Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Onoffon »

soti wrote:Θυμάμαι την ανακοίνωση για εγγραφές από 15 Νοέμβρη και έπειτα. Άντε δύο εβδομάδες είναι ακόμα... που θα πάει;
Για να αρχισουν οι εγγραφες στις 15 προυποθετει μαλλον οτι 11 νοεμβρη ανοιγουν οι σχολες

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
User avatar
doriiina
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 59
Joined: Tue Jan 15, 2013 7:52 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Female

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by doriiina »

Δεν ξέρω αν το έχει ποστάρει κάποιος από εσάς αλλά είχε πάρει κάπου το μάτι μου ένα άρθρο που έλεγε ότι σύμφωνα με "πρόχειρους" υπολογισμούς, και δεδομένου ότι το ακαδημαϊκό έτος τελειώνει 31 Αυγούστου, δε χάνεται το εξάμηνο αν συνεχιστούν οι απεργίες μέχρι ΚΑΙ Δεκέμβρη. Βέβαια, αυτό το σενάριο προϋποθέτει μάλλον 10ωρες αναπληρώσεις την Πρωτοχρονιά και εαρινό εξάμηνο μέχρι τέλη Ιουλίου, οπότε δεν είναι και πολύ βολικό. Όπως και να 'χει, ίσως αν ανοίξουμε μέσα Νοεμβρίου να σωθεί η κατάσταση.
User avatar
stratog
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 46
Joined: Mon Oct 24, 2011 3:26 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by stratog »

Η μόνη ελπίδα είναι να αντιδράσει η κοινωνία και να κινητοποιηθεί η μεγάλη πλειονότητα πανεπιστημιακών και φοιτητών.

http://www.athensvoice.gr/article/city- ... E%B9%CE%B1
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kuchiki_Byakuya »

stratog wrote:Η μόνη ελπίδα είναι να αντιδράσει η κοινωνία και να κινητοποιηθεί η μεγάλη πλειονότητα πανεπιστημιακών και φοιτητών.

http://www.athensvoice.gr/article/city- ... E%B9%CE%B1
ναι αλλά δεν θα γίνει. γιατί όλοι περιμένουν από τους άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα.

doriiina wrote:Δεν ξέρω αν το έχει ποστάρει κάποιος από εσάς αλλά είχε πάρει κάπου το μάτι μου ένα άρθρο που έλεγε ότι σύμφωνα με "πρόχειρους" υπολογισμούς, και δεδομένου ότι το ακαδημαϊκό έτος τελειώνει 31 Αυγούστου, δε χάνεται το εξάμηνο αν συνεχιστούν οι απεργίες μέχρι ΚΑΙ Δεκέμβρη. Βέβαια, αυτό το σενάριο προϋποθέτει μάλλον 10ωρες αναπληρώσεις την Πρωτοχρονιά και εαρινό εξάμηνο μέχρι τέλη Ιουλίου, οπότε δεν είναι και πολύ βολικό. Όπως και να 'χει, ίσως αν ανοίξουμε μέσα Νοεμβρίου να σωθεί η κατάσταση.
ναι εκεί καταλήγει αυτό το άρθρο. είναι απλά μια παράθεση των εβδομάδων και των αριθμών του ακαδημαϊκού έτους και καταλήγει ότι το απότατο όριο (χωρίς να υπάρξει έκπτωση στις 13 εβδομάδες του νόμου) είναι τα μέσα νοεμβρίου.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
alcor
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 37
Joined: Sun Dec 12, 2010 4:29 pm
Σχολή: Τοπογράφος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by alcor »

doriiina wrote:Δεν ξέρω αν το έχει ποστάρει κάποιος από εσάς αλλά είχε πάρει κάπου το μάτι μου ένα άρθρο που έλεγε ότι σύμφωνα με "πρόχειρους" υπολογισμούς, και δεδομένου ότι το ακαδημαϊκό έτος τελειώνει 31 Αυγούστου, δε χάνεται το εξάμηνο αν συνεχιστούν οι απεργίες μέχρι ΚΑΙ Δεκέμβρη. Βέβαια, αυτό το σενάριο προϋποθέτει μάλλον 10ωρες αναπληρώσεις την Πρωτοχρονιά και εαρινό εξάμηνο μέχρι τέλη Ιουλίου, οπότε δεν είναι και πολύ βολικό. Όπως και να 'χει, ίσως αν ανοίξουμε μέσα Νοεμβρίου να σωθεί η κατάσταση.
Το 2006-2007 το ΕΜΠ ήταν κλειστό από τα χριστούγεννα μέχρι το πάσχα, ωστόσο το εξάμηνο δεν χάθηκε, αλλά εξελίχθηκε σε φαρσοκωμωδία. Το χειμερινό εξάμηνο συνεχίστηκε μετά το πάσχα, ενώ το εάρινο εξάμηνο έσπασε στα δύο. Το ένα μισό έγινε μετά το πέρας του χειμερινού μέχρι τις αρχές Ιουλίου και το άλλο μισό τον Αύγουστο-Σεπτέμβριο. Οι εξετάστικες δόθηκαν όλες μαζί (και οι 3) στο τέλος των μαθημάτων του εαρινού (θυμάμαι ήταν 17 Νοέμβρη και ακόμα δίναμε μαθήματα).

Νομίζω η σημερινή τραγική κατάσταση θα έχει παρόμοια εξέλιξη... Καλή υποβάθμιση μας εύχομαι και από τους εντός του ιδρύματος και από τους εκτός του ιδρύματος...
Mike 1.0
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Fri Dec 16, 2011 9:46 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Mike 1.0 »

Επιστολή ορισμένων μελών ΔΕΠ στην Επιτροπή Αναστολής της Ολομέλειας του ΣτΕ
Attachments
Epistoli_pros_StE-Meli_DEP_EMP.pdf
(760.99 KiB) Downloaded 906 times
isis
Sergeant
Sergeant
Posts: 25
Joined: Thu Sep 19, 2013 3:01 am
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Female

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by isis »

Πιστευετε οτι οταν θα ανακοινωθουν οι λιστες με τα ονοματα οσων μπαινουν σε διαθεσιμοτητα, θα συνεχιστουν οι απεργιες; Με ποια λογικη και με ποιο στοχο;Μπορειτε να ξαναπαραθεσετε το αρθρο με τις οριακες ημερομηνιες για να χαθει το εξαμηνο στο οποιο αναφερεστε;
Last edited by isis on Sun Nov 03, 2013 12:40 am, edited 2 times in total.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kuchiki_Byakuya »

alcor wrote:Νομίζω η σημερινή τραγική κατάσταση θα έχει παρόμοια εξέλιξη... Καλή υποβάθμιση μας εύχομαι και από τους εντός του ιδρύματος και από τους εκτός του ιδρύματος...
πάλι καλά να λέμε γιατί αλλιώς θα καταστρεφόταν το ίδρυμα.

isis wrote:Πιστευετε οτι οταν θα ανακοινωθουν οι λιστες με τα ονοματα οσων μπαινουν σε διαθεσιμοτητα, θα συνεχιστουν οι απεργιες; Με ποια λογικη και με ποιο στοχο;
δεν υπάρχει λογική. αν η προηγούμενη κατάσταση είχε μια κάποια δικαιολογία για να πιεστεί το υπουργείο αυτή εδώ δεν έχει καμία. το τι στοχεύουν με τη συνέχιση των απεργιών αυτή την στιγμή ούτε αυτοί δεν το ξέρουν, απλά δεν θέλουν να δεχτούν της σίγουρη ήττα τους. και βρισκόμαστε μόνο στο πρώτο στάδιο, που είναι άρνηση.

isis wrote:Εντιτ 2: Σημειωτεον οτι οι πρυτανεις εχουν αρχισει ηδη και τα σπανε με τους διοικητικους...
τα σπάνε με τους διοικητικούς γιατί από το υπουργείο τους είπαν να διώξουν τα βύσματα που όλοι ξέρουμε ότι υπάρχουν, να διώξουν τους 400 που κακώς μισθοδοτούνται από το ίδρυμα και γενικά έχουν βρει την πόρτα του υπουργείου ερμητικά κλειστή, έτσι τα ρίχνουν στους υπαλλήλους και υπάρχει μια σύγχυση που στη συνέχεια θα γίνει κόντρα.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
rg1989
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 191
Joined: Mon Mar 01, 2010 11:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Παντού και πουθενά...

Απ: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by rg1989 »

Στο καποδιστριακο Δευτερα μαλλον ειναι ανοιχτα. Εμεις τι κανουμε τελικα απο βδομαδα;

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
User avatar
Stallion
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 156
Joined: Sat Mar 27, 2010 12:44 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απ: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Stallion »

rg1989 wrote:Στο καποδιστριακο Δευτερα μαλλον ειναι ανοιχτα. Εμεις τι κανουμε τελικα απο βδομαδα;
Νομίζω έχει αποφασιστεί νέα πενθήμερη απεργία και σε εμάς και στο Καποδιστριακό από χθες-προχθες πότε ήταν.
Ότι θα ναι ανοιχτά στο Καποδιστριακό από Δευτέρα από που προκύπτει ;;
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”