Γερμανια και Ναζισμος

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
katsanetrino
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 350
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Inside Satrapy

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by katsanetrino »

Enositis21 wrote:Nαι με μία μικρη διαφορα ότι το επέλεξαν εκεινοι όμως...και με το να το απαγορευεις δε γινεσαι κι εσυ ο ιδιος φασιστας;
Δεν επέλεξαν τις ενέργειες που έκανε ο Χίτλερ αφού τον ψήφισαν. Για διάφορους λόγους ο Χίτλερ μπόρεσε να ανέβει στην εξουσία μετα το κραχ του 29(λόγοι οι οποίοι μάλλον σχετίζονται με το πεσμένο ηθικό των Γερμανών εκείνη την εποχή, παρά με το ίδιο το κραχ) και μάλιστα με μεγάλη διαφορά αλλά σε καμία περίπτωση και κανένας δεν περίμενε ότι θα γινόταν αυτά που ακολούθησαν. Με την καλοστημένη προπαγάνδα του Γκέμπελς, ο μέσος πολίτης κρατήθηκε στο σκοτάδι για πολύ χρόνο και όταν πια άρχισε να καταλαβαίνει τι ήταν έτοιμο να γίνει, ήταν ήδη αργά(αν και έγιναν προσπάθειες). Μετά από όλα αυτά δε μου φαίνεται καθόλου παράλογη η πολιτική που ακολουθούν τώρα στη Γερμανία με τους νεοναζί, αν και με τα σημερινά δεδομένα μου μοιάζει αδιανόητο να επαναληφθεί τέτοια μορφή φασιστικού καθεστώτος.

Edit Από ότι βλέπω με πρόλαβε ο Master :mrgreen:
DeterministiC OR StochastiC
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by Enositis »

master wrote:
Enositis21 wrote:Nαι με μία μικρη διαφορα ότι το επέλεξαν εκεινοι όμως...και με το να το απαγορευεις δε γινεσαι κι εσυ ο ιδιος φασιστας;

Δεν το επέλεξαν ακριβώς. Μετά τον 1ο Παγκόσμιο η Γερμανία ήταν ένα τίποτα και η Κυβέρνηση του Χίτλερ έδωσε στον κόσμο δουλειά και σίγουρο εισόδημα, τους αναγέννησε. Σαφώς εξυπηρετούσε τους σκοπούς του αλλά για τον μέσο γερμανό πολίτη εκείνης της εποχής αποτελούσε λύτρωση. Οπότε δεν το επέλεξαν, ήταν κατά κάποιο τρόπο η μόνη τους επιλογή.

Γίνεσαι φασίστας αλλά μάλλον αποτρέπεις κάτι πολύ χειρότερο. Δεν ξέρω αν την έχεις δει, μια ταινία που παίχτηκε πέρυσι, Το Κύμα. Εκεί παρουσιάζεται πολύ ωραία τη μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα μια ασυγκράτητη οργάνωση με ναζιστικά πρότυπα. Η ταινία βασίζεται σε πείραμα που έγινε στην Αμερική.

Οχι αλλα θέλω να την δώ.Απλά δεν καταλαβαίνω γιατι ο ναζισμός επιβιώνει ακόμα στη Γερμανία;Στην Ελλαδα εκφράζεται μέσω ακροδεξιών-συντηρηρικών ομάδων και κυριως εκφραζεται εναντιων των μεταναστων.
Στη Γερμανία γιατι και πως εκφραζεται;αυτο παει κυριως στον λουκαρελι που οπως ειπε εχει μια εμπειρια παραπανω απο τη Γερμανια
User avatar
lucarelli
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 32
Joined: Thu Jun 24, 2010 11:40 pm

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by lucarelli »

Enositis21 wrote:
master wrote:
Enositis21 wrote:Nαι με μία μικρη διαφορα ότι το επέλεξαν εκεινοι όμως...και με το να το απαγορευεις δε γινεσαι κι εσυ ο ιδιος φασιστας;

Δεν το επέλεξαν ακριβώς. Μετά τον 1ο Παγκόσμιο η Γερμανία ήταν ένα τίποτα και η Κυβέρνηση του Χίτλερ έδωσε στον κόσμο δουλειά και σίγουρο εισόδημα, τους αναγέννησε. Σαφώς εξυπηρετούσε τους σκοπούς του αλλά για τον μέσο γερμανό πολίτη εκείνης της εποχής αποτελούσε λύτρωση. Οπότε δεν το επέλεξαν, ήταν κατά κάποιο τρόπο η μόνη τους επιλογή.

Γίνεσαι φασίστας αλλά μάλλον αποτρέπεις κάτι πολύ χειρότερο. Δεν ξέρω αν την έχεις δει, μια ταινία που παίχτηκε πέρυσι, Το Κύμα. Εκεί παρουσιάζεται πολύ ωραία τη μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα μια ασυγκράτητη οργάνωση με ναζιστικά πρότυπα. Η ταινία βασίζεται σε πείραμα που έγινε στην Αμερική.

Οχι αλλα θέλω να την δώ.Απλά δεν καταλαβαίνω γιατι ο ναζισμός επιβιώνει ακόμα στη Γερμανία;Στην Ελλαδα εκφράζεται μέσω ακροδεξιών-συντηρηρικών ομάδων και κυριως εκφραζεται εναντιων των μεταναστων.
Στη Γερμανία γιατι και πως εκφραζεται;αυτο παει κυριως στον λουκαρελι που οπως ειπε εχει μια εμπειρια παραπανω απο τη Γερμανια
Επιβιωνει γιατι παντα θα υπαρχουν ηλιθιοι και γιατι δεν εχουν ολοι την μορφωση ωστε να διακρινουν οτι δεν υπαρχει αρια φυλη.Στην γερμανια υπαρχουν ακροδεξιες ομαδες οπως και στην ελλαδα και κανουν διαδηλωσεις οπως στην ελλαδα και μαλιστα παντα κανουν αντι-πορειες κοντρα σε αυτους(οπως κανουν και εδω).απλα εκει εχουν αλλη αντιμετωπιση απο την αστυνομια(γιατι εδω συνηθως δεν τους ξεχωριζεις).Και εκει εχουν κρουσματα βιας εναντιον μεταναστων οπως και εδω,οπως και σε καθε χωρα.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by Enositis »

Εδώ ο κυριος φορεας η Χ.Α. έχει σαν "ινδαλμα" τον Μεταξα...εκει έχουν τον Αδολφο;
User avatar
master
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 601
Joined: Thu Oct 21, 2010 6:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by master »

Enositis21 wrote:
master wrote:
Enositis21 wrote:Nαι με μία μικρη διαφορα ότι το επέλεξαν εκεινοι όμως...και με το να το απαγορευεις δε γινεσαι κι εσυ ο ιδιος φασιστας;

Δεν το επέλεξαν ακριβώς. Μετά τον 1ο Παγκόσμιο η Γερμανία ήταν ένα τίποτα και η Κυβέρνηση του Χίτλερ έδωσε στον κόσμο δουλειά και σίγουρο εισόδημα, τους αναγέννησε. Σαφώς εξυπηρετούσε τους σκοπούς του αλλά για τον μέσο γερμανό πολίτη εκείνης της εποχής αποτελούσε λύτρωση. Οπότε δεν το επέλεξαν, ήταν κατά κάποιο τρόπο η μόνη τους επιλογή.

Γίνεσαι φασίστας αλλά μάλλον αποτρέπεις κάτι πολύ χειρότερο. Δεν ξέρω αν την έχεις δει, μια ταινία που παίχτηκε πέρυσι, Το Κύμα. Εκεί παρουσιάζεται πολύ ωραία τη μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα μια ασυγκράτητη οργάνωση με ναζιστικά πρότυπα. Η ταινία βασίζεται σε πείραμα που έγινε στην Αμερική.

Οχι αλλα θέλω να την δώ.Απλά δεν καταλαβαίνω γιατι ο ναζισμός επιβιώνει ακόμα στη Γερμανία;Στην Ελλαδα εκφράζεται μέσω ακροδεξιών-συντηρηρικών ομάδων και κυριως εκφραζεται εναντιων των μεταναστων.
Στη Γερμανία γιατι και πως εκφραζεται;αυτο παει κυριως στον λουκαρελι που οπως ειπε εχει μια εμπειρια παραπανω απο τη Γερμανια

Και στη Γερμανία υπάρχει άσχημη αντιμετώπιση των ξένων, ειδικότερα σε μκικρότερες πόλεις. Οι Γερμανοί έχουν ψιλοσυμβιβαστεί με τους Τούρκους (1,2 εκατομμύρια) στις μεγαλουπόλεις π.χ. Βερολίνο, Μόναχο (αν και εκεί ακόμα τους έχουν αποκλεισμένους) αλλά σε μικρότερες πόλεις συμβαίνουν τρομερά βάρβαρα επεισόδια. (Αν δεις τι ξύλο πηγαίνουν και ρίχνουν οι νεοναζί σε κάτι συγκεντρώσεις μεταναστών σε χωριά θα πάθεις σοκ.) Στη Γερμανία ισχύει αρκετά αυτό που ανέφερα προτείτερα, δηλαδή οι ομάδες νεοναζί δεν αποτελούνται μόνο από ανθρώπους με μια συγκεκριμένη ιδεολογία αλλά συμπεριλαμβάνουν και πολλές άλλες ομάδες, όπως αναρχικούς και χούλιγκαν (κάτι ανάλογο συμβαίνει και στο Lazio). Όλοι αυτοί με τη βιτρίνα του ναζισμού κάνουν ότι θα έκαναν ξεχωριστά.
Η ηλιθιότητα έχει όρια. Απλώς είναι πολλοί αυτοί που τα ξεπερνούν.
User avatar
master
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 601
Joined: Thu Oct 21, 2010 6:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by master »

Πάρε για παράδειγμα αυτή τη διαδήλωση. Κοίτα σημαίες, μπλούζες και τατουάζ "SS". Άκου και στην αρχή που λέει κάποιος "genetic neager". Δεν νομίζω πολλοί από αυτούς να ξέρουν τι έγινε στο 2ο παγκόσμιο πόλεμο και ποιες είναι οι βάσεις του Ναζισμού.. Είναι απλά ρατσιστές με διαφορετικό τρόπο έκφρασης.

Η ηλιθιότητα έχει όρια. Απλώς είναι πολλοί αυτοί που τα ξεπερνούν.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by Enositis »

Τις προάλλες ξεφύλλιζα στο σπιτι ενος φιλου το "Αγων μου".Πραγματικα ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ να στα χωσει στο κεφαλι σου
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by misfit »

"Die Welle" και "American History-X" (σίγουρα υπάρχουν κι άλλες) είναι 2 ταινίες που καταπιάνονται με το ναζισμό και το εξ'ορισμού αδιέξοδό του.Βασικά δείχνουν όλην την πορεία του: από πού προκαλείται,πώς εκδηλώνεται,πώς εξελίσσεται κι εντέλει πώς καταλήγει (καταστροφή,συνειδητοποίηση του λάθους).Τις συνιστώ ανεπιφύλακτα,αν και πιστεύω οι περισσότεροι θα τις έχετε δει ήδη :P

Επί του θέματος,πολύ καλά τα όσα λέγονται.Αλλά προτείνω ν'ασχοληθούμε λίγο και με το θέμα "Ελλάδα και Ναζισμός".Ποια είναι η άποψή σας?Έχετε προβληματιστεί καθόλου για το παρόν αλλά κυρίως για το μέλλον? :roll:
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by Διάτανος »

δεν νομίζω ότι θα υπάρξει άνοδος του ναζισμού
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Γερμανια και Ναζισμος

Post by Enositis »

Διάτανος wrote:δεν νομίζω ότι θα υπάρξει άνοδος του ναζισμού
Η ακροδεξια ανεβαινει συνεχως ομως.
Κυριοι εκφραστες Πλευρης( ο γηραιοτερος) Καραντζαφερης και Μιχαλολιακος
Ο ένας έχει δηλώσει δημοσιως οτι "αγαπαει" Μεταξα
Ο δευτερος απλα ψηφοθηρει
Ο τριτος τις προαλλες χαιρετησε ναζιστικα...
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”