Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by crouch »

Πρέπει να είσαι πρωτοετής, γιατί πολλές φορές έχουν προσπαθήσει ακομμάτιστοι να προτείνουν κάτι που βελτιώνει τη συνέλευση και τα αποτελέσματα είναι γνωστά... Μερικοί μάλιστα επέζησαν για να πουν την ιστορία τους, από αυτούς το γνωρίζουμε και εμεις. Οπότε μάλλον δεν γίνεται να διαπραγματευτείς με αγέλες
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by Elias »

crouch wrote:Πρέπει να είσαι πρωτοετής, γιατί πολλές φορές έχουν προσπαθήσει ακομμάτιστοι να προτείνουν κάτι που βελτιώνει τη συνέλευση και τα αποτελέσματα είναι γνωστά... Μερικοί μάλιστα επέζησαν για να πουν την ιστορία τους, από αυτούς το γνωρίζουμε και εμεις. Οπότε μάλλον δεν γίνεται να διαπραγματευτείς με αγέλες
Φίλε Crouch, με προβληματίζει που έχεις ελάχιστη επαφή με τις Γενικές Συνελεύσεις, κι οτιδήποτε μαθαίνεις για αυτές από τρίτους, το χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα. Παρόλα αυτά, το να ακούγεται μία φορά το χρόνο, μία φωνή, η οποία θα λέει κάτι(που ούτε κι εσύ δεν ξέρεις τι ακριβώς είπε, αφού δεν το άκουσες, γιατί δεν ήσουν στην συνέλευση. Ξέρεις τι σου μετέφεραν μόνο.), θα το ακούει το αμφιθέατρο και έχει την ανάλογη αντίδραση(την οποία πάλι δεν ήσουν εκεί να την δεις και ξέρεις πάλι την εικόνα που σου μετέφεραν.) και μετά θα ξεχνιέται, προφανώς δεν έχει αποτέλεσμα. Γενικώς η προσέγγιση σου που λέει ότι εγκαταλείπω πριν καλά καλά προσπαθήσω δεν φαίρνει αποτελέσματα. Πάντως, εφόσον υπάρχουν τόσα άτομα τα οποία εκφράζονται μέσα στο φόρουμ και κάνουν κάποιες συγκεκριμένες παρατηρήσεις, γιατί δεν ακούμε σχεδόν καμία απόλες αυτές στις συνελεύσεις, εκεί δηλαδή που θα έπρεπε να τις ακούμε; Γιατί εφόσον υπάρχουν τόσα άτομα που έχουν τόσα πράγματα να προτείνουν, να μην μπορούν να συνεννοηθούν και να τα εκφράσουν οργανωμένα; Γιατί την ώρα που πρέπει να μιλήσουμε γινόμαστε όλοι κότες, και μετά από την ασφάλεια του σπίτιου μας γράφουμε όσα θα θέλαμε να πούμε στη συνέλευση; Αυτή είναι η μεγαλύτερη κατάντια...όχι τα κομματόσκυλα, αλλά η έλλειψη θάρρους και η αδυναμία έκφρασης από τους περισσότερους.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by Spyrοs »

Elias wrote:Γιατί εφόσον υπάρχουν τόσα άτομα που έχουν τόσα πράγματα να προτείνουν, να μην μπορούν να συνεννοηθούν και να τα εκφράσουν οργανωμένα; Γιατί την ώρα που πρέπει να μιλήσουμε γινόμαστε όλοι κότες, και μετά από την ασφάλεια του σπίτιου μας γράφουμε όσα θα θέλαμε να πούμε στη συνέλευση; Αυτή είναι η μεγαλύτερη κατάντια...όχι τα κομματόσκυλα, αλλά η έλλειψη θάρρους και η αδυναμία έκφρασης από τους περισσότερους.
Στους ΜηχΜηχ έχουν γίνει τέτοιες προσπάθειες, είτε από ανεξάρτητα πλαίσια είτε από απλούς φοιτητές που θέλησαν να κάνουν ερώτηση στον ομιλητή. Η αντιμετώπιση από τους παραταξιακούς ήταν ΑΙΣΧΡΗ.-
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by crouch »

Ηλία από πού συμπέρανες ότι όσα ξέρω είναι μόνο από τρίτους; Έχω πάει σε πολλές (πολύ περισσότερες από σένα αν όντως είσαι πρωτοετής) συνελεύσεις, απλά δεν παω πια. Οι μεγαλύτεροι έχουν δει ενέργειες όπως αυτές που λες να γίνονται σε συνελεύσεις και η αντίδραση από τα κομματόσκυλα είναι ανάλογη της αγέλης λύκων γύρω από ένα πρόβατο, δε μπορώ να το περιγράψω καλύτερα. Έχε τα μάτια σου ανοιχτά και παρατήρησέ το, σε κάποια συνέλευση θα ξαναγίνει
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by Enositis »

crouch wrote:Ηλία από πού συμπέρανες ότι όσα ξέρω είναι μόνο από τρίτους; Έχω πάει σε πολλές (πολύ περισσότερες από σένα αν όντως είσαι πρωτοετής) συνελεύσεις, απλά δεν παω πια. Οι μεγαλύτεροι έχουν δει ενέργειες όπως αυτές που λες να γίνονται σε συνελεύσεις και η αντίδραση από τα κομματόσκυλα είναι ανάλογη της αγέλης λύκων γύρω από ένα πρόβατο, δε μπορώ να το περιγράψω καλύτερα. Έχε τα μάτια σου ανοιχτά και παρατήρησέ το, σε κάποια συνέλευση θα ξαναγίνει
O Ηλιας ειναι 2οετης και το εχει δει ηδη αυτο να γινεται οπως και εγω 1οετης οντας πριν απο 2 Γ.Σ.
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by Elias »

crouch wrote:Ηλία από πού συμπέρανες ότι όσα ξέρω είναι μόνο από τρίτους; Έχω πάει σε πολλές (πολύ περισσότερες από σένα αν όντως είσαι πρωτοετής) συνελεύσεις, απλά δεν παω πια. Οι μεγαλύτεροι έχουν δει ενέργειες όπως αυτές που λες να γίνονται σε συνελεύσεις και η αντίδραση από τα κομματόσκυλα είναι ανάλογη της αγέλης λύκων γύρω από ένα πρόβατο, δε μπορώ να το περιγράψω καλύτερα. Έχε τα μάτια σου ανοιχτά και παρατήρησέ το, σε κάποια συνέλευση θα ξαναγίνει
Ίσως να μην το διατύπωσα σωστά, αλλά δεν εννοούσα όσα ξέρεις γενικά. Εννοούσα αυτά που γνωρίζεις για τη σημερινή κατάσταση και πιο συγκεκριμένα για αυτό που είπες στο προηγούμενο post σου. Γιατί είπες πως το περιστατικό, στο είπαν κάποιοι που επιβίωσαν, άρα εσύ δεν ήσουν εκεί για να έχεις προσωπική εικόνα.
Spyrοs wrote:Στους ΜηχΜηχ έχουν γίνει τέτοιες προσπάθειες, είτε από ανεξάρτητα πλαίσια είτε από απλούς φοιτητές που θέλησαν να κάνουν ερώτηση στον ομιλητή. Η αντιμετώπιση από τους παραταξιακούς ήταν ΑΙΣΧΡΗ.-
Αυτές οι προσπάθειες που λες δεν έχουν γίνει μόνο στους ΜηχΜηχ. Στις δικές μας συνελεύσεις, για τις οποίες μπορώ να έχω ξεκάθαρη γνώμη, οι ερωτήσεις από τους απλούς φοιτητές είναι καθιερωμένο μέρος του διαλόγου(και αυτές δίνουν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον στη συνέλευση κατά τη γνώμη μου). Επιπλέον, τα 2 ανεξάρτητα πλαίσια, που έχουν προταθεί τα δύο χρόνια που είμαι στη σχολή δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα από τους παραταξιακούς φοιτητές.(Βασικά, το πρώτο ανεξάρτητο πλαίσιο μάλλον δημιούργησε πρόβλημα στη συνέλευση, εφόσον οι εκπρόσωποι του δεν δέχτηκαν ούτε ερωτήσεις ούτε είπαν και τίποτα άλλο πέρα από ανοιχτή σχολή.) Από εκεί και πέρα, δέχομαι πως η αντιμετώπιση που υπάρχει στις δικές σας συνελεύσεις μπορεί να είναι χειρότερη απότι στις δικές μας. Αλλά επειδή έχει τύχει κι έχω παρακολουθήσει μέρος και δικών σας συνελεύσεων, η ανταπόκριση των ομιλητών προς τους φοιτητές που έκαναν ερωτήσεις δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί αισχρή.Μπορεί να έπεσα στην περίπτωση, ή οι φοιτητές που ρώταγαν να μην ήταν "απλοί", αλλά δεν σχημάτισα την ίδια εντύπωση με εσένα. Όπως και να χει, αυτή την κατάσταση έχετε να αντιμετωπίσετε. Τέλος πάντων, ας δεχτούμε τις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ των συνελεύσεων των δύο σχολών, αλλά αυτό που είπα πριν δεν αλλάζει. Αφού υπάρχει η εντύπωση πως η πλειοψηφία των φοιτητών διαφωνεί με την κατάσταση που επικρατεί, γιατί αυτή η πλειοψηφία δεν κάνει κάτι για να την αλλάξει κι αφήνει τη μειοψηφία να κάνει κουμάντο; Ένας μόνος του και με σπασμωδικές κινήσεις δεν μπορεί να κάνει τίποτα, αλλά πολλοί μαζί και οργανωμένοι πετυχαίνουν θαύματα.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
katsanetrino
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 350
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Inside Satrapy

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by katsanetrino »

Είναι γενικώς λάθος να απαντάω εξ ονόματος άλλων κι για αυτό δεν απάντησα με επιχειρήματα που θα χρησιμοποιούσαν αυτοί οι άλλοι και δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε αυτές τις δύο μέρες, με τις οποίες όπως έχω ήδη πεί διαφωνώ.
Χαιρομαι που το παραδεχεσαι(εννοω και τα δυο μερη της απαντησης σου) αλλα εξακολουθω να περιμενω καποια λογικη απαντηση απο καποιον εκπροσωπο του πλαισιου.
Με ρωτας
Όσον αφορά το ότι η κλειστή σχολή "διευκολύνει" την πλειοψηφία των φοιτητών να κατέβουν στην πορεία γιατί το αμφισβητείς?
και λες παρακατω
Το ότι θα παρακολουθήσω το εργαστήριο δεν σημαίνει απαραίτητα πως το θεωρώ πιο σημαντικό από τα δικαιώματα που διεκδικώ.
ας προσπαθησω να γινω λιγο πιο αναλυτικος,
Ας σκεφτουμε σε βαθος χρονου,
Ενας φοιτητης επιλεγει αντι να παρευρεθει στην πορεια για την υποστηριξη των δικαιωματων του, να παρακολουθησει ενα εργαστηριο. Αν αυτο συμβει απο την πλειοψηφια των φοιτητων, τοτε το λογικο ειναι, απο τη μια οι περισσοτεροι φοιτητες να περασουν τα μαθηματα τους και απο την αλλη να περασουν τα αντιστοιχα μετρα για τα οποια θα διαδηλωναν. Ας υποθεσουμε τωρα πως αυτα τα μετρα που περασαν σχετιζονται με την παιδεια και την εργασια. Εφοσον λοιπον οι φοιτητες περασαν μαθηματα(και το λογικο ειναι καποια στιγμη να παρουν πτυχιο) δεν προκυπτει οτι θα βρουν αυτα τα μετρα μπροστα τους στο μελλον(ειτε στο πανεπιστημιο ειτε στην αγορα εργασιας); Συνεπως, αυτο δε σημαινει πως βαζω πανω απο την οποια αντιθεση μου στα νεα μετρα, την επιθυμια μου για πτυχιο και δουλεια; Δε συναγεται λοιπον μια αντιφαση;
Για τα οσα λες περι κοινης γνωμης με βρισκεις ως επι το πλειστον συμφωνο οποτε δε θα σχολιασω κατι.
Παρακατω αναφερεις
Μακάρι να ήταν εφικτό να υπάρχει απόλυτη σύμπνοια και να συμφωνούσαμε όλοι ότι οι μεταρρυθμίσεις πρόκειται να μας βλάψουν και τελικά να κατεβαίναμε όλοι στο δρόμο και να έμενε κι ανοιχτή η σχολή. Έτσι, θα πετυχαίναμε και το στόχο (μας) πιο εύκολα και δεν θα υπήρχε ανάγκη κατάληψης.
και
Εγώ που σηκώνω το χέρι μου να ψηφίσω, το σηκώνω σύμφωνα με το τι θεωρώ καλό για τον εαυτό μου. Δεν παίρνω την απόφαση σκεπτόμενος εσένα ή κάποιον άλλο συνάδελφο. Ανάλογα με τις αποφάσεις που θα πάρουν κι οι υπόλοιποι συνάδελφοι που ψηφίζουν, βγαίνει η τελική απόφαση. Δυστυχώς ή ευτυχώς, αυτό σημαίνει Δημοκρατία σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα και δεν τίθεται θέμα εγωισμού. Και στις προήγουμενες εκλογές περίπου οι μισοί Έλληνες ψήφισαν, παρόλα αυτά δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις το αποτέλεσμα αντιδημοκρατικό.
Υπαρχει χαοτικη διαφορα αναμεσα στη μικρη αποκλιση απο την απολυτη συμπνοια που αναφερεις και στη ληψη αποφασεων απο την "απαρτια" του 25% οπως επισης χαοτικη ειναι η διαφορα μεταξυ αυτης της απαρτιας και του 50% + που ψηφισε στις εκλογες. Δυστυχως(η ευτυχως) το 25% δεν ειναι αμελητεο ποσοστο για τη στατιστικη. Οσον αφορα τωρα το τι σημαινει δημοκρατια και το αν οριζεται συμφωνα τις συνθηκες καθε εποχης, εμπεριεχει μεγαλη κουβεντα την οποια καλυτερα ας μην κανουμε εδω γιατι θα βγουμε εντελως off.
Και παμε στο τελευταιο σκελος της απαντησης,
ας κανω ακομη μια υποθεση, υποθετω λοιπον πως βγαινω απο την απαθεια μου(οπως λες) και παιρνω το λογο για να θιξω τα κακως κειμενα στην επομενη συνελευση. Τι σε κανει να πιστευεις πως αυτοι που δεν εχουν τον ελαχιστο σεβασμο να κανουν ησυχια και να ακουσουν ακομη και τον εκπροσωπο της παραταξης τους, θα μπουν στον κοπο να ακουσουν εμενα; Και εστω οτι με ακουνε. Τι σε κανει να πιστευεις πως θα μπουν στον κοπο να σκεφτουν(ασυνηθιστη λεξη) και να αναλογιστουν πως μπορει να υπαρχουν αποψεις σωστες(αντικειμενικα σωστες) περα απο οσα τους προσταζει η ιδεολογια και η γραμμη της παραταξης τους; Συγνωμη αλλα μου φαινεται το λιγοτερο ουτοπικο.

Θελω να πω πως καλη η θεληση για συνεχη αντιδραση και αλλαγη αλλα απο καπου καπου πρεπει να κραταμε και καμια επαφη με την πραγματικοτητα και να μενουμε και λιγο στασιμοι(για να προσαρμοζομαστε) γιατι διαφορετικα κινδυνευουμε να παθουμε οτι παθανε ολοι οι μεγαλοι -ισμοι του περασμενου αιωνα(θαυμασιες θεωριες-καταστροφη στην πραξη).
"Μοναχα η πραγματικοτητα μπορει να μας μαθει πως την πραγματικοτητα μπορουμε να αλλαξουμε"
DeterministiC OR StochastiC
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by Elias »

katsanetrino wrote:ας προσπαθησω να γινω λιγο πιο αναλυτικος,
Ας σκεφτουμε σε βαθος χρονου,
Ενας φοιτητης επιλεγει αντι να παρευρεθει στην πορεια για την υποστηριξη των δικαιωματων του, να παρακολουθησει ενα εργαστηριο. Αν αυτο συμβει απο την πλειοψηφια των φοιτητων, τοτε το λογικο ειναι, απο τη μια οι περισσοτεροι φοιτητες να περασουν τα μαθηματα τους και απο την αλλη να περασουν τα αντιστοιχα μετρα για τα οποια θα διαδηλωναν. Ας υποθεσουμε τωρα πως αυτα τα μετρα που περασαν σχετιζονται με την παιδεια και την εργασια. Εφοσον λοιπον οι φοιτητες περασαν μαθηματα(και το λογικο ειναι καποια στιγμη να παρουν πτυχιο) δεν προκυπτει οτι θα βρουν αυτα τα μετρα μπροστα τους στο μελλον(ειτε στο πανεπιστημιο ειτε στην αγορα εργασιας); Συνεπως, αυτο δε σημαινει πως βαζω πανω απο την οποια αντιθεση μου στα νεα μετρα, την επιθυμια μου για πτυχιο και δουλεια; Δε συναγεται λοιπον μια αντιφαση;
Η αντίφαση που επισημαίνεις είναι ευρύτερη. Είναι η ίδια αντίφαση που κάνει ορισμένους εργάτες να ψηφίζουν ΝΔ. Και για αυτό τόνισα πως πρόκειται για προσωπική απόφαση που εξαρτάται σημαντικά από τις εκάστοτε συνθήκες. Δυστυχώς, πάρα πολλοί συμφοιτητές μας δεν σκέφτονται ότι αυτά τα μέτρα θα τα βρουν μπροστά τους, πολλοί ακόμα δεν γνωρίζουν καν τι σημαίνουν αυτά τα νέα μέτρα κι άλλοι τα θεωρούν θετικά οπότε όλοι αυτοί δεν έχουν καμία αντίδραση να εκφράσουν. Οπότε, αν και αντιφατικό, πολλοί θέλουν να χάσουν προνόμια που έχουν τώρα, ελπίζοντας πως βγαίνοντας πιο γρήγορα στην αγορά εργασίας θα κερδίσουν περισσότερα από αυτά που χάνουν(πράγμα που για την πλειοψηφία δεν θα σε συμβεί.Έτσι λειτουργεί το σύστημα :) ). Παρόλα αυτά, η αντίθεση με τα νέα μέτρα δεν υποθάλπτει την επιθυμία για δίπλωμα και δουλειά. Συγκεκριμένα, τα μέτρα που περνάνε τον τελευταίο καιρό και που σκοπεύουν να περάσουν τον επόμενο, στοχεύουν στην αποδόμιση των σημερινών σχέσεων εργασίας και στη δημιουργία νέων σχέσεων, πιο ελαστικών, με λιγότερα προνόμια για τους εργαζόμενους και περισσότερες ελευθερίες για τους εργοδότες. Όποτε όταν κάποιος κατεβαίνει στο δρόμο και φωνάζει για την αποτροπή τέτοιου είδους μεταρρυθμίσεων το κάνει γιατί επιθυμεί να δουλέψει αξιοπρεπώς. Το να σε ενδιαφέρει να δουλέψεις μόνο, ανεξαρτήτως όρων και συνθηκών είναι λάθος.
Και παμε στο τελευταιο σκελος της απαντησης,
ας κανω ακομη μια υποθεση, υποθετω λοιπον πως βγαινω απο την απαθεια μου(οπως λες) και παιρνω το λογο για να θιξω τα κακως κειμενα στην επομενη συνελευση. Τι σε κανει να πιστευεις πως αυτοι που δεν εχουν τον ελαχιστο σεβασμο να κανουν ησυχια και να ακουσουν ακομη και τον εκπροσωπο της παραταξης τους, θα μπουν στον κοπο να ακουσουν εμενα; Και εστω οτι με ακουνε. Τι σε κανει να πιστευεις πως θα μπουν στον κοπο να σκεφτουν(ασυνηθιστη λεξη) και να αναλογιστουν πως μπορει να υπαρχουν αποψεις σωστες(αντικειμενικα σωστες) περα απο οσα τους προσταζει η ιδεολογια και η γραμμη της παραταξης τους; Συγνωμη αλλα μου φαινεται το λιγοτερο ουτοπικο.
Δεν σου είπα να τρέφεις καμία ψευδαίσθηση πως τα πράγματα θα είναι εύκολα. Κι ίσως να χρειαστεί να έρθεις σε αντιπαράθεση με πολλούς και πολλές φορές για να πετύχεις το σκοπό σου. Επιπλέον, είπα και ξαναλέω, πως δεν είσαι ο μόνος που λέει τα ίδια πράγματα. Μάλιστα, λέτε πως είστε μάλλον η πλειοψηφία, οπότε γιατί να πρέπει να έρθεις μόνος σου αντιμέτωπος με την μειοψηφία που κινεί τα ηνία; Κανονικά πρέπει να σε υποστηρίξουν κι άλλοι αν θέλετε να πετύχετε τον κοινό σκόπο σας. Επίσης, έχω την εντύπωση, πως αυτοί οι άξεστοι/κάφροι/στενόμυαλοι ή οτιδήποτε αν διαπιστώσουν πως δεν είσαι μεμονωμένη περίπτωση αλλά ότι έχεις την πλειοψηφία με το μέρος σου, είμαι σίγουρος πως θα σκεφτούν.
Θελω να πω πως καλη η θεληση για συνεχη αντιδραση και αλλαγη αλλα απο καπου καπου πρεπει να κραταμε και καμια επαφη με την πραγματικοτητα και να μενουμε και λιγο στασιμοι(για να προσαρμοζομαστε) γιατι διαφορετικα κινδυνευουμε να παθουμε οτι παθανε ολοι οι μεγαλοι -ισμοι του περασμενου αιωνα(θαυμασιες θεωριες-καταστροφη στην πραξη).
"Μοναχα η πραγματικοτητα μπορει να μας μαθει πως την πραγματικοτητα μπορουμε να αλλαξουμε"
Βασικά, το φινάλε σου είναι τρομακτικό. :)
Μακάρι να μέναμε στάσιμοι, αλλά η επαφή με την πραγματικότητα λέει πως κάνουμε βουτιά στο γκρεμό με το κεφάλι προς τα κάτω και απότι φαίνεται δεν σκοπεύουμε να ανοίξουμε άμεσα το αλεξίπτωτο(αν έχουμε). Πρακτικά τίποτα δεν είναι στάσιμο αυτό τον καιρό. Βρισκόμαστε σε μία ταραγμένη μεταβατική περίοδο σε Ελληνικό αλλά και παγκόσμιο επίπεδο. Κρίνοντας από την πτωτική πορεία του βιοτικού επιπέδου, τα πράγματα δεν φαίνεται πως θα ισορροπίσουν σε μία κατάσταση καλύτερη από την προηγούμενη.
Όσον αφορά το παρελθόν, ευτυχώς που το άφισσες αόριστο γιατί αλλιώς θα ξεφεύγαμε κατά πολύ. Τέλος(αν και λίγο off topic), πρέπει να επισημάνω από προσωπική εμπειρία ότι ο κόσμος μέσα από τα μάτια ενός πρωτοετή(στο πρώτο εξάμηνο ειδικότερα), είναι πολύ διαφορετικός από τον κόσμο που βλέπει ένας δευτεροετής. Ποια εικόνα είναι η πιο ρεαλιστική είναι σχετικό, αλλά για τον εαυτό μου λέω του δευτεροετή. Για αυτό όλοι οι πρωτοετείς, έχετε τα μάτια και τα αυτιά σας ανοιχτά και μην απορρίπτετε τίποτα με την πρώτη. :)
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
nikolas87
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 69
Joined: Thu Dec 09, 2010 6:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Πέμπτη 09/12/2010)

Post by nikolas87 »

και ετσι η ιστορια συνεχιζεται. τωρα τα παιδακια γυρισαν σπιτι τουσ χαρουμενα και με απεριγραπτο καμαρι ειπαν στην μανουλα τους. μαμα αλεκα τη κλεισαμε κ μεις τη σχολη μας.ειδες ειμαστε καλα παιδακια . την προηγουμενη φορα σε στεναχορησαμε αλλα τωρα ελειπε η πλοιοψηφια τα καταφεραμε. κ απαντα η μαμα μπραβο καμαρια μου πηγεντε για υπνο κ με τη σχολη κλειστη αυριο κιολας θα εχει αλλαξει ολος ο κοσμοςς.
α ρε κουνια που σας κουναγε
raoulos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 40
Joined: Sat Mar 06, 2010 11:08 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Πέμπτη 09/12/2010)

Post by raoulos »

KillersFC +1

Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο ενα πλαισιο που ψηφηστικε στην προηγουμενη συνελευση (ανεξαρτητα απο ποια παραταξη ειναι) απλα αναιρεθηκε με υπογραφες??? Δηλαδη ολοι εμεις που χασαμε μαθημα και κατσαμε μεχρι τις 5 να ψηφισουμε τι ειμαστε???

Παρ8ηκε μια αποφαση βασισμενη στην πληοψηφια και στην οποια συμμετειχαν 400 ατομα και ερχονται καποιο με μερικες υπογραφες και απλα λενε: χεστηκαμε τι αποφασισατε εσεις ολοι, εμεις θα ξανακανουμε συνελευση. Τοτε δλδ ποιο το νοημα να καθομαι εγω και αλλοι 400 σε μια συνελευση η οποια θα παρει μια αποφαση και οποιος θελει την αναιρει??
Ποιο το νοημα της συνελευσης με λιγα λογια?

Και αν αυτο δεν ειναι χουντα τοτε τι ειναι??

Με το ιδιο σκεπτικο να παω αυριο κανονικα στην σχολη (και οχι επειδη εχω καμια ορεξη να ξυπνησω 6:30 αλλα επειδη εχω κανει ενα κοπο οπως και αλλοι 1000 συμφοιτητες ως τωρα στο εξαμηνο και κινδυνευει να παει χαμενος) και να πω δεν με νοιαζει τι αποφασισατε, θελω να κανω μαθημα.

Και εννοειται πως ολα τα παραπανω ισχυουν ανεξαρτητα απο το αν βγηκε η ΔΑΠ ή τα ΕΑΑΚ στην προηγουμενη συνελευση.

Τωρα γενικα αν θα πρεπει να διαμαρτυρηθουμε και πως, νομιζω εχει καλυφθει το θεμα πολλες φορες πιο πριν.
Απλα κολλαω στο νοημα που εχει να κανουμε συνελευσεις και να μην τηρουμε τις αποφασεις της.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”