Απεργίες Ιούνιος 2014

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Mike 1.0
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Fri Dec 16, 2011 9:46 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Mike 1.0 »

azazel320 wrote:Μέχρι τις 8 Αυγούστου μπορεί. Επίσης μπορεί να χαθουν τα εαρινα και να δοθουν τον Σεπτεμβρη (διπλή) τα εχω δει ολα σε αυτη τη σχολή.

Στάλθηκε από το ST25i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτό το σενάριο να δοθεί η εαρινή το Σεπτέμβρη ομολογώ πως δεν το καταλαβαίνω. Πως ξέρει κάποιος τι βαθμό έχει πάρει σε ένα μάθημα για να ξέρει αν θα το ξαναδώσει την επαναληπτική? Θα βγάζουν βαθμούς εγκαίρως (not)?

Και που στηρίζεις το ότι μπορεί να πάει μέχρι τις 8 Αυγούστου? Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχουν νομικά θέματα για την λειτουργία του Πανεπιστημίου τον Αύγουστο.
User avatar
sisyphus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Wed Mar 13, 2013 6:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by sisyphus »

Mike 1.0 wrote:
azazel320 wrote:Μέχρι τις 8 Αυγούστου μπορεί. Επίσης μπορεί να χαθουν τα εαρινα και να δοθουν τον Σεπτεμβρη (διπλή) τα εχω δει ολα σε αυτη τη σχολή.

Στάλθηκε από το ST25i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτό το σενάριο να δοθεί η εαρινή το Σεπτέμβρη ομολογώ πως δεν το καταλαβαίνω. Πως ξέρει κάποιος τι βαθμό έχει πάρει σε ένα μάθημα για να ξέρει αν θα το ξαναδώσει την επαναληπτική? Θα βγάζουν βαθμούς εγκαίρως (not)?

Και που στηρίζεις το ότι μπορεί να πάει μέχρι τις 8 Αυγούστου? Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχουν νομικά θέματα για την λειτουργία του Πανεπιστημίου τον Αύγουστο.
Όντως, είναι λίγο ανούσιο. Εγώ πιστεύω ότι πλέον η καλύτερη λύση θα ήταν να φροντίσουν να ολοκληρωθούν οι 13 προβλεπόμενες εβδομάδες και να μείνουν όλα τα μαθήματα χρωστούμενα για Σεπτέμβρη. Δε βλέπω τι άλλο μπορεί να γίνει. Δύσκολα να βάλουν εξεταστική τον Αύγουστο, και σίγουρα είναι καλύτερο από το να χαθεί εντελώς το εξάμηνο και να μην μπορούμε να τα δώσουμε ούτε Σεπτέμβρη.

Και το κυριότερο, του χρόνου να αρχίσει η χρονιά φυσιολογικά!!!
User avatar
Kokontina-_-
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Pagkrati
Contact:

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kokontina-_- »

Την Τρίτη στη Γενική Συνέλευση μηχανολόγων μηχανικών θα κατέβει ανεξάρτητο πλαίσιο κατά πάσα πιθανότητα για ανοιχτή σχολή.
Όσοι τόσο καιρό εδώ μέσα καίγεστε και θέλετε να ανοίξουν οι σχολές κλπ κλπ, να σας δω να έρθετε στη γ.σ. να ψηφίσετε, αλλιώς τζάμπα κλαίγεστε. Ειδοποιήστε φίλους κ γνωστούς. Όποιος θέλει ανοιχτή σχολή και μία ελπίδα έστω να μην χαθεί εξάμηνο, ορίστε η ευκαιρία του να ακουστεί και να σωθεί η κατάσταση.
Inventing a job is better than finding a job. ;)

٩(•_•)۶ ٩(-_-)۶ ٩(●.•)۶ ٩(๏̯͡๏)۶
donk
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 59
Joined: Wed Mar 20, 2013 2:32 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by donk »

Kokontina-_- wrote:Την Τρίτη στη Γενική Συνέλευση μηχανολόγων μηχανικών θα κατέβει ανεξάρτητο πλαίσιο κατά πάσα πιθανότητα για ανοιχτή σχολή.
Όσοι τόσο καιρό εδώ μέσα καίγεστε και θέλετε να ανοίξουν οι σχολές κλπ κλπ, να σας δω να έρθετε στη γ.σ. να ψηφίσετε, αλλιώς τζάμπα κλαίγεστε. Ειδοποιήστε φίλους κ γνωστούς. Όποιος θέλει ανοιχτή σχολή και μία ελπίδα έστω να μην χαθεί εξάμηνο, ορίστε η ευκαιρία του να ακουστεί και να σωθεί η κατάσταση.
+1
twin
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 33
Joined: Tue Oct 12, 2010 4:38 am

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by twin »

τελικα αυριο δεν κατεβαινουμε για εξετασεις να υποθεσω? 8.30 αριθμ. αναλυση θα δωθει η οχι να ξερουμε τι μας γινεται..
adt
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 105
Joined: Thu Jun 10, 2010 7:35 pm

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by adt »

sisyphus wrote:
Mike 1.0 wrote:
azazel320 wrote:Μέχρι τις 8 Αυγούστου μπορεί. Επίσης μπορεί να χαθουν τα εαρινα και να δοθουν τον Σεπτεμβρη (διπλή) τα εχω δει ολα σε αυτη τη σχολή.

Στάλθηκε από το ST25i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτό το σενάριο να δοθεί η εαρινή το Σεπτέμβρη ομολογώ πως δεν το καταλαβαίνω. Πως ξέρει κάποιος τι βαθμό έχει πάρει σε ένα μάθημα για να ξέρει αν θα το ξαναδώσει την επαναληπτική? Θα βγάζουν βαθμούς εγκαίρως (not)?

Και που στηρίζεις το ότι μπορεί να πάει μέχρι τις 8 Αυγούστου? Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχουν νομικά θέματα για την λειτουργία του Πανεπιστημίου τον Αύγουστο.
Όντως, είναι λίγο ανούσιο. Εγώ πιστεύω ότι πλέον η καλύτερη λύση θα ήταν να φροντίσουν να ολοκληρωθούν οι 13 προβλεπόμενες εβδομάδες και να μείνουν όλα τα μαθήματα χρωστούμενα για Σεπτέμβρη. Δε βλέπω τι άλλο μπορεί να γίνει. Δύσκολα να βάλουν εξεταστική τον Αύγουστο, και σίγουρα είναι καλύτερο από το να χαθεί εντελώς το εξάμηνο και να μην μπορούμε να τα δώσουμε ούτε Σεπτέμβρη.

Και το κυριότερο, του χρόνου να αρχίσει η χρονιά φυσιολογικά!!!

Λογικά η χειμερινή του εαρινού θα δοθεί τώρα μαζί με τις παραδόσεις του εαρινού και η εξεταστική του Σεπτέμβρη θα είναι διπλή...

σήμερα δεν είχαν συνέλευση τα ΔΕΠ ? Μάθαμε τίποτα...?

Γενικά για όσους δεν ξέρουν τι να διαβάσουν είναι καλύτερα να διαβάσουν χειμερινά που σίγουρα θα δωθούν ... εαρινά διαβάστε τον Αύγουστο για Σεπτέμβρη....
Last edited by adt on Fri Jun 20, 2014 8:20 pm, edited 1 time in total.
alex22
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 36
Joined: Sat Jan 22, 2011 7:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by alex22 »

10:30 είναι
User avatar
Dantε
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 591
Joined: Sat May 07, 2011 7:32 pm
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Dantε »

Οταν λετε διπλη το σεπτεμβρη τι εννοειτε?
Αφου ετσι και αλλιως ολα τα μαθηματα δε δινουμε σεπτεμβρη?θα μπορουμε να δωσουμε το ιδιο μαθημα 2 φορες?
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Onoffon »

Dantε wrote:Οταν λετε διπλη το σεπτεμβρη τι εννοειτε?
Αφου ετσι και αλλιως ολα τα μαθηματα δε δινουμε σεπτεμβρη?θα μπορουμε να δωσουμε το ιδιο μαθημα 2 φορες?
ολα αυτα περι διπλης το σεπτεμβρη ανηκουν στη σφαιρα της φαντασίας. δεν υπαρχει στον υφισταμενο νομο κατι που να επιτρεπει διπλη εξεταστικη. και καλο θα ειναι να τελειωσει αυτο το καλοκαιρι αυτη η παρωδια ωστε απο σεπτεμβρη να ξεκινησει ενα φυσιολογικο ακαδημαϊκό ετος.

ps. το δικαιωμα στην απεργια ειναι αναφαίρετο και κατοχυρωμένο. αλλα καλο ειναι να μην ξεχνουμε απο που πηγαζει αυτο το δικαίωμα και εν γενει η ελευθερια και ποια ειναι τα ορια της.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
adt
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 105
Joined: Thu Jun 10, 2010 7:35 pm

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by adt »

Onoffon wrote:
Dantε wrote:Οταν λετε διπλη το σεπτεμβρη τι εννοειτε?
Αφου ετσι και αλλιως ολα τα μαθηματα δε δινουμε σεπτεμβρη?θα μπορουμε να δωσουμε το ιδιο μαθημα 2 φορες?
ολα αυτα περι διπλης το σεπτεμβρη ανηκουν στη σφαιρα της φαντασίας. δεν υπαρχει στον υφισταμενο νομο κατι που να επιτρεπει διπλη εξεταστικη. και καλο θα ειναι να τελειωσει αυτο το καλοκαιρι αυτη η παρωδια ωστε απο σεπτεμβρη να ξεκινησει ενα φυσιολογικο ακαδημαϊκό ετος.

ps. το δικαιωμα στην απεργια ειναι αναφαίρετο και κατοχυρωμένο. αλλα καλο ειναι να μην ξεχνουμε απο που πηγαζει αυτο το δικαίωμα και εν γενει η ελευθερια και ποια ειναι τα ορια της.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
το να χαθεί το εξαμηνο δεδομένου του ότι έχει ήδη περάσει ένα μεγάλο μέρος του είναι μάλλον δύσκολο.... εάν γίνουν άλλες 2 εβδομάδεσ για να καλυφθεί το εξάμηνο θα γίνει και η χειμερινή του εαρινού η οποία ούτως η άλλως τρέχει ταυτόχρονα με τις παραδόσεις και έχει περαστεί με νόμο... συνεπώς για κανονική εαρινή δε νομίζω να υπάρξει χρόνος... επίσης σύμφωνα με το νόμο δεν επιτρέπεται η εξέταση διπλωματικών παρα μόνο μια εβδομάδα μετά την εξεταστική... όμως αν δεις το ακαδημαϊκό ημερολόγιο η εξέταση διπλωματικών έχει πάει 18/08 που δεν είναι τυπικά νόμιμο απλά και μόνο για να μην παρουσιάζει ο κόσμος 15αύγουστο...
εγώ λέω πιο είναι το πιο πιθανό βάσει του τι έγινε και παλαιότερα αν και σε συνεννόηση που είχα με ΙΔΑΧ σήμερα μου είπε πως κανείς δεν ξέρει τίποτα ακόμα...

και θα ξαναρωτήσω ... απο τη γενική συνέλευση των ΔΕΠ κάποιο νέο.... ?
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”