Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Πέμπτη 09/12/2010)

Post by herculas »

Spyrοs wrote:
herculas wrote:Ελπίζω αύριο να έχω απάντηση από την Πρυτανεία .
Τι τους έστειλες?
Επικοινώνησα με τη νομική υπηρεσία και ζήτησα διευκρινήσεις για τη λειτουργία των σχολών και τις ΓΣ . Επειδή ήταν περασμένη η ώρα θα ξανακαλέσω αύριο να πάρω τα στοιχεία που θέλω . Εννοείται ότι οι κινήσεις αυτές γίνονται με την καθοδήγηση δικηγόρου .
Δε μπορεί να αποποιηθούν τις ευθύνες τους ο Πρόεδρος της σχολής ούτε και ο Πρύτανης .
Δε μπορεί κουμάντο στη σχολή να κάνει μια μειοψηφία .
Δε μπορεί να θεωρεί κάποιος ότι η σχολή ανήκει περισσότερο σε αυτόν από ότι σε εμένα , συμπεριλαμβανομένων και των παραπάνω Κυρίων .
Με ενοχλεί αφάνταστα και η σιωπή των καθηγητών .
Δεν καταλαβαίνω αν η κατάληψη τους βολεύει , ή δεν τους ενοχλεί ή απλώς χέστηκαν .
Stayrros46
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 43
Joined: Fri Mar 19, 2010 9:19 am

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by Stayrros46 »

Απορώ με όποιον πιστεύει ακόμα πως παίρνεις στη ζωή ό,τι αξίζεις.
Μάλλον στην Αφρική αξίζουν να πεθαίνουν,η Πάρις Χίλτον αξίζει να είναι ζάπλουτη,όσοι καταλήγουν λαθρομετανάστες γιατί κάποιος γάμησε τη χώρα τους,το παθαίνουν γιατί το αξίζουν.
Όσοι στον κόσμο δεν έχουν την δυνατότητα στα στοιχειώδη δεν τα αξίζουν.Γιατί η ζωή σου δίνει ό,τι αξίζεις στο τέλος.
Η εξέλιξη των ζωών όλων μας κατά το μέγαλυτερο ποσοστό είναι τυχαία.Σημαντικότεροι παράγοντες η χώρα που γεννήθηκες και η οικονομική κατάσταση της οικογένειας που σε γέννησε.Απο κεί και πέρα οι ζωούλες μας είναι pret a porter που λένε οι γάλλοι.Σχεδιασμένες,κομμένες και ραμμένες μέσα σε στενά πλαίσια από πριν για μας.
Το να μην το δέχεται κάποιος ενώ έχει περάσει τα 18 και έχει μια στοιχειώδη αντίληψη,απλά μου δείχνει ότι όταν έγινε η μοιρασιά,βρισκόταν απ την πλευρά των τυχερών,και θέλει να λέει στον εαυτό του οτί αυτό δεν έγινε τυχαία,αλλά επειδή το άξιζε.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by ShadowMech »

Ειλικρινα χαιρομαι που βλεπω ατομα που εχουν συνειδηση στοχων και υποχρεωσεων στη ζωη τους, και βλεπουν οτι πρωτα πρεπει να παλεψουμε σε προσωπικο επιπεδο, να γινουμε κατι καλυτερο απο αυτο το χαος, κατι διαφορετικο.
Πραγματικα και γω καποτε ειχα μια θετικη διαθεση, οτι κατι μπορει να γινει, οτι κατι ισως αλλαξει. Και την ειχα χασει πια... Ειναι ΠΑΡΑ πολυ ευχαριστο να βλεπω αποψεις που ξεφευγουν απο την γκρινια και εχουν μεσα μια φιλοσοφια και μια δυναμικη. Μπραβο σας παιδια σε ολους.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by ChildInTime »

Stayrros46 wrote:Απορώ με όποιον πιστεύει ακόμα πως παίρνεις στη ζωή ό,τι αξίζεις.
Μάλλον στην Αφρική αξίζουν να πεθαίνουν,η Πάρις Χίλτον αξίζει να είναι ζάπλουτη,όσοι καταλήγουν λαθρομετανάστες γιατί κάποιος γάμησε τη χώρα τους,το παθαίνουν γιατί το αξίζουν.
Όσοι στον κόσμο δεν έχουν την δυνατότητα στα στοιχειώδη δεν τα αξίζουν.Γιατί η ζωή σου δίνει ό,τι αξίζεις στο τέλος.
Η εξέλιξη των ζωών όλων μας κατά το μέγαλυτερο ποσοστό είναι τυχαία.Σημαντικότεροι παράγοντες η χώρα που γεννήθηκες και η οικονομική κατάσταση της οικογένειας που σε γέννησε.Απο κεί και πέρα οι ζωούλες μας είναι pret a porter που λένε οι γάλλοι.Σχεδιασμένες,κομμένες και ραμμένες μέσα σε στενά πλαίσια από πριν για μας.
Το να μην το δέχεται κάποιος ενώ έχει περάσει τα 18 και έχει μια στοιχειώδη αντίληψη,απλά μου δείχνει ότι όταν έγινε η μοιρασιά,βρισκόταν απ την πλευρά των τυχερών,και θέλει να λέει στον εαυτό του οτί αυτό δεν έγινε τυχαία,αλλά επειδή το άξιζε.
μπραβο σου ρε φιλε πραγματικα !
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by Kitharistas »

Stayrros46 wrote:Σχεδιασμένες,κομμένες και ραμμένες μέσα σε στενά πλαίσια από πριν για μας.
Το να μην το δέχεται κάποιος ενώ έχει περάσει τα 18 και έχει μια στοιχειώδη αντίληψη,απλά μου δείχνει ότι όταν έγινε η μοιρασιά,βρισκόταν απ την πλευρά των τυχερών,και θέλει να λέει στον εαυτό του οτί αυτό δεν έγινε τυχαία,αλλά επειδή το άξιζε.
Δεν θεωρώ πως ανήκω στην πλευρά των "τυχερών" που λες κι έχω περάσει τα 18! Δεν χρειάζεται να στο αναλύσω, γιατί πολύ απλά δεν περιμένω να με πιστέψεις.. έχω μάθει να παλεύω για ότι θέλω και να μην περιμένω κάτι από τους άλλους.. και αν εσύ δέχεσαι πως η ζωή σου είναι ορισμένη από πριν και δεν έχεις κανένα περιθώριο να την κάνεις όπως εσύ θέλεις, όπως εσύ την ονειρεύεσαι τότε νομίζω πως πρέπει να ξανασκεφτείς κάποια πράγματα.. Αν περιμένεις ότι τα πράγματα θα αλλάξουν ως δια μαγείας, με κατάληψη ή χωρίς, πλάνασαι πλάνην οικτρά..! Μόνος σου πρέπει να παλέψεις και να ΔΙΕΚΔΗΚΗΣΕΙΣ ό,τι εσύ θεωρείς πως αξίζεις και να μην σταματήσεις μέχρι να το αποκτήσεις.. Έτσι θα αλλάξει ο κόσμος.. Έτσι θα πάμε μπροστά.. Έτσι θα βγούμε από τα σκατά..
Rock on buddies...
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by anticapitalist »

lapizz wrote:Η υποχρέωσή σου είναι να σπουδάσεις!
Έτσι ώστε σε 20 χρόνια, που θα σε ρωτήσει ο γιός σου:
-Πατέρα, εσύ τι έκανες όταν ήρθε το ΔΝΤ στην Ελλάδα;
Εσύ θα πάρεις ένα αποβλακωμένο ύφος σε στυλ Χριστόδουλου και θα του πείς:
-Παιδί μου, εγώ δεν το πήρα χαμπάρι, γιατί εγώ τότε σπούδαζα!!!

Υπάρχει και η άλλη, η πιο light version:

Όταν θα πάει στο πανεπιστήμιο, που θα σε ρωτήσει ο γιός σου:
-Πατέρα, η αρχή για να πληρώνουμε δίδακτρα στη σχολή έγινε όταν ήσουν φοιτητής. Εσύ δεν αντέδρασες τότε;
Εσύ θα πάρεις ένα αποβλακωμένο ύφος σε στυλ Χριστόδουλου και θα του πείς:
-Παιδί μου, εγώ δεν το πήρα χαμπάρι, γιατί εγώ τότε σπούδαζα!!!
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by ShadowMech »

Εγω παλι τις βρισκω πολυ ontopic, και τις δυο πλευρες. Ειναι στην ουσια του θεματος, ΓΙΑΤΙ να γινονται συνελευσεις ή οχι και ποσο εννοια εχει η μια λογικη και η αλλη, στην ουσια ομως και των δυο αποψεων.

Η "καρδια" της αποψης κατα των συνελευσεων και καταληψεων ειναι
α) Οτι διαιωνιζεις μια οσο να ναι σαπια κομματικοποιημενη κατασταση και "τρεφεις το θηριο"
β)Οτι βαση μιας πραγματικης ανατροπης και αλλαγης ειναι πρωτα απ ολα η αλλαγη νοοτροπιας και τροπου συμπεριφορας και δρασης σε ατομικο και κατ επεκταση κοινωνικο επιπεδο. Οτι δηλαδη αποσπασματικες και επιφανειακες αντιμετωπισεις του ενος νομοσχεδιου ή του ταδε αρθρου δε θα φερουν τιποτε ουσιωδες.

Αντιστοιχα η "καρδια" των επιχειρηματων υπερ της καταληψης και των συνελευσεων κλπ ειναι
α) Οτι τα προβληματα ειναι τωρινα και απαιτουν τωρινες λυσεις και αντιδραση, οτι δεν υπαρχει περιθωριο για κατι πιο μακροπροθεσμο και χαλαρο
β) Οτι ακομα και αν τα μεσα που διαθετουμε δεν ειναι και τα πλεον αποτελεσματικα, οφειλουμε να αντισταθουμε με τα οποια μεσα διαθετουμε για να καταφερουμε το καλυτερο που μπορουμε στην παρουσα και γενικα εκαστοτε συγκυρια. Οτι δε μπορουμε απλα να τα παρατησουμε πολυ απλα, οπως και αν εχουν τα δεδομενα.

Οποτε ναι και οι δυο πλευρες ειναι στο πολυ ζουμι της υποθεσης ;)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
spirosway
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 88
Joined: Tue Aug 24, 2010 6:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by spirosway »

offtopic
Έχετε σκεφτεί ποτέ τα Πανεπιστήμια ή ακόμα καλύτερα το Πολυτεχνείο χωρίς κόμματα ? :P

ontopιc
Είμαστε τόσοι φοιτητές και δεν μπορούμε να συνενοηθούμε μεταξύ μας? γιατί πρέπει να έχουμε κάποιον πάνω από το κεφάλι μας και να μας δίνει εντολές? (το λέω αυτό ,γιατί ακούω κατά καιρούς πολλά φερέφωνα)


υ.γ Καλό βράδυ :lol:
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by anticapitalist »

το Πολυτεχνείο είναι γραμμένο με μπλέ
τα Φερέφωνα με πράσινο και το
Καλό βράδυ με κόκκινο...

Έχει τη σημειολογία του αυτό?? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
spirosway
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 88
Joined: Tue Aug 24, 2010 6:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by spirosway »

anticapitalist wrote:το Πολυτεχνείο είναι γραμμένο με μπλέ
τα Φερέφωνα με πράσινο και το
Καλό βράδυ με κόκκινο...

Έχει τη σημειολογία του αυτό?? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
χαχαχα...θα μπορούσαν όντως να ερμηνευτούν και κάπως διαφορετικά τα χρώματα....
αν και στην προκειμένη περίπτωση τα χρώματα μπαίνουν για να μπορεί κάποιος να τα διαβάσει ευκόλοτερα :P :mrgreen:
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”