Επαναληπτική εξεταστική Μηχανολόγων

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Επαναληπτική εξεταστική Μηχανολόγων

Post by scooby »

μιλησα με τον κυριακοπουλο ο οποιος μου λεει:(καλα ειναι τραγικοι ολοι τους...)τον ρωταω αμα θα γινει καποια αναπληρωση για αυτους που δν θα μπορεσουν να ερθουν κ μου λεει,απο οσο ξερω σημερα το προγραμμα γινεται κανονικα με τις αλλες εξετασεις οποτε δν μπορω εγω μονος μου να πω δν θα γινει εξεταση, γιατι ειναι παραβαση καθηκοντων.για την αναπληρωση απευθυνεστε σε λαθος ατομο,πρεπει να ρωτησετε την γραμματεια κ κατα επεκταση τον προεδρο,δν ειναι στα καθηκοντα μου!!!

κ του στελνω, πηρα την γραμματεια πρωτα κ μου ειπαν,οτι αφου ο προεδρος ειπε οτι θα γινουν αναπληρωσεις μονο με συννενοηση κ εγκρυση του καθηγητη να συννενοηθω με τον εκαστοτε καθηγητη!

κ μου στελνει,καλα δν ξερουν τι τους γινεται...εγω δν εχω προβλημα να κανω εξετασεις κ καθε βδομαδα αρκει να μου το πουν κ να ειναι νομιμο!εχετε δικαιο να ειστε απορημενος αλλα καταλαβετε κ εμενα!!!


τι να πεις;;;;
george.eleftheriou
Corporal
Corporal
Posts: 13
Joined: Wed Oct 13, 2010 11:05 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Επαναληπτική εξεταστική Μηχανολόγων

Post by george.eleftheriou »

Ο Παπαντώνης δεν είναι καραγκιόζης και νομίζω ότι δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται έτσι. Έχει κάνει απ' τη μεριά του ότι ήταν δυνατό για να γίνει η εξεταστική μετά από μια τέτοια κωλοπερίοδο, ανέλαβε την ευθύνη να ξεχειλώσει χειμερινό κι εαρινό εξάμηνο για να βολέψει όλα τα μαθήματα της επαναληπτικής σε 3 βδομάδες χωρίς παράλληλα να χαθούν εξάμηνα. Νομίζω πως προσπαθεί κι αυτός απ' τη μεριά του να κάνει μαγικά για να ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕΙ τους φοιτητές και να είναι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΟΜΙΜΟΣ.

Τώρα αν για κάτι τέτοιο όπως το σημερινό σηκώσει τα χέρια ψηλά δεν θα τον κατηγορήσω παρ' όλο που

1) με καίει άσχημα και
2) πιστεύω ότι δεν είναι τόσο δύσκολο να ρυθμιστεί κατόπιν συνεννόησης με τους διδάσκοντες των συγκεκριμένων μαθημάτων

Σε καμία περίπτωση δεν φταίει ο Παπαντώνης για εδώ που φτάσαμε.

ΑΝΤΙΘΕΤΑ μπορώ να κατηγορήσω το ΔΣ του φοιτητικού συλλόγου ή την ΔΑΠ για ανακολουθία και ασυνέπεια σχετικά με τις αποφάσεις που βγάζουν και δημοσιεύουν με τόση επισημότητα.
User avatar
kobologaki
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 50
Joined: Sat May 08, 2010 12:49 pm

Re: Επαναληπτική εξεταστική Μηχανολόγων

Post by kobologaki »

riptor01 wrote: με ολο το σεβασμο εχεις αδικο φιλε μου! η δαπ μαζι με αλλες παραταξεις ηταν οι μονοι που κυνηγησαν να αλλαξει κάτι! καραγκιοζηδες για μενα ειναι ο πρόεδρος και οι καθηγητες! δηλαδή φταιει η δαπ και θα τη κατηγορησω επειδι εγώ δεν έχω αμάξι και κανεναν να με φερει κα μενω τουλαχιστον 3 4σ ωρες μακρυα με τα ποδια, και σημερα εγινε όντως η εξεταστικη???? δεν ειναι αυτή λογική φίλε μου ειδικα σε μερα σαν την σημερινη! να πω οτι είχε μεσα η ταξί και έβγαζαν αυτο να πω οκ! αλλα τωρα φίλε μου ο καραγκίοζης ειναι ο παπαντώνης και οσοι τα βάζουν με τα κόμματα! κανονικα θα έπρεπε σε τετοιες περιπτώσεις όπως είπαν και αλλοι να μαστε μια γροθια για να περασει το μηνύμα οτι δεν ειμαστε ΟΛΟΙ τυχεροι και ΟΛΟΙ τοσο καπιταλες που να χουμε δικό μας αμάξι!! άμα ήθελε ο παπαντώνης ας έβαζε λεωφορεια να μας φέρουν σχολή!!! (ξέρω ακουγεται τραγελαφικο) και τελος εγω περίμενα απο τις παρατάξεις ΟΛΕΣ μαζι να κλεισουν την σχολή και να μην επετρεπαν σε κανεναν την εισοδο σημερα και γενικα σε απεργιες σαν την σημερινή!!!
Φίλε μου το θέμα δεν είναι αν η ΔΑΠ ή η ΠΚΣ ή ο οποιοσδήποτε κυνήγησε κάτι. Το πρόβλημα ξεκινάει επειδή η ΔΑΠ βγάζει μια ψευδή ανακοίνωση για κάτι που δεν ισχύει μόνο και μόνο για να αρπάξει εντυπώσεις. Και παιρνει έτσι στον λαιμό της παιδιά που πέφτουν στην τρύπα. Τι να πω..
dexi_extrem
Corporal
Corporal
Posts: 17
Joined: Wed Mar 03, 2010 8:42 pm

Re: Επαναληπτική εξεταστική Μηχανολόγων

Post by dexi_extrem »

Κλειστη Σχολή = Δεν πραγματοποιουνται οι εκπαιδευτικες διαδικασιες (μαθηματα, εργαστηρια, εξετασεις). Η Γραμματεια ειναι ανοιχτη, όπως και όλα τα κτηρια της Σχολής.
Καταληψη = Τα πάντα κλειστα. Λουκέτο.

Η χθεσινή απόφαση του Δ.Σ. του Φ.Σ. ήταν ομόφωνη και ήταν για κλειστή σχολή. Η απόφαση κοινοποιήθηκε στη Γραμματεία, η οποία είπε οτι αν μου εμφανιστεί κόσμος, θα κάνω κανονικά την εξέταση στο μάθημα. Η στάση της Γραμματείας ήταν μετά από την εντολή του Προέδρου.

Για μένα το σωστό θα ήταν να μην πάει κανένας να δώσει σήμερα. Το να ρίχνουμε την ευθύνη στη ΔΑΠ και στο Δ.Σ. του φοιτητικου συλλόγου είναι τουλάχιστον λάθος. Δηλαδή, από τη μία βρίζουμε τις παρατάξεις οτι δεν κάνουν τίποτα και από την άλλη ξανα-βρίζουμε όταν ΟΜΟΦΩΝΑ αποφασίζουν για κάτι αυτονόητο σε ημέρα απεργίας στα ΜΜΜ και στα ταξί. Μια απόφαση που, στο κατω κάτω της γραφής, εκφράζει τη συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών της σχολής.

Το ότι ο πρόεδρος της Σχολής δεν μπορεί να αναλάβει την ευθύνη για μια ανακοίνωση για αναβολή των εξετάσεων είναι μια θλιβερή αλήθεια. Ναι, κάνει εξεταστικη σε 3 εβδομάδες για να τα βολέψει όλα. Ναι, είναι πιεσμένα τα πράγματα. Αλλά ρε κουμπαράκι, αν δεν κινείται τίποτα στην Αθήνα, δεν κινούμαι και εγώ. Απλό είναι.
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Επαναληπτική εξεταστική Μηχανολόγων

Post by sid »

kobologaki wrote:Το πρόβλημα ξεκινάει επειδή η ΔΑΠ βγάζει μια ψευδή ανακοίνωση για κάτι που δεν ισχύει μόνο και μόνο για να αρπάξει εντυπώσεις. Και παιρνει έτσι στον λαιμό της παιδιά που πέφτουν στην τρύπα. Τι να πω..

μην ανησυχείς
κανείς δεν δίνει πια σημασία στις ανακοινώσεις των κομμάτων (σας)
το μόνο πρόβλημα ήταν ότι δεν είχε ταξί (ούτε λεφτά για ταξί)
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
EiRiNaKi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 269
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:47 am

Re: Επαναληπτική εξεταστική Μηχανολόγων

Post by EiRiNaKi »

Μην αγιοποιήσουμε και τον Παπαντώνη....δεν παίρνει και μόνος του τις αποφάσεις.

Και επίσης...εφόσον υπάρχει απόφαση ΦΣ κανονικά δε θα έπρεπε να γίνουν οι εξετάσεις....είναι ισότιμη απόφαση με αυτές των καταλήψεων!
Επειδή δλδ δεν έβαλαν λουκέτο??? Στο τέλος θα λέμε κατάληψη και πάλι κατάληψη!

Θα μπορούσα να γίνω και πιο σκληρή αλλά ας το αφήσω καλύτερα...

+100000 dexi_extrem
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Επαναληπτική εξεταστική Μηχανολόγων

Post by electron »

Συνεπως το πραγματικο προβλημα ειναι η ελλειψη εμπιστοσυνης στο διπλανο σου, γιατι ξερεις οτι εσυ μπορει να μην πας, οι φιλοι σου μπορει να μην πανε, αλλα παντα υπαρχει καποιος που θα παει. Και θα ειναι εις βαρος σου, γιατι θα γινει η εξεταση. Συνεπως πας με τα ποδια ή με το τριτο τουτου της οικογενειας αν και εφοσον υπαρχει, γιατι στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει κοινη γραμμη και κανεις δεν παιρνει στα σοβαρα καποιες αποφασεις του ΦΣ (ειδικα αν αυτες λαμβανονται το μεσημερι της προηγουμενης μερας, τοιχοκολλουνται σε ενα σημειο στη σχολη, ενημερωνεται ενα σάιτ μιας παραταξης και η γραμματεια κανει την παπια).

(εγω δεν πηγα για βελτιωση γιατι δεν αντεχα την κινηση-παιζει κι αυτο) :(
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Επαναληπτική εξεταστική Μηχανολόγων

Post by scooby »

dexi_extrem wrote:Κλειστη Σχολή = Δεν πραγματοποιουνται οι εκπαιδευτικες διαδικασιες (μαθηματα, εργαστηρια, εξετασεις). Η Γραμματεια ειναι ανοιχτη, όπως και όλα τα κτηρια της Σχολής.
Καταληψη = Τα πάντα κλειστα. Λουκέτο.

Η χθεσινή απόφαση του Δ.Σ. του Φ.Σ. ήταν ομόφωνη και ήταν για κλειστή σχολή. Η απόφαση κοινοποιήθηκε στη Γραμματεία, η οποία είπε οτι αν μου εμφανιστεί κόσμος, θα κάνω κανονικά την εξέταση στο μάθημα. Η στάση της Γραμματείας ήταν μετά από την εντολή του Προέδρου.

Για μένα το σωστό θα ήταν να μην πάει κανένας να δώσει σήμερα. Το να ρίχνουμε την ευθύνη στη ΔΑΠ και στο Δ.Σ. του φοιτητικου συλλόγου είναι τουλάχιστον λάθος. Δηλαδή, από τη μία βρίζουμε τις παρατάξεις οτι δεν κάνουν τίποτα και από την άλλη ξανα-βρίζουμε όταν ΟΜΟΦΩΝΑ αποφασίζουν για κάτι αυτονόητο σε ημέρα απεργίας στα ΜΜΜ και στα ταξί. Μια απόφαση που, στο κατω κάτω της γραφής, εκφράζει τη συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών της σχολής.

Το ότι ο πρόεδρος της Σχολής δεν μπορεί να αναλάβει την ευθύνη για μια ανακοίνωση για αναβολή των εξετάσεων είναι μια θλιβερή αλήθεια. Ναι, κάνει εξεταστικη σε 3 εβδομάδες για να τα βολέψει όλα. Ναι, είναι πιεσμένα τα πράγματα. Αλλά ρε κουμπαράκι, αν δεν κινείται τίποτα στην Αθήνα, δεν κινούμαι και εγώ. Απλό είναι.


Κ ποσοι ειναι αυτοι που πιστευεις οτι δν θα πανε αφου εχουν αμαξια;;;κ εγω εχω αμαξι κ μπορω να παω κ πηρα κ ρωτησα για αναπληρωση κ τον κυριακοπουλο κ την γραμματεια κ ειμαι συμφωνος να μην παω κ να μην παει κ κανεις κ να τους δωσουμε να καταλαβουν οτι πολυ απλα για τους περισοτερους της σχολης δν ειναι εφικτο να δινουμε τετοιες μερες!!
αλλα ποσοι πιστευεις οτι αφου μπορουνε να πανε δν θα πανε;;;;κ εγω εχω διαβασει οπως κ ο καθενας μας κ θα ηθελα να τελειωσω μια ωρα νωριτερα με το καθε μαθημα!
riptor01
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 101
Joined: Wed Jun 02, 2010 2:09 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Επαναληπτική εξεταστική Μηχανολόγων

Post by riptor01 »

kobologaki wrote:
riptor01 wrote: με ολο το σεβασμο εχεις αδικο φιλε μου! η δαπ μαζι με αλλες παραταξεις ηταν οι μονοι που κυνηγησαν να αλλαξει κάτι! καραγκιοζηδες για μενα ειναι ο πρόεδρος και οι καθηγητες! δηλαδή φταιει η δαπ και θα τη κατηγορησω επειδι εγώ δεν έχω αμάξι και κανεναν να με φερει κα μενω τουλαχιστον 3 4σ ωρες μακρυα με τα ποδια, και σημερα εγινε όντως η εξεταστικη???? δεν ειναι αυτή λογική φίλε μου ειδικα σε μερα σαν την σημερινη! να πω οτι είχε μεσα η ταξί και έβγαζαν αυτο να πω οκ! αλλα τωρα φίλε μου ο καραγκίοζης ειναι ο παπαντώνης και οσοι τα βάζουν με τα κόμματα! κανονικα θα έπρεπε σε τετοιες περιπτώσεις όπως είπαν και αλλοι να μαστε μια γροθια για να περασει το μηνύμα οτι δεν ειμαστε ΟΛΟΙ τυχεροι και ΟΛΟΙ τοσο καπιταλες που να χουμε δικό μας αμάξι!! άμα ήθελε ο παπαντώνης ας έβαζε λεωφορεια να μας φέρουν σχολή!!! (ξέρω ακουγεται τραγελαφικο) και τελος εγω περίμενα απο τις παρατάξεις ΟΛΕΣ μαζι να κλεισουν την σχολή και να μην επετρεπαν σε κανεναν την εισοδο σημερα και γενικα σε απεργιες σαν την σημερινή!!!
Φίλε μου το θέμα δεν είναι αν η ΔΑΠ ή η ΠΚΣ ή ο οποιοσδήποτε κυνήγησε κάτι. Το πρόβλημα ξεκινάει επειδή η ΔΑΠ βγάζει μια ψευδή ανακοίνωση για κάτι που δεν ισχύει μόνο και μόνο για να αρπάξει εντυπώσεις. Και παιρνει έτσι στον λαιμό της παιδιά που πέφτουν στην τρύπα. Τι να πω..
εσυ πως ξερεις οτι είναι ψευδή?? γιατι εγώ (αν εχω καταλάβει καλα) το φσ δεν αποτελειται μονο απο την δαπ αρα ήταν και άλλες παρατάξεις....διορθωστε με αμα κανω λάθος! και το πρόβλημα ξεκινάει απο τον πρόεδρο! χαιρομαι που προσπάθησε να κάνει ενα μικρο θαύμα αλλα άμα κανεις κάτι κάντο σωστά!!! γιατι την ευθύνη την έχει ο προεδρος και όχι η δαπ η το φσ!! θα ηταν προτιμότερο να πει παιδες ετσι όπως τα κανατε με τις καταληψεις δεν έχει εξεταστική και οχι να γινεται και οι περισσοτεροι φοιτητες να μην μπορουν να πανε!! και η γραμματεια για μενα δεν κάνει κατι λάθος και θεωρώ τα ατομα εκει πολυ ευγενικα και προθυμα (τις περισσοτερεσ φορες)..αυτοι περνουν εντολες απο τον πρόεδρο (εξου και γραμματεία) αρα μην τα βάζετε με αυτους! δειτε τη απάντησαν στο scooby και τι είπε ο κυριακόπουλος! ο ΜΟΝΟΣ που μπορει να κανει κάτι λοιπον είναι ο παπαντώνης! ΟΛΕΣ οι ευθυνες σε αυτον γυρνανε παντα! τελος εσυ δηλαδη τωρα πιστευεις οτι οσοι δεν πηγαν την πάτησαν επειδη η δαπ ειπε αυτο?? αν ναι απαντα σε αυτη την ερώτηση!

1. πως θα πηγαιναν σημερα οι φοιτητες που δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑΝ τροπο σήμερα να δώσουν αμα η δαπ δεν είχε βγάλει την ανακοινωση???
2. εσυ πιστευείς οτι είναι σωστο να γίνονται μαθήματ/εξετάσεις η οτι αλλο σε μέρες απεργίας ακομα και αν δουλευουν ταξί γιατι υπαρχουν και φοιτητες που μπορει να μην έχουν λεφτα για ταξι οταν θα τους παρει κανα 20αρι να πανε και αλλο ενα να γυρισουν!
3. οι φοιτητες που έχουν επιλέξει να μένουν εξω απο αθηνα πως θα ρθουν??
george.eleftheriou
Corporal
Corporal
Posts: 13
Joined: Wed Oct 13, 2010 11:05 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Επαναληπτική εξεταστική Μηχανολόγων

Post by george.eleftheriou »

dexi_extrem wrote:Η χθεσινή απόφαση του Δ.Σ. του Φ.Σ. ήταν ομόφωνη και ήταν για κλειστή σχολή. Η απόφαση κοινοποιήθηκε στη Γραμματεία, η οποία είπε οτι αν μου εμφανιστεί κόσμος, θα κάνω κανονικά την εξέταση στο μάθημα. Η στάση της Γραμματείας ήταν μετά από την εντολή του Προέδρου.
Σ' αυτή την περίπτωση η ανακοίνωση πάει κάπως έτσι: "οι εξετάσεις δεν θα διεξαχθούν εκτός κι αν εμφανιστούν ενδιαφερόμενοι (σύμφωνα με Γραμματεία & Πρόεδρο)"

Αυτό που τελικά βγήκε ήταν παραπληροφόρηση του στυλ: "η σχολή είναι κλειστή τελεία και παύλα, καθαρίζουμε ομόφωνα εμείς για όλους".

Τέλος πάντων, όπως αναφέρθηκε πολλές φορές, πρακτικά δεν έχει διαφορά γιατί όσοι δεν πήγαν σήμερα δεν πήγαν επειδή απλώς ήταν αδύνατον να πάνε. Όσοι μπόρεσαν, απ' ότι φαίνεται, πήγαν :-( . Διαφωνώ μ' αυτή τη στάση τους αλλά δεν θα τους βρίσω κιόλας.
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”