Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
L1f
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 61
Joined: Fri May 28, 2010 8:41 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by L1f »

@ koykoyloflvros

Ωραια απλα μην υπερενθουσιαζεσαι.

1. Εγω απλα αναφερθηκα στην φιλοσοφικη διασταση της νικης που εσυ εθιξες τοσο ποιητικα. Ετσι για μενα νικη ειναι οτι δεν τρολλαρεις πια, ακομα και αν χρειαστηκαν μερικες βδομαδες καταληψεων.


2. Δεν λεω να ανατιναξουμε τη βουλη αλα χολυγουντ , απλα να μπορει να μπαινει ο καθενας μεσα .


3.Γιατι σε καθε ποστ μου λες για τον πρυτανη ; Αληθεια και αυτον και τις εκλογες τις εχω χεσμενες, δεν πας να τον σταυρωσεις οσο γουσταρεις δε με νοιαζει. Ολοι εχουμε μεριδιο στην ανεξαρτησια ετσι;


4.Παιδια αν θελετε ανοιχτε τη σχολη , υποστηριξτε το νομοσχεδιο , καντε ατομικα ψηφισματα ,κωλοτουμπες η οτι αλλο γουσταρετε , αλλα σας εκλιπαρω αλλαχτε ονομα . Πλεον οταν βλεπω "ανεξαρτητο πλαισιο-ανοιχτη σχολη " θυμαμαι τη γκομεντισα νομικαριο που κουβαλησε ο πορτοσαλτε και με πιανουν τα γελια.
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by sid »

L1f wrote:Εγω απλα αναφερθηκα στην φιλοσοφικη διασταση της νικης που εσυ εθιξες τοσο ποιητικα. Ετσι για μενα νικη ειναι οτι δεν τρολλαρεις πια, ακομα και αν χρειαστηκαν μερικες βδομαδες καταληψεων
ωραία απλά μην υπερενθουσιάζεσαι
(θα ξανα)τρολάρω



(χαχαχαχα , αν σε ό,τι έχουμε χεσμένο , του κάναμε και περιφρούρηση , να πάω να κάνω και εγώ περιφρούρηση στον πορτοσάλτε)
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
(β-α)/2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1219
Joined: Wed Nov 10, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: by the lake near kage's hidden village

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by (β-α)/2 »

all. koukoulofloros wrote:
εσένα θα σε μηνύσω για υποκλοπή των κλήσεων μου :P
αυτό εξηγούσα σε ένα ρεμάλι που δεν ήρθε να ψηφίσει
Νομίζω πατσίσαμε τη στιγμή που υπέθεσες πως είμαι φοιτήτρια φιλοσοφικής!
all. koukoulofloros wrote:
αν λίγο πριν την ψηφοφορία , στο σημείο που όλοι οι φοιτητές άλλων σχολών πρέπει να φύγουν , πει ένα βιαστικό <<λυπάμαι είμαι από φιλοσοφική>> , και τρέξει βιαστικά αφήνοντας ένα γοβάκι πίσω μόνο του που θα τα καταφέρει και μόνο του δηλαδή αφού είναι ανεξάρτητο
Υ.Γ. μα φιλοσοφικής;! :-p
Δεν ξερεις απο μαθηματικους. Μην μιλας για αυτους. :)
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by sid »

nikon-a την βρήκα

κάνε ό,τι σου είπα
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by ShadowMech »

mixalishp2 wrote:Δυστυχως εμεις σαν φοιτητες και απλοι πολιτες δεν εχουμε εξουσια να λαβουμε αποτελεσματικες δρασεις που θα εχουν αμεση επιρροη.Αυτη την δυνατοτητα την εχουν ατομα τα οποια εχουν καποια εξουσια-κυρος.Αλλη βαρυτητα θα ειχε να διεκοπταν τη λειτουργια των πανεπιστημιων οι πρυτανεις ,και να εθεταν αντιπροτασεις βεβαια μαζι με τους καθηγητες για το πως να κανουμε την παιδεια καλυτερη, αλλα βλεπεις εχουν προβλεψει και εχουν βαλει ατομα σε αυτες τις θεσεις που κοιτανε μονο το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝ και ετσι δεν ασχολουνται (κοντινο παραδειγμα ο Σιμοπουλος).Πολλοι απο σας λοιπον στην ιδια θεση ειστε.Σε καποια χρονια ενδεχομενως τα ιδια ακριβως θα κανετε γιατι θα κοιτατε να εχει υψηλο επιπεδο ζωης η οικογενεια σας, και οι γυρω στα παπαρια μας.
Εμεις λοιπον το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι πιεζουμε αυτους τους τυπους και να λεμε στην κοινωνια οτι δεν τα χαβουμε αυτα που λενε οι εταιριοκρατες.
Σιγουρα η δυναμη του καθενος απο εμας ξεχωριστα ειναι μικρη, και δυστυχως τα συλλογικα οργανα ειναι τοοοσο μακρια απο τις αντιληψεις πολλων, που η συλλογικη διεκδικηση καταντα αδυνατη. Δεν ειναι δυνατον να συμπερευτεις με καποιον απλα επειδη συμφωνεις στα προβλημα, οταν διαφωνεις καθετα στις λυσεις και το γενικο τροπο σκεψης και αντιμετωπισης ολης της καταστασης. Οταν μιλησα στη ΓΣ για περιχαρακωμενο κινημα με μικρη απηχηση , αυτο εννοουσα.

Πχ. Το κινημα των αγανακτισμενων στο συνταγμα κλπ, με ολες τις πολιτικες του αδυναμιες και τον σχετικα απολιτικ χαρακτηρα του, ειχε ΕΝΑ βασικο ΚΑΛΟ. Ειχε μεγαλη απηχηση. Κατεβασε κοσμο στο δρομο, κοσμο που ακουσε, που ειδε, που προβληματιστικε ενα βημα παραπερα. Που εκανε εστω και για λιγο το κρισιμο βημα "σηκωνωμαι απο το καναπε" Ηταν κινημα, που ειχε τη δυναμικη για να κανει ΚΑΤΙ, να ωριμασει πολιτικα και μαζι και ολοι αυτοι που το στηριζαν. Φυσικα και αυτη η δυναμικη χαθηκε, ομως υπηρχε.

Οταν ενα κινημα οπως το φοιτητικο ειναι τοσο ριζοσπαστικο, ιδεολογικα εξειδικευμενο και περιχαρακωμενο, ταξικο ακομα και σε επιπεδο κουλτουρας, ειναι καταδικασμενο να ειναι αμελητεο.
Ειναι αληθεια οτι τοσα χρονια ξεφτιλησαν την καταληψη αλλα δεν εχουμε και πολλα να κανουμε...ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ
Οπως ελεγα... υπαρχουν παιδια οπως εσυ απ οτι καταλαβαινω που δεν ειναι πολυ υπερ της καταληψης, αλλα νοιωθουν την αναγκη να κανουν ΚΑΤΙ.
Μυαλο να βαλουμε ολοι μας... Οι συντεχνιακες λογικες και οι φραχτες σε μυαλα και ιδεες παντου μας εχουν φαει.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by herculas »

crouch wrote:
mixalishp2 wrote:Αλλη βαρυτητα θα ειχε να διεκοπταν τη λειτουργια των πανεπιστημιων οι πρυτανεις ,και να εθεταν αντιπροτασεις βεβαια μαζι με τους καθηγητες για το πως να κανουμε την παιδεια καλυτερη, αλλα βλεπεις εχουν προβλεψει και εχουν βαλει ατομα σε αυτες τις θεσεις που κοιτανε μονο το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝ και ετσι δεν ασχολουνται (κοντινο παραδειγμα ο Σιμοπουλος).
Η θέση και η νομική ευθύνη που βαραίνει ένα πρύτανη δεν του επιτρέπει να αποφασίσει διακοπή της λειτουργίας των πανεπιστημίων. Επειδή επικρατεί η ανοχή και η ανομία όσον αφορά τις κινητοποιήσεις φοιτητών μη νομίζεις ότι συμβαίνει και το ίδιο για τους πρυτάνεις ή τους καθηγητές.
Το μόνο που μπορεί να κάνει ένας πρύτανης είναι να παραιτηθεί και θα είχε μέγιστο αποτέλεσμα, ως διαμαρτυρία, αν παραιτούνταν όλοι μαζί.
Συμφωνώ αλλά ....
τα κλειδιά του μαγαζιού ο Πρύτανης τα έχει .
Το αν εγώ θεωρώ Δημοκρατικό δικαίωμα να καταλάβω τη σχολή , να εμποδίσω τη διεξαγωγή εξεταστικής , μαθημάτων , ερευνών στα εργαστήρια , ακόμα και πληρωμών προσωπικού .....δε σημαίνει ότι αυτά που κάνω είναι νόμιμα !
Και αν δεν είναι νόμιμα , θα έπρεπε ο Σιμόπουλος ή να επιβάλλει το νόμο ή να πάει να πλέξει καμιά κάλτσα σπίτι του .
Οι ευθύνες λοιπόν του Πρύτανη και των Προέδρων των σχολών είναι μεγάλες .
Να θυμίσω ότι η πρώτη εβδομάδα χάθηκε εξαιτίας τους για να ενημερωθούμε .....και μετά να πράξουμε τα δεόντα δηλαδή κατάληψη.
Τώρα τρέχουμε να υπερνικήσουμε τους επαναστάτες της φακής στις ΓΣ , οι καθηγητάδες κάνουν διακοπές μετ αποδοχών , η Υπουργός ούτε που ίδρωσε με τις καταλήψεις και κάποιοι μαλάκες σαν και εμένα ( παρτάκηδες δηλαδή ) θέλουν να τελειώνουν με τη σχολή.
rg1989
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 191
Joined: Mon Mar 01, 2010 11:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Παντού και πουθενά...

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by rg1989 »

herculas wrote:Τώρα τρέχουμε να υπερνικήσουμε τους επαναστάτες της φακής στις ΓΣ , οι καθηγητάδες κάνουν διακοπές μετ αποδοχών , η Υπουργός ούτε που ίδρωσε με τις καταλήψεις και κάποιοι μαλάκες σαν και εμένα ( παρτάκηδες δηλαδή ) θέλουν να τελειώνουν με τη σχολή.
Το να θες να τελειώσεις τη σχολή δεν σε κάνει παρτάκια απαραίτητα, αλλά όπως και να το κάνουμε οι περισσότεροι έχουμε κάποια σχέδια για τη ζωή μας τα οποία δεν περιλαμβάνουν το να είμαστε για μια ζωή στη σχολή. Αντίθετα, για κάποιους η σχολή και χρήση της φοιτητικής ιδιότητας για κινήσεις και δράσεις εντός και εκτός σχολής είναι η μόνη τους έννοια τώρα και
δεν έχουν και από τη στιγμή που κανένα ιδιαίτερο σχέδιο για τη ζωή τους, αδιαφορούν για τη λειτουργία της σχολής.

Άρα, το να είσαι παρτάκιας με αυτή την έννοια είναι σαφώς ορθότερο από το "κατάληψη για την κατάληψη"...

Μην σκαλώνεις, μαζί σου είμαι...
User avatar
mixalishp2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 94
Joined: Tue Nov 09, 2010 7:19 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by mixalishp2 »

ShadowMech wrote: Οταν ενα κινημα οπως το φοιτητικο ειναι τοσο ριζοσπαστικο, ιδεολογικα εξειδικευμενο και περιχαρακωμενο, ταξικο ακομα και σε επιπεδο κουλτουρας, ειναι καταδικασμενο να ειναι αμελητεο.
Δηλαδη εσυ συμπορευεσαι μονο με τους πολλους?Κυρια αρχη ειναι το πληθος?

ShadowMech wrote:Οπως ελεγα... υπαρχουν παιδια οπως εσυ απ οτι καταλαβαινω που δεν ειναι πολυ υπερ της καταληψης, αλλα νοιωθουν την αναγκη να κανουν ΚΑΤΙ.
Μυαλο να βαλουμε ολοι μας... Οι συντεχνιακες λογικες και οι φραχτες σε μυαλα και ιδεες παντου μας εχουν φαει.
Μαλλον νομιζεις οτι ειμαι υπερ της καταληψης για να εχω την συνειδηση μου καθαρη οτι και καλα προσφερω στον αγωνα, οτι εχω φραγμενα μυαλα επειδη στηριζω καταληψεις και πορειες...οπως σου ειπα πριν αυτες οι δρασεις δεν ειναι αμεσα αποτελεσματικες αλλα με μαζικοτητα ισως να τα καταφερουμε...για μενα αξιζει την προσπαθεια κι ας χασω μια εξεταστικη
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by tsag »

electron wrote:
tsag wrote:περί εξαμήνων και εξετάσεων.....

έχουν μείνει 40 καθαρές εβδομάδες μέχρι τέλη Ιουλίου που κλείνει η σχολή (ελπίζω να μην έχω κάνει λάθος στο μέτρημα) .
είναι συνολικά 44 εβδομάδες , όπου 4 εβδομάδες είναι διακοπές Χριστουγέννων και Πάσχα .
αφαιρούμε 2*13=26 εβδομάδες τα δύο εξάμηνα
φτάνουμε στις 14 εβδομάδες υπόλοιπο για όλες τις εξεταστικές , όπου συνήθως είναι 5+4+4=13
λογικά ο ελάχιστος χρόνος μπορεί να είναι 4+3+3=10 αντίστοιχα

άρα θεωρητικά υπάρχει περιθώριο.... εκτός αν υπάρχει κάποια άλλη προθεσμία .

και γιατί κάνω τους παραπάνω υπολογισμούς . γιατί το χειρότερο σενάριο είναι η απώλεια ενός εξαμήνου . Η επαναληπτική εξεταστική προφανώς θα γίνει αμέσως μετά το τέλος της κατάληψης άσχετα με το τι θέλουν κάποιοι .
Ρε tsag, μαζι σου ειμαι. Αλλα σε αλλες σχολες (βλ. φιλοσοφικη) εχει παρθει αποφαση να μη γινουν εξετασεις και να αρχισει κανονικα το εξαμηνο απο 3.10.Ολα ειναι στον αερα, μην εισαι τοσο απολυτος.
είναι σίγουρο αυτό ? γιατί πολλές φορές κυκλοφορεί ραδιοαρβυλα...
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by ShadowMech »

mixalishp2 wrote:
ShadowMech wrote: Οταν ενα κινημα οπως το φοιτητικο ειναι τοσο ριζοσπαστικο, ιδεολογικα εξειδικευμενο και περιχαρακωμενο, ταξικο ακομα και σε επιπεδο κουλτουρας, ειναι καταδικασμενο να ειναι αμελητεο.
Δηλαδη εσυ συμπορευεσαι μονο με τους πολλους?

Η απαντηση ειναι στην αρχη του ιδιου ποστ:
Σιγουρα η δυναμη του καθενος απο εμας ξεχωριστα ειναι μικρη, και δυστυχως τα συλλογικα οργανα ειναι τοοοσο μακρια απο τις αντιληψεις πολλων, που η συλλογικη διεκδικηση καταντα αδυνατη. Δεν ειναι δυνατον να συμπερευτεις με καποιον απλα επειδη συμφωνεις στα προβλημα, οταν διαφωνεις καθετα στις λυσεις και το γενικο τροπο σκεψης και αντιμετωπισης ολης της καταστασης. Οταν μιλησα στη ΓΣ για περιχαρακωμενο κινημα με μικρη απηχηση , αυτο εννοουσα.
Κυρια αρχη ειναι το πληθος?
Επισης απαντω στο ιδιο ποστ:
Πχ. Το κινημα των αγανακτισμενων στο συνταγμα κλπ, με ολες τις πολιτικες του αδυναμιες και τον σχετικα απολιτικ χαρακτηρα του, ειχε ΕΝΑ βασικο ΚΑΛΟ. Ειχε μεγαλη απηχηση. Κατεβασε κοσμο στο δρομο, κοσμο που ακουσε, που ειδε, που προβληματιστικε ενα βημα παραπερα. Που εκανε εστω και για λιγο το κρισιμο βημα "σηκωνωμαι απο το καναπε" Ηταν κινημα, που ειχε τη δυναμικη για να κανει ΚΑΤΙ, να ωριμασει πολιτικα και μαζι και ολοι αυτοι που το στηριζαν. Φυσικα και αυτη η δυναμικη χαθηκε, ομως υπηρχε.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”