Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Sopas
Captain
Captain
Posts: 137
Joined: Tue May 11, 2010 2:52 pm

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by Sopas »

spirosway wrote:offtopic
Έχετε σκεφτεί ποτέ τα Πανεπιστήμια ή ακόμα καλύτερα το Πολυτεχνείο χωρίς κόμματα ? :P

ontopιc
Είμαστε τόσοι φοιτητές και δεν μπορούμε να συνενοηθούμε μεταξύ μας? γιατί πρέπει να έχουμε κάποιον πάνω από το κεφάλι μας και να μας δίνει εντολές? (το λέω αυτό ,γιατί ακούω κατά καιρούς πολλά φερέφωνα)


υ.γ Καλό βράδυ :lol:
1o) too good to be true, απλά θα ήμασταν πολλοί ανώτεροι σαν φοιτητές, σαν ίδρυμα, και σίγουρα σαν άνθρωποι με ότι αυτό συνεπάγεται...

2ο) γιατί οι παρατάξεις είναι σαν τις ομάδες... νοιώθεις ότι ανήκεις κάπου...κάνεις ότι κάνουν άλλοι....λες ότι λένε άλλοι....αποποιήσε εμμέσως των ευθυνών σου....πολλές φορές βέβαια υπάρχουν επειδή είσαι αρκετά βλάκας ώστε να μην μπορείς να καταλάβεις τι γίνεται γύρω σου κ να πρέπει κάποιος άλλος να στο υποδείξει (τώρα το τι θα σου υποδείξει ο "κάποιος άλλος" αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο)

Κλείνοντας και να μην υπήρχαν παρατάξεις τα κομματόσκυλα κάπως θα την είχαν βρει την άκρη...Αλλά εμείς φταίμε που ανατροφοδοτούμε αυτό το σύστημα...
"Carry the projector and you'll be a moderator"
User avatar
Sopas
Captain
Captain
Posts: 137
Joined: Tue May 11, 2010 2:52 pm

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by Sopas »

anticapitalist wrote:
lapizz wrote:Η υποχρέωσή σου είναι να σπουδάσεις!
Έτσι ώστε σε 20 χρόνια, που θα σε ρωτήσει ο γιός σου:
-Πατέρα, εσύ τι έκανες όταν ήρθε το ΔΝΤ στην Ελλάδα;
Εσύ θα πάρεις ένα αποβλακωμένο ύφος σε στυλ Χριστόδουλου και θα του πείς:
-Παιδί μου, εγώ δεν το πήρα χαμπάρι, γιατί εγώ τότε σπούδαζα!!!

Υπάρχει και η άλλη, η πιο light version:

Όταν θα πάει στο πανεπιστήμιο, που θα σε ρωτήσει ο γιός σου:
-Πατέρα, η αρχή για να πληρώνουμε δίδακτρα στη σχολή έγινε όταν ήσουν φοιτητής. Εσύ δεν αντέδρασες τότε;
Εσύ θα πάρεις ένα αποβλακωμένο ύφος σε στυλ Χριστόδουλου και θα του πείς:
-Παιδί μου, εγώ δεν το πήρα χαμπάρι, γιατί εγώ τότε σπούδαζα!!!
δηλ η σπουδάζεις η διαδηλώνεις...και τα δύο δεν γίνονται και για να διαδηλώσεις πρέπει να κλεισεις τη σχολή κανα μήνα συνολικά για 5 μέρες στο σύνολο διαδήλωσης

και όταν εσένα θα σε ρωτήσουν τα εγγόνια σου παππού γιατι πήρες πτυχίο στα 15 χρόνια;
γιατί τότε διαδήλωνα

και γιατί τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα είναι γτπ και πρέπει αν θέλουμε να έχουμε στον ήλιο μοίρα να φεύγουμε έξω
γιατί τότε διαδήλωνα

και γιατί διαδήλωνες ρε παππού;
για καλύτερη παιδεία

ρε πάππου μήπως στην τελική τα έκανες σκατα;

Δεν λέω να μην διαδηλώνεις αλλά το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται κ ο παπάς και άλλο σπουδές και άλλο διαδήλωση δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να κάνουμε ένα από τα δύο...Ποιος χέστηκε αν κλείσεις τη σχολή για 10 μέρες; Ποιος χέστηκε αν χάσεις το εξάμηνο...
Αν κατέβει όμως κανα κατομύριο κόσμος στους δρόμους τότε μερικοί θα χεστούνε...ΑΣΧΕΤΟ το ένα ΑΣΧΕΤΟ το άλλο....
Τόσο απλό και ταυτόχρονο τοσο δύσκολο να το καταλάβει κανείς τελικά
"Carry the projector and you'll be a moderator"
brokor
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Tue May 04, 2010 10:00 am

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by brokor »

herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by herculas »

anticapitalist wrote:
lapizz wrote:Η υποχρέωσή σου είναι να σπουδάσεις!
Έτσι ώστε σε 20 χρόνια, που θα σε ρωτήσει ο γιός σου:
-Πατέρα, εσύ τι έκανες όταν ήρθε το ΔΝΤ στην Ελλάδα;
Εσύ θα πάρεις ένα αποβλακωμένο ύφος σε στυλ Χριστόδουλου και θα του πείς:
-Παιδί μου, εγώ δεν το πήρα χαμπάρι, γιατί εγώ τότε σπούδαζα!!!

Υπάρχει και η άλλη, η πιο light version:

Όταν θα πάει στο πανεπιστήμιο, που θα σε ρωτήσει ο γιός σου:
-Πατέρα, η αρχή για να πληρώνουμε δίδακτρα στη σχολή έγινε όταν ήσουν φοιτητής. Εσύ δεν αντέδρασες τότε;
Εσύ θα πάρεις ένα αποβλακωμένο ύφος σε στυλ Χριστόδουλου και θα του πείς:
-Παιδί μου, εγώ δεν το πήρα χαμπάρι, γιατί εγώ τότε σπούδαζα!!!

1) Για νεκρούς προσέχουμε τις εκφράσεις μας .

2) Θα του πεις του παιδιού σου ότι όταν ήρθε το μνημόνιο ήταν πλέον αργά . Χρόνια έβλεπα δίπλα μου την κλεψιά και την ρεμούλα , το βόλεμα στο δημόσιο με αναντίστοιχους της προσφοράς μισθούς , πανηγύριζα για τους ολυμπιακούς αγώνες που ακόμα δεν ξέρουμε πόσο στοίχησαν και όταν πλέον ήρθε ο λογαριασμός ( ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ) το έπαιζα ανένταχτος , αντικαπιταλιστής , ιδεολόγος , μαρξιστής ,σωτήρας , έξυπνος .....
Σημ : Λόγω ηλικίας σου μπορεί να τα αγνοούσες αυτά αλλά γονείς έχεις , για ρώτα τους .

3) Δίδακτρα πρέπει να πληρώνουν όσοι αντέχουν .Οταν φτιαχτεί το φορολογικό σωστά και δίκαια , σαφώς και πρέπει να πληρώνουν αυτοί που μπορούν .

4) Να αντιδράσεις συνάδελφε που ενώ πληρώνεις έμμεσα μέσω φόρων τη σχολή και αυτή σου παρέχει γνώσεις του κώλου και σε κοροϊδεύει ότι το πτυχίο σου αντιστοιχεί σε master δεν το έχεις σκεφτεί ????
Πρέπει προφανώς να τα δώσεις σε μετρητά για να ενεργοποιηθείς .
User avatar
giotis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 422
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:44 pm
Gender: Male

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by giotis »

Sopas wrote:
anticapitalist wrote:
lapizz wrote:Η υποχρέωσή σου είναι να σπουδάσεις!
Έτσι ώστε σε 20 χρόνια, που θα σε ρωτήσει ο γιός σου:
-Πατέρα, εσύ τι έκανες όταν ήρθε το ΔΝΤ στην Ελλάδα;
Εσύ θα πάρεις ένα αποβλακωμένο ύφος σε στυλ Χριστόδουλου και θα του πείς:
-Παιδί μου, εγώ δεν το πήρα χαμπάρι, γιατί εγώ τότε σπούδαζα!!!

Υπάρχει και η άλλη, η πιο light version:

Όταν θα πάει στο πανεπιστήμιο, που θα σε ρωτήσει ο γιός σου:
-Πατέρα, η αρχή για να πληρώνουμε δίδακτρα στη σχολή έγινε όταν ήσουν φοιτητής. Εσύ δεν αντέδρασες τότε;
Εσύ θα πάρεις ένα αποβλακωμένο ύφος σε στυλ Χριστόδουλου και θα του πείς:
-Παιδί μου, εγώ δεν το πήρα χαμπάρι, γιατί εγώ τότε σπούδαζα!!!
δηλ η σπουδάζεις η διαδηλώνεις...και τα δύο δεν γίνονται και για να διαδηλώσεις πρέπει να κλεισεις τη σχολή κανα μήνα συνολικά για 5 μέρες στο σύνολο διαδήλωσης

και όταν εσένα θα σε ρωτήσουν τα εγγόνια σου παππού γιατι πήρες πτυχίο στα 15 χρόνια;
γιατί τότε διαδήλωνα

και γιατί τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα είναι γτπ και πρέπει αν θέλουμε να έχουμε στον ήλιο μοίρα να φεύγουμε έξω
γιατί τότε διαδήλωνα

και γιατί διαδήλωνες ρε παππού;
για καλύτερη παιδεία

ρε πάππου μήπως στην τελική τα έκανες σκατα;

Δεν λέω να μην διαδηλώνεις αλλά το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται κ ο παπάς και άλλο σπουδές και άλλο διαδήλωση δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να κάνουμε ένα από τα δύο...Ποιος χέστηκε αν κλείσεις τη σχολή για 10 μέρες; Ποιος χέστηκε αν χάσεις το εξάμηνο...
Αν κατέβει όμως κανα κατομύριο κόσμος στους δρόμους τότε μερικοί θα χεστούνε...ΑΣΧΕΤΟ το ένα ΑΣΧΕΤΟ το άλλο....
Τόσο απλό και ταυτόχρονο τοσο δύσκολο να το καταλάβει κανείς τελικά
+1000
ακριβώς αυτό ήθελα κ γω να πω...
δλδ όταν κάθε χρόνο χάνουμε το μισό εξάμηνο λόγω καταλήψεων τότε τι μαθαίνουμε? (δν λέω να κάτσουμε να μας γαμήσουνε αλλά με αυτή την συμπεριφορά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.)
User avatar
catman
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 31
Joined: Mon Jun 21, 2010 3:38 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by catman »

herculas wrote:
anticapitalist wrote:
lapizz wrote:Η υποχρέωσή σου είναι να σπουδάσεις!
3) Δίδακτρα πρέπει να πληρώνουν όσοι αντέχουν .Οταν φτιαχτεί το φορολογικό σωστά και δίκαια , σαφώς και πρέπει να πληρώνουν αυτοί που μπορούν .

4) Να αντιδράσεις συνάδελφε που ενώ πληρώνεις έμμεσα μέσω φόρων τη σχολή και αυτή σου παρέχει γνώσεις του κώλου και σε κοροϊδεύει ότι το πτυχίο σου αντιστοιχεί σε master δεν το έχεις σκεφτεί ????
Πρέπει προφανώς να τα δώσεις σε μετρητά για να ενεργοποιηθείς .

Δλδ γιατί κάποιος γονιός που σκίστηκε να βγάλει λεφτά, να του τα παίρνεις! Όποιος σπουδάζει ας πληρώνει! Το θέμα είναι να πληρώνουν όλοι για να το σέβονται! Γιατί τελικά όταν σε πιέσουν οικονομικά, τότε το ξανασκέφτεσαι και δεν κάνεις τη σχολή μπουρδέλο!! Σε όλους εσάς που καταστρέφετε, γράφετε και δεν δείχνετε σεβασμό στα κτίρια!!

Ναι, ας αφήσουμε έξω οτιδήποτε είναι εκτός σχολής. Ας ασχοληθούμε με τα εσωτερικά μας για να κάνουμε πάλι τη σχολή δυνατή όπως ήταν κάποτε!!! Να μας θαυμάζουν που θα έχουμε τελειώσει τη σχολή αυτή και όχι να μας λένε: Εγώ θέλω τα παιδιά μου να τελειώνουν στην ώρα τους!
Ξέρετε πόσο πολύ θα καταλάβετε τί είναι να χάνεις χρόνο από τη μελλοντική σου καριέρα ή από τη μελλοντική σου δουλειά!! Πολλοί συνάδελφοι που τώρα ψηφίζουν για κατάληψη, προφανός δεν τους ενδιαφέρει ή δεν το έχουν σκεφτεί! Δεν λέω όχι σε κατάληψη, αλλά κατάληψη με νόημα και τότε να δείτε πόσος κόσμος θα ακολουθήσει!! Ας ενωθούν οι σχολές, να κατεβούμε 1.000.000 φοιτητές να κλείσουμε το Σύνταγμα και τότε πιστέψτε με θα μας πάρουν στα σοβαρά!!


Υ.Γ. Δεν είναι προσωπικό, αλλά πιάστηκα από αυτό που διάβασα!
Άδραξε τη μέρα.......και τη νύχτα!!!
User avatar
L1f
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 61
Joined: Fri May 28, 2010 8:41 pm

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by L1f »

Παδια οσοι εχετε τοσο μεγαλο προβλημα με την καταλληψη του στυλ: Χανω γνωσεις! κατεβειτε στην καταλληψη και προσπαθειστε να οργανωσετε/προτεινετε καποιου ειδους "σεμιναρια" εντόςκαταλληψης.
Σε αυτα καθηγητες μας και καθηγητες αλλων σχολων θα μπορουσαν να κανουν διαλεξεις πανω σε πραγματα που δεν ειναι ακριβως πανω στην υλη και ειναι πιο εγκυκλοπαιδικα > καποια μαθηματικα πχ ή η θεωρια του χαους που μας ελεγε ο Αντωνιαδης οτι ήθελε να κανει η ακομα καποιες πολιτικες τοποθετησεις κτλ. Επισης οργανωση συλλογικου διαβασματος για καποια μαθηματα/επιλυση αποριων απο μεγαλυτερους οπως ειχε γινει στην καταλληψη πολιτικων. Αυτο εκτος του οτι μας βοηθαει δινει και εναν δημιουργικο χαρακτηρα στην καταλληψη. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ. Κανεις δεν εχει προβλημα με την γνωση και σιγουρα οχι τα παιδια των εαακ. Επισης μπορειτε να συνεχιζετε να γκρινιαζετε στα φορουμ. φιλικα παντα
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by ShadowMech »

Η σχολη ειναι για να γινεται μαθημα, οχι για να τη λουκετωνουμε και να μαζευομαστε να λεμε οτι μας καυλωσει ΕΛΕΟΣ. Στη τελικη οποιος γουσταρει μπορει ανετα να κανει καποιο σεμιναριο ή συζητηση ή οτι αλλο, δε εχει καμια λογικη να κλεισει για να γινουν αυτα.
Και μαλιστα κανουν το αντιθετο γιατι χαλαει καθε εννοια προγραμματος για οποιον ΘΕΛΕΙ οντως να κανει κατι τετοιο. Εγω ηθελα να κανω πχ σεμιναριο προγραμματισμου που ειχα πει, και η μερα που βολευει για τα περισσοτερα παιδια ειναι τεταρτη. Ε... Μια εχει απεργια, την αλλη καταληψη, την αλλη συνελευση, ελεος!
Και μετα ερχεσαι και μου λες να κανουμε σεμιναρια στην καταληψη! Εμ πως! Μενει και καθολου ανοιχτη για να κανουμε μερα που θα ΕΙΝΑΙ τα παιδια επανω για να παρακολουθησουν?!?!
Δηλαδη τι αλλο θα ακουσω ποια! Βγαινω απο τα ρουχα μου με τετοιες γραφικοτητες!

Βασικα θα ειχε οντως πααααρα πολυ... ενδιαφερον να καθομαι να λεω για την καλυτερη αποδοση του εργαζομενου σε ενα συγχρονο προγραμματιστικο περιβαλλον και το καλυτερο promotion που προσφερει ενα καλο οπτικο interface, μετα να ανεβασω και τον Eny να πει μερικα περι εργονομιας και σχεδιασμου ενος interface, ολα αυτα σε μια καταληψη με ακροατηριο τα (λιγα) παιδια των εαακ που ειναι στην καταληψη.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by Kitharistas »

ShadowMech wrote:Η σχολη ειναι για να γινεται μαθημα, οχι για να τη λουκετωνουμε και να μαζευομαστε να λεμε οτι μας καυλωσει ΕΛΕΟΣ. Στη τελικη οποιος γουσταρει μπορει ανετα να κανει καποιο σεμιναριο ή συζητηση ή οτι αλλο, δε εχει καμια λογικη να κλεισει για να γινουν αυτα.
+άπειρο.. με το να κλείνουμε την σχολή δεν καταφέρνουμε απολύτως τίποτα.. χάνουμε το πρόγραμμα.. όσοι θέλουν να παρακολουθήσουν χάνουν την μπάλα..
ShadowMech wrote:Και μετα ερχεσαι και μου λες να κανουμε σεμιναρια στην καταληψη! Εμ πως! Μενει και καθολου ανοιχτη για να κανουμε μερα που θα ΕΙΝΑΙ τα παιδια επανω για να παρακολουθησουν?!?!
Δηλαδη τι αλλο θα ακουσω ποια! Βγαινω απο τα ρουχα μου με τετοιες γραφικοτητες!

Βασικα θα ειχε οντως πααααρα πολυ γελιο να καθομαι να λεω για την καλυτερη αποδοση του εργαζομενου σε ενα συγχρονο υπολογιστικο περιβαλλον και το καλυτερο promotion που προσφερει ενα καλο οπτικο interface, μετα να ανεβασω και τον Eny να πει μερικα περι εργονομιας και σχεδιασμου ενος interface, ολα αυτα σε μια καταληψη με ακροατηριο τα (λιγα) παιδια των εαακ που ειναι στην καταληψη.
"Συνάδελφε δεν έχεις κατανοήσει τα προβλήματα, ασχολείσαι με ανούσια πράγματα" είναι μία ενδεικτική πρόταση από το τι θα άκουγες..

Πραγματικά απορώ με όσους πιστεύουν πως η κατάληψη πραγματικά προάγει κάτι.. Η βοηθάει σε οτιδήποτε.. Σε τι μας κάνει καλύτερους?
Rock on buddies...
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by ShadowMech »

ShadowMech wrote:ακροατηριο τα (λιγα) παιδια των εαακ που ειναι στην καταληψη.
..και για οποιον δε το επιασε, αυτο ειναι ΣΠΟΝΤΑ (ναι λοιπον...) για το ποσοστο των ατομων που πατανε στην καταληψη ως προς αυτους που ΨΗΦΙΖΟΥΝ καταληψη.

Καλα ρε μαγκες, στη πορεια ΔΕ πατε, στην καταληψη ΔΕ κατεβαινετε. ΤΙ στο Π@%#Ο ψηφιζετε καταληψη τοτε??? Και μη βγει καποιος να πει "Εγω παω και στα δυο", σιγουρα υπαρχουν και αυτοι, αλλα υπαρχει και ΜΕΓΑΛΟ ποσοστο που το μονο που κανει ειναι να ψηφιζει καταληψη και μετα να αραζει, οι αριθμοι μιλανε μονοι τους.
Κινημα μου λες μετα... Κινημα my ass ρε!
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”