Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
kage21
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 28, 2010 12:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Hidden village in the New World

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by kage21 »

Ρε παιδια οποιος μπορει ας μου εξηγησει κατι γιατι στη συνελευση δε συζητηθηκε και τοσο...Ισχυει οτι θα εχουμε μεγιστο αριθμο προσπαθειων για να περασουμε ενα μαθημα τις τρεις φορες και μετα παμε σε επιτροπη???Γιατι μου ειπαν οτι το να πας σε επιτροπη την τεταρτη φορα θα ειναι οπως και ηταν προεραιτικο ενω ο father με πρηζει τωρα και λεει πως στις εφημεριδες ελεγε πως θα ειναι αναγκαστικο...
Tomorrow will take us away
Far from home
No one will ever know our names
But the bards' songs will remain...
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by mama mafia »

Αν ο φοιτητής αποτύχει περισσότερες από τρεις φορές σε ένα μάθημα, με απόφαση του κοσμήτορα εξετάζεται, ύστερα από αίτησή του, από τριμελή επιτροπή καθηγητών της σχολής, οι οποίοι έχουν το ίδιο ή συναφές γνωστικό αντικείμενο και ορίζονται από τον κοσμήτορα. Από την επιτροπή εξαιρείται ο υπεύθυνος της εξέτασης διδάσκων. Σε περίπτωση αποτυχίας, ο φοιτητής συνεχίζει τη φοίτησή του και συμμετέχει στις εξετάσεις σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις που καθορίζονται στον οργανισμό του ιδρύματος.
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
LabrakisJ
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 185
Joined: Wed Jun 16, 2010 12:49 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by LabrakisJ »

Δηλαδή δεν είναι όπως στο γερμανικό σύστημα που αν αποτύχεις στα γραπτά 2 φορές (στην προκειμένη περίπτωση 3) εξετάζεσαι προφορικά και αν αποτύχεις σε διώχνουν....
Ευτυχώς!
lllllllllllllllike a glove
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by cgkr »

Και μετά το ν+2 παίρνουμε πόδι όπως είμαστε;
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by Adramelch »

Έκτος αν αποδεδειγμένα δουλεύεις 20+ ώρες την βδομάδα οπότε γίνεται 2ν. Τώρα για πόσο καιρό πρέπει να δουλεύεις για να ισχύσει αυτό, who knows.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by Kitharistas »

Adramelch wrote:Έκτος αν αποδεδειγμένα δουλεύεις 20+ ώρες την βδομάδα οπότε γίνεται 2ν. Τώρα για πόσο καιρό πρέπει να δουλεύεις για να ισχύσει αυτό, who knows.
νομίζω γράφεσαι σαν "μερικής φοίτησης" (δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό) και έτσι γίνεται 2ν.. τώρα αν πρέπει να γράφεσαι κάθε εξάμηνο ως "μερικής φοίτησης" νομίζω ναι, αλλά δεν είμαι και σίγουρος..
Rock on buddies...
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by Adramelch »

Kitharistas wrote:
Adramelch wrote:Έκτος αν αποδεδειγμένα δουλεύεις 20+ ώρες την βδομάδα οπότε γίνεται 2ν. Τώρα για πόσο καιρό πρέπει να δουλεύεις για να ισχύσει αυτό, who knows.
νομίζω γράφεσαι σαν "μερικής φοίτησης" (δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό) και έτσι γίνεται 2ν.. τώρα αν πρέπει να γράφεσαι κάθε εξάμηνο ως "μερικής φοίτησης" νομίζω ναι, αλλά δεν είμαι και σίγουρος..
Αν είναι έτσι τότε είναι τίγκα τραγικό. Δηλαδή αν εγώ είμαι αναγκασμένος να δουλέψω 3 χρόνια full-time, θα πρέπει να τελειώσω τη σχολή σε ν+2;
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by Kitharistas »

δεν ξέρω σίγουρα, μπορεί εγώ να μην το κατάλαβα σωστά.. :roll:
Rock on buddies...
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by mama mafia »

Adramelch wrote:
Kitharistas wrote:
Adramelch wrote:Έκτος αν αποδεδειγμένα δουλεύεις 20+ ώρες την βδομάδα οπότε γίνεται 2ν. Τώρα για πόσο καιρό πρέπει να δουλεύεις για να ισχύσει αυτό, who knows.
νομίζω γράφεσαι σαν "μερικής φοίτησης" (δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό) και έτσι γίνεται 2ν.. τώρα αν πρέπει να γράφεσαι κάθε εξάμηνο ως "μερικής φοίτησης" νομίζω ναι, αλλά δεν είμαι και σίγουρος..
Αν είναι έτσι τότε είναι τίγκα τραγικό. Δηλαδή αν εγώ είμαι αναγκασμένος να δουλέψω 3 χρόνια full-time, θα πρέπει να τελειώσω τη σχολή σε ν+2;
δεν το διευκρινιζει επαρκως ή εγώ δεν το έχω καταλάβει, αλλά είναι πολύ παράλογο να λειτουργεί έτσι (σκεψου να πιανεις δουλεια ενα εξαμηνο , μετα να σταματας και μετα να ξαναρχισεις θα είναι μπέρδεμα)
λογικά αν έχεις κάνει την αίτηση μερικής φοίτησης έτσι θα συνεχίσεις
(αν ειναι ετσι βεβαια φαντάσου πόσοι θα πιάσουν δουλειά για μια βδομάδα :P )

βασικά επειδή κάτι μπορεί να μας έχει ξεφύγει θα το κοιτάξω αύριο και θα επανέλθω
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by Kitharistas »

καλό μήνα

http://www.ntua.gr/mail-announcements/x ... rytanh.pdf (με mail έχει έρθει λογικά σε όλους σας)
Rock on buddies...
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”