Γενικη συνελευση 24/9

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
kaleidoscope
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 12
Joined: Mon May 17, 2010 7:06 pm

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by kaleidoscope »

Την ίδια ώρα με την ώρα της συνέλευσης θα γίνει εξέταση στο μάθημα Πυρηνική Τεχνολογία Ι. Απλά το αναφέρω για όποιον δίνει και πίστευε πως θα αναβληθεί.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

Τίποτα ρε, κανένας δεν νοιάζεται. απλά το φοιτητικό κίνημα είναι είναι μια καραμέλα που συμφέρει τους πάντες. από κόμματα, καθηγητές, φοιτητές αυτής της νοοτροπίας, τα κανάλια και τα μέσα γενικότερα. τα πάντα τρέχουν από τους συνδικαλισταράδες της ΓΣΕΕ και οι φοιτητές απλά ακολουθούν. ακολουθούν γιατί δεν έχουν ιδέες να προτείνουν για να ακουστούν αυτόνομες και γιατί για κάποιο λόγο πιστεύουν ότι όσο πιο μαζικό είναι κάτι, τόσο πιο αποτελεσματικό, και η δύναμη του ενός είναι απλά ένα καπιταλιστικό κόλπο για να υποβαθμίζεται συνέχεια η επανάσταση.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Melenios »

φοιτητής και να ωφελείται με το να μη κάνει μάθημα?
χμ...
δεν έχω εντοπίσει ακόμα σύστημα που με νόμιμη διαδικασία, να οδηγείται στην ανατροπή του.
οι πορείες νόμιμες δεν είναι? ......
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ShadowMech »

δεν έχω εντοπίσει ακόμα σύστημα που με νόμιμη διαδικασία, να οδηγείται στην ανατροπή του.
οι πορείες νόμιμες δεν είναι? ......
Αρα η καταληψη ως παρανομη μπορει πληρει τις προϋποθεσεις για την ανατροπη του συστηματος...

Οκ ας διαφωνουμε με την καταληψη αλλα με λογικη και επιχειρηματα...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Melenios »

και η παιδεραστία παράνομη είναι δηλ αν ....παιδάκια θα δώσεις γροθιά στο σύστημα?(ήμαρτον!)
η κατάληψη ποιόν ξε-βολεύει ?
Last edited by Melenios on Mon Sep 24, 2012 2:42 am, edited 1 time in total.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ShadowMech »

Μαλλον κατι καταλαβα λαθος ή εχεις γραψει λαθος στο
δεν έχω εντοπίσει ακόμα σύστημα που με νόμιμη διαδικασία, να οδηγείται στην ανατροπή του.
Με αυτο που λες σημαινει οτι για την ανατροπη χρειαζεται παρανομια.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Melenios »

έτσι δείχνει η ιστορία.... μπορεί και να κάνω λάθος.

αλλά η κατάληψη είναι μία μέθοδος που χρησιμοποιείται χρόνια χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα....
η δημοκρατία που επιθυμούμε δεν θα έπρεπε σέβεται τα δικαιώματα των "μειονοτήτων"? (αν είναι δηλαδή μειονότητα αυτοί που επιθυμούν μη χαλάσει η ροή των μαθημάτων ....όπως έγινε πέρσι με τα στοιχεία 2. )
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

θα κάνω τη βλακεία και θα απαντήσω.
Melenios wrote:η κατάληψη ποιόν ξε-βολεύει ?
τις εκατοντάδες των εταιριών που κάνουν έρευνα στα εργαστήρια της σχολής και έτσι χάνουν άπειρα λεφτά από την καθυστέρηση της προσφοράς στην αγορά ανταγωνιστικότατων προϊόντων. αυτή η παραμύθα πρέπει να σταματήσει.

Melenios wrote:δεν έχω εντοπίσει ακόμα σύστημα που με νόμιμη διαδικασία, να οδηγείται στην ανατροπή του.
αν φαντάζεσαι ότι η ανατροπή έρχεται μόνο με βία και την εξέγερση των αδικημένων αυτού του μάταιου κόσμου τότε όχι. εγώ ξέρω ότι δεν έχει βρεθεί σύστημα που να μην κουβαλάει τα εχέγγυα για να αυτοκαταστραφεί και να ξεχαστεί, αν όχι τότε είμαστε πολύ γαμάτοι οι άνθρωποι. Ο καπιταλισμός κάποια στιγμή θα πέσει, όπως όλα τα οικονομικό-πολιτικά συστήματα της ιστορίας. απλά πιθανότατα δεν θα είμαστε εδώ για να το δούμε. Κάποια στιγμή η παραγωγή και προσφορά αγαθών θα είναι τόσο μεγάλη που ο καπιταλισμός δεν θα έχει νόημα, και η ανθρωπότητα θα προχωρήσει παρακάτω (όπως έχει κάνει τόσες φορές). αν υπάρχει ακόμα ανθρωπότητα.

εγώ τουλάχιστον έτσι έχω φανταστεί ότι θα γίνει. όποιες άλλες απόψεις είναι φυσικά δεκτές.
ShadowMech wrote:Με αυτο που λες σημαινει οτι για την ανατροπη χρειαζεται παρανομια.


κάτι τέτοια ονειρεύονται όσοι περνάνε την εφηβεία στα 20 και 21.
Melenios wrote:έτσι δείχνει η ιστορία.... μπορεί και να κάνω λάθος.
όποια αλλαγή έγινε με βία δεν είχε μεγάλη συνέχεια και δεν εντυπώθηκε στη συνείδηση των ανθρώπων για να γίνει κυρίαρχη

Melenios wrote:φοιτητής και να ωφελείται με το να μη κάνει μάθημα?
μια βόλτα στη σχολή θα σε πείσει για το αντίθετο σε πέντε λεπτά.

Melenios wrote:και η παιδεραστία παράνομη είναι δηλ αν ....παιδάκια θα δώσεις γροθιά στο σύστημα?
επειδή κοντεύει δύο και έχω φάει γύρω στο 20% του σωματικού μου βάρους φαγητό δεν θα απαντήσω.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Melenios »

Kuchiki_Byakuya wrote:θα κάνω τη βλακεία και θα απαντήσω.

τι ευγενικό εκ μέρους σου....παρόλα αυτά δεν με γέμισαν οι "απαντήσεις" που έδωσες .

Kuchiki_Byakuya wrote: αν φαντάζεσαι ότι η ανατροπή έρχεται μόνο με βία και την εξέγερση των αδικημένων αυτού του μάταιου κόσμου τότε όχι. εγώ ξέρω ότι δεν έχει βρεθεί σύστημα που να μην κουβαλάει τα εχέγγυα για να αυτοκαταστραφεί και να ξεχαστεί, αν όχι τότε είμαστε πολύ γαμάτοι οι άνθρωποι. Ο καπιταλισμός κάποια στιγμή θα πέσει, όπως όλα τα οικονομικό-πολιτικά συστήματα της ιστορίας. απλά πιθανότατα δεν θα είμαστε εδώ για να το δούμε. Κάποια στιγμή η παραγωγή και προσφορά αγαθών θα είναι τόσο μεγάλη που ο καπιταλισμός δεν θα έχει νόημα, και η ανθρωπότητα θα προχωρήσει παρακάτω (όπως έχει κάνει τόσες φορές). αν υπάρχει ακόμα ανθρωπότητα.

εγώ τουλάχιστον έτσι έχω φανταστεί ότι θα γίνει. όποιες άλλες απόψεις είναι φυσικά δεκτές.
δεν μίλησα ποτέ για βία!
ShadowMech wrote:Με αυτο που λες σημαινει οτι για την ανατροπη χρειαζεται παρανομια.

Kuchiki_Byakuya wrote:κάτι τέτοια ονειρεύονται όσοι περνάνε την εφηβεία στα 20 και 21.



πιθανόν ναι πιθανόν και όχι.....εσύ πως το ξέρεις και μιλάς με τέτοια σιγουριά?
Melenios wrote:έτσι δείχνει η ιστορία.... μπορεί και να κάνω λάθος.
Kuchiki_Byakuya wrote:όποια αλλαγή έγινε με βία δεν είχε μεγάλη συνέχεια και δεν εντυπώθηκε στη συνείδηση των ανθρώπων για να γίνει κυρίαρχη
αν έχεις την ευγενή καλοσύνη δώσε μερικά παραδείγματα.....(ειρηνικής ανατροπής)
αλλά να θυμάσαι μη κάνεις την εξαίρεση κανόνα!

Melenios wrote:φοιτητής και να ωφελείται με το να μη κάνει μάθημα?
Kuchiki_Byakuya wrote:μια βόλτα στη σχολή θα σε πείσει για το αντίθετο σε πέντε λεπτά.
δεν με έπεισε ...έχω κάνει αρκετές...
Melenios wrote:και η παιδεραστία παράνομη είναι δηλ αν ....παιδάκια θα δώσεις γροθιά στο σύστημα?
Kuchiki_Byakuya wrote:επειδή κοντεύει δύο και έχω φάει γύρω στο 20% του σωματικού μου βάρους φαγητό δεν θα απαντήσω.
δεν ήταν ερώτηση προς απάντηση έτσι και αλλιώς....
δεν πιστεύω να μη το κατάλαβες!
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

Melenios wrote:τι ευγενικό εκ μέρους σου....παρόλα αυτά δεν με γέμισαν οι "απαντήσεις" που έδωσες .
γι'αυτό φαντάζομαι δεν απαντάς και εσύ, παρά μόνο ζητάς διευκρινήσεις λέγοντας τι δεν είπες και όχι τι είπες.
Melenios wrote:δεν μίλησα ποτέ για βία!
δηλαδή προσπαθείς να με πείσεις ότι η αλλαγή θα έρθει με παράνομους τρόπους, τους νόμους του κάθε συστήματος και εποχής σε παγκόσμιο, ή τουλάχιστον σε μεγάλο επίπεδο, και το υπάρχον σύστημα δεν θα αντιδράσει; και πώς θα αντιδράσει; με παρακάλια και λουλούδια;
Melenios wrote:πιθανόν ναι πιθανόν και όχι.....εσύ πως το ξέρεις και μιλάς με τέτοια σιγουριά?
τότε γιατί εμφανίζουν όλα τα συμπτώματα του 'επαναστατημένου' εφήβου της εποχής μας. σηκώνω φωνή εκεί που με παίρνει, (πρόεδρο σχολής) ενώ όταν είναι να κάνω κάτι σοβαρό κάθομαι σαν την κότα (εκδότες για δικαιώματα επί των βιβλίων). απόψεις φτιαγμένες από γρανίτη που ερμηνεύουν ό,τι και αν συμβαίνει στον κόσμο με την ίδια λογική και νοοτροπία. και τόσα άλλα.γενικά πες χαρακτηριστικά εφήβου και θα τα έχουν.
Melenios wrote:αν έχεις την ευγενή καλοσύνη δώσε μερικά παραδείγματα.....
αλλά να θυμάσαι μη κάνεις την εξαίρεση κανόνα!
όταν οι αλλαγές συμβαίνουν σε παγκόσμιο επίπεδο και η ανθρωπότητα προχωράει από το ένα στάδιο στο άλλο (διοικητικό, οικονομικό, κοινωνικό, πολιτικό) δεν γίνεται με βίαιο τρόπο. όπως βιομηχανική επανάσταση και συγκέντρωση των πληθυσμών σε πόλεις. τέλος της φεουδαρχίας και είσοδο στον καπιταλισμό (μέσω της κοιτήδας του καπιταλισμού που ήταν η Βενετία), τέλος των νομάδων και συγκέντρωση σε κοινότητες. αυτές οι αλλαγές δεν γίνονται με βία, γίνονται φυσικά, γίνονται επειδή δεν μπορούν να γίνουν αλλιώς.

οι παροδικές αλλαγές γίνονται με βία ή σηματοδότηση μια αλλαγής, όπως η γαλλική επανάσταση. και φυσικά δεν λειτουργούν για πολλά χρόνια γιατί δεν έχουν γίνει φυσικά και οι άνθρωποι δεν τις έχουν αποδεχτεί.
Melenios wrote:δεν με έπεισε ...έχω κάνει αρκετές...
τότε δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να κάνει τίποτα.
Melenios wrote:δεν ήταν ερώτηση προς απάντηση έτσι και αλλιώς....
δεν πιστεύω να μη το κατάλαβες!
ενώ όλα τα άλλα είναι πεντακάθαρες ερωτήσεις γεμάτες συγκεκριμένες έννοιες και τεκμήρια.

και θέλω να πολύ να μπορούσα να πω πως είναι η τελευταία φορά που απαντάω σε μη ερωτήσεις, αλλά συνεχώς με απογοητεύω.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”