Ευδοξος και Ευδοξος+

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
kage21
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 28, 2010 12:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Hidden village in the New World

Ευδοξος και Ευδοξος+

Post by kage21 »

Αγαπητοί φοιτητές, φοιτήτριες
Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2011 θα ξεκινήσει η διαδικασία δήλωσης και παραλαβής συγγραμμάτων για το χειμερινό εξάμηνο 2011-12, μέσω της ιστοσελίδας www.eudoxus.gr
Η επιτυχής λειτουργία του προγράμματος «Εύδοξος» την περασμένη ακαδημαϊκή χρονιά είχε ως αποτέλεσμα η διανομή των συγγραμμάτων να πραγματοποιηθεί πολύ νωρίτερα από κάθε άλλη χρονιά, να απλοποιηθούν οι γραφειοκρατικές διαδικασίες και να περιοριστούν οι περιπτώσεις καταχρηστικής εκμετάλλευσης.
Εξίσου σημαντική θα είναι και η συμμετοχή σας και στο εθελοντικό πρόγραμμα «Εύδοξος+», καθώς αυτό θα συμβάλλει στην εξοικονόμηση πολύτιμων πόρων και θα αποδώσει σπουδαία περιβαλλοντικά οφέλη.
Συγκεκριμένα τίθεται από σήμερα σε λειτουργία το «Εύδοξος+», με σκοπό την ανταλλαγή χρησιμοποιημένων συγγραμμάτων μεταξύ των φοιτητών του ίδιου Τμήματος. Μέσω αυτής της νέας δράσης - όπως συμβαίνει σε πολλά πανεπιστήμια σε όλο τον κόσμο – όσοι φοιτητές το επιθυμούν μπορούν να διαθέτουν σε συμφοιτητές τους συγγράμματα παλαιότερων ετών, τα οποία δεν χρειάζονται πλέον για τις σπουδές τους, απολαμβάνοντας έτσι διάφορα πλεονεκτήματα.
Από τις 24/10/2011, που αρχίζει η διανομή των συγγραμμάτων, κάθε φοιτητής που δικαιούται ένα σύγγραμμα θα μπορεί να επιλέξει, είτε ένα νέο ανάτυπο μέσω του «Εύδοξος», είτε ένα μεταχειρισμένο ανάτυπο μέσω του «Εύδοξος+», εφόσον βέβαια υπάρχει αντίστοιχη δήλωση διαθεσιμότητας από άλλον φοιτητή.
Για όσα συγγράμματα ανταλλάσσονται μέσω του «Εύδοξος+» οι φοιτητές θα πιστώνονται στο λογαριασμό τους τις πιστωτικές μονάδες από την ανταλλαγή του συγγράμματος. Οι πιστωτικές μονάδες αθροίζονται και μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την ελεύθερη απόκτηση άλλων συγγραμμάτων μέσα από τη λίστα του «Εύδοξος» του Τμήματός σας.
Επιπλέον, οι συμμετέχοντες στο «Εύδοξος+», στο τέλος του εξαμήνου, θα μετέχουν σε πανελλαδική ηλεκτρονική κλήρωση για την απόκτηση ψηφιακών συσκευών και υπηρεσιών ευρυζωνικότητας (φορητοί/επιτραπέζιοι υπολογιστές, ταμπλέτες, ηλεκτρονικοί αναγνώστες, συνδρομές ADSL και 3G, κλπ.).
Εάν επιθυμείτε να συμμετάσχετε στο εθελοντικό πρόγραμμα ανταλλαγής συγγραμμάτων μπορείτε, από σήμερα κιόλας, μέσω της κεντρικής σελίδας του «Ευδόξου», είτε απευθείας στην ιστοσελίδα https://service.eudoxus.gr/student/#eudoxusplus, να σημειώσετε όσα συγγράμματά σας είναι σε καλή κατάσταση και προτίθεστε να παραχωρήσετε σε άλλους συμφοιτητές σας. Επίσης, μπορείτε να ενημερωθείτε για τον αριθμό των πιστωτικών μονάδων που αντιστοιχούν σε κάθε παραχώρηση συγγράμματος.
Αναλυτικές οδηγίες για το "Εύδοξος+" μπορείτε να βρείτε στο http://eudoxus.gr/Files/Antallagi_Syggr ... thetis.pdf
Για απορίες ή διευκρινίσεις μπορείτε να μας απευθύνετε ερωτήματα στο Γραφείο Αρωγής Χρηστών "Εύδοξος+" (http://eudoxus.gr/OnlineReport.aspx, 801-11-13600)
Καλή Ακαδημαϊκή Χρονιά!
Tomorrow will take us away
Far from home
No one will ever know our names
But the bards' songs will remain...
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by cgkr »

Το πρώτο πήγαινε στη Σοφία που μου έκανε παράπονα το πρωί, εσύ καλά κάνεις και ασχολείσαι με το τι επιλογής θα διαλέξεις! Όλοι περάσαμε απο αυτό το στάδιο. Άλλο που μετά το πρώτο 10λεπτο του πρώτου μαθήματος δεν ξαναπατήσαμε!

Άλεξ, πήγα να βάλω και την μαλακία της άλγεβρας (μην ακους cornerstone, δεν υπάρχει σαν επιλογή για σας) στον εύδοξο+ αλλά δεν το δέχεται, φαντάσου...
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by castiel »

τι άλγεβρα έχεις'? εχει και μια επιλογή για βιβλία προ ευδόξου... το κοιταξες εκει?
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by cgkr »

Του Μαρουλά έχω Χρήστο, απαράδεκτο βιβλίο. Τα υπόλοιπα παλιά (Ιστορίες κλπ) τα δέχτηκε ο εύδοξος+, την άλγεβρα όχι. Μάλλον τώρα που πήρε σύνταξη ο Μαρουλάς, σταμάτησε να υπάρχει και το βιβλίο...
User avatar
cornerstone
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 1242
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:14 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by cornerstone »

logikosS wrote:
cgkr wrote:ΥΓ1: Σοφία προτείνω να κάνεις το ίδιο. Αν σε έπεισα, να πάρεις και τα δικά μου βιβλία από τον εύδοξο+, όχι κανενός άλλου! Nα πάρω κ εγώ πιστωτικές μονάδες να πάρω κάτι άλλα βιβλία που θέλω! :P
Ξαφνικά, όλα τα βιβλία της ιστορίας τρώνε σουτ από τις βιβλιοθήκες των μηχανικών... :P
Ω ναι, αφού είναι άχρηστα, λένε.Γιατί να τυπώνουν και άλλα;
Και αφού σε επιβραβεύουν με πιστωτικές μονάδες, κρίμα είναι να μην το εκμεταλλευθείς...
Engineering pervades everything...
It's how to take very complex systems and break them down into nice,tight, abstract parts...
Engineering is for people who want to change the world
User avatar
logikosS
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 173
Joined: Thu May 06, 2010 6:58 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by logikosS »

cgkr wrote:Άλεξ, πήγα να βάλω και την μαλακία της άλγεβρας (μην ακους cornerstone, δεν υπάρχει σαν επιλογή για σας) στον εύδοξο+ αλλά δεν το δέχεται, φαντάσου...
Μάλλον καταλαβαίνει το σύστημα πόσο άχρηστο είναι και δεν το δέχεται γιατί δεν θα το πάρει κανένας! ΓΙΑ ΚΟΡΟΪΔΑ ΨΑΧΝΕΙΣ? :P :P
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by cgkr »

logikosS wrote:Μάλλον καταλαβαίνει το σύστημα πόσο άχρηστο είναι και δεν το δέχεται γιατί δεν θα το πάρει κανένας! ΓΙΑ ΚΟΡΟΪΔΑ ΨΑΧΝΕΙΣ? :P :P
Είχα κατά νου το "άτομα με ιδιαίτερα ψηλό μαθηματικό επίπεδο ώστε να μπορούν να καταλάβουν πίνακες και είδη πινάκων μέσα σε 8 σειρές", αλλά και εσύ δεν το θέτεις άσχημα :P
User avatar
cornerstone
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 1242
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:14 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by cornerstone »

Τελικά τι παίζει με αυτό το εύδοξο+??
Στο 1ο εξάμηνο αίτηση μόνο για μεταχειρισμένη ιστορία μπορείς να κάνεις, αφού έτσι και αλλιώς μόνο αυτή θα βρεθεί κάποιος να στη δώσει;;;
Engineering pervades everything...
It's how to take very complex systems and break them down into nice,tight, abstract parts...
Engineering is for people who want to change the world
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by Kitharistas »

cgkr wrote:Του Μαρουλά έχω Χρήστο, απαράδεκτο βιβλίο. Τα υπόλοιπα παλιά (Ιστορίες κλπ) τα δέχτηκε ο εύδοξος+, την άλγεβρα όχι. Μάλλον τώρα που πήρε σύνταξη ο Μαρουλάς, σταμάτησε να υπάρχει και το βιβλίο...
παιδιά αν τα βιβλία έχουν σημειώσεις τα παίρνουν? επίσης για τα συγγράματα προ ευδόξου υπάρχει λίστα? γιατί εμένα δεν μου έβγαλε ούτε ένα βιβλίο :P
Rock on buddies...
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by cgkr »

cornerstone wrote:Τελικά τι παίζει με αυτό το εύδοξο+??
Στο 1ο εξάμηνο αίτηση μόνο για μεταχειρισμένη ιστορία μπορείς να κάνεις, αφού έτσι και αλλιώς μόνο αυτή θα βρεθεί κάποιος να στη δώσει;;;
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, μπορείτε να πάρετε κανονικά βιβλίο από τον εύδοξο (καινούργιο). Απλά απ' ότι καταλαβαίνω μπορείτε να το πάρετε από τον εύδοξο+ (μεταχειρισμένο) και να κερδίσετε κάποιες πιστωτικές μονάδες (credits) με τις οποίες γενικά θα μπορείτε να παίρνετε βιβλία που δεν δικαιούστε. Μιλάω θεωρητικά βέβαια επειδή και εγώ το ψάχνω από το απόγευμα και δεν έχω βγάλει ακριβώς άκρη...

Kitharistas wrote:παιδιά αν τα βιβλία έχουν σημειώσεις τα παίρνουν? επίσης για τα συγγράματα προ ευδόξου υπάρχει λίστα? γιατί εμένα δεν μου έβγαλε ούτε ένα βιβλίο :P
Τα κίτρινα δεν τα δέχεται ο εύδοξος+, μόνο κανονικά βιβλία με ISBN φαντάσου. Τα κανονικά βιβλία προ ευδόξου που θέλεις να δώσεις, πρέπει να τα κάνεις εσύ add ένα ένα. Κάνεις αναζήτηση, διαλέγεις το σωστό και στο εμφανίζει στη λίστα.

edit: Μόλις κατάλαβα τι εννοείς σημείωσεις, ισχύει αυτό που είπε ο Χρήστος στο από κάτω πόστ
Last edited by cgkr on Wed Oct 26, 2011 12:07 am, edited 3 times in total.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”