Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
lucarelli
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 32
Joined: Thu Jun 24, 2010 11:40 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by lucarelli »

elitis wrote: 3) @ shadow-mech (again) : Θα έπρεπε να ντρέπεσαι γι αυτό που είπες ("ειναι το κινημα των 310 καταληψεων με 1000 ατομα στη πορεια. Και οι θεωριες περι λουμπεν προλεταριατου ειναι καλες μεχρι ενα σημειο, απο κει και περα γινονται απλα ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ για τη μικρη απηχηση, γιατι δεν ΘΕΛΕΤΕ να παραδεχτειτε την αδυναμια σας.")...Έχεις το θράσος,για την ακρίβεια την μικροπρέπεια να παρουσιάζεις κάτι μεγαλύτερο από αυτό που εσύ υποστηρίζεις ως μικρό...!!!Ακόμα και όντως αυτές οι καταλήψεις να μην βγαίνουν με μεγάλη πλειοψηφία(που δεν ισχύει γενικά και εχω και στοιχεία γι αυτό),σημασία έχει ότι οι φοιτητές που θέλουν ανοιχτή σχολή είναι
ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ!!Σας είναι δύσκολο να το χωνέψετε(αναφέρομαι κ σε άλλους που χλευάζουν τις καταλήψεις)???ΝΑΙ,με απλή αριθμητική φαίνεται ότι οι φοιτητες που ψηφιζουν καταληψ είναι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ!Είναι ντροπή λοιπόν να τους υποτιμας λες και είναι σκουπιδια...Που είναι λοιπόν φίλε μου όλοι αυτοί ανά την Ελλάδα που θέλουν ανοιχτες σχολές??Ή απλά δεν υπάρχουν ή στον καναπέ τους...

.
Αυτό που λες για την απλή αριθμητική είναι λάθος.Ο καθένας ξέρει ότι όσοι ψηφίζουν ΕΑΑΚ γενικότερα είναι πιο συνεπείς στις γενικές συνελεύσεις,δηλαδή κατεβαίνουν πολύ πιο συχνά.Αντίθετα όσοι ψηφίζουν είτε ανοιχτή σχολή είτε ΔΑΠ είναι κυρίως άτομα χωρίς συγκεκριμένες πολιτικές αντιλήψεις(απολιτίκ) που δεν θα κατέβουν σε κάθε συνέλευση,για προσωπικούς λόγους(δεν θα τους κρίνω).Στο κάτω κάτω μια συνέλευση που διαρκεί απο τις 12:00-19:00 δεν μπορεί να είναι και πολύ ελκυστική.Η κατάσταση ξεκινάει αρχικά με μια κατάληψη, λένε οι απολιτίκ "ε λίγες διακοπές παραπάνω", δεν πάνε να ψηφίσουν.Κλείνει 1,κλείνει 2,ε στο τέλος κουράζονται όλοι και ανοίγει η σχολή.Κάπως έτσι πάει το πράμα!
bk2
Private First Class
Private First Class
Posts: 5
Joined: Sat May 01, 2010 5:45 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by bk2 »

Παιδιά εγώ προτείνω να βρεθούμε μια μέρα πριν την Τρίτη (όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο) όσοι θέλουμε ανοιχτή σχολή και , κυρίως , όσοι αντιλαμβανόμαστε το προφανές , ότι δηλαδή ένα νομοσχέδιο που αμβλύνει τις διαφορές των ελληνικών πανεπιστημίων με αυτά του εξωτερικού ( στα οποία σχεδόν όλοι θα θέλαμε να φοιτούσαμε ) δεν μπορεί να είναι καταστροφικό .
Στόχος της συνάντησης είναι η διαμόρφωση ενός ολοκληρωμένου πλαισίου στήριξης ( σε γενικές γραμμές ) του νομοσχεδίου και διεκδίκησης του δικαιώματος μας στην φοίτηση .
Με μία συνολική πρόταση , που θα καλύπτει το τεράστιο πολιτικό κενό του Φ.Σ. , θα έχουμε μαζί μας και όσους απλά θέλουν ανοιχτή σχολή
( ακόμα και αν είναι επιφυλακτικοί με το νομοσχέδιο ) αλλά και όσους θέλουν να αγωνιστούν για το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ !

ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ! ΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ !

Υ.Γ. Κάνοντας αυτοκριτική , ανήκω σε αυτούς που τόσο καιρό βλέπουν την εξεταστική τους να χάνεται για έναν αγώνα που (ευτυχώς) δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα και δεν κάνουν τίποτα ουσιαστικό για τις ιδέες τους αλλά και για το πανεπιστήμιο τους . Βαρέθηκα να είμαι άπραγος... Για εμένα ρθε η ώρα για ΠΡΑΞΕΙΣ , για εσάς ???
User avatar
trelogiatros21
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Nov 20, 2010 4:15 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by trelogiatros21 »

Παιδες ενα πραγματακι εχω να ρωτησω τους αυτους που θελουν την καταληψη και θα ηθελα αν γινεται να λαβω μια σοβαρη απαντηση. Την ερωτηση θα την εκφωνισω σε πολυ ηρεμο τονο και θα ηθελα σε αναλογο τονο να ειναι η απαντηση. Εχω κουραστει (δεν το λεω ειρωνικα αλλα αποψη μου) με αυτην την αριστερα της αρνησης που τοσα χρονια δυστυχως (δυστυχως, γιατι θεωρω τον εαυτο μου ως αριστερο) δεν εχει καταφερει ποτε να σταθει ανταξια των περιπτωσεων. Δηλαδη τις καταληψεις κλπ (ακομα και τους αγωνες) τους κανετε για ποιο λογο? Για καταργηθει το νεο νομο-πλαισιο? Οκ ας πουμε οτι το καταλαβαινω αυτο.
Με το προηγουμενο συστημα δηλαδη ησασταν ικανοποιημενοι? (Αν ναι, τοτε προς τι ολες αυτες οι καταληψεις τοσο καιρο!?)
Γιατι δεν εχει ακουστει τοσο καιρο μια τροποποιηση για αυτο το νομοπλαισιο? Οτι ειναι πολλα τα σημεια που μπορει να διαφωνειτε (προσωπικα δεν τα θεωρω και τοσα πολλα) οκ το δεχομαι κι αυτο, αλλα γιατι σε αυτα τα σημεια ΔΕΝ προτεινετε μια εναλλακτικη λυση? Γιατι μονιμως αρνηση και οχι προτασεις? Γιατι λειτουργειτε ακριβως οπως λειτουργουν αυτοι εξω που τοσο βριζετε? (Ασ μην δεχτω σαν απαντηση το οτι οι εναλλακτικες λυσεις δε θα ακουστουν).
Θα ηθελα μια απαντηση απο καποιον που να με καλυπτει.

Υ.Γ. Δεν ειμαι ουτε στα τελειωματα ουτε τιποτα. Ειμαι δευτεροετης και χρωσταω ενα καρο μαθηματα απο το πρωτο ετος που δεν πατησα σχολη και δεν με απασχολει προσωπικα στο ελαχιστο αυτη τη στιγμη αν θα χαθει η εξεταστικη, απλα ειμαι για πολλους λογους εναντια στο θεσμο της καταληψης αφου:
1. Τον θεωρω εκφυλισμενο λογο καταχρησης.
2. Θα επρεπε κατα την γνωμη μου να ειναι η εσχατη λυση αφου εχουν προηγηθει αλλα μεσα αντιδρασης.
Καλησπέρα δεσποινίς
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by anticapitalist »

Kitharistas wrote:
str_tsol wrote:
Kitharistas wrote:
Στην χθεσινή συνέλευση (που είχε την μεγαλύτερη προσέλευση) ψήφισαν 403.. Άρα καμία συνέλευση δεν είναι έγκυρη, οπότε σταματήστε να φωνάζετε γιατί οι χειρότεροι αντιδημοκράτες είναι αυτοί που παίρνουν για έγκυρη μια άκυρη απόφαση..


Αν εβγαινε το πλαισιο του φορουμ ,τοτε θα ελεγες παλι οτι ηταν ακυρη;;;;

Δεν νομιζω Τακη...
δεν υπήρχε πουθενά στο πλαίσιο e-polytexneio, ήταν πλαίσιο φοιτητών, απλά οργανώθηκαν εδώ...

Σε ένα τόπικ, στο οποίο αν διαφωνείς με την ανοιχτή σχολή δεν έχεις δικαίωμα ούτε να ποστάρεις!!! :lol: :lol: :lol: Και όλα αυτά τη στιγμή που εκει μέσα έχουν γραφτεί ΜΝΗΜΕΙΑ φασιστικής λογικής. Απλά σας πληροφορώ οτι στο γραφειάκι της ΔΑΠ ή των ΕΑΑΚ μπορεί να μπεί όποιος θέλει και να πεί ότι θέλει.

Ειλικρινά μένω έκπληκτος που απορείτε(;) με την ταμπέλα που σας κόλλησαν...
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by eΝy »

str_tsol wrote: PS2: Εαν σας ειναι ευκολο μην το σβησετε και αυτο το ποστ επειδη απλα τολμησα να μην συμφωνησω μαζι σας.. Γιατι συνηθηζεται λιγακι απο οσο ξερω αυτο σε αυτο το φορουμ
Συνηθίζεται επίσης να προπαγανδίζει κανείς ενάντια σε ένα μέσο επικοινωνίας (εν προκειμένω το forum) όταν δεν θέλει οι άλλοι να το διαβάζουν.
Για πες μας, λοιπόν, ποιος καλός dr.Goebbels σου είπε ότι σβήνουμε posts για να σε αποτρέψει απ το να συμμετέχεις ισότιμα με τους άλλους συμφοιτητές σου στο forum;
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by ιστορικός mech-eng »

μην ξεφευγετε παρακαλωωωω,διοτι ισως ακουσετε αποψεις που δεν θα σας αρεσουν... :ugeek:
str_tsol
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 44
Joined: Sun May 16, 2010 12:47 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by str_tsol »

Kitharistas wrote: Με λένε Γιάννη προς ενημέρωσή σου
Λοιπον Γιαννη ,ας ξεκινησουμε απο τα αναγκαια για να γινει συζητηση ,που πραγματικα δεν εχω προβλημα στην επομενη συνελευση να γινει προσωπικα( Με λενε Στρατο και μπαινω τεταρτο)

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΑΑΚιτης ,ειτε το πιστευεις ειτε οχι !!Το "αποφασιστε ρε παιδια" λοιπον το προσπερναω... Γιατι για μενα δηλωνει την ομαδοποιηση που δηλωνει και για σενα και για τα παιδια που μου γραψαν ,η φραση "ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ",η οποια μου βγηκε φυσικα γιατι δεν ηθελα να θειξω κανεναν..Συγνωμη λοιπον αν σας φανηκε ετσι...

Λεω λοιπον οτι αν εαν για τα νουμερα για τις αποφασεις του συλλογου ειναι αυτα που λες τοτε σιγουρα καπου υπαρχει προβλημα...Αλλα ειλικρινα γιατι αυτο το θεμα δεν εγειρεται μες τις γενικες συνελευσεις ποτε?? Να μαζευτουν οσα παιδια νομιζουν οτι υπαρχει θεμα με το καταστατικο και να πουν στα ΕΑΑΚ , και στους υπολοιπους : "Ελατε εδω ρε μαγκες φερτε αυτο το κατστατικο να δουμε τι στο διαολο λεει και εμεις που δεν ειμαστε στα μεσα και τα εξω???"... Παρα μονο γινετε θεμα μετα την απομακρυνση εκ του ταμειου??

Αυτο ηθελα να σου πω πριν ..Δεν συνεχιζω την συζητηση ιντερνετικα γι να αποφυγω τυχον παρεξηγησεις

Οσο για την ελευθερια του φορουμ τι να πω...Μπορει οσοι εχουν μπαναριστει να εχουν κανει και πει μαλακιες ...Αυτα τα ξερετε εσεις και οσοι εχουν μπαναριστει και δεν το συνεχιζω επειδη δεν γνωριζω αρκετα καλα και δεν θελω να το χοντρυνω αδικα
User avatar
katsanetrino
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 350
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Inside Satrapy

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by katsanetrino »

anticapitalist wrote: Σε ένα τόπικ, στο οποίο αν διαφωνείς με την ανοιχτή σχολή δεν έχεις δικαίωμα ούτε να ποστάρεις!!!
Ειλικρινά μένω έκπληκτος που απορείτε(;) με την ταμπέλα που σας κόλλησαν...
Ε ναι είναι τελείως παράλογο να θες ένα topic απαλλαγμένο από την αιώνια διαμάχη (θέλω-δε θέλω κατάληψη) όπου να συζητούν κάποιοι που θέλουν να οργανωθούν για ένα σκοπό και δε βρίσκουν άλλο μέσο.
anticapitalist wrote:Και όλα αυτά τη στιγμή που εκει μέσα έχουν γραφτεί ΜΝΗΜΕΙΑ φασιστικής λογικής.
Είναι αστείο πλέον το πώς όταν στερεύουν τα επιχειρήματα, πρωτοστατεί ο φασισμός.
anticapitalist wrote:Απλά σας πληροφορώ οτι στο γραφειάκι της ΔΑΠ ή των ΕΑΑΚ μπορεί να μπεί όποιος θέλει και να πεί ότι θέλει.
Δε μας πληροφορείς όμως πως θα βγει από εκεί αν πει αυτά που θέλει.
DeterministiC OR StochastiC
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by ShadowMech »

Απλά σας πληροφορώ οτι στο γραφειάκι της ΔΑΠ ή των ΕΑΑΚ μπορεί να μπεί όποιος θέλει και να πεί ότι θέλει.
Στο στεκι (το οποιο δεν ειναι καν επισημα των ΕΑΑΚ) ειχα μπει ενα πρωι απλα για να κατσω στο καναπε να πιω τον καφε μου. Μπηκε μετα απο λιγο συμφοιτητης στο ετος μου και ακολουθησε ο εξης διαλογος:

Εγω: Καλημερα
Αγωνισταρας: Τι καλημερα ρε, που στη συνελευση ελεγες (μπλα μπλα μπλα) Τι κανεις εδω μεσα?
Εγω: Καθομαι
Αγωνισταρας: Αντε ρε μ@λ@κα...
και εφυγε.

Ειμαι σιγουρος λοιπον πως μπορω να καταθεσω προτασεις. Το μονο ζητημα ειναι σε τι σταση θα τις καταθεσω, οριζοντια, καθετη... Δε ξερω...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
str_tsol
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 44
Joined: Sun May 16, 2010 12:47 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by str_tsol »

Adramelch wrote:
str_tsol wrote: Η πιο αληθινη εκφανση της αξιοπρεπειας ειναι εκεινη που υποδεικνυει το εξης απλο : "Οταν κατι το θεωρω σαπιο απλα αρνουμαι συνειδητα

να συμμετασχω σε αυτο και δεν παιζω με τους ορους του-Οταν αποδεχτω τους ορους του και παιξω με αυτους ,γιατι ο σκοπος αγιαζει τα

μεσα και αλλες τετοιες γραφικοτητες εν πασει περιπτωση, απλα εχω χασει αυτο το σπανιο που το λενε ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ"
Η πιο αληθινή έκφανση της αξιοπρέπειας υποδεικνύει το εξής απλό: "Όταν ένας θεσμός που είναι απαραίτητος και χρήσιμος στην κοινωνία (ή μήπως πιστεύεις το αντίθετο) είναι σάπιος, προσπαθώ να τον αλλάξω". Όχι αρνούμαι συνειδητά να συμμετάσχω σε αυτό.
Εγω μιλησα για την συνελευση ...Δικιο εχεις σε αυτο που λες απολυτο...Αλλα θεωρεις οτι και εγω εχω αδικο το οτι δεν ειναι αξιοπρερπες να φασκεις και να αντιφασκεις??

Πες ρε παιδι μου( οχι απαραιτητα εσυ προσωπικα) οτι "τις εχετε γ@@@@@ τις συνελευσεις βγαζει ο καθενας αποφαση κοντρα στο καταστατικο...ΕΕ, αμα βγει το πλαισιο μας μην τολμησει κανεις και πει δεν ειναι εγκυρο γιατι θα γελενε και τατσιμεντα"

Οχι να θετεις θεμα εγκυροτητας την ωρα που και εσυ (οχι αδικα) οταν ερθει η σειρα σου δεν θα θες να προκυψει....
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”