Η νέα κυβέρνηση "Εθνικής Σωτηρίας"

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Η νέα κυβέρνηση "Εθνικής Σωτηρίας"

Post by who »

Δεν έχω παρακολουθήσει τις τελευταίες εξελίξεις τόσο, ώστε να μπορώ να εκφέρω άποψη.

Η αίσθησή μου είναι ότι δε θα δω τίποτα διαφορετικό. Όλο το πολιτικό σύστημα έχει σαπίσει και 'μεις χαιρόμαστε που μίλησε ο Γιωργάκης με τον Αντωνάκη.

Ο Παπαδήμος, αν θυμάμαι καλά, ήταν στην κυβέρνηση Σημίτη που έδωσε τα ψευδή στοιχεία για να μπούμε στο ευρώ.

Από 'κει που δε θέλαμε άλλο μνημόνιο, μας έκαναν πλέον να τρέμουμε στη σκέψη του αύριο χωρίς αυτό. Και τώρα πανηγυρίζουμε που έχουμε κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας που απλά θα μας χώσει βαθύτερα. Παπάρια μάντολες.

Απλά πάλι πέσαμε για ύπνο. Δε θα μάθουμε ποτέ, μάλλον.

Αυτή είναι η αίσθησή μου. Μακάρι να διαψευστώ.
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Η νέα κυβέρνηση "Εθνικής Σωτηρίας"

Post by Kitharistas »

who wrote:Η αίσθησή μου είναι ότι δε θα δω τίποτα διαφορετικό. Όλο το πολιτικό σύστημα έχει σαπίσει και 'μεις χαιρόμαστε που μίλησε ο Γιωργάκης με τον Αντωνάκη.
who wrote:Από 'κει που δε θέλαμε άλλο μνημόνιο, μας έκαναν πλέον να τρέμουμε στη σκέψη του αύριο χωρίς αυτό. Και τώρα πανηγυρίζουμε που έχουμε κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας που απλά θα μας χώσει βαθύτερα. Παπάρια μάντολες.

Απλά πάλι πέσαμε για ύπνο. Δε θα μάθουμε ποτέ, μάλλον.
+00 (άπειρο :P )
αυτή η τοποθέτηση είναι απλά η σωστότερη.. Το σύστημα έχει σαπίσει εντελώς.. Εντελώς όμως..

Δεν ξέρω για την νέα κυβέρνηση, όπως είπα και πιο πάνω δεν έχε δει κάτι (ούτε κάτι στραβό ρε παιδί μου, όχι απαραίτητα καλό) κι η αλήθεια είναι πως πέρα από τα highlights δεν το έχω ψάξει και πολύ, αλλά συμφωνώ με τον who ότι μάλλον δεν θα συμβεί τίποτα διαφορετικό.

who wrote:Ο Παπαδήμος, αν θυμάμαι καλά, ήταν στην κυβέρνηση Σημίτη που έδωσε τα ψευδή στοιχεία για να μπούμε στο ευρώ.
Αυτό δεν το γνωρίζω, κάπου είχα ακούσει/διαβάσει, not too sure, ότι όταν ήταν να μπούμε στο ευρώ ο Παπαδήμος είχε διαφωνήσει και υποστήριζε την παραμονή στην δραχμή, τώρα μαθαίνω και κάτι εκ διαμέτρου αντίθετο.. Αυτά είναι :mrgreen:
Rock on buddies...
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Η νέα κυβέρνηση "Εθνικής Σωτηρίας"

Post by who »

Εγώ ήξερα ότι ήταν στενός συνεργάτης του Σημίτη εκείνη την εποχή. Δε ξέρω, αν κάνω λάθος, το παίρνω πίσω.

Ωστόσο, το επιμύθιο είναι ότι προσωπικά, αν και φαίνεται πολύ πιο σοβαρός, φυσικά, απ' τον Γιώργο, δεν μου εμπνέει αισιοδοξία για κάτι διαφορετικό.
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”