Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
EiRiNaKi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 269
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:47 am

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by EiRiNaKi »

Η Σχολή να ανοίξει έχει καλώς...αλλά από εκεί και πέρα το τι θα γίνει και πότε θα ξεκινήσει η εξεταστική ή αν ξεκινήσει δεν νομίζω ότι μπορεί να αποφασιστεί από ΓΣ φοιτητών.

Παίζει να ξεκινήσει Τετάρτη, Παρασκευή, Δευτέρα ή ποτέ........ας ανοίξει η Σχολή και ο Θεός βοηθός!!
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by electron »

EiRiNaKi wrote:Η Σχολή να ανοίξει έχει καλώς...αλλά από εκεί και πέρα το τι θα γίνει και πότε θα ξεκινήσει η εξεταστική ή αν ξεκινήσει δεν νομίζω ότι μπορεί να αποφασιστεί από ΓΣ φοιτητών.

Παίζει να ξεκινήσει Τετάρτη, Παρασκευή, Δευτέρα ή ποτέ........ας ανοίξει η Σχολή και ο Θεός βοηθός!!
Οκ αλλα ειναι προφανες οτι δεν μπορουμε να παμε να δωσουμε Τεταρτη, ειδικα οταν εχουν χαθει τοσες βδομαδες και ολοι εχουν αποσυντονιστει. Αυτο πιστευω οτι μπορουν να το καταλαβουν και οι καθηγητες και ο προεδρος και δε θα υπαρξει προβλημα.
EiRiNaKi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 269
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:47 am

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by EiRiNaKi »

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο. Στο πλαίσιο θα μπει έναρξη εξεταστικής από τότε....και η Σχολή είναι δεδομένο ότι θα το δεχτεί?

Γιατί δεν στέλνει κάποιος ένα mail στον Παπαντώνη να ρωτήσει ποια είναι η πρόθεση της Σχολής σε περίπτωση που δνε συνεχιστεί η κατάληψη?
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by dpunis »

EiRiNaKi wrote:Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο. Στο πλαίσιο θα μπει έναρξη εξεταστικής από τότε....και η Σχολή είναι δεδομένο ότι θα το δεχτεί?
Εδώ δέχεται το κλείσιμο, το άνοιγμα δε θα δεχτεί? :P
Έχεις ένα point, αλλά από τη στιγμή που είναι απόφαση της ΓΣ, και ζητάει κάτι πιο απλό από το να γίνει κατάληψη, αναστολή ερευνητικών προγραμμάτων, κλπ, θα είναι χαζό να μη το δεχτεί και θα δείχνει μια εχθρική διάθεση προς του φοιτητές.
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by electron »

EiRiNaKi wrote:Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο. Στο πλαίσιο θα μπει έναρξη εξεταστικής από τότε....και η Σχολή είναι δεδομένο ότι θα το δεχτεί?

Γιατί δεν στέλνει κάποιος ένα mail στον Παπαντώνη να ρωτήσει ποια είναι η πρόθεση της Σχολής σε περίπτωση που δνε συνεχιστεί η κατάληψη?
Δεν ειναι θεμα Παπαντωνη, ειναι θεμα Συγκλητου. Δεν εχει νοημα να στειλουμε μέιλ στον Παπαντωνη να μας δωσει το λογο του. Εμεις αγωνιζομαστε να ανοιξει η σχολη και προτεινουμε και κατι που φαινεται εφικτο...
EiRiNaKi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 269
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:47 am

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by EiRiNaKi »

Θα δεχτεί το άνοιγμα της Σχολής αλλά για το τι θα γίνει με την εξεταστική δε νομίζω ότι μπορεί να αποφασίσει η ΓΣ.
Last edited by EiRiNaKi on Sun Sep 18, 2011 5:31 pm, edited 1 time in total.
EiRiNaKi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 269
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:47 am

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by EiRiNaKi »

electron wrote:
EiRiNaKi wrote:Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο. Στο πλαίσιο θα μπει έναρξη εξεταστικής από τότε....και η Σχολή είναι δεδομένο ότι θα το δεχτεί?

Γιατί δεν στέλνει κάποιος ένα mail στον Παπαντώνη να ρωτήσει ποια είναι η πρόθεση της Σχολής σε περίπτωση που δνε συνεχιστεί η κατάληψη?
Δεν ειναι θεμα Παπαντωνη, ειναι θεμα Συγκλητου. Δεν εχει νοημα να στειλουμε μέιλ στον Παπαντωνη να μας δωσει το λογο του. Εμεις αγωνιζομαστε να ανοιξει η σχολη και προτεινουμε και κατι που φαινεται εφικτο...
Προφανώς και δεν είναι θέμα Παπαντώνη αλλά πιθανόν να ξέρει κάτι . Άποψη μου νομίζω ότι και αυτή η βδομάδα χαμένη θα πάει...
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by electron »

Το ερωτημα ειναι αν συμφωνειτε να προταθει να αρχισουμε να δινουμε απο Παρασκευη.
Πολυ απλα γιατι ειναι κερδισμενος χρονος εστω και η μια μερα.
Αν η σχολη θελει να το παμε απο βδομαδα επειδη χωλαινει στην οργανωση, ας το παμε απο βδομαδα. Κατα την κριση μου, ειναι καλυτερα απο Παρασκευη για οσα ειπα πρωτυτερα.
ΑΣ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΜΕ ΟΠΟΤΕ ΜΑΣ ΟΡΙΣΟΥΝ, αλλα ας εχουμε προτεινει το πιο συμφερον για μας. Μπορει να το λαβουν υποψιν τους.
george.eleftheriou
Corporal
Corporal
Posts: 13
Joined: Wed Oct 13, 2010 11:05 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by george.eleftheriou »

Τα πράγματα δεν είναι απλά. Μάλλον είναι κουβάρι δυστυχώς. Έχει δίκιο η electron που λέει ότι δεν είναι θέμα Παπαντώνη. Το ακαδημαϊκό ημερολόγιο το ορίζει η Σύγκλητος κι όχι η κάθε σχολή.

Συνεπώς ακόμα και να την ανοίξουμε την Τρίτη ο Παπαντώνης το μόνο που μπορεί να πει είναι "περιμένω απόφαση της Συγκλήτου". Κι αυτό γιατί μάλλον δεν μπορεί να πει "Ξεκινάει η εξεταστική για όσες μέρες απομένουν (10 - 12 μέρες ?) να τακτοποιηθούν τα μισά μαθήματα κι αν αποφασίσει η Σύγκλητος να ξεχειλώσει λίγο το Ακαδημαϊκο Ημερολόγιο τότε καλώς, θα δοθούν και τα άλλα μισά".

Επίσης η Σύγκλητος έχει μεγάλο πρόβλημα γιατί αν αποφασίσει να ξεχειλώσει το υπάρχον ημερολόγιο, τυπικά και βάσει του ψηφισμένου νόμου είναι παράνομη, οπότε μπορεί ο κάθε εισαγγελέας να επιληφθεί (αν αυτά που λέει η Διαμαντοπούλου περί εφαρμογής του νόμου τα εννοεί κιόλας).

Αν απ' την άλλη η Σύγκλητος αποφασίσει ότι δεν την νοιάζει να χαθεί η εξεταστική και ξεκινάει το εξάμηνο κανονικά έχει πρόβλημα αξιοπιστίας απέναντι στους φοιτητές γιατί αν δεν είχε πάρει πρώτη την απόφαση για αναβολή εξεταστικής για μια βδομάδα και όλοι γνώριζαν ότι Δευτέρα 29-08 κατεβαίνουν για να δώσουν μάθημα δεν θα είχε γίνει καμία Γενική Συνέλευση και δεν θα ήμασταν εδώ τώρα να συζητάμε αυτά τα θέματα.

Πάντως τα παραπάνω όσο απογοητευτικά κι αν ακούγονται δεν αναιρούν την στάση και την ευθύνη την δική μας να κατέβουμε την Τρίτη στη ΓΣ ωστέ να δώσουμε λύση στο πρώτο σκέλος του προβλήματος. Τα υπόλοιπα τα συζητάμε εκ των υστέρων κι αφού πανηγυρίσουμε το άνοιγμα.

Μία λύση - όσο ΕΑΑΚίτικο κι αν ακούγεται - είναι να υπάρξει μια παράσταση διαμαρτυρίας στη Σύγκλητο ή στην Πρυτανεία για να βρεθεί λύση. Παρασταση διαμαρτυρίας με την καλή έννοια. Ούτε "ΟΥΓΚΑ ΜΠΟΥΓΚΑ" ούτε "θα σφάξουμε τους καπιταλιστές καθηγητές με τα κονσερβοκούτια".
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by dpunis »

Μετά την τεράστια ανταπόκριση στο κάλεσμα για συνάντηση τη Δευτέρα, :P οφείλω να ανακαλέσω τη πρόταση. Αν κάποιος άλλος είναι υπερ της συνάντησης, ας ανοίξει ένα τοπικ.
Θενξ
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”