ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Διάτανος »


εσύ άρθρο από την αυγή?
τώρα μπορώ να πω ότι τα είδα όλα
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Spyrοs »

Διάτανος wrote:εσύ άρθρο από την αυγή?
τώρα μπορώ να πω ότι τα είδα όλα
Βάζεις εύκολα ταμπέλες στους ανθρώπους. Don't :P
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Διάτανος »

Spyros wrote:
Διάτανος wrote:εσύ άρθρο από την αυγή?
τώρα μπορώ να πω ότι τα είδα όλα
Βάζεις εύκολα ταμπέλες στους ανθρώπους. Don't :P
τι ταμπέλα έβαλα ρε?
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by TiGinetai »

Χαλαρά..
Δεν αργεί η ώρα..
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Spyrοs »

Ένας οικονομολόγος τα χώνει για την κρίση στην Ελλάδα:

Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Spyrοs »

Αχαχα έχασε τις εκλογές η Μέρκελ!! :lol: :lol:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by Doublecore »

χαχα μας εκανε την δυσκολη τοσο καιρο!καλα να παθει!να φαει και αυτη μια σφαλιαρα μετα απο τις τοσες που μας εδωσε!
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by maurh_8uella »

Από ότι λένε οι αναλυτές, έχασε λόγω των χειρισμών της στο θέμα της Ελλάδας...
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by ShadowMech »



Ωραια και ουσιαστικη τοποθετηση.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: ΠΑ.ΣΟ.Κ. & Οικονομία

Post by ShadowMech »

Επιστολη που κυκλοφορει προς υπογραφη στο fb:
Προς:
Αξιότιμο Κύριο Πρόεδρο της Δημοκρατίας,
Αξιότιμο Κύριο Πρόεδρο της Κυβέρνησης,
Υπουργούς, Βουλευτές, Δημοσίους φορείς κλπ.
Κοινοποίηση: Σε όλες τις πρεσβείες, Ε.Ε., Δ.Ν.Τ. κλπ.

ΑΝΟΙΚΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ – ΔΗΛΩΣΗ

Αξιότιμοι κύριοι και κυρίες, παραλήπτες της παρούσας επιστολής – δήλωσης.
Έχω παρατηρήσει, ότι αρκετά συχνά γίνεται η χρήση του ονόματος του ελληνικού λαού, π.χ. «ο ελληνικός λαός μας ψήφισε» και του ονόματος των Ελλήνων, π.χ. «με κοινή προσπάθεια όλων των Ελλήνων θα βγούμε από την κρίση», προκειμένου να προβληθούν, δικαιολογηθούν ή νομιμοποιηθούν ποικίλες και διάφορες προτάσεις, ενέργειες και νομοθετικές ρυθμίσεις με τις οποίες δεν συμφωνώ.

Επιπροσθέτως παρατηρώ ότι:
- Ουδέποτε λήφθηκε υπ’ όψη η προσωπική μου άποψη, γνώμη ή συμβουλή σε ζητήματα, η επίλυση των οποίων θα βελτίωνε την παρούσα πολιτική, κοινωνική και οικονομική κατάσταση της χώρας.
- Ουδέποτε μου ζητήθηκε η συναίνεση ή συγκατάθεση σε οποιαδήποτε νομοθετική ή άλλου τύπου ενέργεια, όπως η ψήφιση ενός νομοσχεδίου, η επικύρωση μιας διακρατικής συμφωνίας ή σύναψης ενός δανείου.
- Ουδέποτε μπόρεσα να ελέγξω τις πρακτικές της παρούσας κυβέρνησης (όπως άλλωστε και όλων των παρελθουσών κυβερνήσεων), οι ενέργειες της οποίας απέχουν τα μέγιστα από τις προεκλογικές εξαγγελίες.

Προς τούτο σας παρακαλώ όπως, σε κάθε επόμενη αναφορά που έχει να κάνει με δηλώσεις, αναφορές και αποφάσεις στο όνομα του ελληνικού λαού και των Ελλήνων και εφ΄ όσον δεν έχει την σύμφωνη γνώμη μου, να με εξαιρείτε. Επιθυμώ λοιπόν (για παράδειγμα), να λέτε:

«ο ελληνικός λαός εκτός του / της …………………………………………(ονοματεπώνυμο)».

Ειδικώς για τις περιπτώσεις εκείνες όπου προβαίνετε σε σύναψη δανείου καθ’ οιονδήποτε τρόπο, χωρίς την συγκατάθεσή μου και εκ των υστέρων ζητάτε την συμμετοχή μου στην αποπληρωμή του, πριν την υπογραφή της σύναψης, να ενημερώνετε τον δανειοδότη σας ότι:

«εγγυάστε την εμπρόθεσμη αποπληρωμή των δόσεων του δανείου, με συμμετοχή του ελληνικού λαού, εκτός του / της ………………………………………………(ονοματεπώνυμο)».

Επίσης σας δηλώνω ότι δεν νιώθω κανένα βάρος ευθύνης για την οικτρή οικονομική κατάσταση της χώρας, όπως ο υπέρογκος δανεισμός ή για την χαμερπή πολιτική ζωή του τόπου, όπως διαφαίνεται από τα κατά καιρούς δημοσιοποιημένα σκάνδαλα. Ως συνέπεια των παραπάνω, δεν βλέπω κανέναν λόγο, βάσει του οποίου ζητείται η συνδρομή μου στον απεγκλωβισμό από την κρίση, στην διαμόρφωση της οποίας δεν συμμετείχα. Προς τούτο επιφυλάσσομαι, ως Ελεύθερος Πολίτης, να αποποιηθώ, στο μέτρο των δυνατοτήτων μου, οποιασδήποτε ευθύνης μου επιρριφθεί άδικα και αναίτια, όπως και οποιασδήποτε απαίτησης αποπληρωμής οφειλών από οποιονδήποτε το απαιτήσει.

Με εκτίμηση,

Ελεύθερος Πολίτης
Και εδω και αλλου ακουγεται αυτη η αποψη, οτι δε τα φαγα εγω, γιατι πληρωνω εγω?

Σωστη σε ενα βαθμο, με την εννοια οτι το βαρος μοιραζεται ανομοια.
Αλλα: Ολα αυτα τα δανεικα μαζι και με τα κονδυλια απο Ε.Ε. εκτος απο βιλες υπουργων κλπ (που και εκει ακομα λεφτα στην αγορα επεσαν) πηγαν για να συντηρησουν αυτον τον τεραστιο αριθμο δημοσιων οργανισμων και υπαλληλων, για τις συνταξεις, για ολα τα εργα που εχουν γινει, ολο αυτο το χρημα επεσε στην αγορα και εδωσε δουλειες, εδωσε κερδη στους μεγαλους και μικρους επιχειρηματιες. Εδωσε τελικα ολο το βιωτικο επιπεδο που ξερουμε και στο οποιο μεγαλωσαμε.

Και οποιος μου πει οτι η Ελλαδα που βλεπουμε στις ασπρομαυρες ταινιες ηρθε εδω που ηρθε με δικες της δυναμεις επιτρεψτε μου να τον πω βλακα. Με αυτα που ουσιαστικα παραγουμε και εξαγουμε θα επρεπε να ειμαστε λιγο καλυτερα απο Βουλγαρια στη καλυτερη...

Φαγαμε τρελο boost και σφυριζαμε αδιαφορα. Και ακομα χειροτερα ζητουσαμε και αλλα. Και αλλες θεσεις στο δημοσιο, μεγαλυτερους μισθους (οχι αδικα για το χρημα που κυκλοφορουσε ηδη), κλπ. Και μαλιστα πολλοι ψηφιζαν με κριτηριο τι θα παρουν, και προφανως αυτος που εβγαινε εκανε οτι ηξερε οτι χρειαζοταν για να ξαναβγει. Με τις προφανεις ευθυνες και για τις δυο πλευρες.

Και τωρα αφου ντερλικωσαμε αλλοι λιγοτερο αλλοι περισσοτερο, ηρθε ο λογαρισμος, τον κοιταμε εκπληκτοι και φωναζουμε εξαγριωμενοι τον υπευθυνο του καταστηματος.... Και αντι να μουντζωθουμε τσακωνωμαστε για το ποιος εφαγε τα περισσοτερα παϊδακια...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”