Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by castiel »

αύριο η συνέλευση των ΙΔΑΧ, επίσης αύριο συζητείται στα δικαστήρια η προσφυγή του υπουργού για να ανοίξουν τα ΑΕΙ (http://bit.ly/1b988nJ)
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
rg1989
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 191
Joined: Mon Mar 01, 2010 11:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Παντού και πουθενά...

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by rg1989 »

Vladimir wrote:Αφού αύριο θα γίνει ο Πανικός.
Να πάρω δηλαδή ποπ κορν και κόκα κόλα να το απολαύσω...
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by zke »

Εγώ πιο πολύ ανησυχώ για τις εξεταστικές Φεβρουαρίου και Ιουνίου (βασικά Μαρτίου και Ιουλίου -.-). Ok, η επαναληπτική θα στριμωχτεί σε 2 βδομάδες, αλλά ήδη έχουν γίνει οι εξετάσεις κάποιων μαθημάτων και υπάρχει η πιθανότητα να βάλουν εύκολα θέματα για να περάσουν κόσμο κτλ στα υπόλοιπα. Το χειρότερο (για όλους) είναι να δώσουμε όλα τα μαθήματα στις κανονικές εξεταστικές μέσα σε 2-3 βδομάδες :/
rg1989
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 191
Joined: Mon Mar 01, 2010 11:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Παντού και πουθενά...

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by rg1989 »

zke wrote:Εγώ πιο πολύ ανησυχώ για τις εξεταστικές Φεβρουαρίου και Ιουνίου (βασικά Μαρτίου και Ιουλίου -.-). Ok, η επαναληπτική θα στριμωχτεί σε 2 βδομάδες, αλλά ήδη έχουν γίνει οι εξετάσεις κάποιων μαθημάτων και υπάρχει η πιθανότητα να βάλουν εύκολα θέματα για να περάσουν κόσμο κτλ στα υπόλοιπα. Το χειρότερο (για όλους) είναι να δώσουμε όλα τα μαθήματα στις κανονικές εξεταστικές μέσα σε 2-3 βδομάδες :/
Αυτό με τα εύκολα θέματα σε τέτοιες περιπτώσεις μέχρι τώρα δεν το έχω πολυδεί να γίνεται μέχρι τώρα στην όλη μου πορεία στο ΕΜΠ πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Από εκεί και πέρα ότι και να γίνει, τίποτα δεν διασφαλίζει το ότι δεν ξαναυπάρξει απώλεια χρόνου μέχρι το καλοκαίρι δυστυχώς.
mnm
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 126
Joined: Tue Sep 14, 2010 4:18 pm

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by mnm »

rg1989 wrote:Κανένα νέο από τους ΙΔΑΧ προέκυψε;
σημερα που πέρασα απέξω είδα οτι ξεκολαγαν αφίσες και καθάριζαν την πύλη ζωγράφου.
αυτό ίσως να σημαίνει οτι αύριο οι διοικητικοί να πάνε με την γραμμή που πλέον επικρατεί.
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by zke »

rg1989 wrote: Αυτό με τα εύκολα θέματα σε τέτοιες περιπτώσεις μέχρι τώρα δεν το έχω πολυδεί να γίνεται μέχρι τώρα στην όλη μου πορεία στο ΕΜΠ πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

Καλά κι εγώ το αναφέρω επειδή ακούγεται σαν φήμη. Εξάλλου είναι αρκετά υποκειμενικό το θέμα
rg1989 wrote:Από εκεί και πέρα ότι και να γίνει, τίποτα δεν διασφαλίζει το ότι δεν ξαναυπάρξει απώλεια χρόνου μέχρι το καλοκαίρι δυστυχώς.
Ήδη ξέρουμε όλοι ότι κάτι θα χαθεί λόγω 17/11. Φαντάζομαι και 6/12.
mnm wrote:
rg1989 wrote:Κανένα νέο από τους ΙΔΑΧ προέκυψε;
σημερα που πέρασα απέξω είδα οτι ξεκολαγαν αφίσες και καθάριζαν την πύλη ζωγράφου.
αυτό ίσως να σημαίνει οτι αύριο οι διοικητικοί να πάνε με την γραμμή που πλέον επικρατεί.
Δεν είναι παράλογο να φοβούνται ότι ο κόσμος θα είναι εναντίον τους αν συνεχίσουν τις απεργίες. Προφανώς και είναι πολύ δύσκολη η θέση τους, αλλά πλέον οι ΔΕΠ δεν απεργούν και απ'ότι φαίνεται αρκετοί φοιτητές θέλουν να ανοίξουν οι σχολές.
rg1989
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 191
Joined: Mon Mar 01, 2010 11:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Παντού και πουθενά...

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by rg1989 »

Μακάρι και να ανοίξει και να βάλουν και εύκολα και να τελειώνουμε με τη σχολή να κάνουμε και τίποτα παραπέρα από το ΕΜΠ.
isis
Sergeant
Sergeant
Posts: 25
Joined: Thu Sep 19, 2013 3:01 am
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Female

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by isis »

Έχω την εξής απορία: Αν γίνει άρση αναστολής της λειτουργίας του ΕΜΠ από τη σύγκλητο και με δεδομένο ότι οι καθηγητές σταμάτησαν την απεργία πάλι όλα κλειστά θα είναι; Πέρασε κανείς απο το ΕΜΠ αυτές τις μέρες να μας πει σε τι φάση είναι τα κτίρια;
Το ρωτάω γιατί η κυρία που σήκωσε το τηλέφωνο στην πύλη μου είπε πως οι καθηγητές σταμάτησαν την απεργία και γι’αυτό λέει ότι από τη Δευτέρα γίνονται μαθήματα.
Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να ανοίξουμε για μαθήματα και εξετάσεις και απλά να είναι κλειστές οι διοικητικές υπηρεσίες;
rg1989
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 191
Joined: Mon Mar 01, 2010 11:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Παντού και πουθενά...

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by rg1989 »

isis wrote:Έχω την εξής απορία: Αν γίνει άρση αναστολής της λειτουργίας του ΕΜΠ από τη σύγκλητο και με δεδομένο ότι οι καθηγητές σταμάτησαν την απεργία πάλι όλα κλειστά θα είναι; Πέρασε κανείς απο το ΕΜΠ αυτές τις μέρες να μας πει σε τι φάση είναι τα κτίρια;
Το ρωτάω γιατί η κυρία που σήκωσε το τηλέφωνο στην πύλη μου είπε πως οι καθηγητές σταμάτησαν την απεργία και γι’αυτό λέει ότι από τη Δευτέρα γίνονται μαθήματα.
Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να ανοίξουμε για μαθήματα και εξετάσεις και απλά να είναι κλειστές οι διοικητικές υπηρεσίες;
Διοικητικοί είναι και στη γραμματεία και χωρίς αυτούς εξεταστική και τέτοια δύσκολα γίνονται (σε επίπεδο γραφειοκρατικό κλπ.). Θεωρώ ότι και οι διοικητικοί πρέπει να συμφωνήσουν να ανοίξει το ΕΜΠ.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by castiel »

Μιας και γινόταν συζήτηση στις προηγούμενες σελίδες για το τι είναι καλύτερο να γίνει αφού ανοίξει το ΕΜΠ, δημιουργήσαμε ένα ξεχωριστό thread, μαζί με poll για να συνεχίσουμε εκεί τη συγκεκριμένη συζήτηση
join ;) http://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?p=127592


@iris
νομιζω θα εξαρτηθεί από τη διάθεση των ΙΔΑΧ, να κάνουν πίσω και να μην κρατούν κλειστές τις πύλες και να αφήσουν τα μαθήματα/εξεταστικές να πραγματοποιηθούν, όπως επίσης και από τους φοιτητές (πχ οι νμμ θεωρητικά έχουν κατάληψη με αποφαση φ.σ μέχρι την Δευτέρα και σνέλευση την Τρίτη με κλειστή σχολή)
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”