Χαριστική Εξεταστική για Μαθηματικά Ια

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
takis85
Private
Private
Posts: 4
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:47 am

Re: Χαριστική Εξεταστική για Μαθηματικά Ια

Post by takis85 »

funster wrote: Εμενα μου πε κατι για Τεταρτη στις 15:00 rdv στο γραφειο του ..
Επαναλαμβανω οτι ειναι αυστηρα για οσουε ς το χρωστανε τελευταιο.
Αν ειδικα μαζευτουν και πολλοι θα ειναι ακομη πιο αυστηρος με αυτο το θεμα.
Ειχαμε καποια εξελιξη ή εχει φιξαριστει το "Τεταρτη 13/10 στις 15:00" ??
User avatar
funster
Corporal
Corporal
Posts: 18
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:05 pm

Re: Χαριστική Εξεταστική για Μαθηματικά Ια

Post by funster »

Εγω δεν εχω καποιο νεοτερο.
Ισως να πρεπει να τον παρουμε κανα τηλ, αν το εχει κανεις.


Το ΘΕΜΑ είναι τι να πρωτοδιαβασεις σε τοσες λίγες μέρες.

Εχετε καμια ιδέα, καποια προτινομενα, καποια SOS που θα πρέπει στανταρ να ξερουμε..


Εγω ειχα ψιλοδιαβασει τον Γκαρουτσο τευχος ΙΙ για την κανονικη..
Εκτος από το τελευταιο κεφαλαιο Σειρες Fourier το οποιο δεν ξερω καν αν ειναι εντος ύλης..
Οι ακολουθιες μου ειπαν οτι ειναι μπερδεμα και ειδικα τωρα θα χαθει πολυτιμος χρόνος αν κατσει κανεις να τις διαβασει.
Από τον αλλον Γκαρουτσο κανα Riemann προφανως, αλλα και τι άλλο ??????
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Χαριστική Εξεταστική για Μαθηματικά Ια

Post by somekindofgrinder »

Διαβαστε ολους τους Γκαρουτσους πλην των ακολουθιων και λυστε ολες τις ασκησεις τους.
Απ'οτι θυμαμαι στο μονο που δεν ειχα δωσει μεγαλη βαση ειναι σε κατι ολοκληρωματα στο τελος της υλης.

Εξι ημερες φτανουν,αλλα με αιμα και πιεση.
Μπορειτε επισης να πλακωσετε τα λυμενα θεματα του Σαραντοπουλου και να προσαρμοσετε την υλη σας αναλογα.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
takis85
Private
Private
Posts: 4
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:47 am

Re: Χαριστική Εξεταστική για Μαθηματικά Ια

Post by takis85 »

funster wrote:Εγω δεν εχω καποιο νεοτερο.
Ισως να πρεπει να τον παρουμε κανα τηλ, αν το εχει κανεις.


Το ΘΕΜΑ είναι τι να πρωτοδιαβασεις σε τοσες λίγες μέρες.

Εχετε καμια ιδέα, καποια προτινομενα, καποια SOS που θα πρέπει στανταρ να ξερουμε..


Εγω ειχα ψιλοδιαβασει τον Γκαρουτσο τευχος ΙΙ για την κανονικη..
Εκτος από το τελευταιο κεφαλαιο Σειρες Fourier το οποιο δεν ξερω καν αν ειναι εντος ύλης..
Οι ακολουθιες μου ειπαν οτι ειναι μπερδεμα και ειδικα τωρα θα χαθει πολυτιμος χρόνος αν κατσει κανεις να τις διαβασει.
Από τον αλλον Γκαρουτσο κανα Riemann προφανως, αλλα και τι άλλο ??????
Fourier δεν αξιζει να ασχοληθεις. Νομιζω μαλιστα πως φετος δεν τα εκανε καθολου.

Το κιτρινο βιβλιο με παλια θεματα διαβαζουμε αυτες τις μερες και αγιος ο Θεος... (υπαρχει και σαν .pdf στο mycourses)

210-7721765 ειναι το τηλεφωνο του Σαραντοπουλου, αν μπορεις να του τηλ γιατι εδω που ειμαι δεν εχω τη δυνατοτητα.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Χαριστική Εξεταστική για Μαθηματικά Ια

Post by Spyrοs »

Απ ό,τι μου έχει πει ένας απόφοιτος που είχε δώσει "χαριστική" στα Ια, βάζει πιο απλά Θέματα απ ότι συνήθως αλλά μέγιστος βαθμός είναι το 5. Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη, μπορεί να μην είναι στάνταρ κάθε φορά!
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
kick_me
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 14
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:26 pm

Re: Χαριστική Εξεταστική για Μαθηματικά Ια

Post by kick_me »

Παιδιά αν έχετε μια βδομάδα βγαίνει άνετα, απλά ξεκινηστε από το βιβλίο των θεμάτων και όπου βλέπετε κινέζικα ανοίγετε γκαρούτσο. ΜΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΜΕ ΓΚΑΡΟΥΤΣΟ, θα πελαγοδρομήσετε!
User avatar
funster
Corporal
Corporal
Posts: 18
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:05 pm

Re: Χαριστική Εξεταστική για Μαθηματικά Ια

Post by funster »

Το θεμα ειναι οτι με τα θεματα οπως τα λυνει δεν ειναι δυνατον να καταλβεις τι κανει.
Δλδ, λυνει τις εξισωσεις την μια πισω απο την αλλη διχως να σχολιαζει τις κινησεις του.
πχ. παρατηρω οτι ειναι αυτης της μορφης αρα κανω αυτο / οποτε συμφωνα με το κριτηριο αυτο / μετατρεπω σε τετοια μορφη οποτε βγαινει ταδε / κλπ κλπ

Αυτος πεταει τις σχεσεις συνεχομενες και αντε τρεχα εσυ να δεις γιατι κανει το καθε τι αν δε το εχεις διαβασει πρωτα να το ξερεις!

Καλο θα ηταν εδω στο φορουμ αν μπορουσε καποιος γνωστης να κανει αυτη τη δουλεια.. Δλδ, να σχολιασει τα βηματα επιλυσης των θεματων.
Υπερβολικο αυτο που ζηταω το ξερω, αλλα το να ανεβασουμε απλα τα θεματα δε λεει και πολλα, ηδη ξερουμε ολοι οτι ο Σαραντοπουλος τα ανεβαζει μετα απο καθε εξεταση στο mycourses, δεν ειναι οτι τα ελυσε καποιος..
και για αυτο απορησα μολις ειδα αυτα που ανεβηκαν εδω, γιατί ειχαν πανω τη "σφραγιδα" e-polytexneio.gr , σαν και καλα "αποκλειστικότητα" ? Αφου ειναι αυτα που εδωσε ο Σαραντοπουλος, δεν ειχαν κατι ιδιαιτερο.
User avatar
funster
Corporal
Corporal
Posts: 18
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:05 pm

Re: Χαριστική Εξεταστική για Μαθηματικά Ια

Post by funster »

Να ρωτησω κατι για την υλη..

Σειρες Taylor &
Γενικευμενο Ολοκληρωμα Τυπου ΙΙ & Μικτου Τυπου ειναι εντος ή μαλλον ειναι στανταρακια ?

Nα κανω και μια ερωτηση:
Οταν αποδεικνυουμε οτι μια σειρα Συγκλίνει, αυτο σημαίνει πάντα οτι Συγκλίνει στην τιμή μηδέν ( 0 ) ?
Δλδ, εδειξα π.χ. με κριτηριο D'Alembert οτι πραγματι συγκλίνει, αυτομάτως ξέρω και την τιμή συγκλισης ?

Αν ναι τοτε με το κριτηριο του Ολοκληρωματος τι συμβαίνει ?
Στην τιμη που συγκλίνει το ολοκληρωμα, συγκλίνει και η Σειρά ?
Εγω νομιζα πως αν αποδείξω οτι το Ολοκληρωμα συγκλίνει, σε οποιαδηποτε τιμη, τότε αποδεικνύω οτι και η Σειρα συγκλίνει γενικά κ όχι στην ίδια τιμή !
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Χαριστική Εξεταστική για Μαθηματικά Ια

Post by Doublecore »

funster wrote:Να ρωτησω κατι για την υλη..

Σειρες Taylor &
Γενικευμενο Ολοκληρωμα Τυπου ΙΙ & Μικτου Τυπου ειναι εντος ή μαλλον ειναι στανταρακια ?

Nα κανω και μια ερωτηση:
Οταν αποδεικνυουμε οτι μια σειρα Συγκλίνει, αυτο σημαίνει πάντα οτι Συγκλίνει στην τιμή μηδέν ( 0 ) ?
Δλδ, εδειξα π.χ. με κριτηριο D'Alembert οτι πραγματι συγκλίνει, αυτομάτως ξέρω και την τιμή συγκλισης ?

Αν ναι τοτε με το κριτηριο του Ολοκληρωματος τι συμβαίνει ?
Στην τιμη που συγκλίνει το ολοκληρωμα, συγκλίνει και η Σειρά ?
Εγω νομιζα πως αν αποδείξω οτι το Ολοκληρωμα συγκλίνει, σε οποιαδηποτε τιμη, τότε αποδεικνύω οτι και η Σειρα συγκλίνει γενικά κ όχι στην ίδια τιμή !


Δεν ειναι απαραιτητο να συγκλινει στο 0.Μπορει να συγκλινει σε οποιονδηποτε αριθμο.

Με το κριτηριο D' Alembert απλως βρισκεις οτι η σειρα συγκλινει, οχι που συγκλινει.
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
funster
Corporal
Corporal
Posts: 18
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:05 pm

Re: Χαριστική Εξεταστική για Μαθηματικά Ια

Post by funster »

OK! Υποθετω οτι μαλλον σε καποια εφαρμογη μπερδευτηκα γιατι μαλλον θα βρικει οτι η σειρα συγκλινει και ειπε απο την αναγκαια συνθηκη οτι συγκλινει στο μηδεν η ακολουθια!

Με Taylor ομως τι παιζει ρε παιδια?
Διαβαζω τωρα το κεφαλαιο 8 του Γκαρουτσου και μετα από την ακτινα συγκλισης, με το που αρχιζουν τα Taylor, χανω την μπάλα! Αξιζει ολη αυτη η καταναλωση ενεργειας ? :roll:

Και την ιδια απορια εχω και με ολοκληρωματα ΙΙ & Μικτου τύπου !
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”