Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
eirini
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 287
Joined: Thu Feb 11, 2010 11:41 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by eirini »

Kitharistas wrote:παιδιά μην περιμένετε κατάληψη πολλές μέρες.. όταν οποιαδήποτε στιγμή μπορούν να μπουν μπάτσοι και να την σπάσουν.. live your myth in Greece..
αυτό όντως ισχύει?? θεωρείται παράνομο??
αξίζει,φίλε,να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
yorgoc
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jun 13, 2010 4:11 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by yorgoc »

λογικά θα είναι σαν τις καταλήψεις στο σχολείο που όποτε θέλουν σου φέρνουν εισαγγελέα και σε διώχνουν...
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by scooby »

ναι φιλε μου εσυ χρωστας 8 κ εισαι οκ!!εγω ομως που χρωσταω 17-18 μαθηματα κ μπαινω 4ο δν ειμαι κ τοσο οκ!!! οπως κ παρα πολλοι συναδελφοι μου ,οποτε με καει το αν θα ανοιξουμε η οχι!κ οπως ειπε κ ενας πιο πανω με την καταληψη ο μονος που θλιβεται ειναι ο φοιτητης κ κανενας αλλος!! στα 'αρχιδια' της της διαμαντοπουλου αν κλεισει η αν οχι η σχολη!!
δν λεω να μεινουμε αδρανεις αλιμονο ολους μας καιει αυτο το ζητημα αλλα οχι κ να χασουμε την εξεταστικη! οι οποιες κινητοποιησεις μπορουν να γινουν κ μετα!!ετσι κ αλλιως εχει ψηφιστει ειτε τωρα τις κανεις ειτε μετα το ιδιο ειναι!
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by electron »

eirini wrote:
Kitharistas wrote:παιδιά μην περιμένετε κατάληψη πολλές μέρες.. όταν οποιαδήποτε στιγμή μπορούν να μπουν μπάτσοι και να την σπάσουν.. live your myth in Greece..
αυτό όντως ισχύει?? θεωρείται παράνομο??
Ρωτας σοβαρα αν ειναι παρανομη η καταληψη ενος δημοσιου κτιριου???? Οσο παρανομη ειναι η καταληψη ενος δρομου απο τους αγροτες, αλλο τοσο παρανομη ειναι και η καταληψη του πανεπιστημιου απο τον οποιονδηποτε!!! Τα πανεπιστημια εχει ως πρωταρχικο στοχο να υπηρετούν τους φοιτητές, αλλά δεν ανήκουν στους φοιτητές. Ανήκουν σε όλους τους πολίτες, όπως ακριβώς και οι δρόμοι. Το κλείδωμα ενός κτιρίου με λουκέτο από φοιτητές (οταν λεμε καταληψη αυτο συνηθως εννοουμε) είναι επίσης πράξη παράνομη. Η αποχή, εντούτοις, είναι νόμιμη. Οποιος θελει να διαμαρτυρηθει, μπορει να απεχει απο τις εξετασεις ή/και απο τα μαθήματα προκειμενου να διαμαρτυρηθει.
User avatar
eirini
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 287
Joined: Thu Feb 11, 2010 11:41 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by eirini »

electron wrote:
eirini wrote:
Kitharistas wrote:παιδιά μην περιμένετε κατάληψη πολλές μέρες.. όταν οποιαδήποτε στιγμή μπορούν να μπουν μπάτσοι και να την σπάσουν.. live your myth in Greece..
αυτό όντως ισχύει?? θεωρείται παράνομο??
Ρωτας σοβαρα αν ειναι παρανομη η καταληψη ενος δημοσιου κτιριου???? Οσο παρανομη ειναι η καταληψη ενος δρομου απο τους αγροτες, αλλο τοσο παρανομη ειναι και η καταληψη του πανεπιστημιου απο τον οποιονδηποτε!!! Τα πανεπιστημια εχει ως πρωταρχικο στοχο να υπηρετούν τους φοιτητές, αλλά δεν ανήκουν στους φοιτητές. Ανήκουν σε όλους τους πολίτες, όπως ακριβώς και οι δρόμοι. Το κλείδωμα ενός κτιρίου με λουκέτο από φοιτητές (οταν λεμε καταληψη αυτο συνηθως εννοουμε) είναι επίσης πράξη παράνομη. Η αποχή, εντούτοις, είναι νόμιμη. Οποιος θελει να διαμαρτυρηθει, μπορει να απεχει απο τις εξετασεις ή/και απο τα μαθήματα προκειμενου να διαμαρτυρηθει.
ναι,το ρωτάω σοβαρότατα...
η αστυνομία θεωρητικά θα επέμβει αν γίνει κάποια ΑΞΙΟΠΟΙΝΗ πράξη...
δεν είμαι και τόσο σίγουρη ...
η απορία μου είναι αν αυτό που λέει ο κιθαρίστας στέκει...
αξίζει,φίλε,να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by electron »

αυτό όντως ισχύει?? θεωρείται παράνομο??
Ρωτας σοβαρα αν ειναι παρανομη η καταληψη ενος δημοσιου κτιριου???? Οσο παρανομη ειναι η καταληψη ενος δρομου απο τους αγροτες, αλλο τοσο παρανομη ειναι και η καταληψη του πανεπιστημιου απο τον οποιονδηποτε!!! Τα πανεπιστημια εχει ως πρωταρχικο στοχο να υπηρετούν τους φοιτητές, αλλά δεν ανήκουν στους φοιτητές. Ανήκουν σε όλους τους πολίτες, όπως ακριβώς και οι δρόμοι. Το κλείδωμα ενός κτιρίου με λουκέτο από φοιτητές (οταν λεμε καταληψη αυτο συνηθως εννοουμε) είναι επίσης πράξη παράνομη. Η αποχή, εντούτοις, είναι νόμιμη. Οποιος θελει να διαμαρτυρηθει, μπορει να απεχει απο τις εξετασεις ή/και απο τα μαθήματα προκειμενου να διαμαρτυρηθει.
ναι,το ρωτάω σοβαρότατα...
η αστυνομία θεωρητικά θα επέμβει αν γίνει κάποια ΑΞΙΟΠΟΙΝΗ πράξη...
δεν είμαι και τόσο σίγουρη ...
η απορία μου είναι αν αυτό που λέει ο κιθαρίστας στέκει...
H καταληψη ειναι παντως παρανομη και γι αυτο σου απαντησα πανω στο ερωτημα "ειναι παρανομο?" . Το αν θα επεμβει η αστυνομια για να τη σπασει ειναι αλλο θεμα (κανονικα και με το ισχυον συστημα η αστυνομια επρεπε να επεμβει απλα λογω καταχρησης του ασυλου επρεπε να την καλεσει ο πρυτανης, πραγμα που γινοταν εξαιρετικα σπανια). Ο Kitharistas καλα τα λεει, το θεμα ειναι οτι δεν ξερω κατα ποσο θα εφαρμοστει αυτο το σπασιμο της καταληψης με επεμβαση της αστυνομιας, πρεπει να το δουμε με τα ματια μας για να το πιστεψουμε...
manoshellas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 42
Joined: Wed Oct 06, 2010 1:57 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by manoshellas »

Ναι στέκει και μάλιστα ήταν η πρώτη μου σκέψη όταν είδα την ανακοίνωση για συνέλευση...βέβαια κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει αν κάποιος πάρει την αστυνομία και της το αναφέρει, φαντάζομαι ο πρόεδρος ή ο πρύτανης ( δεν ξέρω πως θα ενεργήσει αν πάρει κάποιος πολίτης ). Ωστόσο επειδή ζούμε στην Ελλάδα κάτι τέτοιο δεν είναι ούτε για λίγο πιθανό...και κανένας μας δεν το θέλει...γιατί μετά δεν θα ψάχνουμε τρόπο να ανοίξει η σχολή από τις καταλήψεις αλλά συνεργείο για να την ξαναχτίσει...;)
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by electron »

manoshellas wrote:Ναι στέκει και μάλιστα ήταν η πρώτη μου σκέψη όταν είδα την ανακοίνωση για συνέλευση...βέβαια κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει αν κάποιος πάρει την αστυνομία και της το αναφέρει, φαντάζομαι ο πρόεδρος ή ο πρύτανης ( δεν ξέρω πως θα ενεργήσει αν πάρει κάποιος πολίτης ). Ωστόσο επειδή ζούμε στην Ελλάδα κάτι τέτοιο δεν είναι ούτε για λίγο πιθανό...και κανένας μας δεν το θέλει...γιατί μετά δεν θα ψάχνουμε τρόπο να ανοίξει η σχολή από τις καταλήψεις αλλά συνεργείο για να την ξαναχτίσει...;)
Αν ισχύει αυτό που λες και αυτοί που θέλουν το πανεπιστήμιο κλειστό το θέλουν και καμένο/γκρεμισμένο, τότε νομίζω ότι έχουν απέναντι τους ΟΛΗ την υπόλοιπη φοιτητική κοινότητα. Νομίζω και την υπόλοιπη κοινωνία. Δηλαδή επειδή κάποιος μου χαλάει το τσιφλίκι μου, καίω και καταστρεφω αυτό που υπερασπίζομαι ως "ΙΔΡΥΜΑ" και ενα σωρό άλλα. Αυτή η οπτική αγγίζει τα όρια της τρέλας.
User avatar
L1f
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 61
Joined: Fri May 28, 2010 8:41 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by L1f »

Ρε παιδια μη μας τα πρήζετε αμαν ... Αν διψάτε τόσο πολύ για "μάθηση" πηγαίντε σε ένα κωλοΙΕΚ μηχανολογίας. Έτσι κι αλλιως ισοτιμο θα ειναι το πτυχιο τους με εμας σε λίγο...
User avatar
evakon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 57
Joined: Thu Dec 02, 2010 1:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by evakon »

L1f wrote:Ρε παιδια μη μας τα πρήζετε αμαν ... Αν διψάτε τόσο πολύ για "μάθηση" πηγαίντε σε ένα κωλοΙΕΚ μηχανολογίας. Έτσι κι αλλιως ισοτιμο θα ειναι το πτυχιο τους με εμας σε λίγο...
Εσείς πάλι αν τόσο πολύ ΔΕΝ θέλετε να κάνετε μάθημα, φύγετε..
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”