Γερμανια και Ναζισμος

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by misfit »

Διάτανος wrote:δεν νομίζω ότι θα υπάρξει άνοδος του ναζισμού
Εύχομαι ο κόσμος να έχει παραδειγματιστεί από το παρελθόν(αλλιώς μια συζήτηση με κάποιον ηλικιωμένο συγγενή θα τον πείσει),αλλά οι συνθήκες που επικρατούν τώρα στην Ελλάδα είναι πρόσφορες για την έξαρσή του,τουλάχιστον στις νεαρές ηλικίες..
Επί τούτου,θεωρώ ότι το μεγαλύτερο 'όπλο" κατά του ναζισμού στην ελληνική κοινωνία είναι το στίγμα που έχει μείνει για τη δεξιά γενικότερα,πόσο μάλλον για την ακροδεξιά.
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by Διάτανος »

το να σαι ακροδεξιός δεν σημαίνει ότι είσαι και ναζί.το θέμα είναι ότι η ακροδεξιά ανεβαίνει λόγω τραγικού προβλήματος της λαθρομετανάστευσης και οικονομικής κρίσης
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by misfit »

Διάτανος wrote:το να σαι ακροδεξιός δεν σημαίνει ότι είσαι και ναζί.το θέμα είναι ότι η ακροδεξιά ανεβαίνει λόγω τραγικού προβλήματος της λαθρομετανάστευσης και οικονομικής κρίσης
Πολύ σωστός ο διαχωρισμός σου.Απλά θεωρώ ότι πλέον οι δύο έννοιες επί της ουσίας ψιλοταυτίζονται.Αν μη τι άλλο είναι εξίσου επικίνδυνες όμως...όπως επικίνδυνος θεωρώ ότι είναι και ο άκρατος αριστερισμός από την άλλη.
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by Διάτανος »

προσωπικά δεν θεωρώ υγιές το να υιοθετούνται ακραίες απόψεις
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by Enositis »

Διάτανος wrote:προσωπικά δεν θεωρώ υγιές το να υιοθετούνται ακραίες απόψεις
To θέμα ειναι οταν τις υιοθετεις ή μαλλον οταν σε ΚΑΝΟΥΝ να τις υιοθετησεις χωρις να το παρεις πρεφα
User avatar
master
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 601
Joined: Thu Oct 21, 2010 6:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by master »

HarisSukhoi wrote:
Διάτανος wrote:δεν νομίζω ότι θα υπάρξει άνοδος του ναζισμού
Πτώση του ναζισμού/φασισμού δεν υπήρξε ποτέ ολοκληρωτική κατ 'εμε. Σε όλο τον κόσμο είναι σαν να αλλάζει γραφικό περιβάλλον το ίδιο λειτουργικό. :P

ΟΚ, αλλά από αυτή την άποψη θα πρέπει να ορίσουμε τη σημαίνει φασισμός κτλ.. Δεν διαφωνώ με την άποψη σου αλλά νομίζω απλά ότι είναι πολύ γενική.
Η ηλιθιότητα έχει όρια. Απλώς είναι πολλοί αυτοί που τα ξεπερνούν.
User avatar
master
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 601
Joined: Thu Oct 21, 2010 6:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by master »

HarisSukhoi wrote:02/05/1945
Το τέλος της Πρωτεύουσας της Χιτλερικής Γερμανίας, η αρχή μερικών από τα μεγαλύτερα deal όλων των εποχών. :mrgreen:
Η ηλιθιότητα έχει όρια. Απλώς είναι πολλοί αυτοί που τα ξεπερνούν.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by Enositis »

master wrote:
HarisSukhoi wrote:02/05/1945
Το τέλος της Πρωτεύουσας της Χιτλερικής Γερμανίας, η αρχή μερικών από τα μεγαλύτερα deal όλων των εποχών. :mrgreen:
οταν οι μεγαλοι χωρισαν τον κοσμο
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by mama mafia »

Στη Γερμανία ο ναζισμός αποτελεί πολύ ευαίσθητο θέμα. Είναι ένα κράτος στο οποίο καλλιεργείται εύκολα ο εθνικισμός.

Σκέψου ότι και το να κρεμάσεις γερμανική σημαία στο μπαλκόνι σου θεωρειται επικίνδυνο.
Οι Γερμανοί μετά τον Β παγκόσμιο δεν ήθελαν να έχουν καν στρατό αλλά τους υποχρέωσε το ΝΑΤΟ.
Επιπλέον, το ποσοστό που πρέπει να συγκεντρώσει κόμμα για να μπεί στη βουλή είναι υψηλό ακριβώς για να αποτρέψει να μπουν ακραία κόμματα νεοναζί (NDP).
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by Enositis »

mama mafia wrote:Στη Γερμανία ο ναζισμός αποτελεί πολύ ευαίσθητο θέμα. Είναι ένα κράτος στο οποίο καλλιεργείται εύκολα ο εθνικισμός.

Σκέψου ότι και το να κρεμάσεις γερμανική σημαία στο μπαλκόνι σου θεωρειται επικίνδυνο.
Οι Γερμανοί μετά τον Β παγκόσμιο δεν ήθελαν να έχουν καν στρατό αλλά τους υποχρέωσε το ΝΑΤΟ.
Επιπλέον, το ποσοστό που πρέπει να συγκεντρώσει κόμμα για να μπεί στη βουλή είναι υψηλό ακριβώς για να αποτρέψει να μπουν ακραία κόμματα νεοναζί (NDP).
Ναι δεν ηθελαν να εχουν στρατο...γι αυτο έχουν την ισχυροτερη πολεμικη βιομηχανια και τον ισχυροτερο στρατο στην Ευρωπη...απο υποχρεωση...
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”