Γενικη συνελευση 24/9

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ιστορικός mech-eng »

η κουβεντα εχει ξεφυγει.
μεσα απο ενα φορουμ ,πισω απο μια οθονη αναλυουμε εννοιες που αμφιβαλλω αν πραγματικα κανεις μας ξερει να ορισει .ο καθενας λεει οτι π@παρια του κατεβει.
απο το αν ειναι νομιμο να καλουν 5 ατομα συνελευση φτασαμε να συζηταμε περι δημοκρατιας και ελευθεριας.

ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΤΗΤΑ σε ενα φορουμ
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

ιστορικός mech-eng wrote:η κουβεντα εχει ξεφυγει.
μεσα απο ενα φορουμ ,πισω απο μια οθονη αναλυουμε εννοιες που αμφιβαλλω αν πραγματικα κανεις μας ξερει να ορισει .ο καθενας λεει οτι π@παρια του κατεβει.
δεν είναι ανάγκη να ξέρεις να ορίσεις έννοιες, δεν γράφουμε λεξικό, κουβέντα κάνουμε. σημασία έχει πώς νοιώθει κάποιος τις έννοιες που εκφράζει και τις σημαίνουν για αυτόν, δεν είναι ανάγκη να βάλει λέξεις σε όλα, θα μπορούσα να συνεχίσω σε φιλολογικό-φιλοσοφικές αναζητήσεις αλλά συμφωνώ ότι η κουβέντα έχει ξεφύγει (αν και δεν είναι απαραίτητα κακό).

και ναι, ο καθένας λέει την παπαριά του, αλλά τουλάχιστον στον γραπτό λόγο έχεις το χρόνο να εκφραστείς όπως θέλεις, αν και μερικές φορές δεν γίνεται σωστά (με πρώτο εμένα), χωρίς να σε διακόψει κάποιος.
ιστορικός mech-eng wrote:απο το αν ειναι νομιμο να καλουν 5 ατομα συνελευση φτασαμε να συζηταμε περι δημοκρατιας και ελευθεριας.
αν δεν θεωρείς ότι αυτά τα δύο συνδέονται, και άμεσα πιστεύω, δεν μπορώ να κάνω κάτι για να σε πείσω. όπως και μια κουβέντα για την λαθρεπιβίβαση γίνεται κουβέντα για την ποιότητα ζωής και το πώς θες να σου συμπεριφέρονται σαν πελάτη.

και κανένας δεν σε υποχρεώνει να συνεχίσεις τη συζήτηση, μπορείς να αλλάξεις την πτυχή του θέματος που συζητάμε και να είσαι σίγουρος θα ακολουθήσουμε.

νομίζω ότι έχω καταλάβει το σκεπτικό με το οποίο τα λες (χωρίς να μπορώ να το εκφράσω), αλλά τώρα δεν μπορώ να συμφωνήσω.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Adamaklas »

ιστορικός mech-eng wrote:
ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΤΗΤΑ σε ενα φορουμ
Ελευθεριότητα . Δεν μπορεί να υπάρχει σε ένα άψυχο πράγμα.

Την ελευθεριότητα την δίνουν τα ενλογα ( αν και για να φτάσουν να καταπατουν τις ελευθεριες τους. ισως άλογα) όντα.

Το φορουμ, Δεν μπορεί να έχει ελευθεριότητα, δεν στέκει. Αυτην την έχουν οι χρήστες του. τα μέλη του, η φοιτητική κοινότητα .

Όσο επι του τάπητος , Τα τόπικ των συνελεύσεων θα έπρεπε να πλημμυρίζουν από φοιτητές, που να λένε τις απόψεις τους. και όχι μόνο τετρημένα πράγματα.

Θέλουμε συζήτηση , πρέπει να συζητάμε!
Μείνετε στο θέμα. ή διευρύνετε το !


ιστορικέ mech - eng αν θες κατι μπορείς να μου στείλεις pm.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kyria_patatokeftou »

ιστορικός mech-eng wrote: γενικη συνελευση δεν μπορει να γινει αν δεν υπαρχει ενας ελαχιστον αριθμος φοιτητων.δεν γνωριζω πως αποφασιζεται ομως η γενικη συνελευση απο τοσο μικρο αριθμο ατομων.
για οσους δεν το καταλαβαν η αντιδραση μου ειναι στο οτι πιθανοτατα η αποφαση για γενικη συνελευση παρθηκε χωρις ενημερωση των φοιτητων ,ποσο δημοκρατικο ειναι αυτο?
το καταστατικό είναι ένας αρχικός μπούσουλας, μας βοηθάει κάποιος γνώστης σχετικά με αυτό?
πώς συγκαλούνται οι συνελεύσεις,
πόσοι πρέπει να ψηφίζουν για να βγάλουν απόφαση,
πώς πρέπει να ψηφίζουν (φανερά, μυστικά, με πάσο, χωρίς)
ποιοι και πώς μπορούν να προτείνουν ψηφίσματα,
πότε συγκαλείται εκ νέου συνέλευση ???

και επειδή έχω μία ιδέα για τις απαντήσεις (παρ'όλα αυτά ας μας διαφωτίσει κάποιος σίγουρα), όταν κρίνεται παρωχημένο ένα καταστατικό από την πραγματικότητα και τις ανάγκες που δεν ικανοποιεί, οφείλει να αλλάζει και να ακολουθούμε ένα νέο καταστατικό στη θέση του, όχι να αυτοσχεδιάζουμε με αμφιλεγόμενες καρικατούρες πάνω στο παλιό.
Adamaklas wrote: Την ελευθεριότητα την δίνουν τα ενλογα ( αν και για να φτάσουν να καταπατουν τις ελευθεριες τους. ισως άλογα) όντα.
τόσα χρόνια δίπλα μου..."έλλογο" darlin'...
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ShadowMech »

Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by scooby »

η πυρηνικη που ειναι στις 3 η ωρα την δευτερα ξερουμε αν θα δωθει;;
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

Kyria_patatokeftou wrote:και επειδή έχω μία ιδέα για τις απαντήσεις (παρ'όλα αυτά ας μας διαφωτίσει κάποιος σίγουρα), όταν κρίνεται παρωχημένο ένα καταστατικό από την πραγματικότητα και τις ανάγκες που δεν ικανοποιεί, οφείλει να αλλάζει και να ακολουθούμε ένα νέο καταστατικό στη θέση του, όχι να αυτοσχεδιάζουμε με αμφιλεγόμενες καρικατούρες πάνω στο παλιό.
τα πάντα πρέπει να αλλάζουν όταν αλλάζουν οι καταστάσεις. και κυρίως οι καταστάσεις όταν είναι παρωχημένες και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. αλλά οι δυνάμεις της συντήρησης είναι πολύ δυνατές, η αδράνεια στον μεγάκοσμο είναι δυνατή.
Kyria_patatokeftou wrote:τόσα χρόνια δίπλα μου..."έλλογο" darlin'...
θες και πνεύματα στις λέξεις;
scooby wrote:η πυρηνικη που ειναι στις 3 η ωρα την δευτερα ξερουμε αν θα δωθει;;
στείλε ένα μέιλ. αλλά δεν νομίζω.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by SlasherG »

Kuchiki_Byakuya wrote:
scooby wrote:η πυρηνικη που ειναι στις 3 η ωρα την δευτερα ξερουμε αν θα δωθει;;
στείλε ένα μέιλ. αλλά δεν νομίζω.
Δηλαδή δε θα γίνει ολόκληρη εξέταση επειδή 5 άτομα ψήφισαν να συναντηθούν σε μία αίθουσα?

That's odd.
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

SlasherG wrote:Δηλαδή δε θα γίνει ολόκληρη εξέταση επειδή 5 άτομα ψήφισαν να συναντηθούν σε μία αίθουσα?
αφού η επανάσταση δεν μπορεί να περιμένει. εσύ τι θες; να καταπατούνται τα δημοκρατικότατα δικαιώματα της μειοψηφίας επάνω στην πλειοψηφία.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ιστορικός mech-eng »

καλυτερα θα ηταν να ρωτησετε τον καθηγητη.

αν προκειται για το μαθημα που ειχε ακυρωθει λογω απεργειας του χινη ,τοτε το βρισκω δυσκολο να μην γινει ,μια και δεν θα ηταν πρακτικο να ματαιωθει για δευτερη συνεχομενη φορα.
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”