Γ. Μπεργελές ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΡΓΟΥ

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ. Μπεργελές ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΡΓΟΥ

Post by who »

Άρα είσαι κακός δάσκαλος, αν αντιδράς άσχημα στους φοιτητές/μαθητές σου, για οποιονδήποτε λόγο. Δε μιλάω φυσικά για κάτι τόσο αποτρόπαιο (για να δικαιολογήσω τη λέξη "άσχημα"), ούτε φυσικά δικαιολογώ τους γνωστούς είρωνες/μπαχαλάκιδες που υπάρχουν σε κάθε αμφιθέατρο, όσα δε φτάνει η αλεπού...

Ποιος το 'γραψε παραπάνω, δε θυμάμαι, "καλός επιστήμονας δε σημαίνει καλός δάσκαλος" ή το αντίστροφο. Ο Μπεργελές είναι εξαιρετικός επιστήμονας, εξαιρετικός μηχανικός, εξαιρετικό μυαλό με πολλές ιδέες, αλλά όπως έγραψα και στο άλλο τόπικ, όσο εγώ τον πρόλαβα, μου φάνηκε μέτριος δάσκαλος, κι εκεί είναι η μόνη μου ένσταση. Θα μου απαντήσει κάποιος, γούστα είναι αυτά, δεν ταιριάζουμε μ' όλους, λογικό και θεμιτό. Θεωρώ ότι ενώ είχε τόσο πολλά να δώσει στους φοιτητές, κάπου στην πορεία το 'χανε -δεν ξέρω αν είναι σωστή η λέξη-. Είχα την αίσθηση ότι είχε κουραστεί (μιλάω για τα χρόνια που τον πρόλαβα εγώ σε τρία μαθήματα).

Από 'κει και πέρα, σίγουρα είναι συγκινητική και δύσκολη στιγμή όταν πρέπει να αποχωριστείς τη μισή ζωή σου.

Θα κάνει πολλά κι απ' έξω που θα 'ναι, θέλω να πιστεύω (και το πιστεύω). Και συμφωνώ απόλυτα με τη φράση του: "Η ζωή είναι ωραία και αξίζει να τη ζήσεις δημιουργώντας". Μεγάλο respect, και σίγουρα την τήρησε στη ζωή του. :)
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ. Μπεργελές ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΡΓΟΥ

Post by Stathis »

σημείωση συντάκτη : δεν κάνω πλάκα :)
who wrote:Και συμφωνώ απόλυτα με τη φράση του: "Η ζωή είναι ωραία και αξίζει να τη ζήσεις δημιουργώντας". Μεγάλο respect, και σίγουρα την τήρησε στη ζωή του. :)



4:23
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”