Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
aggelos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 54
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:21 pm

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by aggelos »

γεια σας !
ειμαι καινουργιος τοσοο στη σχολη οσο και στο φορουμ
το οποιο πρεπει να πω οτι ειναι γαματο !! συγχαριτηρια λοιπον σε οσουσ το στησαν!!
οσο αφορα τις γενικες συνελευσεις συμφωνω με οσους λενε πως φερνει λιγο σε χαβρα ιουδαιων αλλα εχω να επισημανω επισεις οτι ειναι το συλλογικο οργανο εκπροσωπησης του φοιτητικου συλλογου και ως τετοιο οφειλουμε ολοι να προσπαθησουμε να το βελτιωσουμε με τη συμμετοχη μας .Ειναι οξυμορο να διεκδηκουμε συνδιοικιση στο πολυτεχνιο και δημοκρατικους θεσμους οταν δεν τηρουμε τη μοναδικη μας υποχρεωση απεναντι σε αυτους που ειναι η σημμετοχη ... οσο αφορα τις καταληψεις νομιζω οτι το ζητημα τηθεται λαθος. Το θεμα ειναι οτι αυτη τη στιγμη οπως και παλαιοτερα θιγονται κεκτοιμενα και δικαιωματα μας .Συνεπεια τουτου ειναι η αναγκη να αντιδρασουμε.Αρα η καταληψη θα πρεπει να κρινεται αποκληστικα σε σχεση με την αποτελεσματικοτητα της ως μεσο αντιδρασης.Κανεις δεν θελει κλειστη σχολη ωστοσο εχει αποδειχθει οτι η καταληψη ειναι ενα απο δυνατα χαρτια των φοιτητων στο να πετυχουν καποια πραγματα .Αν καποιος πιστευει το αντιθετο ας υποδειξει καποιον αλλο τροπο ...μεχρι τοτε ομως δεν μας περνει να καθομαστε απραγοι.συγγνωμη για τα ορθογραφικα ...
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Πέμπτη 09/12/2010)

Post by herculas »

Η ΞΕΦΤΙΛΑ .
Καλά ρε φυντάνια
- Να ανατραπεί το σχέδιο Λοβέρδου ....
-Κάτω τα χέρια από το άσυλο.......διεύρυνσή του σε σχολεία και εργασιακούς χώρους .....
- Λιγότερη δουλειά , δουλειά για όλους.......
- Αυξήσεις σε μισθούς και συντάξεις .
- Καμία δίωξη στους συλληφθέντες της πορείας 6/12......

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ . ΟΧΙ .......ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΤΕ ........
Συνάδελφοι ως εδώ . Αυτή η παρακμή πρέπει να σταματήσει εδώ .
Ελπίζω αύριο να έχω απάντηση από την Πρυτανεία .
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Πέμπτη 09/12/2010)

Post by Spyrοs »

herculas wrote:Ελπίζω αύριο να έχω απάντηση από την Πρυτανεία .
Τι τους έστειλες?
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
lapizz
Private
Private
Posts: 1
Joined: Tue Nov 30, 2010 11:22 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by lapizz »

aggelos wrote:γεια σας !
ειμαι καινουργιος τοσοο στη σχολη οσο και στο φορουμ
το οποιο πρεπει να πω οτι ειναι γαματο !! συγχαριτηρια λοιπον σε οσουσ το στησαν!!
οσο αφορα τις γενικες συνελευσεις συμφωνω με οσους λενε πως φερνει λιγο σε χαβρα ιουδαιων αλλα εχω να επισημανω επισεις οτι ειναι το συλλογικο οργανο εκπροσωπησης του φοιτητικου συλλογου και ως τετοιο οφειλουμε ολοι να προσπαθησουμε να το βελτιωσουμε με τη συμμετοχη μας .Ειναι οξυμορο να διεκδηκουμε συνδιοικιση στο πολυτεχνιο και δημοκρατικους θεσμους οταν δεν τηρουμε τη μοναδικη μας υποχρεωση απεναντι σε αυτους που ειναι η σημμετοχη ... οσο αφορα τις καταληψεις νομιζω οτι το ζητημα τηθεται λαθος. Το θεμα ειναι οτι αυτη τη στιγμη οπως και παλαιοτερα θιγονται κεκτοιμενα και δικαιωματα μας .Συνεπεια τουτου ειναι η αναγκη να αντιδρασουμε.Αρα η καταληψη θα πρεπει να κρινεται αποκληστικα σε σχεση με την αποτελεσματικοτητα της ως μεσο αντιδρασης.Κανεις δεν θελει κλειστη σχολη ωστοσο εχει αποδειχθει οτι η καταληψη ειναι ενα απο δυνατα χαρτια των φοιτητων στο να πετυχουν καποια πραγματα .Αν καποιος πιστευει το αντιθετο ας υποδειξει καποιον αλλο τροπο ...μεχρι τοτε ομως δεν μας περνει να καθομαστε απραγοι.συγγνωμη για τα ορθογραφικα ...
Μια συγγνώμη δεν σε λυτρώνει από την απαράδεκτη σύνταξη, γραμματική και ορθογραφία.

Η υποχρέωσή σου είναι να σπουδάσεις! Αν δεν το έχεις μάθει ακόμα, αφού είσαι νέος στη σχολή, άκου εμάς τους μεγαλύτερους που χρωστάμε τα πάντα. Όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα. Αν θες καλύτερη δουλειά, έχεις τον κόσμο όλο να ψάξεις να τη βρεις. Και αν την αξίζεις, θα την πάρεις. Σίγουρα δεν θα γίνει με το να χάνεις εργαστήρια, εργασίες και εξεταστικές. Σίγουρα δεν σε βοηθάει τριπλή εξεταστική το Σεπτέμβρη. Θα έχει 35 βαθμούς και καθόλου χρόνο για θάλασσα.


Προς όλους τους άλλους: Σιχαίνομαι που με αναγκάζετε να στηρίξω ΔΑΠ! Απαράδεκτοι δεξιότεροι απ'τους δεξιούς!! Δεν είστε μόνο παπαγάλοι του "ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΑΑΑΑΝΤΑΑΑ", είστε και χαζοί! Με τις κινήσεις σας στρέφετε όλους τους νοήμονες εναντίων σας. Και δεν καταφέρατε να κλείσετε τη σχολή τη μια μέρα που είχε σημασία για τον αγώνα σας... Σιχαίνομαι! Τις παρατάξεις και τα αίσχη. Η πηγή της κακής ελληνικής νοοτροπίας "που δεν αλλάζει ρεεε!" και που κατηγορείτε ότι διέπουν τους πολιτικούς "των άλλων", είστε εσείς. Τα πρόβατα, είστε εσείς. Πρόβατα που έχουν γραμμένο "ΟΧΙ", με μαύρο σπρέι στο μαλλί τους.

Η υποχρέωσή μας είναι να σπουδάσουμε, να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι! Να ξεπεράσουμε τους προηγούμενους, να κάνουμε κάτι σημαντικό.. Οι προηγούμενοι τα έκαναν απόσκατα. Πήραν σκατά, τα έκαναν σούπα και μας πέταξαν μέσα. Εμείς, είτε θα βγούμε και θα δημιουργήσουμε καινούριους Έλληνες, είτε θα πνιγούμε και θα είμαστε πάντα άξιοι να μας αντιπρωσοπεύουν άνθρωποι-κλέφτες, όπως οι προηγούμενοι. Είμαστε η γενιά που θα γίνει ένα από τα 2. Έχουμε σημασία. Κάντε κάτι καινούριο και σημαντικό!!
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by eΝy »

Ωραίος.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by rest_in_pieces »

δηλαδά αν ένα από τα πανεπιστήμια που θα κλείσουνε είναι το ΕΜΠ, τι θα πρέπει να κάνουμε, κατάληψη;
try katsaro pirouni
Stayrros46
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 43
Joined: Fri Mar 19, 2010 9:19 am

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by Stayrros46 »

lapizz wrote: Μια συγγνώμη δεν σε λυτρώνει από την απαράδεκτη σύνταξη, γραμματική και ορθογραφία.

Η υποχρέωσή σου είναι να σπουδάσεις! Αν δεν το έχεις μάθει ακόμα, αφού είσαι νέος στη σχολή, άκου εμάς τους μεγαλύτερους που χρωστάμε τα πάντα. Όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα. Αν θες καλύτερη δουλειά, έχεις τον κόσμο όλο να ψάξεις να τη βρεις. Και αν την αξίζεις, θα την πάρεις. Σίγουρα δεν θα γίνει με το να χάνεις εργαστήρια, εργασίες και εξεταστικές. Σίγουρα δεν σε βοηθάει τριπλή εξεταστική το Σεπτέμβρη. Θα έχει 35 βαθμούς και καθόλου χρόνο για θάλασσα.
1.Κρίνε αυτά που λέει κ όχι την ορθογραφία του.Επίσης το ότι είσαι ''παλιός'' δεν λέει απολύτως τίποτε.
2.Οι σπουδές δεν σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο,ούτε πιο κοινωνικά υπεύθυνο.Η μεγαλύτερη απόδειξη είναι οι φοιτητές της σχολής μας.
3.Αν πιστεύεις το κομμάτι που έκανα quote,τότε πρέπει αλλού να ψάξεις για χαζούς.Σημέρα μόνο ό,τι αξίζεις δεν παίρνεις,κ όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα θα γίνονται όλο και χειρότερα.Εγώ ψάχνω για να τη βρώ σε όλο τον κόσμο αυτή την καλύτερη δουλειά,μάλλον δεν θα την αξίζω για να μην την βρίσκω.Α μαζί με μένα είναι και οι περισσότεροι νέοι μηχανικοί που ψάχνουν σήμερα δουλειά.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by Enositis »

Η υποχρέωσή σου είναι να σπουδάσεις!

Εγω αυτο κραταω.+1.Μπηκαμε με δουλεια.Και για να βγουμε πρεπει να δουλεψουμε...
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Πέμπτη 09/12/2010)

Post by crouch »

Spyrοs wrote:
herculas wrote:Ελπίζω αύριο να έχω απάντηση από την Πρυτανεία .
Τι τους έστειλες?
Ναι θα ήθελα να μάθω και εγώ γιατί είναι κάτι που αναρωτιέμαι..Τί μπορεί να σου πει ο πρύτανης διαχρονικά σε τέτοιες καταστάσεις, γιατί έχει και την ευθύνη και την εξουσία να δράσει.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by Kitharistas »

Enositis21 wrote:Η υποχρέωσή σου είναι να σπουδάσεις!

Εγω αυτο κραταω.+1.Μπηκαμε με δουλεια.Και για να βγουμε πρεπει να δουλεψουμε...
+1
Stayrros46 wrote:
lapizz wrote: Μια συγγνώμη δεν σε λυτρώνει από την απαράδεκτη σύνταξη, γραμματική και ορθογραφία.

Η υποχρέωσή σου είναι να σπουδάσεις! Αν δεν το έχεις μάθει ακόμα, αφού είσαι νέος στη σχολή, άκου εμάς τους μεγαλύτερους που χρωστάμε τα πάντα. Όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα. Αν θες καλύτερη δουλειά, έχεις τον κόσμο όλο να ψάξεις να τη βρεις. Και αν την αξίζεις, θα την πάρεις. Σίγουρα δεν θα γίνει με το να χάνεις εργαστήρια, εργασίες και εξεταστικές. Σίγουρα δεν σε βοηθάει τριπλή εξεταστική το Σεπτέμβρη. Θα έχει 35 βαθμούς και καθόλου χρόνο για θάλασσα.

1.Κρίνε αυτά που λέει κ όχι την ορθογραφία του.Επίσης το ότι είσαι ''παλιός'' δεν λέει απολύτως τίποτε.
2.Οι σπουδές δεν σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο,ούτε πιο κοινωνικά υπεύθυνο.Η μεγαλύτερη απόδειξη είναι οι φοιτητές της σχολής μας.
3.Αν πιστεύεις το κομμάτι που έκανα quote,τότε πρέπει αλλού να ψάξεις για χαζούς.Σημέρα μόνο ό,τι αξίζεις δεν παίρνεις,κ όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα θα γίνονται όλο και χειρότερα.Εγώ ψάχνω για να τη βρώ σε όλο τον κόσμο αυτή την καλύτερη δουλειά,μάλλον δεν θα την αξίζω για να μην την βρίσκω.Α μαζί με μένα είναι και οι περισσότεροι νέοι μηχανικοί που ψάχνουν σήμερα δουλειά.
κι όμως παίρνεις ότι αξίζεις αργά η γρήγορα.. είμαστε σε μια κοινωνία σκατά όπως προείπε το παιδί και αν όλοι υιοθετήσουμε την νοοτροπία "πρέπει να γίνω κι εγώ τα σκατά για να είμαι κάτι γιατί αλλιώς δεν θα πάρω τίποτα" θα μείνουμε οι μαλάκες που ήταν και είναι οι προηγούμενοι από εμάς.. και ακόμα χειρότεροι.. γιατί αυτοί έκαναν λάθος.. μαλακία.. όπως θες πες το.. εμείς είδαμε τι έγινε, ποιο ήταν το αποτέλεσμα των επιλογών τους.. άρα δεν δικαιούμαστε να κάνουμε το ίδιο λάθος!! Έχουμε υποχρέωση να το διορθώσουμε, για την πάρτη μας πρώτα από όλα και για τους επόμενους μετά.. αλλά αν δεν κοιτάξουμε εμείς τι είναι καλύτερο για εμάς δεν θα το κοιτάξει κανένας άλλος.. be sure about that.. γραμμένους μας έχουν.. και επίσης οι σπουδές ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΘΡΩΠΟ όταν είναι σπουδές κι όχι "πάω στην σχολή να μαλακιστώ, να κάνω χαβαλέ με τα κομματογαβγαβ, να δουλέψω τους "βλάκες" που πάνε και θα τους ζητήσω σημειώσεις πριν την εξεταστική" ή πολλά άλλα που ζούμε κάθε μέρα.. Κλείνοντας θέλω να πω πως όταν θεωρητικά είσαι σε ένα από τα κορυφαία ιδρύματα αυτής της χώρας οφείλεις, πρώτα ως προς τον εαυτό σου και μετά ως προς τους υπόλοιπους, να έχεις ένα τυπικά ορθό συντακτικό και μια καθώς πρέπει ορθογραφία.. όλοι κάνουμε λάθη.. μπορεί από κούραση.. μπορεί από βιασύνη.. αλλά όταν το καταλαβαίνεις πως κάνεις λάθος, ε προσπάθησε να το διορθώσεις.. δεν είναι τίποτα δύσκολο.. δεν γίνεται να έβγαλες 19+ και να έγραψες έκθεση χωρίς συντακτικό και ορθογραφία..!! Μην τρελαθούμε.. Σαφώς και πρέπει να κοιτάμε το νόημα, αλλά το περιτύλιγμα δίνει την πρώτη εντύπωση..
Rock on buddies...
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”