** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 23/10/2012 **

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by ιστορικός mech-eng »

σημερα περνωντας απο το αμφιθεατρο Δ ,ακουγα τις φωνες παραταξιακων(δεν εδωσα βαση σε ποιο κομμα ανηκουν) απενατι σε παπαντωνη και μαρμαρα.αστεια εικονα.5 παραταξιακοι να βαζουν τις φωνες σε καθηγητες ,χωρις ιχνος σεβασμου και ντροπης.

αυτα για το ηθος μερικων που κατα τ αλλα μας λενε και μαλακες.δεν ειναι τυχαιο παντως που τα αγριμια συνηθως ζουν εξω απο αυτη την κοινωνια....
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Kuchiki_Byakuya »

ιστορικός mech-eng wrote:σημερα περνωντας απο το αμφιθεατρο Δ ,ακουγα τις φωνες παραταξιακων(δεν εδωσα βαση σε ποιο κομμα ανηκουν) απενατι σε παπαντωνη και μαρμαρα.αστεια εικονα.5 παραταξιακοι να βαζουν τις φωνες σε καθηγητες ,χωρις ιχνος σεβασμου και ντροπης.

αυτα για το ηθος μερικων που κατα τ αλλα μας λενε και μαλακες.δεν ειναι τυχαιο παντως που τα αγριμια συνηθως ζουν εξω απο αυτη την κοινωνια....
Μήπως κατά τις δώδεκα θα έστηναν και μονομαχία; Γιατί οι αφίσες αυτή την διάθεση έδειχναν.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
(β-α)/2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1219
Joined: Wed Nov 10, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: by the lake near kage's hidden village

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by (β-α)/2 »

Είναι η παιδεία που προωθούν βρε.
Δεν ξερεις απο μαθηματικους. Μην μιλας για αυτους. :)
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Kuchiki_Byakuya »

(β-α)/2 wrote:Είναι η παιδεία που προωθούν βρε.
Πες το έτσι, νόμιζα πως ήταν ο διάλογος, ο σεβασμός στον άλλο, οι κοινοί αγώνες και η συγκατάβαση.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by ShadowMech »

(β-α)/2 wrote:Είναι η παιδεία που προωθούν βρε.
για την... δωρεαν λες ε? :twisted:
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
bilon
Captain
Captain
Posts: 118
Joined: Mon Sep 19, 2011 12:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by bilon »

Καλησπέρα,

Κρατιέμαι γενικά αρκετές μέρες να μη γράψω τίποτα, γιατι αρχικα ξέρω οτι λίγοι θα προσπαθήσουν να καταλάβουν τι πραγματικά εννοώ και εκτός αυτού κινδυνεύω να παρεξηγηθώ θέλοντας να πω αυτά που σκέφτομαι. Πραγματικά αυτό που βλέπω είναι οτι κανείς δεν έχει διάθεση να ακούσει τον άλλον και να κάνουμε μαζί κάτι για όλο αυτό που γίνεται. Και αυτό πάει προς πολλές μεριές.
Να τονίσω επίσης οτι δεν ανήκα ποτέ σε καμία παράταξη και οτι πλεόν, μετά απο τόσο καιρό, τρέφω ισχυρή αποστροφή προς τις περισσότερες, αν όχι όλες.

Αλλα δε βαριέσαι..

Λοιπόν, για αρχή βρίσκομαι στα τελειώματα της σχολής, έχω 1 μάθημα για πτυχίο και μισή διπλωματική και ειλικρινά είναι προς το συμφέρον μου να λειτουργούν όλα ρολόι. Συγκεκριμένα, τις τελευταίες μέρες που έιχαμε κατάληψη αναγκάστηκα να καθυστερήσω και μπορώ να πω οτι ο χρόνος με πιέζει περισσότερο απο τους πιο πολλούς εδώ. Επίσης, είναι γεγονός οτι όλα αυτα τα χρόνια που βρίσκομαι στη σχολή έχω δει πολλές καταλήψεις, κι εχω ψηφίσει πολλές καταλήψεις και ειλικρινά δεν έχω ακούσει ποτέ απο κανέναν να καθυστέρησε το πτυχίο του γι αυτό το λόγο. Κοινώς, άμα θέλετε να το πάρετε στα 5 χρόνια είναι κατα 98% (για να μην είμαι απόλυτος) στο χέρι σας, και δε μπορεί κάποιος να σας σταματήσει.

Καταλαβαίνω επίσης τη δυνατή επιθυμία αρκετών να συνεχίσουν απρόσκοπτα τις σπουδές τους χωρίς αναταραχές, με πρόγραμμα, με μαθήματα, με έρευνα ή ό,τι άλλο θέλετε - είτε επειδή τους αρέσει και διψάνε γι αυτό (το οποίο επικροτώ), είτε επειδή στενεύονται οικονομικά και θέλουν να τελειώσουν όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Ξέρω οτι μέσα στο περιβάλλον τις σχολής περιστοιχίζομαι απο έξυπνα και ικανά άτομα και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που έχω την απαίτηση απο αυτούς να σκέφτονται όριμα και να αξιολογούν τις αποφάσεις τους, όχι μόνο ακαδημαϊκά και στενά ατομικά, αλλα και μέσα στο κοινωνικό πλαίσιο.

Είναι κατανοητό πιστεύω, οτι η θέση που βρισκόμαστε αυτή τη στιγμή έχει κάποιες υπευθυνότητες ίσως πολύ πιο βαρυσήμαντες απ όσο φαντάζονται οι περισσότεροι. Δεν είμαστε πλεόν τα παιδία που αγωνίζονταν να αντιμετωπίσουν ένα τέστ στο τέλος του χρόνου για να περάσουν στην επόμενη τάξη. Θα έλεγα οτι η γενιά μας θα αποτελέσει τον πυρήνα της κοινωνίας τις επόμενες 2 δεκαετίες και αυτό κάνει την κοινωνική και πολιτική μας διαμόρφωση καθοριστική για το μέλλον. Το γεγονός αυτό είναι πολύ στενά συνδεδεμένο με το πως θα διαμορφωθούμε σπουδάζοντας.

Είναι προφανές πλέον οτι βρισκόμαστε αντιμέτωποι με αναρίθμητα προβλήματα, που έχουν ριζώσει με πολύ δυνατά θεμέλια στην κοινωνία και μέσα μας. Δε μιλάω μόνο για τον υλικό-χρηματικό κόσμος - μιλάω και για τη νοοτροπία που έχει καλλιεργηθεί και πολλές φορές είναι δύσκολο να τη διαγνώσουμε και στους εαυτούς μας. Αυτό βέβαια είναι πολύ πιο γενικό και σφαιρικό απο το αν θα γίνει κατάληψη ή άν θα διεκδηκήσουμε κάτι με όποιο τρόπο προτείνεται, αλλα ταυτόχρονα συνδέεται με αυτό. Το ζήτημα που τίθεται λοιπόν είναι πως θα αναμετρηθούμε με όλα αυτά.


Βλέποντας βραχυπρόθεσμα, το συμφέρον του καθενός είναι να τελειώσει γρήγορα τη σχολή του με όποιον τρόπο μπορεί, να μην ασχοληθεί με οτιδήποτε άλλο συμβαίνει, να προσαρμωστεί σε αυτά που γίνονται και να ολοκληρώσει τον κύκλο σπουδών του με τις απαραίτητες γνώσεις για το αντικείμενο που σπούδασε.
Σε αυτή τη θεώρηση όμως δε φαίνεται πουθενά οποιαδήποτε τάση προς πολιτκή σκέψη ή οποιαδήποτε προσωπική αναζήτηση πέρα απο αριθμούς, ισολογισμούς και πράξεις που μας ζητά η σχολή.
Γνώμη μου είναι οτι σε καμία περίπτωση δε μπορούμε να απομονώσουμε τον χώρο του πανεπιστημίου απο την πολιτκή σκέψη. Η κριτική που ασκείται απέναντι στη "ανεξάρτητο πλαίσιο" είναι αυτή ακριβώς. Σε καμία περίπτωση δε θέλω να είμαι δεικτικός, αλλα έτσι όπως το σκέφτομαι, αυτό ακριβώς είναι που δεν αντιλαμβάνονται οι υποστιρικτές αυτής της τάσης. Δε θέλω να βιαστώ να το χαρακτηρίσω αδιαφορία, γιατι δεν πιστεύω οτι είναι αυτό, ίσα ίσα πιστεύω οτι οι προθέσεις σας είναι αγνές κι οτι όντως θέλετε το καλό όλων μας. Το αίτημα "ανοιχτές σχολές" είναι απολύτως δεκτό κατα όμοιο τρόπο, κρύβει όμως πίσω του μια πολιτική ουδετερότητα. Στην περίπτωση μάλιστα που σε αυτό το θέμα προσχωρεί και η ΔΑΠ τότε αυτόματα και άθελα σας δίνεται ένας ξεκάθαρος πολιτικός χαρακτήρας. Έτσι τελικά, απο το σημείο στο οποίο λάβατε μια πρωτοβουλία, εντάχθηκε σε όλο αυτό μια τάση αδράνειας και συμμόρφωσης με την υπάρχουσα κατάσταση.
Γνωρίζω οτι αντιπροτείνετε διαφόρων ειδών μικροβελτιώσεις όπως πχ. συγγράμματα στο ίντερνετ αλλα αυτό δεν είναι φλέγων ζήτημα αυτή τη στιγμή. Βρισκόμαστε σε μια κοινωνία στην οποία αυτή τη στιγμή κανείς δεν ασχολείται με την παιδεία (και πολλά άλλα θέματα που θα έπρεπε, αλλα τότε μπαίνουμε σε μεγαλύτερες συζητήσεις). Τα πάντα μεταφράζονται οικονομικά, είμαστε με την πλάτη στον τοίχο, πως θα αποπληρώσουμε δάνεια και τελοςπάντων όλοι ξέρουμε σε τι αναφέρομαι.
Και τελικά γιατι θέλουμε ανοιχτή σχολή; Για να τελειώνουμε εδω πέρα μ αυτό το μπάχαλο και να φύγουμε για έξω. Και ας μαζέψουνε οι επόμενοι τα συντρήμια μας. Ακριβώς αυτό, αν και βραχυπρόθεσμα δεν είναι αδιαφορία, μακροπρόθεσμα είναι.

Με όλα αυτά δεν εννοώ φυσικά οτι η κατάληψη είναι η λύση που ψάχνουμε, ίσα ίσα θεωρώ οτι με την επαναληπτικότητα που έχει εμφανίσει χάνει μέρος της ισχύος της. Αυτό όμως δε σημαίνει οτι πρέπει να την πατάξουμε, έτσι, χωρίς να δημιουργείται τίποτα νέο.
Εάν κάποιος δηλώνει ευθαρσώς οτι απλά θέλει να πάρει πτυχίο τώρα και να αποχωρήσει το συντομότερο δυνατόν επειδή αυτό που συμβαίνει "δεν τον χαλάει και τόσο" μπορεί τουλαχιστόν να αναλάβει το θάρρος της γνώμης του.

Σε μερικά χρόνια όμως, που η έκπτωση θα είναι ακόμα χειρότερη, οφείλει να αναγνωρίζει οτι είχε μερίδιο ευθύνης.

Για να κλείσω, δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει. Κατάληψη ή όχι, μια νέα μορφή αγώνα με αποτελέσματα, κάτι τελοςπάντων δραστικό;
Πάντως θεωρώ οτι αυτοί που ζητάνε σε αυτές της συνθήκες ανοιχτή σχολή, +1-2 ακόμα ανέσεις που θα τους κάνουν το διάβασμα πιο εύκολο, ενω ταυτόχρονα θεωρούν οτι υπερασπίζονται το ελληνικό πανεπιστήμιο, εθελοτυφλούν τουλάχιστον...
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by ιστορικός mech-eng »

διαβαζοντας το ποστ σου δεν ειδα να παιρνεις εσυ θεση απεναντι σε ολο αυτο.αναφερεσαι σε εθελοτυφλια ,οταν λες οτι απο την μια η καταληψη δεν ειναι λυση και εχει χασει μερος της ισχυος της και απο την αλλη οτι η ανοιχτη σχολη ουσιαστικα δειχνει μικροσυμφεροντα οσων θελουν να ξεμπερδευουν σε εναν βαθμο.εσυ τι εχεις να προτεινεις?γιατι δεν μιλας και στην συνελευση ακομα ωστε να υπαρξει και μια ακομα αποψη?βασικα για την αντιμετωπιση ενος προβληματος πρεπει ο καθενας μας να παρει θεση και αναλογα θα κριθουν αυτες οι θεσεις απο την ιστορια ,το να λες ''Για να κλείσω, δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει. Κατάληψη ή όχι, μια νέα μορφή αγώνα με αποτελέσματα, κάτι τελοςπάντων δραστικό;
Πάντως θεωρώ οτι αυτοί που ζητάνε σε αυτές της συνθήκες ανοιχτή σχολή, +1-2 ακόμα ανέσεις που θα τους κάνουν το διάβασμα πιο εύκολο, ενω ταυτόχρονα θεωρούν οτι υπερασπίζονται το ελληνικό πανεπιστήμιο, εθελοτυφλούν τουλάχιστον...'' σε κανει αυτοματα συμμετοχο σε ολα ,γιατι η ουδετεροτητα δεν βοηθαει σε τετοιες περιπτωσεις.και στην τελικη ,ολοι αυτο το ''κατι'' ψαχνουμε που θα μας αλλαξει απο την σημερινη πραγματικοτητα.αλλα δεν μπορουμε να το βρουμε αν μεινουμε σε πρακτικες που εν πολλοις εχουν φθαρει και ειναι μη αποτελεσματικες
User avatar
(β-α)/2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1219
Joined: Wed Nov 10, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: by the lake near kage's hidden village

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by (β-α)/2 »

ShadowMech wrote:
(β-α)/2 wrote:Είναι η παιδεία που προωθούν βρε.
για την... δωρεαν λες ε? :twisted:
Μόνο που στη συγκεκριμένη περίπτωση.. είναι δωρεάν, δυστυχώς όχι από τη χρηματική άποψη..
bilon wrote:Καλησπέρα,

Πραγματικά αυτό που βλέπω είναι οτι κανείς δεν έχει διάθεση να ακούσει τον άλλον και να κάνουμε μαζί κάτι για όλο αυτό που γίνεται. Και αυτό πάει προς πολλές μεριές.

Γνώμη μου είναι οτι σε καμία περίπτωση δε μπορούμε να απομονώσουμε τον χώρο του πανεπιστημίου απο την πολιτκή σκέψη. Η κριτική που ασκείται απέναντι στη "ανεξάρτητο πλαίσιο" είναι αυτή ακριβώς. Σε καμία περίπτωση δε θέλω να είμαι δεικτικός, αλλα έτσι όπως το σκέφτομαι, αυτό ακριβώς είναι που δεν αντιλαμβάνονται οι υποστιρικτές αυτής της τάσης. Δε θέλω να βιαστώ να το χαρακτηρίσω αδιαφορία, γιατι δεν πιστεύω οτι είναι αυτό, ίσα ίσα πιστεύω οτι οι προθέσεις σας είναι αγνές κι οτι όντως θέλετε το καλό όλων μας. Το αίτημα "ανοιχτές σχολές" είναι απολύτως δεκτό κατα όμοιο τρόπο, κρύβει όμως πίσω του μια πολιτική ουδετερότητα.

Γνωρίζω οτι αντιπροτείνετε διαφόρων ειδών μικροβελτιώσεις όπως πχ. συγγράμματα στο ίντερνετ αλλα αυτό δεν είναι φλέγων ζήτημα αυτή τη στιγμή. Βρισκόμαστε σε μια κοινωνία στην οποία αυτή τη στιγμή κανείς δεν ασχολείται με την παιδεία (και πολλά άλλα θέματα που θα έπρεπε, αλλα τότε μπαίνουμε σε μεγαλύτερες συζητήσεις).

Με όλα αυτά δεν εννοώ φυσικά οτι η κατάληψη είναι η λύση που ψάχνουμε, ίσα ίσα θεωρώ οτι με την επαναληπτικότητα που έχει εμφανίσει χάνει μέρος της ισχύος της. Αυτό όμως δε σημαίνει οτι πρέπει να την πατάξουμε, έτσι, χωρίς να δημιουργείται τίποτα νέο.


Για να κλείσω, δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει. Κατάληψη ή όχι, μια νέα μορφή αγώνα με αποτελέσματα, κάτι τελοςπάντων δραστικό;
Πάντως θεωρώ οτι αυτοί που ζητάνε σε αυτές της συνθήκες ανοιχτή σχολή, +1-2 ακόμα ανέσεις που θα τους κάνουν το διάβασμα πιο εύκολο, ενω ταυτόχρονα θεωρούν οτι υπερασπίζονται το ελληνικό πανεπιστήμιο, εθελοτυφλούν τουλάχιστον...
Τώρα, σχετικά με το κείμενό σου bilon, αν και συμφωνούμε σε κάποια σημεία, αυτό που θαρρώ πως χάνει η όλη συλλογιστική πορεία, είναι να χαρακτηρίσεις έναν που δε θέλει κατάληψη, ουδέτερης πολιτικής άποψης, ή εν μέρει αδιαφορία κτλ.

Όπως πολύ καλά έθεσες, είναι κάτι πολύ πιο γενικό από το κατάληψη ή όχι. Άρα, δε μπορείς να προβείς σε συμπεράσματα αν επικεντρωθείς μόνο και σε αυτό το ζήτημα.
Αρχικά, διαφωνώ στο χρονικό σημείο του πότε δεν εμφανίζετι η διάθεση να ακούσεις τον άλλον. Μπορεί να έχεις κάθε καλή διάθεση να συζητήσεις -και μπορεί και να το κάνεις- αλλά όταν μπαίνεις σε μια γενική συνέλευση όσο και αν θα ήθελα να πιστέψω ότι υπάρχει έστω μια αμυδρή λάμψης διαλλακτικότητας, παρατηρώ μονάχα επιθέσεις. Και κάθε ερώτηση που προσπαθεί να οδηγήσει σε διάλογο, καταλήγει σε απαντήσεις της μορφής, "είναι μεγάλο ζήτημα", "υπάρχουν πολλά παραδείγματα", ανακατεύθυνση της απάντησης σε παντελώς άσχετο επίπεδο κτλ. Όπως το βλέπω εγώ, δεν είναι απόλυτα δίκαιο ή απόλυτα σωστό, όχι μόνο τους ανεξάρτητους, αλλά τον οποιονδίποτε βρίσκεται εκεί να τον κρίνεις με βάση την παρουσία του στη γενική συνέλευση. Τώρα έξω από το 030, μπορείς πολύ πιο εύκολα να δημιουργήσεις έναν διάλογο με κάθε λογής παραταξιακό ή μη και ναι διακρίνεις διαλλακτικότητα. Αν ήσουν μέσα στη συνέλευση θα παρατήρησες πως τα 3/4 αν όχι τα 4/5 αυτής αφορούσαν το ανεξάρτητο. Δηλαδή, οκ, όλοι οι υπόλοιποι δεν είχαν ιδέες υποτίθεται να μεταφέρουν, να συζητήσουν, να γνωστοποιήσουν; Ελπίζω να κατάλαβες από ποια άποψη τα λέω όλα αυτά.

Συνεχίζοντας, συμφωνούμε προφανώς, ότι δε μπορούμε να απομονώσουμε το πανεπιστήμιο από την κοινωνία, όμως δε μπορείς και να το παρατήσεις για την κοινωνία. Τι εννοώ: η πρώτη κίνηση είναι να ξεκινήσουμε από τα δικά μας προβλήματα τα εσωτερικά, και βήμα, βήμα να προχωρήσουμε και στα υπόλοιπα. Δε μπορεί το ίδιο το πανεπιστήμιο να πλήττεται από προβλήματα και εμείς να ζητάμε λύσεις για όλο τον κόσμο, με μια κατάληψη, κινητοποίηση. Είναι ουτοπικό. Αν όμως, καταφέρεις να αλλάξεις κάποια πράγματα σε ένα υποσύνολο, τότε σίγουρα έχεις περισσότερες ελπίδες, ίσως και εφόδια να πας και παραπέρα, να αλλάξεις και κάτι παρακάτω. Είναι κάτι πολύ πιο ευρύ. Αν καταφέρεις να συμφωνήσεις και εν συνεχεία να πράξεις και να αλλάξεις μέσα στο πανεπιστήμιο, σε θέματα που αν μη τι άλλο κατά 80% είναι κοινός στόχος όλων, τότε σε μια γερή βάση, συμφωνίας (εννοώ έχοντας καταφέρει να συμφωνήσεις σε βασικά πράγματα) μπορείς να πας και τη σκέψη ένα βήμα παραπέρα, και την πράξη και να προσπαθήσεις να αλλάξεις από κοινού και την κοινωνία. Ελπίζω να με ακολουθείς γιατί είναι και περασμένη η ώρα και δε ξέρω κατά πόσο είναι δομημένα τα παραπάνω και ξεκάθαρα.

Αν μου έλεγες βέβαια πως είναι αργά για να ξεκινήσει μια τέτοια βάση, ή πως είναι ουτοπικό, δε ξέρω αν θα μπορούσα να σε διαψεύσω. Ούτε όμως, ότι θα μπορούσες και να με βρεις σύμφωνη.

Τώρα, η προσωπική μου γνώμη για την κατάληψη, είναι πως όχι ότι έχει χάσει από την ισχύ της, αλλά πως έχει χάσει την ισχύ της. Δεν θεωρώ πως θα ιδρώσει το αυτί κανενός αν εμείς υποβαθμίζουμε τις σπουδές μας. Όπως πολύ καλά είπες: "Βρισκόμαστε σε μια κοινωνία στην οποία αυτή τη στιγμή κανείς δεν ασχολείται με την παιδεία (και πολλά άλλα θέματα που θα έπρεπε, αλλα τότε μπαίνουμε σε μεγαλύτερες συζητήσεις). " Οπότε, σε αυτή τη βάση, σε αυτή τη χρονική περίοδο, σε αυτή τη συγκυρία θεωρώ ανεδαφική την κατάληψη.

Μακάρι να ξέραμε το μαγικό φίλτρο που θα άλλαζε όλα αυτά, μα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δοκιμάζουμε και να βλέπουμε. Το παραπάνω δοκιμάστηκε και απέτυχε, ας βρούμε κάτι άλλο. Δε ξέρω τί, αλλά όπως πάλι πολύ σωστά είπες: "Ξέρω οτι μέσα στο περιβάλλον τις σχολής περιστοιχίζομαι απο έξυπνα και ικανά άτομα". Αν αυτά τα άτομα καθίσουν όλα μαζί και συζήτησουν, απαλλαγμένα από προκαταλήψεις είμαι σχεδόν βέβαιη, πως θα καταφέρουν να καταλήξουν κάπου, σε κάτι πιο φρέσκο, πιο ισχυρό από την κατάληψη, -ίσως, και από το κλείσιμο των δρόμων ή τις πορείες.

Τέλος, είναι πραγματικά κρίμα, να θεωρείς άνεση για διάβασμα την ανοιχτή σχολή ή τα παιδιά που το προτείνουν πως έχουν αυτό στο μυαλό τους. Δηλαδή, είπαμε παρτάκηδες, αλλά σε αυτή τη χώρα, σε αυτή την κατάσταση μου φαίνεται πολύυυ τραβηγμένο να είναι αυτός ο λόγος της ανοιχτής σχολής κι όχι πολλοί άλλοι, απομακρυσμένοι από αυτόν αρκετά χιλιόμετρα. Και ναι, το να προσπαθείς για την ποιότητα των σπουδών σου, σε καθιστά άμεσα κιόλας, υποστηρικτή, αυτού που ονομάζουμε ελληνικό πανεπιστήμιο, σε καμία περίπτωση δε σημαίνει εθελοτυφλία.
Last edited by (β-α)/2 on Thu Oct 25, 2012 1:56 am, edited 1 time in total.
Δεν ξερεις απο μαθηματικους. Μην μιλας για αυτους. :)
bilon
Captain
Captain
Posts: 118
Joined: Mon Sep 19, 2011 12:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by bilon »

όλα αυτά που έγραψα, τα έγραψα περισσότερο για να καταλάβουν, όσοι θέλουν τελοςπάντων, χωρίς επιθέσεις και τεχνάσματα γιατι έγώ προσωπικά διαφωνώ με το να λες ανοιχτή σχολή και τέλος. (υποθέτω και άλλοι εκτός απο μένα, αλλα ας μιλήσουν αυτοί για τις απόψεις τους)

επίσης ήθελα να δείξω το λόγο για τον οποίο αυτό που προτείνει κάποιος στη συνέλευση μιας σχολής ειναι πολιτκό και δε μπορεί να αποταχθεί έτσι αυτή του την ιδιότητα

στην τελευταία συνέλευση δεν ψήφισα, αλλα μπορώ να σου πώ οτι θα ψηφιζα κατάληψη μόνο και μόνο επειδή η άλλη θέση μου φαίνεται τελείως κενή.

ο λόγος που δε μιλάω είναι επειδή βλέπω οτι σχεδόν κανείς δεν ακούει

και ναι, είμαι συμμέτοχος με το δικό μου τρόπο εφόσον όπως λες, όντως δεν κάνω και πολλά (που να ξεφεύγουν τουλαχιστον απο τη στενά προσωπική μου δράση).

εξάλλου ο καθένας λογαριάζεται με τη συνείδηση του...

οι τεχνικές που συζητάμε έχουν μεν φθαρεί, έχουν όμως πολύ ισχυρότερο αποτέλεσμα απο το να κάνεις σα να μην τρέχει τίποτα (που πρακτικά έχει μηδενικό αποτέλεσμα)
bilon
Captain
Captain
Posts: 118
Joined: Mon Sep 19, 2011 12:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by bilon »

β-α/2 καταλαβαίνω οτι μιλάμε επι τελείως διαφορετικής βάσης
αλλα θα σου πω το εξής ως παράδειγμα χωρις βέβαια η παρομοίωση να έχει έχει μεγάλη αντιστοιχία στις καταστάσεις..αλλα
θα καταλάβεις τι εννοώ ίσως

όταν το 73 εγινε αυτό που έγινε, κινητοποιήθηκε μέσα στο πανεπιστήμιο..δεν είχε άμεση σχέση με τη λειτουργία του, οι φοιτητές πήραν ρίσκο, σταμάτησε η λειτουργία και καταφέραν κάτι τελικά..

δε σου λέω οτι θα κάνουμε επανάσταση, απλα σου λέω οτι δε μπορείς να σαι σίγουρη οτι με την αρμονική λειτουργία ενός υποσυνόλου μιας εν γένει προβληματική κοινωνίας θ αλλάξεις δραστικά κάτι που χρειάζεται αλλαγή.

θα μου πεις τότε άλλες οι συνθήκες, θα σου που ναι, αλλα τότε τουλάχιστον έβλεπες τον εχθρό σου ενώ τώρα δεν ξέρεις που βρίσκεται

τι να πώ.. ίσως μπορείς απλά να περιμένεις, γιατι στην ουσία αυτό κάνεις θέλοντας να κρατίσεις ανοιχτή τη σχολή και να βελτιώσεις πραγματάκια σιγά σιγά..
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”