο γραπτός λόγος δεν με εκφράζει σε αυτά τα θέματα. Άλλο ήθελα να τονίσω με το παραπάνω ποστ. Ανεξάρτητα από το αν πιστεύω ότι έχει δίκιο ή άδικο, με το να έχει ανακρίβειες στο άρθρο του, καταντάει αναξιόπιστος. Πιστεύεις ότι έχω λάθος εδώ;
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by Irishman »

έθεσα ένα ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ και όχι εκπαιδευτικό-φοιτητικό ζήτημα χωρίς να έχω σκοπό για συνεχείς ριπλάιζ. παρ' όλα αυτά, ξανακάνω ριπλάι αν και διαβάζω κιόλας (θέλω κι εγώ να πάρω πτυχίο -για να δω τι θα κάνω στη ζωή μου- κι όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο δεν ψήφισα υπέρ της κατάληψης :geek: )

πολλοί μπαίνουν στη σχολή για τους γονείς τους, πολλοί τελειώνουν τη σχολή για τους γονείς τους, πολλοί σπουδάζουν στην πόλη που θέλουν οι γονείς τους, πολλοί παντρεύονται αυτούς που θέλουν οι γονείς τους, πολλοί κάνουν τη δουλειά που θέλουν οι γονείς τους κλπ. κι όλα αυτά γιατί; ΓΙΑΤΙ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΧΘΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ. συμφωνείς; αν ναι, πιστεύω ότι είναι άκρως άρρωστο κοινωνικά. και μάλιστα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ οι προεκτάσεις αυτού του φαινομένου. αν διαφωνείς, καλώς, έχουμε άλλη αντίληψη. αυτό και μόνο είπα, το έθεσα για προβληματισμό, αν εννοούσε κάτι άλλο το παληκάρι κι εγώ παρανόησα μπορούσε είτε με ΔΙΚΗ ΤΟΥ ριπλάι, είτε με πμ να μου το εξηγήσει και να πάρω τον προσωπικό τόνο του ποστ μου πίσω ;)

πάμε στο νομοσχέδιο (για το οποίο δεν είπα κουβέντα ο άμοιρος), που προέρχεται από μια ψεύτρα κυβέρνηση και μια άχρηστη βουλή. όταν ο πρωθυπουργός έλεγε "ο ΦΠΑ δεν θα ανέβει" έλεγε ψέμματα. έφερα ένα από τα πάμπολλα παραδείγματα ψεύδους και αλητείας της σημερινης κυβέρνησης/βουλής.
:arrow: ε λοιπόν, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ. και νομίζω ότι σε ό,τι κάνουν πρέπει να βρίσκουν τον κόσμο μπροστά τους. αυτή τη στιγμή είναι το νομοσχέδιο; ε πιστεύω ότι πρέπει να μας βρουν μπροστά τους. είναι μία ελεεινή κυβέρνηση και μια τρισάθλια αντιπολίτευση (στο σύνολο της) που εκπροσωπεί το χειρότερο κοινωνικό σύστημα που θα μπορούσε να υπάρχει με βάση το μυαλό και την αντίληψη που πρέπει να έχει ο σύγχρονος ΑΝΘΡΩΠΟΣ. δε μπαίνω σε ανάλυση του νόμου (που θα μπορούσα σε πολλά να συμφωνώ αν δεν προερχόταν απ' αυτή την κυβέρνηση/βουλή) διότι δε με ενδιαφέρει. διότι ξέρω ότι αυτό που βλέπουμε γραμμένο και αυτό που θες να μου αναλύσεις ή να σου αναλύσω ΔΕ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ. γιατί είναι ψεύτες και αλήτες.-

με την κατάληψη δεν ξέρω κατά πόσο είμαι σύμφωνος, διότι περιορίζεται στα του οίκου μας και δε μας βάζει μπροστά τους. γι' αυτό κιόλας δεν την ψήφισα.

έτερον εκάτερον.

(όλα τα παραπάνω πολύ φιλικά και ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ. κουβέντα να γίνεται, απαγκιστρωμένα, ν' ανοίγουν τα μυαλά 8-) )
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by ShadowMech »

Ωραιο το αρθρακι ;)

Ειπαμε, ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ !!!
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by ShadowMech »

Δεν εχεις αδικο σε αυτα που λες περι κυβερνησης. Παρα ολα αυτα αυτος ο νομος ειναι (και θα ειναι) νομος του κρατους ειτε κυβερνα αυτη η κυβερνηση ειτε καποια αλλη.

Το οτι δεν εμπιστευεσαι αυτη την κυβερνηση για την σωστη εφαρμογη του δε σημαινει αυτοματα και οτι δε θες να υπαρχει ως νομος του κρατους 8-) :geek:
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Djpanos-4
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Tue Jun 15, 2010 1:56 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by Djpanos-4 »

κοιτα επειδη κι εγω δεν πιστευω στις πολιτικες συζυτησεις στο φορουμ αλλα στα γεγονοτα και και στα επιχειρηματα κι επειδη απο οτι διαπιστωνω απο τα τελευταια εχουμε ελλειψη το σταματαω εδω...

ΥΓ: Κι αφου δεν μας νοιαζει και πολυ η ουσια ας το πω:
Δεν φοβαμαι τιποτα,
Δεν ελπιζω σε τιποτα...
ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ

Ελπιζω να κολλαει...ευχαριστω για το χρονο σας!!!
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by electron »

winterwood wrote:πάμε στο νομοσχέδιο (για το οποίο δεν είπα κουβέντα ο άμοιρος), που προέρχεται από μια ψεύτρα κυβέρνηση και μια άχρηστη βουλή. όταν ο πρωθυπουργός έλεγε "ο ΦΠΑ δεν θα ανέβει" έλεγε ψέμματα. έφερα ένα από τα πάμπολλα παραδείγματα ψεύδους και αλητείας της σημερινης κυβέρνησης/βουλής.
:arrow: ε λοιπόν, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ. και νομίζω ότι σε ό,τι κάνουν πρέπει να βρίσκουν τον κόσμο μπροστά τους. αυτή τη στιγμή είναι το νομοσχέδιο; ε πιστεύω ότι πρέπει να μας βρουν μπροστά τους. είναι μία ελεεινή κυβέρνηση και μια τρισάθλια αντιπολίτευση (στο σύνολο της) που εκπροσωπεί το χειρότερο κοινωνικό σύστημα που θα μπορούσε να υπάρχει με βάση το μυαλό και την αντίληψη που πρέπει να έχει ο σύγχρονος ΑΝΘΡΩΠΟΣ. δε μπαίνω σε ανάλυση του νόμου (που θα μπορούσα σε πολλά να συμφωνώ αν δεν προερχόταν απ' αυτή την κυβέρνηση/βουλή) διότι δε με ενδιαφέρει. διότι ξέρω ότι αυτό που βλέπουμε γραμμένο και αυτό που θες να μου αναλύσεις ή να σου αναλύσω ΔΕ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ. γιατί είναι ψεύτες και αλήτες.
Η κυβερνηση εχει πεσει σε 100 ατοπιματα. Μη μιλησω για προηγουμενες πατατες ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Σε αυτο συμφωνουμε οι περισσοτεροι. Ομως το να λες οτι πρεπει να μας βρουν απεναντι τους ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ επειδη ψηφισαν αυτοι το νομο για την παιδεια (και να λες οτι αν δεν τον ειχε ψηφισει η παρουσα κυβερνηση μπορει να συμφωνουσες με πολλα αρθρα του) νομιζω οτι ειναι λαθος σταση. Αντιδραση για την αντιδραση???????? ....
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by ιστορικός mech-eng »

παιδια νομιζω οτι εαν ξανακατεβει καποιο ανεξαρτητο πλαισιο πρεπει να υποστηριχθει απο περισσοτερους και να δοθει ετσι κινητρο να κατεβαινουν περισσοτερα του ενος ανεξαρτητα πλαισια ,μακρια απο κομματικα συμφεροντα ,εαν δεν δουλευω σιγουρα θα κατεβω την τριτη.

παντως εχουν γραφθει πολυ καλες αποψεις εδω ,το δικαιο ειναι να ακουστουν και στο αμφιθεατρο (τωρα εαν αυτοι που τις διατυπωνουν δεν κατεβαινουν στις συνελευσεις ειναι ατοπιμα μεγαλο) και ειλικρινα δεν καταλαβαινω τον λογο που δεν μιλαει κανεις αλλος στην ΓΣ εκτος απο τα ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ,τους φοβαστε ή μηπως λενε κατι με το οποιο συμφωνειτε???
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by Kitharistas »

ιστορικός mech-eng wrote:και ειλικρινα δεν καταλαβαινω τον λογο που δεν μιλαει κανεις αλλος στην ΓΣ εκτος απο τα ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ,τους φοβαστε ή μηπως λενε κατι με το οποιο συμφωνειτε???
+1

σε περίπτωση που κάποιος κατεβάσει ανεξάρτητο πλαίσιο και επειδή δεν συμφέρει τα κομματογαβγαβ προσπαθήσουν να τον στριμώξουν πρέπει όλοι να τον στηρίξουμε ανεξάρτητα με το αν συμφωνούμε ακριβώς με ότι λέει ή όχι ή αν θα τον ψηφίσουμε ή όχι.. Η σχολή είναι των φοιτητών όχι των κομματογαβγαβ
Rock on buddies...
User avatar
logikosS
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 173
Joined: Thu May 06, 2010 6:58 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by logikosS »

ιστορικός mech-eng wrote:και ειλικρινα δεν καταλαβαινω τον λογο που δεν μιλαει κανεις αλλος στην ΓΣ εκτος απο τα ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ,τους φοβαστε ή μηπως λενε κατι με το οποιο συμφωνειτε???
Δυστυχώς, τις περισσότερες φορές, αν όχι όλες, κάθε φορά που ένας ανεξάρτητος ζητάει το λόγο για να πει την άποψή του κατά τη διάρκεια της συνέλευσης, τα κομματόσκυλα τον αγνοούν κανονικότατα, γιατί πιστεύουν ότι δεν ξέρει τι του γίνεται όσον αφορά τον νέο νόμο και ότι το μόνο που θέλει είναι να γίνει η εξεταστική ή τα μαθήματα, ανάλογα με την περίσταση. Μέγα λάθος, αλλά αυτό συμβαίνει, σχεδόν όλες τις φορές, τουλάχιστον στους ναυπηγούς (μάλιστα το είδαμε και στην προηγούμενη συνέλευσή μας). Πλέον ο μόνος τρόπος να κατεβάσεις ανεξάρτητο πλαίσιο είναι απλά να το δηλώσεις και να αποφύγεις κάθε διάλογο με τις παρατάξεις, αφού θα σε θεωρήσουν πρακτικά αναίσθητο. Κρίμα :/
brokor
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Tue May 04, 2010 10:00 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by brokor »

Ακομα να καταλαβω γτ σε αυτο το forum το 80% των posters κρινουνε το νομοσχεδιο γραφοντας για το ΦΠΑ κλπ. τι σχεση εχει το ποιον της κυβερνησης με το νομοσχεδιο το ιδιο δεν θα καταλαβω ποτε.
και εγω μισω την ισχυα κυβερνηση γτ η pizza hut με το καινουριο φπα εγινε δυσβασταχτη(μιλαμε για +2 ευρω στις προσφορες, εκει που με 15 ευρω εσκαγεσ στο φαι τωρα παει στα 17,50). δεν σημαινει οτι θα βγαλω το αχτι μου σε μια συζητηση για το νομοσχεδιο σε ενα forum της σχολης μου.
και ειδικα σε ενα thread με θεμα τη συνελευση και οχι το περιεχομενο ενος νομου.
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”