Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Βοηθήστε μας να κάνουμε το e-polytexneio ακόμα καλύτερο!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Θέλετε να ξαναγίνουν οι σημειώσεις και οι εργασίες ανοιχτά σε όλους τους χρήστες;

Ναι.
86
57%
Όχι.
64
43%
 
Total votes: 150

User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by Kitharistas »

Παιδιά εγώ λέω όχι!!
Δεν είμαι φασίστας ούτε δεν θέλω να βοηθάω.. Γενικά έχω απαντήσει ερωτήσεις, έχω δώσει δικές μου εργασίες και σε προσωπικό επίπεδο σε άτομα που μου το ζήτησαν..
Το πως να γίνει κάποιος seeder είναι εξαιρετικά (έως τραγικά) απλό.. δεν θα πάρει σε κάποιον που έχει όρεξη να ασχοληθεί πάνω από 10 λεπτά να γίνει seeder..
Όμως το να παίρνει ο καθένας ότι θέλει και να μην προσφέρει τίποτα είναι άδικο
Στο τέλος θα καταλήξουμε να είμαστε 10 μαλάκες που ασχολούνται και 1228+ (current number ;) :P ) "μάγκες" που θα τα παίρνουν έτοιμα..
Ξαναλέω δεν έχω πρόβλημα, σκοπός του συγκεκριμένου forum είναι να βοηθάει και αυτό ακριβώς θα κάνει.. είναι ανοιχτά όλα του πρώτου έτους, άρα κάποιος έχει ένα έτος να αφιερώσει 10 λεπτά να σκανάρει και να ανεβάσει μια λύση μιας άσκησης πχ.. γιατί να μην το κάνουν?
Με το seeder status τους δίνουμε κίνητρο να ανεβάσουν μια άσκηση, ένα θέμα, κάτι ρε παιδί μου και ανεβάζοντας ένα τουλάχιστον μπορείς να τους αρέσει το αίσθημα να βοηθάνε και να το ξανακάνουν, αν όμως χαθεί το κίνητρο, θα ανεβάζουν πολλοί λιγότεροι και στην ουσία θα ανανεώνουμε την βιβλιοθήκη τα ίδια άτομα..
Εξάλλου το seeder status δεν το χάνεις αν δεν ανεβάζεις κάτι μια φορά τον μήνα πχ.. Το αποκτάς μια και καλή και δεν ξανανεβάζεις τίποτα αν δεν γουστάρεις και έχεις και πρόσβαση σε όλα..
Όπως είπε κι ο Κώστας αν ανοίξουν όλα πραγματικά αυτό το site θα γίνει ο ορισμός του leaching επειδή ακριβώς έχει αρκετά πλούσια βιβλιοθήκη πλέον..
Αυτά είναι προσωπική μου άποψη βέβαια.. όποιος έχει πρόβλημα ας το συζητήσουμε :)
Rock on buddies...
User avatar
notorius
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 141
Joined: Sat Jan 23, 2010 2:02 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη θεμάτων+εργασιών του site?

Post by notorius »

eΝy wrote:Για το ιστορικό της συζήτησης τα ακριβή ποσοστά είναι:

Μηχανολόγοι: 894
Μηχανολόγοι Seeders:199 (22,3%)

Ναυπηγοί: 210
Ναυπηγοί Seeders: 28 (13,3%)

Χημικοί: 97
Χημικοί Seeders: 8 (8%)

ρε παιδια οταν τοσοι εγγεγραμμενοι δεν ειναι seeders αναρωτιεμαι πως το αποτελεσμα της ψηφοφοριας μπορει να ειναι διαφορετικο....οπως και να χει ο Σπυρος εκανε πολυ σωστη κινηση μ αυτο το poll ανεξαρτητως αποτελεσματος...

παρεπιπτοντως απευθυνομενος προς τους μη-seeders, ρε παιδια δεν χρειαζεται να ανεβασετε τα μυστικα σχεδια του πενταγωνου για να γινετε seeders...ανεβαστε μια εργασια (φυσικης 1 π.χ.), καμια σημειωσουλα, κατι...

τελος επιμενω στην αρχικη μου αποψη: ανοιχτα τα θεματα.....ειναι κατι το βασικο για την επιβιωση στη σχολη μας και πιστευω οτι οφειλουμε να βοηθησουμε ετσι κυριως τους πρωτοετεις...
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by Kitharistas »

Μα τα θέματα είναι ανοιχτά για όλους.. και οι όλες οι εργασίες και οι σημειώσεις του πρώτου έτους είναι επίσης ανοιχτά προς όλους
Rock on buddies...
User avatar
notorius
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 141
Joined: Sat Jan 23, 2010 2:02 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by notorius »

Kitharistas wrote:Μα τα θέματα είναι ανοιχτά για όλους.. και οι όλες οι εργασίες και οι σημειώσεις του πρώτου έτους είναι επίσης ανοιχτά προς όλους


το ξερω ρε φιλε....αλλα το poll ηταν μεχρι προτινως: '' Να ανοίξει η βιβλιοθήκη θεματων και εργασιών του site? ''.....και πανω σ αυτο τοποθετουμαι....

προφανως αυτο το θεμα λυθηκε οριστικα....
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by Λakedaimonas »

Παιδιά δεν έχετε άδικο σε αυτά που λέτε και προσωπικά τα έσω λάβει υπόψη μου σε σημείο που θα ήθελα να αλλάξω την ψήφο μου. Πάντως δεν είναι κάτι οριστικό ακόμα και όντως οι απόψεις των seeders είναι λίγο βαρύνουσας σημασίας για το εν λόγω θέμα. Εμένα στο μυαλό μου έρχεται κάποια άλλη λύση που είχε γράψει ο φίλος notorius.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by anticapitalist »

Σπύρο πρώτα από όλα καλή δύναμη στα καθήκοντά σου.
Σχετικά με το θέμα, πρέπει να δείτε 1)τι αλλαγές θα κάνετε 2)πότε θα τις κάνετε.

Η αλληλεγγύη μεταξύ των φοιτητών δεν είναι κάτι που γίνεται με το ζόρι. Και στη σχολή την κυνηγάς με το τουφέκι. Επομένως ο στόχος απλά θα είναι να ανεβαίνουν πιο πολλές εργασίες οι οποίες μετά θα μοιράζονται. Το σύστημα των seeder έφερε αποτελέσματα. Αν γίνουν όλα ελεύθυρα μιλάμε για πισωγύρισμα.

Αλλά και τώρα τι νομίζετε οτι γίνεται; Μπαίνει κάποιος, ανεβάζει δυο εργασίες για να γίνει seeder, και στις περισσότερες περιπτώσεις μόλις το επιτύχει σηκώνει όλη τη βιβλιοθήκη και δεν ξανανεβάζει τίποτα. Αυτό θέλουμε;; Αν μας αρκει τοτε οκ. Προσωπικά εγω θα έκανα πιο αυστηρό το ζήτημα (του τύπου π.χ. για να κατεβάσεις 10 εργασίες πρέπει να ανεβάσεις 1. 20-2,30-3 κλπ, αυτό είναι και τεχνικό ζήτημα. Αλλά επειδή seeder δεν γίνεσαι μόνο ανεβάζοντας εργασίες, αλλά και με συμβουλές, θέματα κλπ, δεν έχω ολοκληρωμένη πρόταση πάνω σε αυτό το "ανταποδοτικό" σύστημα.

Πολύ καλό το post του Δημήτρη στην πρώτη σελίδα. Περιγράφει την κατάσταση εύστοχα και συνοπτικά.
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
vasia.ch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 45
Joined: Sun Jun 13, 2010 6:24 pm

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by vasia.ch »

Από τη μία πλευρά είνα δίκαιο το όλο θέμα με τους seeders.Όλοι ξέρουμε ότι για να κάνουμε μια εργασία αφιερώνουμε πολύ χρόνο και στο τέλος το αποτέλεσμα βγαίνει με πολύ κόπο.Από την άλλη όμως,πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι υπάρχουν και άτομα,τα οποία είναι πρόθυμα να μοιραστούν τυχόν εργασίες τους αλλά τυχαίνει μέχρι στιγμής να μην έχει βρεθεί η ευκαιρία.Γιατί,λοιπόν,αυτά τα άτομα να εμποδιστούν την επείγουσα στιγμή να δουν κάποια εργασία;Άλλωστε, δε δίνουμε με μόνο σκοπό να πάρουμε.Δίνουμε γιατί θέλουμε οι ίδιοι να βοηθήσουμε,ασχέτως αν τελικά θα βοηθηθούμε και οι ίδιοι.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by eΝy »

Αγάπη μου γλυκιά, το "δεν έχει δοθεί η ευκαιρία" επιχείρημα, ξέρεις κι εσύ κι εγώ και όλοι ότι είναι παντελώς άτοπο. Είναι πανεύκολο να γίνει κάποιος seeder. Χρειάζεται κάποιος πραγματικά 30 δευτερόλεπτα από το χρόνο του για να ανεβάσει μια εργασία μηχανουργείου ή φυσικής 1.

Επίτηδες το είχα φτιάξει τόσο εύκολο, για να μην εμπεριέχεται κανένας παράγοντας δυσκολίας στην απόφαση κάποιου να μην seedάρει. Τα κριτήρια seedάρω/δε-seedάρω είναι καθαρά ψυχολογικά.


Επίσης το μέτρο αυτό είναι τελείως εικονικό. Ούτε ισορροπημένο είναι (με μία εργασία να αποκτάς χίλιες) ούτε αρκεί για να προστατεύει από τους επιτήδειους που μπορεί να καταστρατηγήσουν την ευκολία του.

Όπως όμως και τις κλειδαριές που κλειδώνουμε τα σπίτια μας μπορεί ένας επαγγελματίας να τις παραβιάσει μέσα σε 30 δευτερόλεπτα, παρόλα αυτά επαρκούν για να αποτρέπεται το 99% των κλοπών, έτσι και αυτό το μέτρο, μπορεί να μην επαρκεί για να εμποδίσει κάποιον να φερθεί μουνοπανίστικα, παρόλα αυτά βοηθάει να μετριαστούν τα φαινόμενα αρπακτικής συμπεριφοράς.


Από ένα τέτοιο ζήτημα μπορούμε να καταλάβουμε όλοι πόσο για τον πούτσο είναι τελικά η ανθρώπινη φύση. Είμαστε φτιαγμένοι για τροφοσυλλέκτες: Πάμε στο δέντρο, αρπάζουμε τον καρπό και φεύγουμε. Στα 350.000 χρόνια homo sapines και στα 2εκ χρόνια ανθρωπίνου είδους, τέτοια συμπεριφορά εμφανίζαμε. Η γεωργία και η οργανωμένη ζωή εμφανιστήκαν μόλις πριν 10.000 χρόνια. Δεν επαρκούν 10 χιλιάδες χρόνια για να αναιρέσουν 2 εκ. χρόνια νομαδικής συμπεριφοράς.

Αλλά τώρα περνάμε σε συζήτηση εξελικτικής ψυχολογίας και θα κουράσω. Το βασικό ζήτημα είναι αφού μιλήσανε πρώτα οι seeders ας αρχίσουν να μας εκφράζουν τη γνώμη τους και παιδιά που δεν είναι seeders, αλλιώς Σπυράκο εγώ προσωπικά τάσσομαι υπέρ της συνέχισης του μέτρου.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by Spyrοs »

Πέρα από τις προσωπικές μου σκέψεις και αυτές των Seeders που πόσταραν παραπάνω, θα ήθελα να διαβάσω και ποστς με συγκροτημένα επιχειρήματα υπέρ του ανοίγματος των εργασιών/σημειώσεων.

Μη μου ανησυχείτε, δε δαγκώνω :roll:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
katerinaki2006
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 255
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:10 pm

Re: Να ανοίξει η βιβλιοθήκη εργασιών του site?

Post by katerinaki2006 »

Ψήφισα όχι... Και το μόνο που σκέφτηκα ήταν το εξής..

"Ας μάθουν κάποιοι άνθρωποι στη ζωή τους να μην τα βρίσκουν όλα έτοιμα και να έχουν το θράσος να απαιτούνε κιόλας..."

Αν ψήφιζα ναι, μόνο εάν όλοι όσοι κάνουν register είναι seeders πράγμα που δεν γίνεται...
Μη μου τους κύκλους τάραττε!
Αρχιμήδης
Post Reply

Return to “Λειτουργία & Feedback για την Ιστοσελίδα”