Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Post by castiel »

Έγω έχω ακούσει ότι τεφα θα κάνουν εξεταστική από Δευτέρα, χωρίς διοικητικούς όμως..

Tapatalked!
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by zke »

Mike 1.0 wrote:Επιστολή ορισμένων μελών ΔΕΠ στην Επιτροπή Αναστολής της Ολομέλειας του ΣτΕ
Δε θέλω να σχολιάσω το θέμα των απολύσεων, αλλά το να συγκρίνουν το ΕΜΠ με Αγγλικά Πανεπιστήμια (και πιο συγκεκριμένα τον αριθμό του υποστηρικτικού προσωπικού) είναι ανούσιο. Στην Αγγλία τα πανεπιστήμια έχουν δίδακτρα και άμεση επαφή με τη βιομηχανία, δηλαδή μεγαλύτερο budget για κάθε ίδρυμα. Εδώ πέρα που η βιομηχανία είναι κάτι "κακό" και υπάρχει κρίση είναι λογικό το προσωπικό να είναι μικρότερο. Επίσης, δεν αναφέρεται πουθενά ο αριθμός των μελών ΔΕΠ και των φοιτητών στα Αγγλικά πανεπιστήμια. Γενικά η σύγκριση μου φαίνεται κάπως άστοχη.

Σίγουρα δεν είναι λογικό να υπάρχει 1 άτομα/100 ΔΕΠ βέβαια.
isis
Sergeant
Sergeant
Posts: 25
Joined: Thu Sep 19, 2013 3:01 am
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Female

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by isis »

Μπορειτε να ξαναπαραθεσετε το αρθρο με τις οριακες ημερομηνιες για να χαθει το εξαμηνο στο οποιο αναφερεστε;
Τωρα υποτιθεται οτι δεν σπανε την απεργια για να μην δωσουν τα στοιχεια απο τις υπηρεσιες του εμπ που δεν εχουν υποβαλει και γιατι αν την σπασουν ειναι σαν να αποδεχονται οτι καποιοι πανε για απολυση. Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω.
Αν βγουν τα ονοματα οσων μπαινουν σε διαθεσιμοτητα, γιατι να συνεχιστει η απεργια;
Οσοι τη γλιτωσαν θα ειναι αλληλεγγυοι;
Να κανω προβλεψη; Θα το τραβηξουν το πολυ μεχρι τις 17/11.
Πηγή: http://prin.gr/?p=2275
User avatar
doriiina
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 59
Joined: Tue Jan 15, 2013 7:52 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Female

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by doriiina »

isis, αυτό είναι το άρθρο: http://www.newsbeast.gr/greece/ekpaideu ... epistimia/
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kuchiki_Byakuya »

isis wrote:Τωρα υποτιθεται οτι δεν σπανε την απεργια για να μην δωσουν τα στοιχεια απο τις υπηρεσιες του εμπ που δεν εχουν υποβαλει και γιατι αν την σπασουν ειναι σαν να αποδεχονται οτι καποιοι πανε για απολυση. Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω.
μάλλον αυτό είναι. πάντως δεν νομίζω το υπουργείο να μην έχει τουλάχιστον τα ονόματα των εργαζομένων. μόνο τα λεφτά ήξερε να δίνει;

isis wrote:Οσοι τη γλιτωσαν θα ειναι αλληλεγγυοι;
όταν πληρώνεσαι γιατί να μην είσαι αλληλέγγυος; στα λόγια βέβαια, μέχρι να ψιλοεκτονωθεί η κατάσταση.

isis wrote:Αν βγουν τα ονοματα οσων μπαινουν σε διαθεσιμοτητα, γιατι να συνεχιστει η απεργια;
από αυτούς που έχουν απογραφεί; ναι, αλλά υπάρχουν και οι άλλοι που δεν απογράφηκαν. οπότε και να βγουν τα ονόματα από την απογραφή δεν θα ισχύουν όλα αφού λογικά θα απολυθούν και κάποιοι που δεν απογράφηκαν.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kyria_patatokeftou »

Κάλεσμα μίας παράταξης (;), εν ονόματι Ακαδημαϊκή Πρωτοβουλία ΕΜΠ, που θα προτείνει να ανοίξει το ΕΜΠ στη συνέλευση καθηγητών την Τρίτη 5/11 στις 12.00
https://dl.dropboxusercontent.com/u/149 ... -11-13.pdf
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
rg1989
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 191
Joined: Mon Mar 01, 2010 11:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Παντού και πουθενά...

Απ: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by rg1989 »

castiel wrote:Έγω έχω ακούσει ότι τεφα θα κάνουν εξεταστική από Δευτέρα, χωρίς διοικητικούς όμως..

Tapatalked!
Αυτο ξερω και εγω για τεφαα και ετσι προεκυψε η απορια.

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
rg1989
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 191
Joined: Mon Mar 01, 2010 11:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Παντού και πουθενά...

Απ: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by rg1989 »

Τωρα βεβαια τα τεφαα ειναι και λιγο ξεκομμενα απο το υπολοιπο εκπα...

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
Arams
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 50
Joined: Tue Mar 01, 2011 7:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Arams »

όταν πληρώνεσαι γιατί να μην είσαι αλληλέγγυος; στα λόγια βέβαια, μέχρι να ψιλοεκτονωθεί η κατάσταση
Το πολυτεχνείο , πλήρωνε πάντοτε τους υπαλλήλους κατά ένα μήνα πιο πριν . Κατά συνέπεια όταν ξεκίνησε η απεργία , οι πληρωμές για τον μήνα Σεπτέμβριο είχαν ήδη γίνει από τον Αύγουστο και για τον μήνα Οκτώβριο από τις αρχές Σεπτεμβρίου. Επομένως το ότι πληρώνονται οι υπάλληλοι κατά τη διάρκεια της απεργίας είναι ένα άστοχο επιχείρημα . Και λογικό είναι , με το που θα ανοίξει η σχολή , να γίνουν κρατήσεις για τους μήνες αυτούς από τις επόμενες μισθοδοσίες . Και δε νομίζω να το αρνηθεί κανείς και έτσι είναι σωστό να γίνει . Οπότε μην αγχώνεστε και τόσο , δεν θα χαθούν τα λεφτά . Θα πληρωθούν οι τράπεζες και τον επόμενο μήνα ...δόξα σοι ο θεός
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kuchiki_Byakuya »

Arams wrote:Το πολυτεχνείο , πλήρωνε πάντοτε τους υπαλλήλους κατά ένα μήνα πιο πριν . Κατά συνέπεια όταν ξεκίνησε η απεργία , οι πληρωμές για τον μήνα Σεπτέμβριο είχαν ήδη γίνει από τον Αύγουστο και για τον μήνα Οκτώβριο από τις αρχές Σεπτεμβρίου. Επομένως το ότι πληρώνονται οι υπάλληλοι κατά τη διάρκεια της απεργίας είναι ένα άστοχο επιχείρημα .
αυτό με τις πληρωμές είναι γνωστό. αλλά η κουβέντα δεν αναφέρεται στην απεργία, αλλά μετά το πέρας της απεργίας τι θα γίνει. οπότε το δικό σου επιχείρημα ήταν άστοχο γιατί αναφέρεται σε μια κουβέντα που δεν γίνεται.

επίσης γνωστό είναι ότι την υπόθεση την έχει αναλάβει εισαγγελέας οπότε τα λόγια μας περισσεύουν μέχρι να υπάρξει απόφαση.

Arams wrote:Οπότε μην αγχώνεστε και τόσο , δεν θα χαθούν τα λεφτά . Θα πληρωθούν οι τράπεζες και τον επόμενο μήνα ...δόξα σοι ο θεός
ναι, θα πληρωθούν οι κρατικές τράπεζες, και τα πλασματικά εφάπαξ των κρατικών υπαλλήλων, και οι πλασματικές συντάξεις πενηντάρηδων και άγαμων θυγατέρων, και οι μισθοί των πελατών του κράτους αλλά δεν θα πληρωθούν τα φπα των εξαγωγικών επιχειρήσεων, οι επιστροφές φόρου των start-up και οι μειωμένες συντάξεις αυτών που τόσα χρόνια στήριζαν το σύστημα.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”