Γενικη συνελευση 24/9

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ιστορικός mech-eng »

Vallian wrote:αλλά δεν νομίζω να ισχύει η συνωμοσιολογία περί συμφωνιών κάτω από το τραπέζι καθηγητών - φοιτητών έναντι ευνοικής μεταχείρισης ή κάτι τέτοιο. Απλά μεταθέτουν ευθύνες.

δεν ξερω ποσο καιρο εισαι στην σχολη ,αλλα πορσωπικα απ οσα εχω και ζησει Ο ΙΔΙΟΣ ,αυτα περι συμφωνιων κατω απο το τραπεζι που λες ,μου φαινονται οχι μονο πολυ πιθανα ,αλλα σχεδον σιγουρα ,βλεποντας και κρινοντας ατομα και καθηγητες που υπαρχουν στην σχολη....
Vallian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 190
Joined: Thu Jun 03, 2010 12:04 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Vallian »

Ιστορικέ συμφωνώ για τα αλισβερίσια φοιτητών-καθηγητών γενικά, απλά εν προκειμένω αναφερόμουν στην περίσταση που περιγράφει ο Pavr , αυτή των απεργιών των καθηγητών. Το ότι συγκεκριμένοι φοιτητές και συγκεκριμένοι καθηγητές έχουν "κάποιες σχέσεις"(το θέτω κόσμια ;) )επί προσωπικού δεν νομίζω να επηρεάζει αποφάσεις συλλογικών οργάνων των μεν και των δε. Τραβηγμένο. Στο κάτω κάτω είναι πολλά τα αλληλοσυγκρουόμενα συμφέροντα.
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να υπερνικήσει την φυσική ηλιθιότητα
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Irishman »

Τη Μαρφίν την έκαψαν κανονικοί και με το νόμο κρατικοί. Κανένα παιδάκι και κανείς παρακρατικός. Αυτό και τέλος το οφφ από μένα.
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Nameless49532 »

Brokor, διαφωνώ με το 95% αυτών που λες, για αυτό δε μπορώ να σου απαντήσω.

Όμως θα σου απαντήσω εκεί που έχεις πολύ λάθος.

λες:
Στην Ελλάδα το παρακράτος ελέγχεται από "επαναστάτες" που σαγηνεύουν κάποια προστατευμένα, αφελή παιδιά να κάνουνε την βρωμοδουλειά τους. Και αυτά με χαρά κάνουνε καταλήψεις, κλείνουν δρόμουσ, ανοίγουνε διοδια, καίνε κάδους, σκοτώνουν και αμα λάχει γιατι σιγά, τραπεζίτες ήτανε.
Καμία σχέση. Τσουβαλιάζεις άσχετα πράγματα μεταξύ τους, και δε μιλας για το πραγματικό παρακράτος που υπάρχει. Αυτό είναι οι ασφαλίτες σε πορείες, οι μπράβοι και τύποι του υποκόσμου, οι ακροδεξιοί που πληρώνονται για βρωμοδουλειές. Τύποι σα τον Καλαμπόκα (δολοφόνος του Τεμπονέρα) ή τα καλόπαιδα της χρυσής αυγής, που τους ψήφισε το 7% των ψηφοφόρων (μεγαλοφυίες όλοι τους).

Το ότι εξομοιώνεις συνδικαλιστές, ρομαντικούς νέους, διαδηλωτές, φοιτητές, ΠΑΜίτες, αναρχικούς, ηλίθιους "αναρχικούς" μεταξύ τους, αλλά και με όλους τους παραπάνω δείχνει ελλιπή κατανόηση του ζητήματος, και ακριτη κατανάλωση της προπαγάνδας από καναλάρχες και μεγαλοεκδότες. (παρεμπιπτόντως αν όντως θες να μιλήσεις για τα συμφέροντα που διακυβεύονται αυτούς τους ταραχώδεις καιρούς που ζούμε καλό θα ήταν να ξεκινήσεις από αυτούς, και να παρατήσεις τους βολεμένους συνδικαλιστές)


Να ρωτήσω κάτι άλλο. Εσείς που είστε κατά της συνελεύσης πιστεύετε ότι έχουμε οποιαδήποτε πολιτική υπόσταση ως φοιτητές;
who's gonna teach you how to dance?
who's gonna show you how to fly?
who's gonna call you on the lame, dope-smoking slacking little sucker you are?
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ιστορικός mech-eng »

Vallian wrote:Ιστορικέ συμφωνώ για τα αλισβερίσια φοιτητών-καθηγητών γενικά, απλά εν προκειμένω αναφερόμουν στην περίσταση που περιγράφει ο Pavr , αυτή των απεργιών των καθηγητών. Το ότι συγκεκριμένοι φοιτητές και συγκεκριμένοι καθηγητές έχουν "κάποιες σχέσεις"(το θέτω κόσμια ;) )επί προσωπικού δεν νομίζω να επηρεάζει αποφάσεις συλλογικών οργάνων των μεν και των δε. Τραβηγμένο. Στο κάτω κάτω είναι πολλά τα αλληλοσυγκρουόμενα συμφέροντα.


για μενα παραειναι λογικο να εξωθουν καποιοι (οχι ολοι ) καθηγητες μερικους συγκεκριμενους φοιτητες (που ισως ανηκουν ιδεολογικα στην ιδια πλευρα) για να μην εφαρμοστει τουλαχιστον ,προσκαιρα η οποια περικοπη στους μισθους τους.γιατι με μια δυο μερες απεργεια δεν κανεις κατι...γενικα πιστευω οτι δεν ειναι τυχαιο που πρωτα κανουν απεργεια οι καθηγητες και μετα οι φοιτητες,δεν μπορει να ειναι τυχαιο περσυ με αποφαση συγκλητου να κλεισει ενα ολοκληρο πανεπιστημιο.
Vallian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 190
Joined: Thu Jun 03, 2010 12:04 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Vallian »

ιστορικός mech-eng wrote: για μενα παραειναι λογικο να εξωθουν καποιοι (οχι ολοι ) καθηγητες μερικους συγκεκριμενους φοιτητες (που ισως ανηκουν ιδεολογικα στην ιδια πλευρα) για να μην εφαρμοστει τουλαχιστον ,προσκαιρα η οποια περικοπη στους μισθους τους.γιατι με μια δυο μερες απεργεια δεν κανεις κατι...γενικα πιστευω οτι δεν ειναι τυχαιο που πρωτα κανουν απεργεια οι καθηγητες και μετα οι φοιτητες,δεν μπορει να ειναι τυχαιο περσυ με αποφαση συγκλητου να κλεισει ενα ολοκληρο πανεπιστημιο.
Πέρυσι έκλεισε ένα ολόκληρο πανεπιστήμιο με απόφαση συγκλήτου , και στην συνέχεια με αποφάσεις φοιτητικών συνελεύσεων διότι ψηφίστηκε ένας νόμος-πλαίσιο που θίγει συθέμελα την παιδεία(και άρα την κοινωνία κατ επέκταση) σαν θεσμό και δημόσιο αγαθό. Νομίζω ότι μπορώ να αρκεστώ σε αυτήν την εξήγηση (μη αποκλείοντας ίσως άλλες προεκτάσεις ,που όμως ωχριούν) .
Απόλυτα φιλικά :)
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να υπερνικήσει την φυσική ηλιθιότητα
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

Nameless49532 wrote:Να ρωτήσω κάτι άλλο. Εσείς που είστε κατά της συνελεύσης πιστεύετε ότι έχουμε οποιαδήποτε πολιτική υπόσταση ως φοιτητές;
εγώ που είμαι κατά της συνέλευσης όπως γίνεται (και όχι γενικά στην ιδέα), πιστεύω ότι πρέπει να έχουμε την ίδια πολιτική υπόσταση με όλους τους πολίτες ανεξαιρέτως, και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί είναι κοινή πεποίθηση ότι οι φοιτητές αποτελούν διαφορετική ή 'ειδική' ομάδα στην κοινωνία. και το εκφράζω σαν ουσιαστική απορία μου και με εντελώς φιλική διάθεση.

Vallian wrote:Πέρυσι έκλεισε ένα ολόκληρο πανεπιστήμιο με απόφαση συγκλήτου , και στην συνέχεια με αποφάσεις φοιτητικών συνελεύσεων διότι ψηφίστηκε ένας νόμος-πλαίσιο που θίγει συθέμελα την παιδεία(και άρα την κοινωνία κατ επέκταση) σαν θεσμό και δημόσιο αγαθό. Νομίζω ότι μπορώ να αρκεστώ σε αυτήν την εξήγηση (μη αποκλείοντας ίσως άλλες προεκτάσεις ,που όμως ωχριούν) .
δεν είναι τόσο απλά όπως τα λες. αυτός ο νόμος δεν ήταν τόσο κακός όσο έχει εντυπωθεί στην συνείδηση μας. ξεκίνησε με καλά στοιχεία αλλά υποτάχθηκε σε πολλά συμφέροντα.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Vallian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 190
Joined: Thu Jun 03, 2010 12:04 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Vallian »

Όντως δεν είναι τόσο απλά όσο τα περιγράφω απλά έχω 2-3 σειρές να εκφράσω μια άποψη. Έτσι είναι τα ηλεκτρονικά φόρουμ. Όσον αφορά τον νόμο, ίσως είχε κάποια καλά στοιχεία, αλλά ο κορμός του διαλύει το δημόσιο πανεπιστήμιο.
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν ξεκίνησε με καλές προθέσεις, Αν ήθελαν το καλό του πανεπιστημίου ας ρωτούσαν και αυτούς που το απαρτίζουν πριν συντάξουν το νόμο πλαίσιο
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να υπερνικήσει την φυσική ηλιθιότητα
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

Vallian wrote:Όντως δεν είναι τόσο απλά όσο τα περιγράφω απλά έχω 2-3 σειρές να εκφράσω μια άποψη. Έτσι είναι τα ηλεκτρονικά φόρουμ.
καλά μπορείς να γράψεις και λίγο περισσότερο. αλλά μάλλον δεν σου αρέσει να γράφεις σεντόνια, οπότε I rest my case και συμφωνούμε.
Vallian wrote:Πάντως σε καμία περίπτωση δεν ξεκίνησε με καλές προθέσεις, Αν ήθελαν το καλό του πανεπιστημίου ας ρωτούσαν και αυτούς που το απαρτίζουν πριν συντάξουν το νόμο πλαίσιο
μα αυτούς ακριβώς ήθελαν να περιορίσουν (δεν είμαι σε θέση να ξέρω αν το έκαναν καλά). να συμμαζέψουν λίγο τα οικονομικά και να περιορίσουν την σπατάλη από τα συμφέροντα (πιθανώς για να τα αντικαταστήσουν με τα συμφέροντα του υπουργείου). εκεί στηρίχθηκα και είπα ότι ξεκίνησε με καλές προθέσεις και έχει και καλά στοιχεία.
Vallian wrote: Όσον αφορά τον νόμο, ίσως είχε κάποια καλά στοιχεία, αλλά ο κορμός του διαλύει το δημόσιο πανεπιστήμιο.
αυτό δεν έχω τις γνώσεις για να το κρίνω (σε πολλά πράγματα είναι έτσι και είμαι ο τελευταίος που θα πει ότι τα είχε όλα καλά), αλλά πόσο χειρότερη μπορεί να γίνει η κατάσταση;
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ιστορικός mech-eng »

εγω ειμαι κατα της συνελευσης γενικα.γιατι εχουμε να κανουμε με διπροσωπα οντα και με τεραστια συμφεροντα που παιζοντα εις βαρος των απλων φοιτητων.μιλαμε για ελευθερια και πολιτικες αποψεις ,αλλα στην συνελευση οι εκπροσωποι των παραταξεων εχουν ριξει και εχουν φαει τοσο ξυλο σε ''πεσιματα'' ,που οπαδοι του παναθηναικου και του ολυμπιακου θα χρειαστουν δυο ζωες για να το φανε.

επισης δεν υπαρχει κανενας σεβασμος στον μεσο φοιτητη μια και η παραμονη μετα το μισαωρο μοιαζει κατορθωμα με τοσο καπνο που συγκεντρωνεται.οι ερωτησεις ειναι εντελως ασχετες καθε φορα με τον λογο της συνελευσης και συνηθως καταληγουν σε υπαρξιακα ζητηματα της αριστερας η της δεξιας.ακομα οι απαντησεις ειναι τοσο αστοχες που κατανταει γελοιο να ερωταται ο εκαστοτε ομιλητης τι προτινει για την επιλυση ενος προβληματος και να απανταει κανωντας επιθεση σε αντιπαλη παραταξη.δεν υπαρχει κανενας ελεγχος στο ποιος ψηφιζει ,ουτε και δινεται καμια απολυτως προσοχη σε αυτους που μιλανε ,μια και τα τσιρακια καθε παραταξης τα αμολανε στον περιβαλλοντα χωρο και ερχονται και σου πιανουν την συζητηση προσωπικα.

η συνελευση ικανοποιει αλλα συμφεροντα και οχι αυτα των συλλογικων αποφασεων υπερ του φοιτητη,γιατι σε ΚΑΘΕ εκφραση της δεν το σεβεται.
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”