Γενικη συνελευση 24/9

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Vallian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 190
Joined: Thu Jun 03, 2010 12:04 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Vallian »

Κουτσίκι, εγώ σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την σχολή, και με το πολυτεχνείο γενικότερα (όσο μπορώ να έχω άποψη για τις άλλες σχολές) . Συνεπώς τα πράγματα που θα άλλαζα είναι λίγα. Βέβαια είναι μια άποψη που λίγοι συμμερίζονται στο φόρουμ όπως έχω παρατηρήσει. Αλλά τι να κάνουμε ; :)
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να υπερνικήσει την φυσική ηλιθιότητα
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Nameless49532 »

πιστεύω ότι πρέπει να έχουμε την ίδια πολιτική υπόσταση με όλους τους πολίτες ανεξαιρέτως, και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί είναι κοινή πεποίθηση ότι οι φοιτητές αποτελούν διαφορετική ή 'ειδική' ομάδα στην κοινωνία. και το εκφράζω σαν ουσιαστική απορία μου και με εντελώς φιλική διάθεση.


Ο πολίτης ασχολείται με τα κοινά, και τα πιο άμεσα κοινά που έχουμε είναι οι σπουδές μας. Αντίστοιχα οι γειτονιές, οι χώροι εργασίας κλπ.

Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να έχουμε λόγο και πληροφόρηση για τις υποθέσεις που μας απασχολούν, από τη σίτιση και τη διανομή βιβλίων, μέχρι το πρόγραμμα σπουδών. Αυτό το πράγμα δε συμβαίνει σε καμία περίπτωση. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ψηφίσεις παράταξη για το δσ, ή να αποφασίσεις κατάληψη, μέτρο που έχει γίνει εντελώς ακίνδυνο και αφομοιωμένο, εκτός από εξαιρέσεις (ας πούμε στο πολυτεχνειο το 73 έγινε χαμός γιατί οι φοιτητές είχαν πολύ μεγαλύτερη επαφή με τον υπόλοιπο κόσμο, αλλά και οι σχολές βρίσκονταν στο κέντρο και όχι σε μια αδιάφορη απροσπέλαστη τσιμεντούπολη).

Όμως η αλήθεια είναι ότι έχουμε από καιρό πάψει να έχουμε πολιτική υπόσταση, όχι μόνο ως φοιτητές, αλλά και ως πολίτες. Αυτό το πράγμα εμένα με διαολίζει.
Για αυτό και θεωρώ ότι υπάρχει αξία στο να μαζευόμαστε και να συζητάμε, είναι το ελάχιστο που έχουμε να κάνουμε, έστω και αν οι πιο ενεργοί "ανήκουν" σε παρατάξεις, ή αν η μόνη πρόταση που υπάρχει είναι κατάληψη. Άλλωστε το μέλλον για τη σχολή και τις σπουδές μας προβλέπεται αρκετά ζοφερό, άσχετα από το αν θα κλείσει η σχολή για 3-4 μέρες.
αλλα στην συνελευση οι εκπροσωποι των παραταξεων εχουν ριξει και εχουν φαει τοσο ξυλο σε ''πεσιματα'' ,που οπαδοι του παναθηναικου και του ολυμπιακου θα χρειαστουν δυο ζωες για να το φανε.
υπερβάλλεις πιστεύω. Όπως και νάχει η σχολή είν εδώ, η συνελεύση είναι εδώ, αν όντως σε απασχολεί να δράσεις ως φοιτητής από τα λίγα που μπορεις να κάνεις είναι να συμμετάσχεις και να κουβεντιάσεις. Αν βαρεθείς να ψηφίσεις, και δε σε αδικώ, απλά φύγε.

Προσωπικά, τα τελευταία χρόνια ψηφίζω κατάληψη. Όμως αυτό για μένα δεν έχει τόση αξία, καθώς λίγο αποτέλεσμα είχε. Όμως θυμάμαι και σε συνελεύσεις να κάνω σωστές συζητήσεις, και να ενημερώνομαι όντως για το τι παίζει και φυσικά να απολαμβάνω υπερθέαμα με τους κομματικούς να ξεφτιλίζονται. Καμιά φορά νιώθω σα να το κάνουμε σωστά.
Τη Μαρφίν την έκαψαν κανονικοί και με το νόμο κρατικοί. Κανένα παιδάκι και κανείς παρακρατικός. Αυτό και τέλος το οφφ από μένα.
Δυστυχώς δύσκολα θα μάθουμε την αλήθεια. Το σίγουρο είναι ότι η υπόθεση εξελιχθηκε όπως ακριβώς θα εξελισσόταν αν όντως ευθύνονταν παρακρατικοί.
who's gonna teach you how to dance?
who's gonna show you how to fly?
who's gonna call you on the lame, dope-smoking slacking little sucker you are?
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ShadowMech »

Kuchiki_Byakuya wrote:
Nameless49532 wrote:Να ρωτήσω κάτι άλλο. Εσείς που είστε κατά της συνελεύσης πιστεύετε ότι έχουμε οποιαδήποτε πολιτική υπόσταση ως φοιτητές;
εγώ που είμαι κατά της συνέλευσης όπως γίνεται (και όχι γενικά στην ιδέα), πιστεύω ότι πρέπει να έχουμε την ίδια πολιτική υπόσταση με όλους τους πολίτες ανεξαιρέτως, και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί είναι κοινή πεποίθηση ότι οι φοιτητές αποτελούν διαφορετική ή 'ειδική' ομάδα στην κοινωνία. και το εκφράζω σαν ουσιαστική απορία μου και με εντελώς φιλική διάθεση.
Απο τη στιγμη που εχουμε κοινα ζητουμενα/συμφεροντα (αποκτηση επιστημονικων γνωσεων, πτυχιου, επαγγελμαικης καταρτισης κλπ) ειναι λογικο να εχουμε υποσταση σαν κοινωνικη ομαδα. Απλα παροτι ειμαστε πελατες του εκπαιδευτικου συστηματος, και συνεπως θα επρεπε να διεκδικουμε καλυτερο προϊον, δηλαδη καλυτερη ποιοτητα εκπαιδευσης, συγχρονες γνωσεις, επαφη με το αντικειμενο εργασιας κλπ κλπ, λειτουργουμε σαν καποιας μορφης εργαζομενοι οποτε οι διεκδικησεις μας κινουνται σε καθαρα οικονομικο επιπεδο. Και με καθαρα κομματικη οπτικη γωνια, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Απο το "δωρεαν παιδεια" ασχολουμαστε μονο με το "δωρεαν". Διεκδικουμε σαν "καταναλωτες" να εχουμε φτηνο (δωρεαν) το προϊον "παιδεια", και τελικα εχει φτασει η πραγματικη αξια του να ειναι μηδεν, δηλαδη δωρεαν. Well done, well done...

Και τελικα ολη αυτη η στρεβλη αντιμετωπιση του θεματος απο την κοινωνικη ομαδα των φοιτητων δικαιως εχει οδηγησει στο να αμφισβητειται αν η ομαδα αυτη οριζεται, αν εχει λογο υπαρξης.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

Vallian wrote:Κουτσίκι, εγώ σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την σχολή, και με το πολυτεχνείο γενικότερα (όσο μπορώ να έχω άποψη για τις άλλες σχολές) . Συνεπώς τα πράγματα που θα άλλαζα είναι λίγα. Βέβαια είναι μια άποψη που λίγοι συμμερίζονται στο φόρουμ όπως έχω παρατηρήσει. Αλλά τι να κάνουμε ; :)
εγώ είμαι με αυτούς που λένε ότι η κατάσταση είναι από χάλια μέχρι άρρωστη. αλλά τι να κάνουμε;

Nameless49532 wrote:Ο πολίτης ασχολείται με τα κοινά, και τα πιο άμεσα κοινά που έχουμε είναι οι σπουδές μας. Αντίστοιχα οι γειτονιές, οι χώροι εργασίας κλπ.

Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να έχουμε λόγο και πληροφόρηση για τις υποθέσεις που μας απασχολούν, από τη σίτιση και τη διανομή βιβλίων, μέχρι το πρόγραμμα σπουδών. Αυτό το πράγμα δε συμβαίνει σε καμία περίπτωση. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ψηφίσεις παράταξη για το δσ, ή να αποφασίσεις κατάληψη, μέτρο που έχει γίνει εντελώς ακίνδυνο και αφομοιωμένο,
Συμφωνώ απόλυτα. πάντως δεν αμφισβήτησα την αναγκαιότητα ύπαρξης της κοινωνικής ομάδας των φοιτητών αλλά έχω την αίσθηση ότι πολλοί νομίζουν ότι είμαστε 'ειδική' ομάδα. τέλος πάντων. δεν έχει νόημα πλέον εφόσον ξεκαθάρισα τις εννοούσα.
Nameless49532 wrote:Όμως η αλήθεια είναι ότι έχουμε από καιρό πάψει να έχουμε πολιτική υπόσταση, όχι μόνο ως φοιτητές, αλλά και ως πολίτες. Αυτό το πράγμα εμένα με διαολίζει.
Για αυτό και θεωρώ ότι υπάρχει αξία στο να μαζευόμαστε και να συζητάμε, είναι το ελάχιστο που έχουμε να κάνουμε, έστω και αν οι πιο ενεργοί "ανήκουν" σε παρατάξεις, ή αν η μόνη πρόταση που υπάρχει είναι κατάληψη. Άλλωστε το μέλλον για τη σχολή και τις σπουδές μας προβλέπεται αρκετά ζοφερό, άσχετα από το αν θα κλείσει η σχολή για 3-4 μέρες.
Συμφωνώ στην πρώτη παράγραφο, αλλά όχι εντελώς με τη δεύτερη. δηλαδή τι μας εμποδίζει να συζητάμε εκτός συνελεύσεων; ως πολίτες θα έπρεπε να συζητάμε και να προβληματιζόμαστε κάθε μέρα. μήπως η συνέλευση έχει γίνει ένας θεσμός που πλέον απενοχοποιεί τους φοιτητές για την μη συμμετοχή στα δρώμενα; δηλαδή η λογική του 'αφού πήγα στη συνέλευση, έχω κάνει το χρέος της συμμετοχής και αισθάνομαι καλά'. όπως οι εκλογές και στην κοινωνία;
ShadowMech wrote:Απο το "δωρεαν παιδεια" ασχολουμαστε μονο με το "δωρεαν". Διεκδικουμε σαν "καταναλωτες" να εχουμε φτηνο (δωρεαν) το προϊον "παιδεια", και τελικα εχει φτασει η πραγματικη αξια του να ειναι μηδεν, δηλαδη δωρεαν. Well done, well done...
πολύ σωστό αυτό. μας έχει καρφωθεί το δωρεάν και δεν έχουμε προτάσεις για την παιδεία. μερικοί από μας έχουμε αλλά δεν μπορούμε να βάλουμε τη θέληση για σκέψη στους άλλους. όπως και με το πόσο δωρεάν είναι το δωρεάν ρεύμα με μονάδες με απόδοση του 20-30 %, αλλά άλλο θέμα.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kyria_patatokeftou »

Kuchiki_Byakuya wrote:
Nameless49532 wrote:Να ρωτήσω κάτι άλλο. Εσείς που είστε κατά της συνελεύσης πιστεύετε ότι έχουμε οποιαδήποτε πολιτική υπόσταση ως φοιτητές;
εγώ που είμαι κατά της συνέλευσης όπως γίνεται (και όχι γενικά στην ιδέα), πιστεύω ότι πρέπει να έχουμε την ίδια πολιτική υπόσταση με όλους τους πολίτες ανεξαιρέτως, και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί είναι κοινή πεποίθηση ότι οι φοιτητές αποτελούν διαφορετική ή 'ειδική' ομάδα στην κοινωνία. και το εκφράζω σαν ουσιαστική απορία μου και με εντελώς φιλική διάθεση.
νεολαία, μελλοντικοί εργαζόμενοι, ελπίδα του τόπου κλπ. τέτοια πράγματα μας καθιστούν μία κοινωνική ομάδα και χαρακτηρίζουν τη δυνατότητά μας να πιέζουμε. τώρα το υπόλοιπο θρυλικό γύρω από τον όρο φοιτητικό κίνημα πιστεύω πως έχει να κάνει με την ιστορία του '73, που ήταν περισσότερο γεγονός συμβολικό και θρυλικό παρά καταλυτικό για τις πολιτικές εξελίξεις, με την έννοια ότι το πολιτικό παιχνίδι παιζόταν αλλού.
ShadowMech wrote:Απο τη στιγμη που εχουμε κοινα ζητουμενα/συμφεροντα (αποκτηση επιστημονικων γνωσεων, πτυχιου, επαγγελμαικης καταρτισης κλπ) ειναι λογικο να εχουμε υποσταση σαν κοινωνικη ομαδα.
αυτά θα μπορούσαν να περνούν και μέσα από τα σωματεία των μηχανικών, ίσως ήταν και αποτελεσματικότερο, μιας που είναι κοντά στην αγορά εργασίας, και μπορούν να επηρεάσουν πιο στοχευμένα τα πανεπιστημιακά πράγματα, προγράμματα σπουδών κλπ.

Γενικότερα όμως, θεωρώ πως στη συγκεκριμένη συγκυρία θα έπρεπε ως κοινωνική ομάδα οι άνθρωποι των 18-30 ετών τώρα, να συναντηθούν σαν ένα σύνολο, κάτω από το εξής αίτημα-τεράστιο ζήτημα:
ανεργία (αναποτελεσματικές σπουδές, ό,τι να 'ναι ως προς το περιεχόμενο και τις ανάγκες της χώρας κλπ), αλήθεια ποιος εκπροσωπεί σήμερα τους ανέργους??
μισθοί-ασφαλιστικό. σήμερα δουλεύουν 5 για να συντηρούν 1 συνταξιούχο, και πού θα πάει όλο αυτό? ποιος πληρώνει και θα πληρώνει τη νύφη? οι τωρινοί και κυρίως οι μελλοντικοί εργαζόμενοι. λέγεται πως είναι το μεγαλύτερο σκάνδαλο των τελευταίων χρόνων εις βάρος των τωρινών νέων και των επόμενων γενεών. ποιος ασχολείται όμως επισταμένα με το θέμα (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου) ποιος υπερασπίζεται αυτό τον κόσμο? και όσο πάει θα φανεί το πράγμα. μπορεί να ακούγεται υπερβολικό αλλά νομίζω πως είναι μία βόμβα που θα σκάσει (έσκασε) πάνω μας..
Vallian wrote:Κουτσίκι, εγώ σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την σχολή, και με το πολυτεχνείο γενικότερα (όσο μπορώ να έχω άποψη για τις άλλες σχολές) . Συνεπώς τα πράγματα που θα άλλαζα είναι λίγα. Βέβαια είναι μια άποψη που λίγοι συμμερίζονται στο φόρουμ όπως έχω παρατηρήσει. Αλλά τι να κάνουμε ; :)
και εγώ τη συμμερίζομαι! τουλάχιστον για τα ελληνικά δεδομένα. βέβαια επιδέχονται πολλά βελτίωση αλλά μην είμαστε και αχάριστοι :)
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

Kyria_patatokeftou wrote:νεολαία, μελλοντικοί εργαζόμενοι, ελπίδα του τόπου κλπ. τέτοια πράγματα μας καθιστούν μία κοινωνική ομάδα και χαρακτηρίζουν τη δυνατότητά μας να πιέζουμε.
μην το κουράζουμε άλλο και μην το υπεραναλύουμε. εξήγησα τι εννοούσα.
Kyria_patatokeftou wrote:σήμερα δουλεύουν 5 για να συντηρούν 1 συνταξιούχο
η αναλογία είναι πολύ χειρότερη. μακάρι να ήταν αυτή που περιγράφεις.
Kyria_patatokeftou wrote:και εγώ τη συμμερίζομαι! τουλάχιστον για τα ελληνικά δεδομένα. βέβαια επιδέχονται πολλά βελτίωση αλλά μην είμαστε και αχάριστοι
με ποιους ρε παιδιά θέλετε να συγκρινόμαστε; αν συγκρινόμαστε με την ελλάδα προφανώς και είναι καλύτερα. αλλά πιστεύω ότι πρέπει να συγκρινόμαστε εκεί που θέλουμε να πάμε. και θέλουμε να πάμε στα προηγμένα πανεπιστήμια του εξωτερικού. αυτά πρέπει να έχουμε ως πρότυπο. σε σχέση με αυτούς είμαστε έτη φωτός πίσω.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kyria_patatokeftou »

δεν είπα ότι αυτό θα προσδιορίσει τις απαιτήσεις μου, φυσικά και θέλουμε περισσότερα.
αλλά όλοι έχουμε εμπειρίες από άλλα ιδρύματα στην ελλάδα, έτσι ? από φίλους κλπ :o
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

Kyria_patatokeftou wrote:δεν είπα ότι αυτό θα προσδιορίσει τις απαιτήσεις μου, φυσικά και θέλουμε περισσότερα.
αλλά όλοι έχουμε εμπειρίες από άλλα ιδρύματα στην ελλάδα, έτσι ? από φίλους κλπ :o
ναι ρε. απλά άξιζε να αναφερθεί.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kyria_patatokeftou »

λοιπόν, τι θα γίνει, θα εισηγηθούμε στην ημερήσια διάταξη της συνέλευσης συζήτηση για φιλελευθερισμο, προσωπικη οικονομικη ελευθερια, ανταμοιβη κοπων, αναδειξη των ικανοτερων, πρωτοβουλιες για την προωθηση της επιχειρηματικοτητας και καινοτομιας στους νεους μηχανικους, Start-up,εξωστρεφεια σε ενα διεθνες περιβαλλον και το ασφαλιστικό μου βεβαίως βεβαίως ?? :D
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

Kyria_patatokeftou wrote:λοιπόν, τι θα γίνει, θα εισηγηθούμε στην ημερήσια διάταξη της συνέλευσης συζήτηση για φιλελευθερισμο, προσωπικη οικονομικη ελευθερια, ανταμοιβη κοπων, αναδειξη των ικανοτερων, πρωτοβουλιες για την προωθηση της επιχειρηματικοτητας και καινοτομιας στους νεους μηχανικους, Start-up,εξωστρεφεια σε ενα διεθνες περιβαλλον και το ασφαλιστικό μου βεβαίως βεβαίως ?? :D
απλά πες μου να έχω καλέσει ασθενοφόρο.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”