Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
EiRiNaKi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 269
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:47 am

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by EiRiNaKi »

ΕΛΕΟΣ!!!

Ρε παιδιά οκ...οι εκλογές θα γίνονται με ενιαίο ψηφοδέλτιο...όλοι χύμα δλδ αλφαβητικά. Αλλά να καταργηθούν οι παρατάξεις...πώς?

Αν έχουμε ακούσει λιγάκι..."συνερχεσθαι και συνεταιριζεσθαι" (άρθρο 12 νομίζω του Χάρτη Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης)...νομίζω αυτό τα λέει όλα.
Οι φοιτητές μπορούν να οργανωθούν σε ομάδες/οργανώσεις/σχήματα/παρατάξεις κτλ...και να έχουνε όποια δράση θέλουν (σε λογικά πλαίσια πάντα :D ) ασχέτως του πως θα διεξάγωνται οι εκλογές.

Μην τα ξεφτυλίσουμε και όλα για να γλιτώσουμε από τις "κακές" παρατάξεις!!

Όπως εδώ οργανώνεστε κάτω από τη σκέπη του "ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ" έτσι και ο καθένας μπορεί να οργανωθεί και να συνδικαλιστεί όπως και όπου θέλει!
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by sid »

συμφωνώ απόλυτα και προς επίρρωση της άποψης μου , θα πρόσθετα 2-3 άσημους στίχους :

Γιατί ενύχτωσε κ' οι βάρβαροι δεν ήλθαν.
Και μερικοί έφθασαν απ' τα σύνορα,
και είπανε πως βάρβαροι πια δεν υπάρχουν.

Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μιά κάποια λύσις.


Φίλε βασίλη_91 το ανεξάρτητο πλαίσιο ξεκάθαρα δεν ξεκαθαρίζει την θέση του απέναντι στον νόμο - όπως είπε και ο φίλτατος Σκιομηχανικός είναι αδύνατο 104 ή 14 άτομα να διαφωνούν ακριβώς στα ίδια σημεία του νόμου και με την ίδια αιτιολόγηση . Απλά επιφυλλασόμαστε για την διεκδίκηση των συμφερόντων μας ή έστω την διεκδίκηση των συμφερόντων μας εκ μέρους της συγκλήτου :P χωρίς να κλείνουμε την σχολή επειδή ο φίλος μου ο τάσσος είναι 10 έτος και λέει να κάτσει άλλα 5-6 , αναλαμβάνεις την ευθύνη αν διαγραφεί να το πεις στον πατέρα του που νομίζει ότι έχει τελειώσει και κάνει διδακτορικό ;

(ξέρω ένα σχετικό ανέκδοτο)


σέβομαι την επιθυμία σου για αποχή , λευκό ή ροκφόρ στα ψηφοδέλτια αλλά αν θέλεις ανοικτή σχολή ψήφισε ανεξάρτητους και μην επηρεάζεσαι από ότι λέει ο λεκέςφορλάιφ - αν ψηφίζαμε με βάσει τι λέει αυτός που ψηφίζει το ίδιο με εμάς , κανείς ποτέ δεν θα είχε ψηφίσει καρατζαφέρη αν άκουγε με προσοχή τι λέει ο

άδωνις

με αγωνιστικούς χαιρετισμούς (και χωρίς σε καμία περίπτωση να αντιπροσωπεύω τους ανεξάρτητους αφού προσπαθώ 2 χρόνια να κόψω την κόκα κόλα και ξανά κυλάω) ,

ένας μέλλοντας αιώνιος φοιτητής σαν τον φίλο μας τον τάσσο
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by electron »

Παιδια να πω κι εγω τη βλακεια μου. Θα μου πειτε οτι φασκω κι αντιφασκω, αλλα σκεφτειτε λιγο αυτο:
Στην προηγουμενη συνελευση ειδατε πώς την επεσαν στον ομιλητη του ανεξαρτητου. Αναγκαστηκε να λαβει πολιτικη θεση. Το θεμα ειναι ομως, οτι λογου χαρη εγω εχω προβλημα με την καταργηση του ασυλου, ενω ο χ μπορει να μην εχει. Οτι ο ψ θεωρει οτι καλα κανουν και καταργουν τη βαθμιδα του λεκτορα, ο ω ομως να διαφωνει, κοκ. Επομενως, ενα ανεξαρτητο πλαισιο, απο τη στιγμη που κυριος αξονας του ειναι η διαφωνια με τη μεθοδο της καταληψης, πιστευω οτι εκει πρεπει να στεκεται. Ουτε να φτιαξουμε "κορμο" με τι κομματι του νομου διαφωνουμε, ουτε τιποτα. Ποιος ο λογος. Ποιον παμε να πεισουμε. Οσοι ειναι πεπεισμενοι οτι ο νομος ειναι "εκτρωμα", πρωτα συμφωνουν με την καταληψη και μετα με το οτι ειναι εκτρωμα. Αρα αυτους δεν εχει νοημα να τους μεταπεισεις.
Παω στοιχημα οτι οι 104 που στηριξαν ανεξαρτητο ΣΙΓΟΥΡΑ διαφωνουν και συμφωνουν με διαφορετικα μερη του νεου νομου. Το βλεπω απο την παρεα μου. Δεν θα βρεθει κοινος αξονας για ολους. Το νοημα δεν ειναι να εντοπισουμε κι εμεις αλλο ενα προβλημα στο νομο. Το ζητουμενο ειναι να δωσουμε λυση στο θεμα της κλειστης σχολης.
Τοποθετηθειτε χωρις να βαρατε. :mrgreen: :mrgreen:
Ευχαριστω.
User avatar
vasilis_91
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 22
Joined: Sun Jun 13, 2010 7:24 pm

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by vasilis_91 »

electron wrote:Παιδια να πω κι εγω τη βλακεια μου. Θα μου πειτε οτι φασκω κι αντιφασκω, αλλα σκεφτειτε λιγο αυτο:
Στην προηγουμενη συνελευση ειδατε πώς την επεσαν στον ομιλητη του ανεξαρτητου. Αναγκαστηκε να λαβει πολιτικη θεση. Το θεμα ειναι ομως, οτι λογου χαρη εγω εχω προβλημα με την καταργηση του ασυλου, ενω ο χ μπορει να μην εχει. Οτι ο ψ θεωρει οτι καλα κανουν και καταργουν τη βαθμιδα του λεκτορα, ο ω ομως να διαφωνει, κοκ. Επομενως, ενα ανεξαρτητο πλαισιο, απο τη στιγμη που κυριος αξονας του ειναι η διαφωνια με τη μεθοδο της καταληψης, πιστευω οτι εκει πρεπει να στεκεται. Ουτε να φτιαξουμε "κορμο" με τι κομματι του νομου διαφωνουμε, ουτε τιποτα. Ποιος ο λογος. Ποιον παμε να πεισουμε. Οσοι ειναι πεπεισμενοι οτι ο νομος ειναι "εκτρωμα", πρωτα συμφωνουν με την καταληψη και μετα με το οτι ειναι εκτρωμα. Αρα αυτους δεν εχει νοημα να τους μεταπεισεις.
Παω στοιχημα οτι οι 104 που στηριξαν ανεξαρτητο ΣΙΓΟΥΡΑ διαφωνουν και συμφωνουν με διαφορετικα μερη του νεου νομου. Το βλεπω απο την παρεα μου. Δεν θα βρεθει κοινος αξονας για ολους. Το νοημα δεν ειναι να εντοπισουμε κι εμεις αλλο ενα προβλημα στο νομο. Το ζητουμενο ειναι να δωσουμε λυση στο θεμα της κλειστης σχολης.
Τοποθετηθειτε χωρις να βαρατε. :mrgreen: :mrgreen:
Ευχαριστω.
Ακριβώς αυτό είπα και εγώ, χαίρομαι αν υιοθετήθηκε η άποψή μου!
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by electron »

Επιπροσθετα, δειτε αυτο:
Τα μέλη ΔΕΠ του ΕΜΠ που υπογράφουμε αυτό το κείμενο εκφράζουμε την έντονη διαφωνία μας για τις αδιέξοδες καταλήψεις και τις ανέξοδες απεργίες που οδηγούν το Πολυτεχνείο, έναν από τους παλαιότερους και εγκυρότερους θεσμούς της ελληνικής κοινωνίας, σε κατάσταση απαξίωσης.

Θεωρούμε ότι τα ΑΝΟΙΚΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ με πλήρεις ακαδημαϊκές λειτουργίες είναι δημοκρατική κατάκτηση και αποτελούν επιταγή της κοινωνίας, ιδιαίτερα στην σημερινή κρίσιμη συγκυρία.


Οι όποιες επιφυλάξεις ή/και αρνητικές εκτιμήσεις για τις πρόσφατες θεσμικές αλλαγές στην Ανώτατη Εκπαίδευση δεν αποτελούν άλλοθι για τις συνθήκες ακαδημαϊκής εκτροπής που υπονομεύουν το μέλλον των σπουδαστών μας, ενώ δυσφημούν το δημόσιο πανεπιστήμιο και το σύνολο των Πανεπιστημιακών. Η Ακαδημαϊκή Κοινότητα έχει την ευθύνη για μία ουσιαστική αξιοποίηση, αποτίμηση και βελτίωση του νέου θεσμικού πλαισίου στην πορεία εφαρμογής του.

Καλούμε επίσης τις πρυτανικές αρχές του ΕΜΠ, να αναλάβουν τις δικές τους ευθύνες για την άμεση και πλήρη επαναλειτουργία του Ιδρύματος.
Aπό εδώ: http://vote.simor.ntua.gr/ .

Aς μας πουν οτι αντιγραψαμε τα μελη ΔΕΠ αυτη τη φορα. Εγω προσωπικα θα πω οτι δεν αντιγραφω, απλα ταυτιζομαι απολυτα με την αποψη τους.

Επιπλεον, οποιος εχει ορεξη ας διαβασει και αυτο το κειμενακι του Δοξιαδη. Οσοι τασσονται υπερ ανοιχτης σχολης θα το βρουν ενδιαφερον. Ελπιζω να προβληματιστουν λιγο και οι υπολοιποι : http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=8772
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by dpunis »

Επαναλαμβάνω την πρόταση για
ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΥΡΙΟ ΔΕΥΤΕΡΑ 19/9 ΣΤΙΣ 12.00 ώστε να αποφασίσουμε την τελική διατύπωση του πλαισίου. Θεωρώ πως η δημόσια παράθεση όλων των λεπτομερειών δίνει ακόμα μια ευκαιρία σε όσους θέλουν να λασπολογήσουν ενάντια μας.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Kitharistas »

dpunis wrote:Θεωρώ πως η δημόσια παράθεση όλων των λεπτομερειών δίνει ακόμα μια ευκαιρία σε όσους θέλουν να λασπολογήσουν ενάντια μας.
διαφωνώ.. ακριβώς το αντίθετο, δεν θα μπορεί κανείς να λασπολογήσει.. η απάντηση θα είναι απλή: "υπάρχουν στο φόρουμ που είναι ανοιχτό για όλους τους φοιτητές" με ημερομηνίες, ώρες, τα πάντα.. άρα δεν θα υπάρχει κάτι να λασπολογήσουν, απλά ίσως έρθουν "πιο διαβασμένοι"
Rock on buddies...
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by lakers4life24 »

Tι διαβασμενοι μωρε? σε καθε συνελευση τις ιδιες μπουρδες λενε τα ΕΑΑΚ
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by dpunis »

Kitharistas wrote:
dpunis wrote:Θεωρώ πως η δημόσια παράθεση όλων των λεπτομερειών δίνει ακόμα μια ευκαιρία σε όσους θέλουν να λασπολογήσουν ενάντια μας.
διαφωνώ.. ακριβώς το αντίθετο, δεν θα μπορεί κανείς να λασπολογήσει.. η απάντηση θα είναι απλή: "υπάρχουν στο φόρουμ που είναι ανοιχτό για όλους τους φοιτητές" με ημερομηνίες, ώρες, τα πάντα.. άρα δεν θα υπάρχει κάτι να λασπολογήσουν, απλά ίσως έρθουν "πιο διαβασμένοι"
Αυτό εννοώ ρε kitharista! θα ξέρουν από πριν τι και πως θα ειπωθεί, οπότε θα έχουν έτοιμο τον αντίλογο.

Τέλοσπάντων, επειδή καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο κάποια παιδιά να ανέβουν, να παραθέσω κάποιες ιδέες προς συζήτηση:

1. Δεν γίνεται κανένας σχολιασμός για το νόμο, όχι γιατί δεν έχουμε άποψη, αλλά ακριβώς επειδή ο καθένας μας έχει διαφορετική άποψη. Αυτό που μας ενώνει δεν είναι η διαφωνία, ή η συμφωνία μας προς το νόμο, αλλά η κοινή θεώρηση πως η πρόσβαση στη δημόσια παιδεία, είναι ένα κεκτιμένο ετών και αγώνων που δεν γίνεται να το καταλύουμε με καταλήψεις, και να αναγκάζουμε συναδέλφους μας να μην παίρνουν γνώσεις και εφόδια στη δύσκολη συγκυρία των ημερών μας. Αυτό που μας ενώνει είναι ότι είμαστε συνάδελφοι, όχι οι κοινές πολιτικές απόψεις!

2. Μας χαρακτήρισαν οι μεν απεργοσπάστες και οι δε εγκάθετους. Δεν θα θέλαμε να πιστέψουμε πως υπάρχουν άτομα που μέσα στους συναδέλφους τους βλέπουν εχθρούς, ενώ συγχρόνως καλούν για συσπείρωση και μαζικούς αγώνες.
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by electron »

dpunis wrote:Τέλοσπάντων, επειδή καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο κάποια παιδιά να ανέβουν, να παραθέσω κάποιες ιδέες προς συζήτηση:

1. Δεν γίνεται κανένας σχολιασμός για το νόμο, όχι γιατί δεν έχουμε άποψη, αλλά ακριβώς επειδή ο καθένας μας έχει διαφορετική άποψη. Αυτό που μας ενώνει δεν είναι η διαφωνία, ή η συμφωνία μας προς το νόμο, αλλά η κοινή θεώρηση πως η πρόσβαση στη δημόσια παιδεία, είναι ένα κεκτιμένο ετών και αγώνων που δεν γίνεται να το καταλύουμε με καταλήψεις, και να αναγκάζουμε συναδέλφους μας να μην παίρνουν γνώσεις και εφόδια στη δύσκολη συγκυρία των ημερών μας. Αυτό που μας ενώνει είναι ότι είμαστε συνάδελφοι, όχι οι κοινές πολιτικές απόψεις!

2. Μας χαρακτήρισαν οι μεν απεργοσπάστες και οι δε εγκάθετους. Δεν θα θέλαμε να πιστέψουμε πως υπάρχουν άτομα που μέσα στους συναδέλφους τους βλέπουν εχθρούς, ενώ συγχρόνως καλούν για συσπείρωση και μαζικούς αγώνες.
Τιποτε αλλο. Εναντιον της καταληψης. Α, και ανοιχτη σχολη απο Τεταρτη, προκειμενου να βγει προγραμμα απο τη γραμματεια για να δοθουν τα μαθηματα που χαθηκαν.
Αρα να προτεινουμε να αρχισει η εξεταστικη απο Παρασκευη. Και μη μου πειτε τι Παρασκευη, τι Δευτερα, γιατι σε μια μερα χωρανε 3 κανονικα μαθηματα και ενα σωρο επιλογης στο διωρο 18.00-20.00, οποτε η μια μερα κανει διαφορα. Κερδος θα το εχουμε απο το να πεφτουν το ενα πανω στο αλλο.
edit: να ζητησουμε να δωσουμε την Παρασεκυη αυτα που θα διναμε κανονικα με το ισχυον προγραμμα, ωστε να ξερουμε τι να διαβασουμε???
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”