Simple questions => Simple answers? NOT!

Καμμένα online παιχνίδια για μεταμεσονύκτιο και μεσοεξεταστικό κάψιμο!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Simple questions => Simple answers? NOT!

Post by Kitharistas »

Enositis wrote:Και γιατι τα δικά μας δεν τα μυριζουμε τοσο ενώ όταν μπαινουμε σε τουαλέτα που έχει βγει άλλος νομιζουμε ότι μας κάνουν βιολογικο πολεμο;
Αυτό σκεφτόμουν σαν συνέχεια. Νομίζω είναι απλό, γιατί έχουμε κάποια ξεχωριστή μυρωδιά, και παρότι έχουμε εξελιχθεί κάποια ένστικτα παραμένουν (πως τα ζώα αναγνωρίζουν την περιοχή τους με τα περιττώματα και τα ούρα). Βέβαια εμείς δεν έχουμε πλέον τόσο καλή όσφρηση. Δεν το έψαξα, απλά το υποθέτω.
Rock on buddies...
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Simple questions => Simple answers? NOT!

Post by eΝy »

Ο Nameless έχει δίκιο.

Το κέντρο του εγκεφάλου που ορίζει -ανάμεσα σε άλλα- ποια ουσία είναι ωφέλιμη, ποια βλαβερή, και σπρώχνει τη συμπεριφορά προς απόκτηση ή αποστροφή της αντίστοιχης ουσίας ανάλογα είναι η υπόφυση (http://en.wikipedia.org/wiki/Pituitary_gland).
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
bilon
Captain
Captain
Posts: 118
Joined: Mon Sep 19, 2011 12:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Simple questions => Simple answers? NOT!

Post by bilon »

Των άλλων μυρίζουν άσχημα επειδή οταν τα μυρίζω εμένα προσωπικά μου ρχεται η εικόνα πρασινοκαφέ σιχαμερών σωματιδίων να εισέρχονται στη μύτη μου - πραγμα που δεν το θέλω ε... Ε και τα δικά μου έτσι κι αλλιώς μέσα μου ήταν οποτε τι να ξαναμπούν τι να μείνουν εκεί που έιναι. Μην πω οτι νιώθω και υπερηφάνια... :roll:

Αν απαντήθηκε εχω επόμενη: Γιατί όταν έχουμε το παγωτό σε αφρολεξένιο κουτί στην κατάψυξη, το παγωτό είναι παγωμένο ενώ το αφρολέξ όχι και τόσο;

Υποθέτω οτι έχει να κάνει με το συντελεστή συναλλαγής θερμότητας αλλα δεν το χω ακριβώς.

και αν σας φαίνεται πολύ απλή έχω κι άλλη μία.
Γιατί ενώ η τριβή δεν εξαρτάται απο την επιφάνεια επαφής, θέλουμε να έχουμε φαρδύτερα λάστιχα στα αυτοκίνητα;
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Simple questions => Simple answers? NOT!

Post by Kitharistas »

Φαρδύτερα λάστιχα--->Μικρότερη πίεση σε αυτά (Supposing)
Rock on buddies...
User avatar
master
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 601
Joined: Thu Oct 21, 2010 6:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Simple questions => Simple answers? NOT!

Post by master »

Larger footprints gives lower ground pressure so you can drive on softer grounds with minimum disturbance, no matter if the ground is snow, dirt, sand or anything else.

http://www.arctictrucks.is/pages/1406
Η ηλιθιότητα έχει όρια. Απλώς είναι πολλοί αυτοί που τα ξεπερνούν.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Simple questions => Simple answers? NOT!

Post by Enositis »

bilon wrote:Των άλλων μυρίζουν άσχημα επειδή οταν τα μυρίζω εμένα προσωπικά μου ρχεται η εικόνα πρασινοκαφέ σιχαμερών σωματιδίων να εισέρχονται στη μύτη μου - πραγμα που δεν το θέλω ε... Ε και τα δικά μου έτσι κι αλλιώς μέσα μου ήταν οποτε τι να ξαναμπούν τι να μείνουν εκεί που έιναι. Μην πω οτι νιώθω και υπερηφάνια... :roll:

Αν απαντήθηκε εχω επόμενη: Γιατί όταν έχουμε το παγωτό σε αφρολεξένιο κουτί στην κατάψυξη, το παγωτό είναι παγωμένο ενώ το αφρολέξ όχι και τόσο;

Υποθέτω οτι έχει να κάνει με το συντελεστή συναλλαγής θερμότητας αλλα δεν το χω ακριβώς.

και αν σας φαίνεται πολύ απλή έχω κι άλλη μία.
Γιατί ενώ η τριβή δεν εξαρτάται απο την επιφάνεια επαφής, θέλουμε να έχουμε φαρδύτερα λάστιχα στα αυτοκίνητα;
α)το αφρολεξ ανάμεσα στα μπιλάκια του έχει αέρα και ο αέρας είναι κακός αγωγός της θερμότητας
β) i)σε αυτοκινητα που αναπτυσουν μεγάλες ταχυτητες υπάρχει μεγάλος κίνδυνος ανατροπής.Για να αποφύγεις την ανατροπη θέλεις χαμηλο κεντρο βάρους και μεγάλο πλάτος.αυτό ίσως είναι ένας παράγοντας.
ii)παίζει όμως το υλικό επαφής.Και το λάστιχο με την άσφαλτο έχει αρκετά μεγάλο συντελλεστή τριβής...οποτε ίσως να παίζει και αυτό ρόλο...επιπλέων θες και μεγάλα λάστιχα για να παραλαμβάνουν μεγαλυτερα φορτια...δεν ξερω αν ειναι σωστα όσα λέω :P
User avatar
nas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 187
Joined: Sat Jan 30, 2010 1:13 pm

Re: Simple questions => Simple answers? NOT!

Post by nas »

γενικά τα φαρδύτερα λάστιχα θέλουν και μεγαλύτερη ζάντα άρα αυξάνεται σημαντικά το βάρος του τροχού, το οποίο επειδή ειναι και περιστρεφόμενο επηρεάζει σημαντικά την απόδοση του αυτοκινήτου (αρνητικά).
το θετικό είναι ότι τα μεγαλύτερα λάστιχα στηρίζουν καλύτερα τα πλαινά τοιχώματα του τροχού και όταν στρίβεις το λάστιχο παραμορφώνεται λιγότερο, με αποτέλεσμα να έχεις καλύτερο κράτημα στην στροφή. μπορείς να χρησιμοποιήσεις όμως και μαλακότερη γόμα(επειδή έχεις καλύτερη στήριξη) και να πετύχεις καλύτερη πρόσφυση. επίσης επειδή έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια, μειώνεται η επίδραση κάποιας ανωμαλίας ή λακούβας στο οδόστρωμα στην κύλιση.

το θέμα όμως είναι ότι επειδή Τ=μΝ και η κάθετη δύναμη είναι το βάρος του αυτοκινήτου, οπότε παραμένει ίδια ανεξάρτητα από το πάχος του ελαστικού, αν έχεις 2 λάστιχα με ίδιο συντελεστή τριβής σε ιδανικό οδόστρωμα (το ένα με μεγαλύτερο πάχος από το άλλο) θα έχουν την ίδια πρόσφυση
User avatar
spot54
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 289
Joined: Sun Mar 13, 2011 11:22 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Fishman Island

Re: Simple questions => Simple answers? NOT!

Post by spot54 »

Enositis wrote:Και γιατι τα δικά μας δεν τα μυριζουμε τοσο ενώ όταν μπαινουμε σε τουαλέτα που έχει βγει άλλος νομιζουμε ότι μας κάνουν βιολογικο πολεμο;
Μια θεωρία μου είναι οτι ο οργανισμός συνηθίζει στην ποσότητα CH4, του CO των λοιπών μονοξειδίων που εκλείει ο οργανισμός σου (για 2 δεκαετίες τα ίδια σκ@τά μυρίζεις)
Spoiler: show
Μια σελίδα που σου εξηγεί γιατί μυρίζουν οι κλανιές... πιστεύω πως μπορούμε να το γενικεύσουμε και στα σκατά :ugeek: Image
Για την ερώτηση με τα λάστιχα

Τα φαρδύτερα λάστιχα έχουν καλύτερη πρόσφυση και αυτό μειώνει τον χρόνου ακινητοποίησης του αμαξιού και καθιστά ευκολότερους τους ελιγμούς του οχήματος. :ugeek: :ugeek:
It seems that common sense, is not so common after all...
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Simple questions => Simple answers? NOT!

Post by Enositis »

Ωραία...υπάρχει περίπτωση να μην κληρονομήσω κάτι είτε καλό είτε κακό απο τους γονείς μου;
Για παράδειγμα ο πατέρας μου έχει διαβήτη...αναγκαστικά έχω κι εγώ αυξημένη τάση για διαβήτη;
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Simple questions => Simple answers? NOT!

Post by castiel »

αν θυμάμαι καλά απο τη βιολογία του σχολείου, ναι.
γενικά παίρνουμε τα πι έντονα χαρακτηριστικά από τους γονείς μας και τους προγόνους μας.
δηλαδή, αν ο πατέρας σου είναι σκουρόχρωμος και η μητέρα σου ανοιχτόχρωμη εσύ θα έχεις πολλές περισσότερες πιθανότητες να βγεις σκουρόχρωμος, δεν αποκλείεται όμως να βγεις και ανοιχτόχρωμος. αν εσύ τώρα βγεις ανοιχτόχρωμος και κάνεις παιδί με μία ανοιχτόχρωμη, υπάρχει πιθανότητα να βγει σκουρόχρωμο, γιατί εσύ κουβαλάς και τα γονίδια που περιέχουν την πληροφορία "σκουρόχρωμος" από τον πατέρα σου, και τα μεταδίδει στον παππού σου.

δεν έχω κάποια πηγή αυτή τη στιγμή, αλλά νομίζω αυτό μου έχει μείνει από το σχολείο, μπορεί να κάνω και λάθος..
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
Post Reply

Return to “Forum Burnout”