Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by tsag »

περί εξαμήνων και εξετάσεων.....

έχουν μείνει 40 καθαρές εβδομάδες μέχρι τέλη Ιουλίου που κλείνει η σχολή (ελπίζω να μην έχω κάνει λάθος στο μέτρημα) .
είναι συνολικά 44 εβδομάδες , όπου 4 εβδομάδες είναι διακοπές Χριστουγέννων και Πάσχα .
αφαιρούμε 2*13=26 εβδομάδες τα δύο εξάμηνα
φτάνουμε στις 14 εβδομάδες υπόλοιπο για όλες τις εξεταστικές , όπου συνήθως είναι 5+4+4=13
λογικά ο ελάχιστος χρόνος μπορεί να είναι 4+3+3=10 αντίστοιχα

άρα θεωρητικά υπάρχει περιθώριο.... εκτός αν υπάρχει κάποια άλλη προθεσμία .

και γιατί κάνω τους παραπάνω υπολογισμούς . γιατί το χειρότερο σενάριο είναι η απώλεια ενός εξαμήνου . Η επαναληπτική εξεταστική προφανώς θα γίνει αμέσως μετά το τέλος της κατάληψης άσχετα με το τι θέλουν κάποιοι .
gabrielknight
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 157
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by gabrielknight »

Pauljean19 wrote:
Adamaklas wrote:
herculas wrote:Καλά πόσοι ενεργοί φοιτητές είμαστε ?
Από αυτούς 200 άτομα είναι ΕΑΑΚ ?

Πλάκα κάνουμε μάλλον .
Δεν σε καταλαβα ? Τι εννοείς ?
Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;
Νομίζω είναι απλό για κάποιον που έχει μπει μηχ.μηχανικός στο ΕΜΠ να καταλάβει τι εννοεί ο φίλος , ο οποίος
παρεπιπτόντως με βρίσκει απολύτως σύμφωνο..


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Tο εννοεις αυτο δλδ; :lol: :lol: :lol:
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by electron »

tsag wrote:περί εξαμήνων και εξετάσεων.....

έχουν μείνει 40 καθαρές εβδομάδες μέχρι τέλη Ιουλίου που κλείνει η σχολή (ελπίζω να μην έχω κάνει λάθος στο μέτρημα) .
είναι συνολικά 44 εβδομάδες , όπου 4 εβδομάδες είναι διακοπές Χριστουγέννων και Πάσχα .
αφαιρούμε 2*13=26 εβδομάδες τα δύο εξάμηνα
φτάνουμε στις 14 εβδομάδες υπόλοιπο για όλες τις εξεταστικές , όπου συνήθως είναι 5+4+4=13
λογικά ο ελάχιστος χρόνος μπορεί να είναι 4+3+3=10 αντίστοιχα

άρα θεωρητικά υπάρχει περιθώριο.... εκτός αν υπάρχει κάποια άλλη προθεσμία .

και γιατί κάνω τους παραπάνω υπολογισμούς . γιατί το χειρότερο σενάριο είναι η απώλεια ενός εξαμήνου . Η επαναληπτική εξεταστική προφανώς θα γίνει αμέσως μετά το τέλος της κατάληψης άσχετα με το τι θέλουν κάποιοι .
Ρε tsag, μαζι σου ειμαι. Αλλα σε αλλες σχολες (βλ. φιλοσοφικη) εχει παρθει αποφαση να μη γινουν εξετασεις και να αρχισει κανονικα το εξαμηνο απο 3.10.Ολα ειναι στον αερα, μην εισαι τοσο απολυτος.
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by Nameless »

ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ!!!

Και την επομενη φορα κατεβαινει ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΓΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ!!!

Σηκωθειτε απο καρεκλες, ντιβανια, καναπεδες και πουφ.
ralf12
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Wed May 05, 2010 10:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by ralf12 »

Παιδια συγνώμη που το γυριζω σε αυτό το θέμα αλλά πραγματικά καραφλιασα σημερα στην συνέλευση όταν άκουσα τον εκπρόσωπο της ΔΑΠ να χαρακτηρίζει λίγο πριν την ψηφοφορία το ανεξάρτητο πλαίσιο ως ΑΚΗΔΕΜΟΝΕΥΤΟ. Είμαι ο μόνος που το άκουσε;;; αν μπορεί κάποιος από τη ΔΑΠ ας μας εξηγήσει λίγο τι ενοούσε το παιδί με αυτό τον όρο....
(μήπως πρέπει ν αρχίσω να κατεβαίνω στις συνελεύσεις με τον κηδεμόνα μου;;; πολιτικό ή κανονικό;;;; όχι τίποτα δηλαδή αλλα νόμιζα τον εαυτό μου ενήλικο άτομο)
gioranag
Corporal
Corporal
Posts: 15
Joined: Tue Jun 15, 2010 12:08 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by gioranag »

δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έγινε συνεργασία μεταξυ των πλαισίων που θέλουν την σχολή ανοιχτή. Αν γινόνταν τώρα η σχολή θα ήταν ανοιχτή. Δεν θέλει η ΔΑΠ να προσχωρήσει στους ανεξάρτητους, ας γίνονταν το αντίθετο. Τι σημασία έχει αν λέγεται ΔΑΠ η ΠΑΣΠ η οτιδήποτε. Όσες σχολές το κάνανε τώρα είναι ανοιχτές. ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by Kitharistas »

πολιτικό κηδεμόνα εννοούσε και νομίζω ήταν και άκρως ειρωνικός.. θα ήθελα όμως να μου απαντήσει ο υπεύθυνος της ΔΑΠ καθώς και ο κάθε ένας από τους 59 που ψήφισαν ΔΑΠ ποιος τελικά διασπά τους φοιτητές.. ρεζίλι δεύτερη φορά με τον ίδιο τρόπο..

@gioranag όχι, ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, ειδικά με συγκεκριμένες συμπεριφορές..
Rock on buddies...
gogo
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 39
Joined: Wed Jun 16, 2010 1:49 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by gogo »

αν κτλβσ καλα το πλαισιο της ΔΑΠ προτεινει ανοιχτη σχολη.
επισης στις εκλογες καθε χρονο 1ο κομμα βγαινει η ΔΑΠ οσα χρονια ειμαι
στη σχολη.πως σημερα πηρε μονο 50κατι ψηφους?
δεν κατεβαινουν οι κατα τα αλλα συνεπεστατοι ψηφοφοροι της ΔΑΠ
να ανοιξουν τη σχολη αφου το ανεξαρτητο κινημα δε μπορει?????
μηπως απλα θελόυν να ειναι καλυμενοι με την προταση τους αλλα η κλειστη
σχολη συμφερει τους ανωτερους εντολοδοχους τους???
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by Adamaklas »

herculas wrote:
Adamaklas wrote:
herculas wrote:Καλά πόσοι ενεργοί φοιτητές είμαστε ?
Από αυτούς 200 άτομα είναι ΕΑΑΚ ?

Πλάκα κάνουμε μάλλον .
Δεν σε καταλαβα ? Τι εννοείς ?
Εννοώ ότι μάλλον έρχονται και ψηφίζουν γνωστοί και φίλοι και όχι φοιτητές .
Έλεγχος έγινε σήμερα στο ποιοί ψηφίζουν ?
Ακριβως αυτο καταλαβα τοτε :)

Αυτο που θα ηθελα να πω, ειναι οτι Καταληψη, ψηφιζουν , ακομα και αν δν το πιστευετε ατομα απο Δαπ ΚΑΙ πασπ.

Οπως παντα δηλαδη, ατομα τα οποια μπορει να ψηφιζουν κατι αλλο στις εκλογες να ψηφιζουν κλειστη σχολη στις συνελευσεις. Ελπιζω να το βρισκετε και εσεις απολυτως λογικο οπως εγραψε και ο φιλος παραπανω στα λεγομενα μου, Μηχ, Μηχ εμπ ειμαστε πρεπει να δειτε και λιγο πιο μπροστα.

Οσο για τον ελεγχο για τους ψηφοφορους... ειναι στα χερια μας, αν δουμε καποιον που γνωριζουμε οτι δεν ειναι Μηχ Μηχ Εμπ να τον αναφερουμε.

Μας συμφερει ή οχι.

Καμια φορα ομως, θα ερθετε πολλοι σε αυτο το διλημμα, το συμφερον μπορει να νικα το κερδος :).

Edit: Διαβασε αυτα που λεω και θα καταλαβεις gogo .
Last edited by Adamaklas on Tue Sep 20, 2011 8:56 pm, edited 1 time in total.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by ShadowMech »

Μπορει να κατεβει ψηφισμα για να γινεται ψηφοφορια με πασο καποτε... Ο καθενας σας μπορει να το κατεβασει ρε παιδια.

Επισης δε καταλαβαινω γιατι στην ψηφοφορια το μικροφωνο για τη μεταφορα αποτελεσματων στον πινακα πρεπει να το εχει ομιλιτης της εαακ, οπως και το προεδριο να ειναι μονο απο παιδια του σχηματος. Απλα εκφραζω μια απορια. Και συνεβει πανω απο μια φορα να μετρησω 1-2 κατω στο πλαισιο των εαακ, οπως και 1-2 πανω στο ανεξαρτητο. Δεν εκανε τη διαφορα σημερα, απλα γιατι να ελεγχεται η διαδικασια απο ενα και μονο σχημα/παραταξη? Εχει υπαρξει συνελευση με ~500 ατομα που την πηραν τα εαακ για 3 ψηφους.
Στην επομενη ΓΣ θα ζητησω να αναλαβει αλλος το μικροφωνο, εκτος του δικο μας ή αλλου πλαισιου. Οχι οτι τα μεταφερουν λαθος, απλα συχνα δεν αφηνουν το χρονικο περιθωριο αμφισβητησης ή μπορει απλα να πουν "τοσο ηταν κ παμε παρακατω".


Οσο για τη ΔΑΠ τι να πω πια... Οπως ειπε και ο δαπιτης "καμια σχολη δεν ανοιξε απο ανεξαρτητο" ε βεβαια, με τετοιους πιστους διασπαστες λογικο μου ακουγεται...

Κατα καποιο τροπο παντως χαιρομαι που η κινηση μας ενοχλει τοσο ολες τις παραταξεις, ειναι καλο σημαδι και απο μονο του. Ο ομιλητης της εαακ εκανε μεγαλη αναφορα στο πλαισιο, οπως και ο δαπιτης. Keep on advertising guys ;)

Επισης χαλασε η sim του κινητου μου, δεχομαι ψηφιακο πολεμο :D :D :D
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”