Εθελοντική Αιμοδοσία - Αιμοπετάλιο

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Εθελοντική Αιμοδοσία - Αιμοπετάλιο

Post by ShadowMech »

Για φιλοσοφικη, οπως μπαινεις απο πυλη ζωγραφου, στην πρωτη διασταυρωση κανεις δεξια, ακουλουθεις ολο ευεθια το δρομο (εναν μεγαλο) οπως παει, και μετα απο καμια 500ρια μετρα θα το δεις στο αριστερο σου χερι.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
ath
Chemical Seeder
Chemical Seeder
Posts: 16
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:38 pm
Σχολή: Χημικός

Re: Εθελοντική Αιμοδοσία - Αιμοπετάλιο

Post by ath »

Έλα πες την αλήθεια, το χεις λιώσει :P
:D :D :D :D :D
User avatar
cornerstone
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 1242
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:14 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Εθελοντική Αιμοδοσία - Αιμοπετάλιο

Post by cornerstone »

Και εγώ θα πάω αύριο να δώσω αίμα...
Το θεωρώ πολύ σημαντική προσφορά αλληλεγγύης στο συνάνθρωπο...
Σώζεις ζωές και κάποιοι άλλοι θα σώσουν τη δική σου αν ποτέ βρεθεί σε κίνδυνο...

Άντε και του χρόνου να διοργανωθεί και στο εμπ αιμοδοσία... :)
Engineering pervades everything...
It's how to take very complex systems and break them down into nice,tight, abstract parts...
Engineering is for people who want to change the world
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Εθελοντική Αιμοδοσία - Αιμοπετάλιο

Post by Kuchiki_Byakuya »

Παιδιά πήγα και εγώ στην αιμοδοσία. Για όσους ήρθαν ήμουν το παιδί που ήταν ξαπλωμένο στην καρέκλα για πολλή ώρα λόγω κάποιων μικρών επιπλοκών. Μια δόση ήμασταν πέντε άτομα στη σειρά ξαπλωμένοι με τα πόδια στο στήθος, σαν άρρωστοι. Την πρώτη φορά που ζαλίστηκα (γιατί ήταν πολλές) είχα πίεση 6 με 9. Μετά από τρία τέταρτα πήγε στην κανονική.
Άκουσα μια γιατρό να μιλά στο κινητό και είπε ότι αυτό είναι φυσιολογικό γιατί είμαστε 20 χρονών και δεν έχουν αιμοσφαιρίνη να πήξει λίγο το αίμα. Πάντως ηρωίδες οι τρεις γιατροί, πάλευαν με έξι άτομα ταυτόχρονα και χωρίς βοηθήματα, μόνο τα βασικά είχαν.
Εγώ πήγα γύρω στη μία παρά και δεν είχε κόσμο, αν θέλετε να πάτε. Μετά τις δυόμιση ήταν 100 άτομα μέσα στην αίθουσα.
Μην ξενυχτήσετε (για κανένα λόγω, όχι μόνο για έξοδο), να έχετε φάει καλά και βοηθάει να μπορείτε να πάτε με τα πόδια γιατί βοηθάει και πριν και κυρίως μετά.
Στις γυναίκες, αν είσαστε αδιάθετες να ζητήσετε να σας κάνουν τεστ αιμοσφαιρίνης και αιματοκρίτη, αν δεν σας πουν εκείνες πρώτα. Είναι δύο λεπτά και τα δύο.
Μην το παίξετε ήρωες είναι πολύ επικίνδυνο για τον οργανισμό να χάνει μισό λίτρο αίμα, εμένα με είδαν θρεμμένο και μου πήραν λίγο παραπάνω. Μου είπε μια γιατρός ότι έχει λιποθυμήσει όταν έδινε αίμα μια φορά.
Είδα τόσα πολλά κορίτσια, με μια που ήμασταν δίπλα πιάσαμε και την κουβέντα, τις έλεγα μαλακίες για να μην της έρθει ξανά αναγούλα.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
cornerstone
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 1242
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:14 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Εθελοντική Αιμοδοσία - Αιμοπετάλιο

Post by cornerstone »

Ρε τόσο τρομερό είναι?
Εγώ έλεγα να πάω να δώσω και ότι θα είναι πολύ απλό...
Όπως όταν σου παίρνουν αίμα...
Engineering pervades everything...
It's how to take very complex systems and break them down into nice,tight, abstract parts...
Engineering is for people who want to change the world
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Εθελοντική Αιμοδοσία - Αιμοπετάλιο

Post by Kuchiki_Byakuya »

cornerstone wrote:Ρε τόσο τρομερό είναι?
Εγώ έλεγα να πάω να δώσω και ότι θα είναι πολύ απλό...
Όπως όταν σου παίρνουν αίμα...
Όχι ρε, αν όλα κυλήσουν κανονικά η διαδικασία είναι κάτω από δέκα λεπτά από την ώρα που θα μπεις να συμπληρώσεις τα χαρτιά μέχρι την ώρα που θα φύγεις. Είναι απλό και περνάει γρήγορα η ώρα.
Δεν είναι όπως όταν σου παίρνουν αίμα για εξετάσεις, σου παίρνουν εφταπλάσιο αίμα (δηλαδή όχι ένα μικρό μπουκαλάκι).
Επίσης δεν ήταν ακριβώς ζαλάδα, απλά ένα φούντωμα στο πρόσωπο και ένα μικρό βουητό στα αυτιά, μόλις με ξάπλωσαν στο λεπτό είχε περάσει. Δεν τίποτα σοβαρό. Απλά είμαστε μικροί και η καρδιά μας λειτουργεί λίγο πιο γρήγορα με αποτέλεσμα να χρειαζόμαστε περισσότερο αίμα στο κύκλωμα. Απλά αυτές με κράτησαν λίγο παραπάνω γιατί ήμουν πρώτος που δεν ένιωσα καλά. Τους επηρέασα όλους. Monkey see, monkey does.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Εθελοντική Αιμοδοσία - Αιμοπετάλιο

Post by castiel »

σίγουρα είναι καλό να περπατήσουμε μετά?

επίσης αύριο μπορούμε να βγάλουμε και κάρτα εθελοντή αιμοδότη(ή όπως λέγεται) ή πρέπει σε νοσοκομείο (ή κάπου αλλού?)
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
cornerstone
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 1242
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:14 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Εθελοντική Αιμοδοσία - Αιμοπετάλιο

Post by cornerstone »

Ναι το ξέρω για την ποσότητα...
Για την διαδικασία με τη βελόνα μιλούσα...
Γενικά ποτέ δε φοβόμουν...
Απλώς πρέπει να είναι έμπειρος αυτός που μου παίρνει αίμα, γιατί έχω πολύ ευαίσθητες φλέβες...(απορρίπτεται δλδ και η ενέσιμη ηρωίνη ρε γαμώτο...)
Αφού κάθε φορά που μου παίρνουν αίμα για εξετάσεις, ρωτάω την κοπέλα αν είναι έμπειρη και της μιλάω κατά τη διαδικασία...
Άσε μια φορά της κράτησα και το χέρι μιας...
πώς δεν το πήρα και μόνη μου να λες...

Αλλά οκ, δεν αγχώνομαι...
Engineering pervades everything...
It's how to take very complex systems and break them down into nice,tight, abstract parts...
Engineering is for people who want to change the world
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Εθελοντική Αιμοδοσία - Αιμοπετάλιο

Post by Kuchiki_Byakuya »

castiel wrote:σίγουρα είναι καλό να περπατήσουμε μετά?

επίσης αύριο μπορούμε να βγάλουμε και κάρτα εθελοντή αιμοδότη(ή όπως λέγεται) ή πρέπει σε νοσοκομείο (ή κάπου αλλού?)
Αν έχεις καθίσει πολύ, όπως εγώ, είναι καλό να περπατάς σε έναν χαλαρό ρυθμό (πιο σιγά από τον κανονικό σου), για να κυκλοφορήσει το αίμα να πάει παντού. Σίγουρα πιο ασφαλές από το να οδηγάς και σου έρθει τίποτα στον δρόμο, με ρώτησαν αν οδηγάω πριν ζαλιστώ. Πάντως για όποια απορία έχετε ρωτήστε εκεί είναι πολύ φιλικές και πρόσχαρες.

Ναι, μπορείς να βγάλει κάρτα εθελοντή αιμοδότη. Στο αρχικό χαρτί που σου δίνουν να συμπληρώσεις γράφεις πάνω 'κάρτα'. Θα στο πουν εκεί. Δεν την παίρνεις την ίδια ώρα. Επικοινωνούν οι ίδιοι μαζί σου και σου λεν να πας να την πάρεις από την φιλοσοφική (όχι κάποιο νοσοκομείο), σε μια μαλακία στον 4ο όροφο. Και εγώ, παρότι έχω ξαναδώσει αίμα δεν είχα κάρτα, και θα βγάλω από εκεί.
cornerstone wrote:Απλώς πρέπει να είναι έμπειρος αυτός που μου παίρνει αίμα, γιατί έχω πολύ ευαίσθητες φλέβες...(απορρίπτεται δλδ και η ενέσιμη ηρωίνη ρε γαμώτο...)
Εγώ έχω φλέβες (μετά από τόσες ενέσεις στα μαθήματα) αλλά είναι λίγο κρυμμένες, και η κυρία εκεί (παρότι πολύ έμπειρη και ελφροχέρα, οπότε μην έχεις θέμα) έκανε λίγο χρόνο να τη βρει. Κάνε μυτιές, πού είναι το πρόβλημα;
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
ath
Chemical Seeder
Chemical Seeder
Posts: 16
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:38 pm
Σχολή: Χημικός

Re: Εθελοντική Αιμοδοσία - Αιμοπετάλιο

Post by ath »

Καλό θα είναι αν μπορείτε να βγάλετε κάρτα να το κάνετε! Θα σας χρειαστεί. Σε περίπτωση που εσείς χρειαστείτε αίμα θα έχετε διαθέσιμο, χωρίς να χρειαστεί να δώσει κάποιος συγγενής ή φίλος, διότι είστε εθελοντές αιμοδότες.

Άσε που δίνοντας αίμα είναι και mini εξετάσεις.
Εγώ πχ έμαθα λόγω αιμοδοσίας ότι έχω χαμηλό αιματοκρίτη και στη συνέχειά ψάχνοντάς το βρήκα σιδηροπενική αναιμία. Δεν ξέρω αν αφότου κάνουν εκείνοι όλες τις εξετάσεις στο αίμα που δίνετε μπορείτε να μάθετε τα αποτελέσματα (εκτός αυτών που γίνονται επιτόπου, δηλ. αιματοκρίτη). Θα το ρωτήσω όμως...
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”