Μυστικά και ψέματα για τη δραχμή και το ευρώ

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Μυστικά και ψέματα για τη δραχμή και το ευρώ

Post by Kuchiki_Byakuya »

HarisSukhoi wrote:Ρε πούστη, τόσο dystopia lovers δεν μας περίμενα...
Κάπως έτσι δημιουργούνται οι μαύρες τρύπες στην οικονομία.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Μυστικά και ψέματα για τη δραχμή και το ευρώ

Post by crouch »

Kuchiki_Byakuya wrote:Θέλω να πιστεύω ότι το καλό είναι τα συμφέροντα των πολλών. Απλά πίστη.
Τα συμφέροντα των πολλών είναι ο δυνάστης των λίγων. Αν οι πολλοί έχουν συμφέρον να καταδυναστεύουν λίγους εκεί που δεν είναι απαραίτητο (π.χ. Τούρκοι vs Κούρδοι) τί πρέπει να γίνεται;

Η λύση του πολιτικού προβλήματος δεν είναι τόσο ξεκάθαρη για να χωράει σε μια πρόταση. Αν υπάρχει μια μορφή λύσης, αυτή πρέπει σίγουρα να περιλαμβάνει ένα σύστημα εσωτερικής αυτοδιοίκησης αυτοπροσδιοριζόμενων ομάδων, θεμελιακών ατομικών δικαιωμάτων, δίκαιης διευθέτησης των διαφορών, κ.λ.π.
Συνολικά πάντως πρέπει να μελετηθεί επιστημονικά το πώς μπορεί να δημιουργείται γενική ευημερία για την ομάδα και το άτομο (κάτι που δε συμβαίνει απαραίτητα ταυτόχρονα).

Για το ontopic, δεν έχω διαβάσει πουθενά σε εφημερίδα ή site ένα εμπεριστατωμένο άρθρο περί του διλήμματος δραχμής ή ευρώ. Δεν μπορεί, θα υπάρχουν καλοί οικονομολόγοι που δεν έχουν συμφέροντα παραπληροφόρησης, κανένας δεν έχει βρει βήμα να ενημερώσει χωρίς μισόλογα και αερολογίες τον λαό; Προσωπικά, μέσα σε αυτό το κλίμα, δεν μπορώ να πω ότι έχω άποψη για το αν είναι κακή η έξοδος από το ευρώ ή όχι.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Μυστικά και ψέματα για τη δραχμή και το ευρώ

Post by ιστορικός mech-eng »

εγω θα ηθελα να βγει να βγει η ελλαδα απο το ευρω.και ναι το δηλωνω ξεκαθαρα.ξερω οτι θα ξεκινησουμε απο πολυ χαμηλα και παλι ,αλλα τουλαχιστον θα στηριχτουμε εν μερη (και οχι εξ ολοκληρου) σε δικα μας ποδια.με το ευρω αυτο που γινονταν δεν γινονταν με την δραχμη.πως ειναι δινατον ενα μπουλακι νερο απο 50 δραχμες να πηγε ξαφνικα 170 (50 λεπτα) μεσα σε μια μερα?και οχι δεν φταιει ουτε ο πληθωρισμος ,ουτε οι καναλωτες.τραβηξαμε σαν χωρα απιστευτο χρημα απο ευρωπαικες επιδοτησεις με αποτελεσμα μονο ενα 10% να πηγε πραγματικα εκει που προοριζονταν και το υπολοιπο κατεληγε σε τσεπες πολιντικαντιδων.δουλευαμε με μισθους ελλαδας ,σε μια χωρα με τιμες γερμανιας !οπως και να το κανουμε η πολυ παγκοσμιοποιηση μας χαλασε και οχι επειδη δεν μπορουσαμε εκ των πραγματων να βαλουμε τους δικους μας ορους αλλα επειδη δεν μπορουσαμε να το διαχειριστουμε ολο αυτο που συνεβαινε,ξαφνικα βρεθηκαμε σε μια ενωση που το χρημα που κρατουσαμε ηταν πιο ισχυρο απο το δολλαριο!

ας προσγειωθουμε λιγο λοιπον,γτ σε καθε τετοιες στιγμες το συστημα πρεπει να επανεκινει απο την αρχη.

τωρα και που ειμαστε στο ευρω χαμενοι ειμαστε με μια ευρωπη να μας μισει ,επειδη απο δω η κριση και ντομινο θα εξαπλωθει και σε γειτονες χωρες.η ψυχικη φθορα δεν αποτιμαται σε χρημα ,ιδιως οταν εξαναγκαζεις 10 εκατομμυρια ανθρωπους να ζουν με σκημμενο το κεφαλι και χωρις καμια προοπτικη καλυτερου αυριο.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Μυστικά και ψέματα για τη δραχμή και το ευρώ

Post by Kuchiki_Byakuya »

crouch wrote: Τα συμφέροντα των πολλών είναι ο δυνάστης των λίγων. Αν οι πολλοί έχουν συμφέρον να καταδυναστεύουν λίγους εκεί που δεν είναι απαραίτητο (π.χ. Τούρκοι vs Κούρδοι) τί πρέπει να γίνεται;
Εγώ κοινωνικά μιλούσα. Προφανώς όλα τα προβλήματα δεν μπορούν να έχουν μία λύση.
crouch wrote:Για το ontopic, δεν έχω διαβάσει πουθενά σε εφημερίδα ή site ένα εμπεριστατωμένο άρθρο περί του διλήμματος δραχμής ή ευρώ. Δεν μπορεί, θα υπάρχουν καλοί οικονομολόγοι που δεν έχουν συμφέροντα παραπληροφόρησης, κανένας δεν έχει βρει βήμα να ενημερώσει χωρίς μισόλογα και αερολογίες τον λαό; Προσωπικά, μέσα σε αυτό το κλίμα, δεν μπορώ να πω ότι έχω άποψη για το αν είναι κακή η έξοδος από το ευρώ ή όχι.
Διάβασε τον Βαρουφάκη στο Protagon, ανεξάρτητα αν συμφωνείς ή διαφωνείς τα λέει αρκετά εμπεριστατωμένα και με πλήρη αιτιολόγηση. Επίσης έχει πολλά λινκς.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Μυστικά και ψέματα για τη δραχμή και το ευρώ

Post by crouch »

Kuchiki_Byakuya wrote:Διάβασε τον Βαρουφάκη στο Protagon, ανεξάρτητα αν συμφωνείς ή διαφωνείς τα λέει αρκετά εμπεριστατωμένα και με πλήρη αιτιολόγηση. Επίσης έχει πολλά λινκς.
Καλό άρθρο για τις τράπεζες, μου επιβεβαίωσε ότι λειτουργούν και στην Ευρώπη όπως στην Αμερική, ίσως και χειρότερα (άκου εκεί συντελεστής μόχλευσης 50 προς 1!!!!)

Τώρα για το ευρώ-δραχμή δε βρήκα κάτι, και η λύση του άρθρου αυτού δε με πείθει. Έχει αυτή την εμμονή με τη συμμόρφωση σε παράλογους και ληστρικούς κανονισμούς (π.χ. το ΕΚΤ δε μπορεί να δανείσει άτοκα κράτος, ούτε να το ξελασπώσει τυπώνοντας χρήμα)
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Μυστικά και ψέματα για τη δραχμή και το ευρώ

Post by Kuchiki_Byakuya »

crouch wrote:Έχει αυτή την εμμονή με τη συμμόρφωση σε παράλογους και ληστρικούς κανονισμούς
Δυστυχώς αυτούς τους κανονισμούς τους έχουμε υπογράψει. Μέχρι να βρεθεί λύση για ολόκληρη την Ευρώπη, θα είναι μια πολύ πιο ήπια λύση για εμάς, θα έχουμε τέτοια πράγματα πάνω από το κεφάλι μας. Τότε θα μπορέσουμε να διαπραγματευτούμε σοβαρά τα μνημόνια, γιατί τώρα να σου πουν από 3 χρόνια θέλω να το κάνεις σε 5 δεν λέει κάτι. Τι κι αν πεθάνεις Σάββατο, τι Κυριακή πρωί, Δευτέρα θα σε θάψουν.
crouch wrote:π.χ. το ΕΚΤ δε μπορεί να δανείσει άτοκα κράτος, ούτε να το ξελασπώσει τυπώνοντας χρήμα
Δεν μπορεί να το κάνει σε ένα κράτος, μπορεί (και πρέπει) να το κάνει για όλη την Ευρώπη. Όταν η FED έκοβε χρήματα, στην Φρανκφούρτη τους δείχναν με το δάχτυλο και έλεγαν ότι βοηθούν με δόλια μέσα την Αμερικανική οικονομία, αυτοί τη βοήθησαν, εμείς τι κάνουμε; Με τα ζώα τους γιάπηδες που έχουν όλα τα κόζα.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”