Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Onoffon »

Εφοσον συνεχιστει και την επομενη βδομαδα(προς τα εκει παει) θα αρχισουμε να παιζουμε με τα νουμερα για να βγει το εξαμηνο. Πχ αν ξεκινησουν τα μαθηματα στις 28/10 τοτε η εξεταστικη θα αρχισει 27/1 και οριακα δεν τραβαει και το εαρινο εξαμηνο πολυ.αν και μετα τις 28/10 η κατασταση ειναι ιδια τοτε...

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Re: Απ: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Zoubulbasaur »

Onoffon wrote:Εφοσον συνεχιστει και την επομενη βδομαδα(προς τα εκει παει) θα αρχισουμε να παιζουμε με τα νουμερα για να βγει το εξαμηνο. Πχ αν ξεκινησουν τα μαθηματα στις 28/10 τοτε η εξεταστικη θα αρχισει 27/1 και οριακα δεν τραβαει και το εαρινο εξαμηνο πολυ.αν και μετα τις 28/10 η κατασταση ειναι ιδια τοτε...
Έχω μια απορία την οποία μόλις συνηδειτοποίησα ότι έχω: Τι ακριβώς σημαίνει "χάνεται το εξάμηνο" ? Εννοώ, συγκεκεριμένα, εκτός από τα ευκόλως εννοούμενα. Το γενάρη θα κληθούμε να δώσουμε μαθήματα που δε θα χουμε διδαχτεί? Θα ξεκινήσουμε το φλεβάρη χειμερινό εξάμηνο, μόνο του ή ταυτόχρονα με το αντίστοιχο εαρινό; Θα επαναλάβουμε το χαμένο εξάμηνο την επόμενη χρονιά; Θα υπάρξουν καθηγητές που θα κάνουν μάθημα αν ανοίξει η σχολή αλλά έχει χαθεί το εξάμηνο;
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
diliop
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 3
Joined: Fri Sep 21, 2012 2:29 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by diliop »

Δεν θα μας αφησουν να δωσουμε την χειμερινη για να κανουμε μαθηματα και καλυφθουν οι εβδομαδες... θα τα δωσουμε λογικα σεπτεμβρη!
LindemannWeierstrass
Captain
Captain
Posts: 124
Joined: Sun Sep 04, 2011 1:54 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ
Gender: Male
Location: Oxford, United Kingdom

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by LindemannWeierstrass »

Ρε Πελεγκρίνιο παλικάρι μου, αφού λήγουν οι θητείες μέσα στο 14 και εκλέγονται νέοι μέσα από τα Σ.Ι που θα στείλουν στον αγύριστο τις νοοτροπίες σας και τη διαπλοκή σας (κόμματα, οικογενειοκρατία κτλ), γιατί δεν παραιτείσαι εσύ μια ώρα αρχύτερα να μη τα τραβάμε και όλα αυτά; Ο ορισμός του "ότι αρπάξει ο **** μας"
Graduate student at: Centre for Doctoral Training in Partial Differential Equations (Analysis and Applications) - University of Oxford.
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Onoffon »

Zoubulbasaur wrote:
Onoffon wrote:Εφοσον συνεχιστει και την επομενη βδομαδα(προς τα εκει παει) θα αρχισουμε να παιζουμε με τα νουμερα για να βγει το εξαμηνο. Πχ αν ξεκινησουν τα μαθηματα στις 28/10 τοτε η εξεταστικη θα αρχισει 27/1 και οριακα δεν τραβαει και το εαρινο εξαμηνο πολυ.αν και μετα τις 28/10 η κατασταση ειναι ιδια τοτε...
Έχω μια απορία την οποία μόλις συνηδειτοποίησα ότι έχω: Τι ακριβώς σημαίνει "χάνεται το εξάμηνο" ? Εννοώ, συγκεκεριμένα, εκτός από τα ευκόλως εννοούμενα. Το γενάρη θα κληθούμε να δώσουμε μαθήματα που δε θα χουμε διδαχτεί? Θα ξεκινήσουμε το φλεβάρη χειμερινό εξάμηνο, μόνο του ή ταυτόχρονα με το αντίστοιχο εαρινό; Θα επαναλάβουμε το χαμένο εξάμηνο την επόμενη χρονιά; Θα υπάρξουν καθηγητές που θα κάνουν μάθημα αν ανοίξει η σχολή αλλά έχει χαθεί το εξάμηνο;
Θεωρειται αδιδακτο το εξαμηνο και διδασκεται εκ νεου την επομενη ακαδημαικη χειμερινη περιοδο.πρακτικα αυτο εχει συμβει μονο μια η δυο φορες (δεν ειμαι σιγουρος).

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by soti »

Onoffon wrote:Θεωρειται αδιδακτο το εξαμηνο και διδασκεται εκ νεου την επομενη ακαδημαικη χειμερινη περιοδο.πρακτικα αυτο εχει συμβει μονο μια η δυο φορες (δεν ειμαι σιγουρος).
Επί κατοχής; Παιδιά κουλάρετε λίγο. Εδώ και είκοσι χρόνια δεν έχει χαθεί εξεταστική ή εξάμηνο με ουκ ολίγες καταλήψεις. Βέβαια υπάρχει θέμα με τον νέο νόμο, αλλά αν υπάρχει διάθεση όλα γίνονται. Και αν έχουμε και εκλογές σύντομα, εκεί να δείτε θαύματα που γίνονται...
donk
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 59
Joined: Wed Mar 20, 2013 2:32 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by donk »

Όλες αυτές οι ερωτήσεις που προσπαθούμε να απαντήσουμε μεταξύ μας το καλύτερο είναι να τις στείλουμε στον καινούργιο κοσμήτορα. Καταλαβαίνω ότι η κατάσταση είναι ρευστή αλλά θα μπορούσε να μας απαντήσει αν υπάρχει περίπτωση να γίνει η επαναληπτική κλπ
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by zke »

Νομίζω ότι αν χαθεί εξάμηνο, θα γίνουν τα μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου στο εαρινό (π.χ. τα μαθήματα του 7ου την περίοδο που θα γινόταν το 8ο). Εμείς πάντως πέρυσι ξεκινήσαμε μαθήματα 15/11, οπότε αν δε γίνει η επαναληπτική εξεταστική, δε νομίζω να χάσουμε εξάμηνο.
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Onoffon »

soti wrote:
Onoffon wrote:Θεωρειται αδιδακτο το εξαμηνο και διδασκεται εκ νεου την επομενη ακαδημαικη χειμερινη περιοδο.πρακτικα αυτο εχει συμβει μονο μια η δυο φορες (δεν ειμαι σιγουρος).
Επί κατοχής; Παιδιά κουλάρετε λίγο. Εδώ και είκοσι χρόνια δεν έχει χαθεί εξεταστική ή εξάμηνο με ουκ ολίγες καταλήψεις. Βέβαια υπάρχει θέμα με τον νέο νόμο, αλλά αν υπάρχει διάθεση όλα γίνονται. Και αν έχουμε και εκλογές σύντομα, εκεί να δείτε θαύματα που γίνονται...
Σου προτεινω να διαβασεις το νομο της διαμαντοπουλου.εχω ξαναπει ομως οτι σε μας δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο γιατι ειμαστε πρωτοι σε αλχημειες

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
azazel320
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Wed Feb 24, 2010 8:26 pm

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by azazel320 »

Μην αγχώνεστε. Ούτε εξάμηνο θα χαθεί ούτε η εξεταστική. Όπως σας τα λένε οι παλιοί θα γίνουν. Διαβάστε σαν να δίνετε σε λίγες μέρες-βδομάδες την εξεταστική του Σεπτεμβρίου. Όσο για το εξάμηνο και την εξεταστική του Φλεβάρη, θα γίνει και αυτό "κανονικά" πριν 7 χρόνια περίπου ( είμαι μπαρμπάδι στη σχολή) που είχαν γίνει απεργίες σε όλο το ακαδημαικό έτος, σχεδόν. Μόνο ο Σπέτζας, προς τιμήν του είχε αρνηθεί να κάνει εξετάσεις και επανέλαβε το μάθημα. Τότε η απορία μου με σκεπτικό εκτός Ελλαδιστάν πραγματικότητας ήταν τι στο καλό να διαβάσω αφού δεν γίνανε μαθήματα και το αποτέλεσμα ήταν να βάλουν όλοι εύκολα, να περάσει κόσμος και κοσμάκης στην 3πλή εξεταστική μ.ο 14 μαθήματα εκτός από μερικούς μαλάκες σαν εμένα που δεν διάβαζα με παλιά θέματα και φροντιστηριακές σημειώσεις.
Γι αυτό διαβάστε και μην σκέφτεστε τι θα γίνει με το εξάμηνο.
Εξεταστικά κέντρα είναι τα Ελληνικά πανεπιστήμια. Αυτό μου το είπε καθηγητές με σπουδές στο εξωτερικό ( Ολλανδία- Ιταλία) , κάτι παραπάνω θα ξέρει από τους καθηγηταράδες με βιογραφικό : Προπτυχιακό Μηχ. Μηχ ΕΜΠ, διδακτορικό Μηχ. Μηχ. Ε.Μ.Π , λέκτορας Ε.Μ.Π ....
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”