Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Killers_F.C
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 90
Joined: Fri Jan 22, 2010 9:22 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by Killers_F.C »

mech222 wrote:παιδια χαιρομε που συμφωνειτε μαζι μου και που ανταποκρινεστε σ'αυτο το μηνυμα! αυτο δειχνει οτι υπαρχουν παιδια που πραγματικα νοιαζονται για τη σχολη τους! εγω προσωπικα θα φερω οσους συναδελφους μπορω για να διατηρησω αυτη τη σχολη ανοικτη! και γιατι θα το κανω αυτο?? γιατι εγω καθομαι στα θρανια και κανω μαθημα ολη μερα σαν το μ@λ@κα,,,γιατι εγω ερχομαι το πρωι στη σχολη και φευγω με τη δυση του ηλιου.....και πραγματικα λυπαμαι το κοπο και την προσπαθεια μου,,,,και δεν ανεχομαι ολο αυτο να μου το χαλαει ο καθενας που ερχεται στη σχολη μονο και μονο για να διαβασει την εφημεριδα του κομματος του,,,κατι που μπορει να το κανει και σπιτι του,,! πιστευω καιρος ειναι να ξυπνησουμε και να διωξουμε αυτες τις ιδεες απο τη σχολη μας! γιατι στη τελικη εμεις τη πληρωνουμε τη νυφη και οχι οι βολεμενοι! παιδια ξυπνηστε γιατι οι καιροι αλλαζουν και θα ειναι πιο δυσκολοι αποτι τους περιμεναμε! οι καιροι απαιτουν σοβαροτητα...και μεσα μας ολοι ξερουμε πιο ειναι το σωστο!
Φιλε συμφωνω απολυτα μαζι σου και επαυξανω!!!!!!!!!!
brokor
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Tue May 04, 2010 10:00 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by brokor »

Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνεσφέρω στην ανοιχτή σχολή πέρα από το να ψηφίσω ενα κωλόχαρτο που κατεβάζει ενα κομματόσκυλο;
Αν ναι πες μου και θα είμαι και εγώ εκεί την Τρίτη.
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by anticapitalist »

mech222 wrote:ελατε ολοι να ψηφισουμε την τριτη 30/11/10 για να ανοιξουμε τη σχολη μας! ετσι κ αλλιως αυτοι που θελουν να την κλεισουν δεν εχουν ιδεα απο μαθηματα και απο σχολη,,,,,δεν πατανε καθολου,,,γιατι τους αφηνουμε να κανουν οτι θελουν ???? μηπως εμεις ειμαστε αυτοι που φταινε στη τελικη που κλεινει η σχολη??
Φίλε mech222 με το πόστ σου προσβάλεις πάρα πολύ κόσμο και με πολύ αγενή τρόπο. Δηλαδή όποιος νομίζει οτι πρέπει να πιέσουμε κάνοντας καταλήψεις και διαδηλώσεις είναι τεμπέλης, κωλόπαιδο, ασχετος απο μηχανολογία ενώ όποιος δε γουστάρει καταλήψεις είναι φοιτηταράς, πατάει στη σχολή από το πρωι ως το βράδυ, και βγάζει τη σχολή στα 4,5 χρόνια. Θα έμπαινα στον κόπο να αντικρούσω το επιχείρημά σου, αλλά είναι τόσο προφανές πως δεν στέκει και δεν έχει καμμια λογική, που θα χάσω το χρόνο μου. Οχι τίποτα άλλο είμαι πρόθυμος άμα θες να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε (τις γνώσεις μας).
ναι στους αγωνες αλλα με νοημα κ προοπτικη. θες πορεια?? οκ κλεινουμε τ μερα της πορειας κ συμμετεχουμε.
Δεν θα μπορούσα να μη συμφωνήσω. Το θέμα είναι πως όταν γράφεις συμμετέχουμε, ποιούς ακριβώς εννοείς; Λέμε ότι ο σύλλογος συμμετέχει στην πορεία, και τελικά στην πορεία πηγαίνουν από μηχανολόγους μόνο 50 ΕΑΑΚίτες. Ότι και να πιστεύει κάποιος στο θέμα της κατάληψης, δεν το πιστευω πως δεν μπορεί να διαθέσει 2 ώρες να πάει σε μια πορεία, αν είναι αντίθετος με τα μέτρα βέβαια. Και να είμαστε 350 αντί για 50.
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
mech222
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 96
Joined: Wed Oct 13, 2010 6:37 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by mech222 »

οταν λεω πως δεν εχουν ιδεα απο σχολη εννοω οτι με το καιρο εχουν χασει το νοημα,,,,για τους περισσοτερους οι καταληψη εγινε τροπος ζωης και δεν τους αφορα τιποτα αλλο παρα το κλεισιμο της σχολης! αν εκλεινε η σχολη 1 φορα το χρονο πιστεψε με πρωτος εγω θα ψηφιζα να κλεισει,,,γιατι θα ηξερα πως αυτο γινεται για καλο σκοπο,,,,με τις συνεχομενες καταληψεις δεν γινεται τιποτα,,,τυχαιο ειναι που η χωρα μας εχει δωσει τοση δυναμη στο φοιτητη? νομιζω μας εφαγε ολους η υπερβολικη δημοκρατια σ'αυτη τη χωρα...και απο θεμα μηχανολογικων γνωσεων δεν νομιζω πως καποιος που διαβαζει ολη μερα εφημεριδες γνωριζει περισσοτερα απο καποιον που θελει πτυχιο στα 5 χρονια! αλλα αυτο δεν ειναι το θεμα μας οποτε ας το αφησουμε και ας ασχοληθουμε με την ουσια,,,,,πραγματικα συγνωμη αν προσβαλλω καποιους συναδελφους αλλα αυτη ειναι η πικρη αληθεια..
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by dpunis »

mech222 wrote:οταν λεω πως δεν εχουν ιδεα απο σχολη εννοω οτι με το καιρο εχουν χασει το νοημα,,,,για τους περισσοτερους οι καταληψη εγινε τροπος ζωης και δεν τους αφορα τιποτα αλλο παρα το κλεισιμο της σχολης! αν εκλεινε η σχολη 1 φορα το χρονο πιστεψε με πρωτος εγω θα ψηφιζα να κλεισει,,,γιατι θα ηξερα πως αυτο γινεται για καλο σκοπο,,,,με τις συνεχομενες καταληψεις δεν γινεται τιποτα,,,τυχαιο ειναι που η χωρα μας εχει δωσει τοση δυναμη στο φοιτητη? νομιζω μας εφαγε ολους η υπερβολικη δημοκρατια σ'αυτη τη χωρα...και απο θεμα μηχανολογικων γνωσεων δεν νομιζω πως καποιος που διαβαζει ολη μερα εφημεριδες γνωριζει περισσοτερα απο καποιον που θελει πτυχιο στα 5 χρονια! αλλα αυτο δεν ειναι το θεμα μας οποτε ας το αφησουμε και ας ασχοληθουμε με την ουσια,,,,,πραγματικα συγνωμη αν προσβαλλω καποιους συναδελφους αλλα αυτη ειναι η πικρη αληθεια..
Φίλε συγγνώμη, αλλα είσαι φάουλ.
Γνωρίζω άπειρα παιδιά που είναι υπέρ της κατάληψης και συμμετέχουν και σε πορείες και είναι και φοιτηταράδες. Κι εγω συμφωνώ στο ότι η σχολή πρέπει να μένει ανοικτή, αλλά ας μην κάνουμε τέτοιους διαχωρισμούς, του τύπου όποιος τη κλείνει είναι γτπ, οποιος τη θέλει ανοικτή είναι γαμάτος. Υπάρχουν και οι ιδεολογίες στη μέση.
Φιλικά,
Κώστας

ΥΓ: Απ' ό,τι βλέπω δεν έχεις συστηθεί ακόμη. Κάνε ένα κοπο και πέρνα κι από το αντίστοιχο τόπικ.. 8-)
ralf12
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Wed May 05, 2010 10:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by ralf12 »

anticapitalist wrote:
ναι στους αγωνες αλλα με νοημα κ προοπτικη. θες πορεια?? οκ κλεινουμε τ μερα της πορειας κ συμμετεχουμε.
Δεν θα μπορούσα να μη συμφωνήσω. Το θέμα είναι πως όταν γράφεις συμμετέχουμε, ποιούς ακριβώς εννοείς; Λέμε ότι ο σύλλογος συμμετέχει στην πορεία, και τελικά στην πορεία πηγαίνουν από μηχανολόγους μόνο 50 ΕΑΑΚίτες. Ότι και να πιστεύει κάποιος στο θέμα της κατάληψης, δεν το πιστευω πως δεν μπορεί να διαθέσει 2 ώρες να πάει σε μια πορεία, αν είναι αντίθετος με τα μέτρα βέβαια. Και να είμαστε 350 αντί για 50.

Σ αυτο ακριβως συμφωνω και εγω. Σε μια τετοια κατασταση δν ειναι εμφανες οτι εχει εκφυλιστει ο λογος π κανουμε εξαρχης την καταληψη? (σεβομαι τ παιδια π κατεβαινουν αναφερομαι στους υπολοιπους 100 περιπου π ψηφιζουν καταληψη αλλα στην συνεχεια δν ακολουθουν αυτα π υποτιθεται ψηφισαν. Αυτο δεν θ επρεπε ν προβληματισει κ τ παιδια των ΕΑΑΚ? να βγουνε κ ν πουν καθιστε ρε παιδια εμεις μαλακες ειμαστε δηλαδη? και τ βρισιμο τρωμε κ δν μας υποστηριζουν αυτοι π υποτιθεται μας ψηφιζουν κ συμφωνουν μαζι μας?
Gb3
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 241
Joined: Sun Jun 06, 2010 9:10 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by Gb3 »

ralf12 wrote:
anticapitalist wrote:
ναι στους αγωνες αλλα με νοημα κ προοπτικη. θες πορεια?? οκ κλεινουμε τ μερα της πορειας κ συμμετεχουμε.
Δεν θα μπορούσα να μη συμφωνήσω. Το θέμα είναι πως όταν γράφεις συμμετέχουμε, ποιούς ακριβώς εννοείς; Λέμε ότι ο σύλλογος συμμετέχει στην πορεία, και τελικά στην πορεία πηγαίνουν από μηχανολόγους μόνο 50 ΕΑΑΚίτες. Ότι και να πιστεύει κάποιος στο θέμα της κατάληψης, δεν το πιστευω πως δεν μπορεί να διαθέσει 2 ώρες να πάει σε μια πορεία, αν είναι αντίθετος με τα μέτρα βέβαια. Και να είμαστε 350 αντί για 50.

Σ αυτο ακριβως συμφωνω και εγω. Σε μια τετοια κατασταση δν ειναι εμφανες οτι εχει εκφυλιστει ο λογος π κανουμε εξαρχης την καταληψη? (σεβομαι τ παιδια π κατεβαινουν αναφερομαι στους υπολοιπους 100 περιπου π ψηφιζουν καταληψη αλλα στην συνεχεια δν ακολουθουν αυτα π υποτιθεται ψηφισαν. Αυτο δεν θ επρεπε ν προβληματισει κ τ παιδια των ΕΑΑΚ? να βγουνε κ ν πουν καθιστε ρε παιδια εμεις μαλακες ειμαστε δηλαδη? και τ βρισιμο τρωμε κ δν μας υποστηριζουν αυτοι π υποτιθεται μας ψηφιζουν κ συμφωνουν μαζι μας?
Καλα αυτο δεν προκειται να γινει ποτε γιατι θα χασουν ψηφους στη συνελευση...
User avatar
praeclarum
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 42
Joined: Thu Jun 24, 2010 11:16 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by praeclarum »

ασχετο λιγο....γνωριζει καποιος αν λογω καταληψεων μεταφερεται η ημερομηνια εναρξης τησ εξταστικης??ποτε περιπου ξεκιναμε?
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by Kitharistas »

tripoli_city wrote:ασχετο λιγο....γνωριζει καποιος αν λογω καταληψεων μεταφερεται η ημερομηνια εναρξης τησ εξταστικης??ποτε περιπου ξεκιναμε?
Μην βιάζεσαι.. :P δυστυχώς δεν τέλειωσαν οι καταλήψεις..! :P
Rock on buddies...
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by Λakedaimonas »

Για να πάρετε μια μικρή γεύση για το τι γίνεται στην ελληνική αγορά εργασία μηχανικών και να έχετε τροφή για σκέψη όταν θα πάτε να ψηφίσετε ότι είναι αυτό που θέλετε να ψηφίσετε στην ΓΣ.
Η εταιρεία
“EPFS - European Food Processing Systems Ltd",
με ηγετική θέση στον τομέα του Βιομηχανικού Σχεδιασμού Επεξεργασίας Υγρών Τροφίμων,
επιθυμεί να προσλάβει:

ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ Μηχανολόγο ΤΕΙ / ΑΕΙ (Κωδ.: OTS / PA)

Γενική Περιγραφή θέσης
Γραμματειακή υποστήριξη στο τμήμα Πωλήσεων & After Sales
Διαχείριση τηλεφωνικού κέντρου
Διαχείριση (ηλεκτρονικής) αλληλογραφίας, τήρηση και οργάνωση αρχείου
Προετοιμασία τεχνικών προσφορών, συναντήσεων καθώς και παρουσιάσεων.
Αναλυτικότερα:
Οι κατάλληλοι/ες υποψήφιοι/ες, απόφοιτοι/ες τουλάχιστον ΤΕΙ Μηχανολογίας, θα πρέπει να έχουν εργαστεί κατά το παρελθόν στα καθήκοντα γραμματέως τεχνικού τμήματος.
Ο/Η κάτοχος της θέσης θα αναλάβει τη γραμματειακή υποστήριξη, την εμπορική διαχείριση καθώς και τιμολόγηση, υποστηρίζοντας τα τμήματα Πωλήσεων και After Sales.
Θα πρέπει να γνωρίζει άριστα την αγγλική γλώσσα καθότι θα επικοινωνεί συχνά με τους ξένους προμηθευτικούς οίκους βιομηχανικού εξοπλισμού.
Απαραίτητα Προσόντα:
Πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ (ή Κολλεγίου σε ειδικότητα «Μηχανολογίας»)
Άριστη γνώση Αγγλικών (Proficiency)
Γνώση Γερμανικών θα εκτιμηθεί επιπρόσθετα
Άριστη γνώση Η/Υ (MS Office)
Προϋπηρεσία τουλάχιστον 3+ έτη σε ανάλογη θέση
Εμπειρία στην οργάνωση γραφείου
Άριστες επικοινωνιακές και οργανωτικές δυνατότητες
Άτομο σοβαρό, εχέμυθο, οργανωτικό, εργατικό, συνεργάσιμο

Παροχές Εταιρίας
Πλήρης ασφαλιστική κάλυψη
Ικανοποιητικό πακέτο αποδοχών (αναλόγως προσόντων και προϋπηρεσίας)
Ευχάριστο & φιλικό περιβάλλον
Δυνατότητες εξέλιξης :D :D :D :D :D :D :D
πηγή kariera.gr


Ποτέ ξανά δεν είχε ζητηθεί σε αγγελία εργασίας γραμματέας μηχανολόγος μηχανικός, ξέρω ότι μοιάζει με φάρσα αλλά δεν είναι!

Όσοι νομίζετε ότι θα γαμάτε κωλαράκια με το χαρτί του ΕΜΠ το πιο πιθανό είναι να στήνετε κωλαράκια σαν γραμματείς! ΤΙ ΞΕΦΤΙΛΑ! χαχαχααχα!

Και για αυτή την κατάσταση, ας είμαστε σοβαροί και ειλικρινείς, για αυτή την κατάσταση ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ και οι Γενικές Συνελεύσεις έλεος πια έγινε τέτοια καραμέλα αυτή η δικαιολογία που την σιχάθηκα μέχρι και εγώ!

Καλησπέρα και καλή τύχη.


ΑΝΤΕ ΜΗΧΑΝΙΚΑΡΕΣ ΜΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΤΕ ΟΥΤΕ ΩΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΟΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ!
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”