Χειμερινή Εξεταστική Μηχανολόγων

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Χειμερινή Εξεταστική Μηχανολόγων

Post by Kitharistas »

gogoul7 wrote:εννοω για οσους δεν καταφερουν να ερθουν..υπαρχει καμια ελπιδα??
πέραν του Σεπτεμβρίου δεν νομίζω να γίνει άλλη.. αν γίνει όμως θα διαμαρτυρηθεί πολύς κόσμος.. γιατί άλλος πληρώνει ταξί για να έρθει πχ.. ή τρώει τρεις ώρες στην κίνηση.. αλλά οι περισσότεροι είναι εκεί.. οπότε και μόνο η ιδέα των αντιδράσεων πρέπει να είναι αρκετή για να μην το σκεφτούν καν
Rock on buddies...
str_tsol
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 44
Joined: Sun May 16, 2010 12:47 pm

Re: Χειμερινή Εξεταστική Μηχανολόγων

Post by str_tsol »

Ναι ρε μαγκα αλλου μπορει να μην του περισσευαν να τα δωσει-αυτο περασε καθολου απο το μυαλο σου??Για αυτουσ ολουσ δεν ειναι αδικο??Θα αρχισουμε δηλαδη να τρωμε ο ενασ τον αλλον?Ενταξει καποιος μπορει να καταφερε να παει τοσο πολυ θα τον πειραξει αν καταφερει και δωσει και ενας συναδελφος του ρε φιλε που δεν ειχε λεφτα για ταξι η αυτοκινητο??Εγω παντως οταν μπηκα στην σχολη ηξερα οτι ηθελες 19000 μορια και φταναν ....οχι19000 και ενα αυτοκινητο,ή 19000 και συνδρομη στο Ραδιοταξι-Αστερας
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Χειμερινή Εξεταστική Μηχανολόγων

Post by somekindofgrinder »

Ας γινει αυτο που εγινε και σημερα,δηλαδη οσοι δεν μπορεσαν να δωσουν τωρα να δωσουν αργοτερα σε ξεχωριστη ημερομηνια.

Στην τελικη ας κρατησουν τα ονοματα των εξετασθεντων και ας επιτρεψουν μονο στους υπολοιπους να λαβουν μερος στην εκτακτη εξεταση.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
bloom2
Corporal
Corporal
Posts: 15
Joined: Tue May 18, 2010 12:18 am

Re: Χειμερινή Εξεταστική Μηχανολόγων

Post by bloom2 »

str_tsol wrote:Θα αρχισουμε δηλαδη να τρωμε ο ενασ τον αλλον?Ενταξει καποιος μπορει να καταφερε να παει τοσο πολυ θα τον πειραξει αν καταφερει και δωσει και ενας συναδελφος του ρε φιλε που δεν ειχε λεφτα για ταξι η αυτοκινητο??
Μεγαλη κουβεντα ειπες φιλε...Ο καθενας για την παρτυ του ειναι το μοττο της εποχης...
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Χειμερινή Εξεταστική Μηχανολόγων

Post by castiel »

μολις πληροφοριθηκα οτι αυριο ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ, ΝΑΥΠΗΓΟΙ, και ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ δεν κανουν μαθημα! εμεις κανωνικα παιδες μιας και δεν νομιζω στις 9:28 το βραδυ να βγαλουν ανακοινωση και δεν νομιζω να το κανουν και αυριο το πρωι, να μας πουν κατι δηλαδη! ρε παιδια μια ερωτηση, κανονικα η πρυτανεια δεν ειναι αυτη που επρεπε να αποφασιζει για τετοια πραγματα απο το να αφινει τον καθε Μ@Λ@Κ@ προεδρο να αποφασιζει! ?????
Για εμάς πάντως (ναυπηγοί) δεν είναι ακόμα επίσημο... αύριο θα το ξέρουμε σίγουρα... και ελπίζω να μην έχουμε και καμία δυσάρεστη έκπληξη και ξυπνήσω το πρωί και δω καμία ανακοίνωση του στυλ, ότι γίνεται κανονικά η εξέταση...
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Χειμερινή Εξεταστική Μηχανολόγων

Post by Λakedaimonas »

castiel wrote:... και ελπίζω να μην έχουμε και καμία δυσάρεστη έκπληξη και ξυπνήσω το πρωί και δω καμία ανακοίνωση του στυλ, ότι γίνεται κανονικά η εξέταση...
ααα εσύ θέλεις και ανακοινώσεις!!! :lol: :lol: :lol: ΠΟΛΛΑ ΖΗΤΑΣ!!!

Είπαμε διείσδυση ιντερνετ στο διοικητικό προσωπικό του ΕΜΠ = 0


ΑΑΑΑΑ τι κλαίγεστε όλοι! Τραβάτε να πάρετε ένα φοιτητικό δάνειο να πάρετε ένα αυτοκίνητο! Τόσο δύσκολο είναι πια?! :ugeek: :ugeek: :ugeek:


Στο πνεύμα της συζήτησης τώρα.

Το πιο λογικό από όλα θα ήταν να βγει μια απλή ανακοίνωση μέσω internet και να σταλεί και mail, αλλά τι λέμε τώρα, στους μηχανολόγους ξέρουν να λύσουν τυρβώδης ροές αλλά από ιντερνετ τίποτα...kaputt..

Το επόμενο λογικό και σώφρον (που είσαι ρε Σωφρονίου??? πήρες πτυχίο κουφάλα!!!) είναι να γίνει η εξέταση για όσους τυχόν πάνε και να οριστεί άλλη ημερομηνία για αυτούς που δεν μπορούν...αλλά τώρα τι ζητάμε? οργάνωση από μια σχολή που οι καθηγητές τις σνομπάρουν τον μοναδικό τομέα που έχει επαφή με την πραγματικότητα(για τον παραγωγής μιλάω φυσικά)? :twisted: :twisted:

Πέραν των παραπάνω που αποτελούν προσωπικές απόψεις και τίποτα άλλο εγώ έχω να προτείνω σε όσους θίγονται άμεσα, δηλαδή στα παιδιά που δεν έχουν μέσο μετακίνησης, τα εξής: να στείλουν ένα mail στον Πρόεδρο της σχολής Παπαντώνη Δημήτριο papan@fluid.mech.ntua.gr και papan@central.ntua.gr όπου θα τον ενημερώνουν για την αδυναμία τους να μετακινηθούν και θα του δηλώνουν όνομα επώνυμο και μητρώο ενώ θα του ζητάνε να τους διασφαλίσει ότι θα δοθεί σίγουρα το μάθημα σε άλλη μέρα. Εξάλλου για την δυνατότητα συμπληρωματικής εξέτασης ο Πρόεδρος την σχολής έχει δεσμευθεί ήδη σύμφωνα με την απάντηση που έστειλε στον φίλτατο astunomossainis. Παραθέτω την απάντηση για όσους βαριούνται να διαβάσουν όλο το τόπικ:

http://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.p ... 0&start=80
astunomossainis wrote:Ελατε παιδια επιτελους!!!!!!

Ηρθε η απαντηση απο τον Παπαντωνη!!!! Θαυμα!!


Η εξέταση δεν αναβλήθηκε επειδή η απόφαση των λεωφορείων για απεργία βγήκε
αργα το απόγευμα και δεν θα μπορούσα να ενημερώσω όλους οι οποίοι είχαν
ετοιμασθεί για την εξέταση. Για όσους δεν είχαν τρόπο να έρθουν και έχασαν
την εξέταση θα υπάρξει η δυνατότητα συμπληρωματικής εξέτασης σε συννενόηση
με τον κάθε διδάσκοντα.
Αυτά μπορείς να τα κοινοποιήσεις σε συναδέλφους για να μην ανησυχείτε
Δημήτρης Παπαντώνης
Πέραν των παραπάνω μπορείτε να συγκεντρωθείτε όσοι αντιμετωπίσατε πρόβλημα μετακίνησης και δεν εξεταστήκατε σε κάποιο μάθημα και να στείλετε ένα mail στην αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού κυρία Αντωνία Μοροπούλου γνωστοποιώντας της την κατάσταση που δημιουργήθηκε, έτσι ώστε να είστε καλυμμένοι ότι ενημερώσατε και την πρυτανεία. Στην τελική μαζευτείτε μια αντιπροσωπεία και αιτηθείτε ακρόαση.

Τώρα αν δεν κάνετε τίποτα από όλα αυτά, είστε άξιοι της μοίρας σας.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
astunomossainis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 45
Joined: Wed Sep 08, 2010 3:51 pm

Re: Χειμερινή Εξεταστική Μηχανολόγων

Post by astunomossainis »

Kitharistas wrote:
gogoul7 wrote:εννοω για οσους δεν καταφερουν να ερθουν..υπαρχει καμια ελπιδα??
πέραν του Σεπτεμβρίου δεν νομίζω να γίνει άλλη.. αν γίνει όμως θα διαμαρτυρηθεί πολύς κόσμος.. γιατί άλλος πληρώνει ταξί για να έρθει πχ.. ή τρώει τρεις ώρες στην κίνηση.. αλλά οι περισσότεροι είναι εκεί.. οπότε και μόνο η ιδέα των αντιδράσεων πρέπει να είναι αρκετή για να μην το σκεφτούν καν
Μπραβο ρε Κιθαριστα.. ωραια... αυτο ειναι συναδελφικη αλληλεγγυη!!! Δηλαδη αν το βραδυ της προηγουμενης μερας εβγαινε ανακοινωση για αναβολη και οι περισσοτεροι παρολαυτα πηγαιναν γιατι δεν το ειχαν ακουσει και γυρναγαν σπιτια τους χωρις να γραψουν, θα ζητουσαν... να μη γινει ποτε η εξεταση επειδη ταλαιπωρηθηκαν για να πανε? Εγω δε νομιζω οτι θα διαμαρτυρηθει κανενας (εκτος ισως απο σενα), απλα ισως καποιοι που δεν εγραψαν καλα ζητησουν να εξεταστουν ξανα...
aristeriskos
Corporal
Corporal
Posts: 12
Joined: Mon May 24, 2010 2:25 pm

Re: Χειμερινή Εξεταστική Μηχανολόγων

Post by aristeriskos »

Λοιπόν, παίδες, η κατάσταση που έχει δημιουργηθεί ειδικά στη σχολή μας δείχνει την πραγματική αποστροφή της διοίκησης του τμήματός μας απέναντι στους φοιτητές της.

Όλοι έχουν δίκιο να εξεγείρονται, διαμαρτύρονται και να φωνασκούν.

Επί του προκείμενου τώρα: Σε επικοινωνία που είχαμε με τη διοίκηση της σχολής (βλ. Παπαντώνη) και μετά από παρουσίαση των προφανών προβλημάτων που έχουν δημιουργηθεί στην εξεταστική λόγω της απεργίας των ΜΜΜ, αποσπάσαμε μια προφορική δέσμευση για συμπληρωματική εξέταση στο τέλος της εξεταστικής για όσους λόγω των απεργιών δεν κατάφεραν να δώσουν τα αντίστοιχα μαθήματα.

Λοιπόν, επειδή όμως τα παραπάνω τα λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί αφενός πρόκειται για προφορικές δεσμεύσεις του προέδρου και αφετέρου επειδή δεν έχω καμιά όρεξη, μέσα στο forum, να το παίξω "το είπαμε-το πετύχαμε" ενημερώνω το εξής:

Εμείς από την πλευρά μας θα καλέσουμε Δ.Σ. του Φ.Σ. Μηχανολόγων Μηχανικών Ε.Μ.Π. για να δοθούν επιπλέον όσα μαθήματα έπεσαν σε μέρες απεργιών των ΜΜΜ, μετά το πέρας της εξεταστικής και τουλάχιστον για όσους φοιτητές δεν προσήλθαν στην αντίστοιχη εξέταση (αν όχι για όλους που θα ήταν το πιο σωστό).

Από εμπειρία και μόνο πιστεύω ότι ένα τέτοιο αίτημα από πλευράς του Συλλόγου είναι μάλλον εφικτό, αν πρώτα από όλα το Δ.Σ. μας πάρει τέτοια απόφαση και προχωρήσει σε κάποια διαμαρτυρία στον πρόεδρο.

Σε κάθε περίπτωση, μέσα στις επόμενες μέρες (θέλω να πιστεύω μέχρι το Σαβ/κο) θα ξέρουμε επακριβώς τι θα γίνει.

Υ.Γ:Κάποιος από το σχήμα της ΕΑΑΚ για όποιον δεν κατάλαβε...
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Χειμερινή Εξεταστική Μηχανολόγων

Post by Kitharistas »

astunomossainis wrote:Μπραβο ρε Κιθαριστα.. ωραια... αυτο ειναι συναδελφικη αλληλεγγυη!!! Δηλαδη αν το βραδυ της προηγουμενης μερας εβγαινε ανακοινωση για αναβολη και οι περισσοτεροι παρολαυτα πηγαιναν γιατι δεν το ειχαν ακουσει και γυρναγαν σπιτια τους χωρις να γραψουν, θα ζητουσαν... να μη γινει ποτε η εξεταση επειδη ταλαιπωρηθηκαν για να πανε? Εγω δε νομιζω οτι θα διαμαρτυρηθει κανενας (εκτος ισως απο σενα), απλα ισως καποιοι που δεν εγραψαν καλα ζητησουν να εξεταστουν ξανα...
φίλε μου πραγματικά είμαι υπέρ του να ξαναγίνει εξεταστική για όσους δεν έδωσαν.. πραγματικά είμαι υπέρ.. δεν ξέρω γιατί το πήρες στραβά.. θα σου πρότεινα να αποφεύγεις την "άμεση επίθεση" γιατί εγώ υπό κανονικές συνθήκες κάνω κανά 2ωρο άνετα να έρθω στην σχολή και με τις απεργίες αυτό άνετα γίνεται 3ωρο.. οπότε αν δεν ξέρεις σε παρακαλώ ενδιαφέρσου να μάθεις πρώτα, γενικότερα, όχι μόνο όταν γράφεις στο φόρουμ.. εγώ απλά ανέφερα το τι πιστεύω πως θα γίνει στην σχολή.. δεν έχω κανένα πρόβλημα να γίνουν και μία και δύο επαναληπτικές για όσους δεν μπόρεσαν να δώσουν.. για να πέφτουν οι τόνοι που ανέβηκαν χωρίς λόγο..
Rock on buddies...
User avatar
astunomossainis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 45
Joined: Wed Sep 08, 2010 3:51 pm

Re: Χειμερινή Εξεταστική Μηχανολόγων

Post by astunomossainis »

Kitharistas wrote: φίλε μου πραγματικά είμαι υπέρ του να ξαναγίνει εξεταστική για όσους δεν έδωσαν.. πραγματικά είμαι υπέρ.. δεν ξέρω γιατί το πήρες στραβά.. θα σου πρότεινα να αποφεύγεις την "άμεση επίθεση" γιατί εγώ υπό κανονικές συνθήκες κάνω κανά 2ωρο άνετα να έρθω στην σχολή και με τις απεργίες αυτό άνετα γίνεται 3ωρο.. οπότε αν δεν ξέρεις σε παρακαλώ ενδιαφέρσου να μάθεις πρώτα, γενικότερα, όχι μόνο όταν γράφεις στο φόρουμ.. εγώ απλά ανέφερα το τι πιστεύω πως θα γίνει στην σχολή.. δεν έχω κανένα πρόβλημα να γίνουν και μία και δύο επαναληπτικές για όσους δεν μπόρεσαν να δώσουν.. για να πέφτουν οι τόνοι που ανέβηκαν χωρίς λόγο..
Προφανως δεν εχω κατι μαζι σου.. απλα προσπαθω να υπερασπιστω το δικαιωμα του να εξεταστουν οσοι δεν καταφεραν να ερθουν λογω απεργιας (ενας εκ των οποιων και εγω).

Οσοι λοιπον πηγαν τελικα και εγραψαν θα πρεπει να το σεβαστουν αυτο. Εφοσον δεν τους επιτραπει να δωσουν στην επαναληπτικη προφανως και ειναι αδικο για αυτους. Τα παιδια ταλαιπωρηθηκαν και πληρωσαν αρκετα λεφτα ενω οι υπολοιποι θα εχουν και επιπλεον χρονο για διαβασμα. Αλλα αν θα πρεπει να εχουν προβλημα με καποιον, αυτο να ειναι οχι με τους συναδελφους τους αλλα με αυτους που πηραν την αποφαση να μην αναβληθουν οι εξετασεις. Γιατι το να αντιδρασουν στην πιθανοτητα επαναληπτικης εξετασης, σημαινει επιθεση προς τους φαινομενικα ευνοημενους συναδελφους τους.

Τωρα στην περιπτωση που τελικα αποφασιστει οι εξετασεις να ειναι για ολους, αυτο δειχνει ξεκαθαρα ποσο βλακωδης ηταν η αποφαση να μην αναβληθουν οι εξετασεις. Ειναι σα να λενε ειμαστε βλακες και να η αποδειξη. Ελατε να ξαναγραψετε τωρα οσοι θελετε...
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”