Κατάργηση Δωρεάν Συγγραμμάτων σε Φοιτητές

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Κατάργηση Δωρεάν Συγγραμμάτων σε Φοιτητές

Post by Kitharistas »

Μια βιβλιοθήκη με βάση το πρόγραμμα σπουδών σου. Όταν πχ στα στοιχεία μηχανών εξετάζομαι στο βιβλίο του Κωστόπουλου γιατί να παίρνω κι άλλα 8 (!) του Γραικούση? Τελικά τα ψιλοχρησιμοποίησα σε διάφορες φάσεις εντός και εκτός μαθήματος αλλά πιθανόν να είμαι και από τους ελάχιστους. Τέτοια πράγματα θεωρώ περιττά, ποτέ δεν υποστήριξα ότι δεν πρέπει να δίνονται συγγράμματα, απλά είπα πως πρέπει να δίνονται όσα είναι απαραίτητα για την μόρφωση του φοιτητή και την ολοκλήρωση των σπουδών του, επιμένω πως την επαγγελματική του σταδιοδρομία ο καθένας πρέπει να την ξεκινήσει, να την συνεχίσει και να την εμπλουτίσει μόνος του. Να σημειώσω πως το λέω έχοντας πλήρη επίγνωση της κοινωνικής και οικονομικής κατάστασης που βρίσκεται η χώρα μας και πως δεν είμαι γόνος πλούσιας οικογένειας, αντίθετα δουλεύω καθημερινά για τα έξοδά μου, πιστεύω όμως πως μέσα από τριβή ΚΑΙ τέτοιου είδους ο καθένας θα μπορέσει να γίνει σωστός επαγγελματίας.
Rock on buddies...
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Κατάργηση Δωρεάν Συγγραμμάτων σε Φοιτητές

Post by Kuchiki_Byakuya »

Kitharistas wrote:ποτέ δεν υποστήριξα ότι δεν πρέπει να δίνονται συγγράμματα,
Kitharistas wrote: Να σημειώσω πως το λέω έχοντας πλήρη επίγνωση της κοινωνικής και οικονομικής κατάστασης που βρίσκεται η χώρα μας και πως δεν είμαι γόνος πλούσιας οικογένειας, αντίθετα δουλεύω καθημερινά για τα έξοδά μου, πιστεύω όμως πως μέσα από τριβή ΚΑΙ τέτοιου είδους ο καθένας θα μπορέσει να γίνει σωστός επαγγελματίας.
κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο, αλλά καλά κάνεις και το αναφέρεις γιατί έρχονται συνελεύσεις.

κεφάλι δεν θα σηκώσουν οι καθηγητές σε κανέναν για τα βιβλία μας. πάλι θα πάει ο καθένας μόνος του με το στανιό να καλύψει κενά. τα ιδρύματα χάνουν από παντού λεφτά και θα κάνουν κινητοποιήσεις για τις, εντελώς άδικες είναι η αλήθεια, αλλά μικρές μειώσεις.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”