Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by Kitharistas »

Adramelch wrote:
Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί το εκλαμβάνουν όλοι ότι πλέον η εκπροσώπηση των φοιτητών θα απαλαχτεί από τις παρατάξεις. Λες και δηλαδή αν ο εκάστοτε Δαπίτης ή Πασπίτης (ή και οτιδήποτε άλλο) θα αλλάξει ιδεολογία απλά επειδή θα είναι σε ενιαίο ψηφοδέλτιο.
ιδεολογία (ιδεολογία? χμμμ... :roll: ) δεν θα αλλάξει κανένας.. απλά ίσως είναι δυσκολότερο να ακολουθηθεί συγκεκριμένη πολιτική γραμμή.. ίσως..
Rock on buddies...
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by ShadowMech »

L1f wrote: Γιατί όταν πρόκειται για σοβαρή πολιτική τοποθέτηση και ζύμωση δεν έχουν τη γνώση που απαιτείται για να συμμετέχουν.
:D
Γιατί όταν πρόκειται για προσωπική έκθεση δεν έχουν τα κότσια να μιλήσουν. Έτσι μένει το ανώνυμο ακίνδυνο δηλητήριο πίσω από την οθόνη του υπολογιστή.
:D :D
άνθρωποι προσκολλημένοι στην προσωπική τους επιβίωση και στον νόμο του ισχυρότερου
Οταν καποιος απλα κοιταει τη πραγματικοτητα καταφατσα, η λεξη προσκολληση ειναι καπως αδοκιμη. Δε λες "προσκολλημενος στη (δυσαρεστη) αληθεια". Αντιθετα συνηθιζεται πολυ σαν εκφραση το "προσκολλημενος σε (ευχαριστα) ονειρα", αν με πιανεις.
Δλδ μετά από αυτα που διάβασα τι να μιλήσεις για πολιτικη, εδώ μιλάμε για φανερή ψυχοθεραπεία.
Μεγαλυτερο group therapy απο την Γ.Σ. δεν εχω δει παντως.
1. Το μνημόνιο είναι καθαρά αντισυνταγματικό
Πολυ σωστα. Και γι αυτο φυσικα θα κανουμε... Καταληψη, τι αλλο. Oh wait... η καταληψη γινεται για το σατανικο νομοσχεδιο... hm...
2. Λεφτά υπάρχουν ! (υπόσχεση και αυτή)
Η επανασταση ερχεται, η δικτατορια του προλεταριατου πλησιαζει... (υποσχεση και αυτη)

Ο Παπαδοπουλος ειναι ο παπαδοπουλος και ασχοληθηκε με ενα απαιτητικοτατο αλλα απολυτα επιστημονικα εφικτο project. Και το εχω δει και γαμει (thx to Spyros)
O Προβατιδης ασχολειται με ενα project που στην ουσια του καταρριπτει τη συγχρονη φυσικη, μαθηματικα θεμελιωμενη και πειραματικα αποδεδειγμενη. Και τα μαθηματα του ειναι οπως ξερουμε οι ειναι. Και πληρωνεται μια χαρα γι αυτα που προσφερει(?). Και τα παιδια του FSAE θα εκαναν κρα για 1-2 μισθους του.
( offtopic: Αληθεια, στην ολη εργασια γινεται αναφορα για αυτη την μικρη... ανακολουθια με τη συγχρονη φυσικη??)


Ειμαι υπερ με τα δυο χερια σε οτιδηποτε σπαει το κομματικο κατεστημενο που υπαρχει στις σχολες, που μονο παρωδια πολιτικοποιησης και πολιτικης ωριμανσης μπορει να χαρακτηριστει. Οσο και αν το εχουμε σαν κατι δεδομενο, αν φυγει αυτο το σπυρι απ τη μεση πολλα θα αλλαξουν προς το καλυτερο, και σαν φοιτητες και γενικα σαν νεοι πολιτες.
Last edited by ShadowMech on Wed Aug 31, 2011 2:20 am, edited 1 time in total.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by anticapitalist »

οχι ρε φίλε παρεξηγησες προς θεού δεν τους συνέκρινα. ελεος δλδ. απλά είπα πως και οι δύο έκαναν ελεύθερη έρευνα... 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-)

@kitharistas: εγω προβλέπω να γίνονται του κόσμου τα τρενάκια προκειμένου να βγούνε αυτοί που θέλουνε οι παρατάξεις, τώρα που το ψηφοδέλτιο θα είναι ενιαίο...
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by ShadowMech »

Ενδιαφερον αυτο, τι εννοεις τρενακια?

(Αληθεια, με ενδιαφερει να ακουσω τα πιθανα σεναρια για το πως θα "παρακαμψουν" αυτη την αλλαγη)
Last edited by ShadowMech on Wed Aug 31, 2011 2:32 am, edited 1 time in total.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by dpunis »

anticapitalist wrote:Και η ΑΣΟΕΕ εκει είναι, δεν είναι μακριά σε τιμή. Καταλαβαίνω εκφράσεις του στυλ "δεν είναι πιθανό" ή "δε μου φαίνεται λογικό". Ούτε εμένα μου φαίνεται λογικό ΤΩΡΑ που μιλάμε. Αλλά υπάρχουν 2 παράμετροι.
1)Το ΕΜΠ δε θα έχει πάντα τον πρύτανη που έχει τώρα. Αλλάζει ο πρύτανης, αλλάζει και η πολιτική του ιδρύματος. Άσχετα που αν θυμάμαι καλα και δεν κάνω λάθος, αυτά τα θέματα θα κανονίζονται από το 15μελές συμβούλιο. Αν έρθουν εδώ οι "εξωτερικοί φορείς" και πούνε "κύριοι θα βάλετε δίδακτρα", τι παίζει??
2)Ο πρύτανης έχει πει πως η οικονομική κατάσταση του ιδρύματος είναι οριακή (είχε πει φτάνουν τα φράγκα μέχρι το γενάρη νομίζω). Δε νομίζω να φτιάξει η κατάσταση. Αν συνεχιστεί η οικονομική ασφυξία, τι θα κάνει το ΕΜΠ να τα βγάλει πέρα??
Αν έρθουν εξωτερικοί φορείς έχουν δικαίωμα να βάλουν δίδακτρα μόνο για το 2ο και 3ο κύκλο σπουδών, ο οποίος πλέον θα έχει αξία Μαστερ και Διδακτορικού αντίστοιχα. Συνεπώς δεν τίθεται θέμα επιβολής διδάκτρων για την βασική εκπαίδευση, δηλαδή το πρώτο πτυχίο (αυτό σε περίπτωση που αποφασίσουν να χωρίσουν το πτυχίο, αντί για ενιαίο 5ετή κύκλο σπουδών)

Για την αξιολόγηση, οταν λέω λειτουργει εννοώ πως οι αξιολογήσεις γίνονται. Τώρα πως αξιολογούνται άλλο θέμα... Για αυτό δεν αρκεί η ψήφιση ενός νόμου, είναι και η πράξη. Πάντως όσες αξιολογήσεις έχουν γίνει αναφέρουν τεράστιες ελλείψεις στη χρηματοδότηση κυρίως.
Πάντα οι ελλείψεις στη χρηματοδότηση είναι το πρόβλημα. Ελείψεις στη ΣΩΣΤΗ αξιοποίηση της χρηματοδότησης όμως, δεν ξέρουν να αναφέρουν ποτέ. Οι ελλείψεις στη χρηματοδότηση δεν σημαίνουν απαραίτητα πως δεν υπάρχουν λεφτά μέσα στα ιδρύματα. Αλλά η γραφειοκρατία και ο τρόπος αξιοποίησης τους μπάζουν από παντού, με αποτέλεσμα ακόμα και κονδύλια που έχει αποφασιστεί να διατεθούν για συγκεκριμένους σκοπούς να καθυστερούν χωρίς λόγο.
Λοιπόν αυτό με την αγορά να το ξεκαθαρίζουμε γιατι πολύ καραμέλα γίνεται. Κανείς δεν είπε να πάμε κόντρα στην αγορά. Κανείς δεν είπε "αφού η αγορά θέλει ΑΠΕ, να τις βγάλουμε από το πρόγραμμα". Το ζήτημα έρχεται όταν εξ' αιτίας της αγοράς, η "έρευνα ελεύθερης επιλογής" εξαφανίζεται και η "προσανατολισμένη" έρευνα απορροφά όλους τους πόρους

Για τους ορισμούς προσανατολισμένης και ελεύθερης έρευνας:
http://www.astro.noa.gr/seeaa/downloads ... poiisi.pdf
Δεκτό και απολύτως σωστό αυτό που λες. Αλλά όταν εμείς σαν υποψήφιοι μηχανικοί που (θα πρεπε να) αγωνιζόμαστε για το καλύτερο αύριο της χώρας, δεν έχουμε τη στοιχειώδη ωριμότητα να αναγνωρίσουμε πως χρειάζεται πρώτα εφαρμόσιμη έρευνα, και μετά ελεύθερη, τότε κάτι δεν πάει καλά. Πρώτα εξασφαλίζεις το ψωμί σου και μετά φιλοσοφείς. Ισχύει εδώ και 2500 χρόνια (αποδεδειγμένα τουλάχιστο) ας μην στρουθοκαμηλίζουμε.
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by anticapitalist »

αν υπάρχει ενιαίο ψηφοδέλτιο, θα βγούνε τα 9 άτομα με τους περισσότερους σταυρούς.

αν η δαπ, που είναι πρώτη δύναμη και με διαφορά, κάνει καλή διαχείριση στα "κουκια" της (όπως θα λέγανε στο χωριό μου "να στο δίνει σταυρωμένο το ψηφοδέλτιο"), μπορεί να βγάλει ακόμα και 7/9 έδρες, παρότι έχει μόνο το 38% των ψήφων.

@dpunis
συμφωνούμε σε όσα είπες. απλά νομίζω έχεις πάρει λίγο αψήφιστα τα πιθανά δίδακτρα του 4ου-5ου έτους, έστω κι αν είναι δεύτερος κύκλος (master) (3+2).
Last edited by anticapitalist on Wed Aug 31, 2011 2:45 am, edited 1 time in total.
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by Kitharistas »

η ΔΑΠ είχε πιο πολύ κόσμο (εκτός από φέτος) για αυτό παίρνει καλύτερα νουμεράκια (προσωπική εκτίμηση) αλλά δεν έχει 7 άτομα που να είναι και οι 7 πιο "δημοφιλείς" από τους υπόλοιπους παραταξιακούς (ξανά προσωπική εκτίμηση)
Rock on buddies...
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by ShadowMech »

Ναι δεν εχεις αδικο... Αλλα απο την αλλη, αν εμεις ως φοιτητες δεν εχουμε ΟΥΤΕ ΕΤΣΙ την ωριμοτητα να καταλαβουμε οτι ψηφιζουμε ατομα και οχι χρωματα, δε θα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας?

Ειναι σα να λες οτι δε θα δουλεψει επειδη οι ψηφοφοροι ειναι ζωα.

Τι παραπανω ποια θα μπορουσε να γινει για να μας κανει να σταματησουμε να σκεφτομαστε με παραταξεις?
Α και σαν ψιλο οφτοπικ απαντηση, το επομενο καλο βημα ειναι να κατεβαινουν μονο μεμονομενα ψηφισματα, προταση-προταση για να σπασει και απο εκει ο κομματισμος.

Γενικα βασικα σε οτιδηποτε μειωνει τη λογικη προβατου πισω απο τον καθε βοσκο και αυξανει την προσωπικη πρωτοβουλια ειμαι υπερ.
Αλλα ναι ξεχασα δεν εχω γνωσεις και απλα κοιταω το κοντοφθαλμο συμφερον μου, οποτε ας μη λεω πραγματα που υπονοουν ιδεολογια... :P

P.S. Μακαρι να γινοταν και ενιαιο ψηφοδελτιο στις βουλευτικες... Να σπασει επιτελους αυτη η αηδια με την κομματικη πειθαρχια και το "5-6 φωνες/300 ατομα"




Edit: Καπου διαβαζα οτι μια ακομα αλλαγη με το νεο νομο ειναι σχολες οπως το ΕΜΠ θα ειναι πλεον μια σχολη, με πολλα τμηματα.
Αυτο σημαινει οτι θα εχουμε και πανπολυτεχνειακη συνελευση οπως συμβαινει πχ στην ΑΣΟΕΕ? Ερε γλεντια!
Last edited by ShadowMech on Wed Aug 31, 2011 3:01 am, edited 2 times in total.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by eΝy »

Ξεφεύγετε όμως από το θέμα της συζήτησης:
Attachments
motivator05ba6cb2ff61aed2097e5acfc6e326bb1fb29a6b.jpg
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by anticapitalist »

καλά και οι άλλοι θα προσπαθήσουν να δουλέψουν κάτι παρόμοιο, αλλά μόνο η δαπ φαντάζομαι θα το δουλέψει αποτελεσματικά λόγο "όγκου". σε άλλες σχολές τα εαακ, πασπ κλπ.

Μακάρι οπως λες να έχουμε την ωριμότητα και να βγούνε πράγματι οι 9 καλύτεροι ή τέλος πάντων οι 9 πιο δημοφιλείς...εγώ έκανα μια πρόβλεψη και ελπίζω να διαψευστώ...

@eny
έεεεεεεεετσιιιιιιι!!!!!!!!!!!
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”