Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Vallian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 190
Joined: Thu Jun 03, 2010 12:04 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Vallian »

Άντε να δούμε τι θα γίνει και αύριο. Θα είναι μια κρίσιμη μέρα.Νομίζω είναι κάτι στο οποίο συμφωνούμε όλοι. Γενικότερα αυτή η εβδομάδα, όπου γίνονται συνελεύσεις σε όλες σχεδόν τις σχολές της ελλάδας -αν δεν κάνω λάθος- .
Το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να συμμετέχουμε. Διάθεση για διάλογο να υπάρχει και θα βρούμε μια διέξοδο. Είναι καλό να εκφράσει ο καθένας μια άποψη γιατί νομίζω όλοι έχουμε να πούμε κάτι για το νομοσχέδιο και για το μέλλον του πανεπιστημίου εν γένει.
Να είμαστε όλοι αύριο εκεί γιατί πρέπει να κρατήσουμε αυτό το γ--μένο το πανεπιστήμιο ζωντανό.

π.σ. Η κοινωνία βρίσκεται σε μία κατάσταση ασταθή και είναι εν βρασμώ. Ένας αστυνομικός που θα πατήσει το πόδι του μέσα σε σχολή μπορεί να είναι αφορμή για έναν άλλο Δεκέμβρη. Τόσο μυαλό είχαν και ψήφισαν την κατάργηση του ασύλου υπό τέτοιες συνθήκες
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να υπερνικήσει την φυσική ηλιθιότητα
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by ShadowMech »

evakon wrote:
L1f wrote:Ρε παιδια μη μας τα πρήζετε αμαν ... Αν διψάτε τόσο πολύ για "μάθηση" πηγαίντε σε ένα κωλοΙΕΚ μηχανολογίας. Έτσι κι αλλιως ισοτιμο θα ειναι το πτυχιο τους με εμας σε λίγο...
Εσείς πάλι αν τόσο πολύ ΔΕΝ θέλετε να κάνετε μάθημα, φύγετε..
Θα τους μαλωσει ο μπαμπας ρε δε γινεται...

"ολοκληρη εταιρια/μελετητικο γραφειο εχουμε γιε/κορη μου, κατσε διαβασε να το αναλαβεις!"
εχουν βλεπετε "αγωνα" στον επαγγελματικο στιβο να δωσουν μερικα μεγαλα κεφαλια εκει μεσα, γι αυτο "ζοριζονται" τοσο να βγουν σωστοι μηχανικοι...

Ρε αϊ! Σας μαθαμε!
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Nameless »

Ημουν νιος και γερασα και οι ιδιες συζητησεις.
Οι μισοι μαχητες του δικαιου απεναντι στο αδικο κατεστημενο (στο οποιο ανηκουν και εχει ενα μεγαλο μεριδιο ευθυνης για την απαξιωση της σχολης μας) και οι αλλοι αγανακτισμενοι φοιτητες που θελουν να τελεσουν τις υποχρεωσεις τους.
Φωναζουν, κανουν, ρανουν.
Ποτε δε βαζουν λιγο το χερι τους στη φωτια.
ΕΙΠΑΜΕ:
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ???

Οργανωθειτε παρακαλω και πειτε τη γνωμη σας. Τα αλλα ειναι περιττα. Δεν προκειται να αλλαξει ο ενας τη γνωμη του αλλου. Μη σπαταλατε αδικα την ενεργεια σας και οι δυο.
Vallian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 190
Joined: Thu Jun 03, 2010 12:04 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Vallian »

Nameless wrote:Ημουν νιος και γερασα και οι ιδιες συζητησεις.
Οι μισοι μαχητες του δικαιου απεναντι στο αδικο κατεστημενο (στο οποιο ανηκουν και εχει ενα μεγαλο μεριδιο ευθυνης για την απαξιωση της σχολης μας) και οι αλλοι αγανακτισμενοι φοιτητες που θελουν να τελεσουν τις υποχρεωσεις τους.
Φωναζουν, κανουν, ρανουν.
Ποτε δε βαζουν λιγο το χερι τους στη φωτια.
ΕΙΠΑΜΕ:
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ???

Οργανωθειτε παρακαλω και πειτε τη γνωμη σας. Τα αλλα ειναι περιττα. Δεν προκειται να αλλαξει ο ενας τη γνωμη του αλλου. Μη σπαταλατε αδικα την ενεργεια σας και οι δυο.
Μα "πλαίσιο ανοικτή σχολή" = " οι αλλοι αγανακτισμενοι φοιτητες που θελουν να τελεσουν τις υποχρεωσεις τους."
όχι;
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να υπερνικήσει την φυσική ηλιθιότητα
Vallian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 190
Joined: Thu Jun 03, 2010 12:04 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Vallian »

Α, και κάτι άλλο. Αν μέσα σε όλη την κοινωνικο-πολιτική ταραχή που έχει προκαλέσει η ψήφιση του νέου νόμου στον κλάδο της παιδείας πανελλαδικά (που για κάποιους σηματοδοτεί το "θάνατο του πανεπιστημίου") και με όλους τους συλλόγους να κάνουν συνελεύσεις για να αποφασίσουν για το μέλλον της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης , εσύ κατεβάσεις ένα άσπρο χαρτί που θα λέει "ανοιχτή σχολή" , μάλλον θα με πιάσει νευρικό γέλιο, "γέρο" :lol:
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να υπερνικήσει την φυσική ηλιθιότητα
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Nameless »

Μαλλον πρεπει να κατεβει Πλαισιο και οχι ψηφισμα.
Λευκο οσο δε φανταζεσαι. Γιατι ετσι συσπειρωνεις.
Εγω τοσα χρονια που ειμαι σε αυτη την κωλοσχολη δε γελαω. Εσυ γελα οσο θες. Γελας με τα χαλια μας.
User avatar
mixalishp2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 94
Joined: Tue Nov 09, 2010 7:19 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by mixalishp2 »

scooby wrote:ναι φιλε μου εσυ χρωστας 8 κ εισαι οκ!!εγω ομως που χρωσταω 17-18 μαθηματα κ μπαινω 4ο δν ειμαι κ τοσο οκ!!! οπως κ παρα πολλοι συναδελφοι μου ,οποτε με καει το αν θα ανοιξουμε η οχι!κ οπως ειπε κ ενας πιο πανω με την καταληψη ο μονος που θλιβεται ειναι ο φοιτητης κ κανενας αλλος!! στα 'αρχιδια' της της διαμαντοπουλου αν κλεισει η αν οχι η σχολη!!
δν λεω να μεινουμε αδρανεις αλιμονο ολους μας καιει αυτο το ζητημα αλλα οχι κ να χασουμε την εξεταστικη! οι οποιες κινητοποιησεις μπορουν να γινουν κ μετα!!ετσι κ αλλιως εχει ψηφιστει ειτε τωρα τις κανεις ειτε μετα το ιδιο ειναι!
κοιτα και εγω ολη τη χρονια κατα των καταληψεων ημουν για τους ιδιους λογους που ανεφερες απλα τωρα ειναι πολυ πιο σοβαρα τα πραγματα.αν μπορουμε να τα καταφερουμε και να μη χασουμε την εξεταστικη ακομα καλυτερα, αλλα μπορεις να μου πεις πως?

Υ.Γ:οσοι λετε ανοικτη σχολη μου φαινεται μονο το βραχυ συμφερον σας σκεφτεστε.Αν εχετε να προτεινετε αλλο τροπο αντιμετωπισης ελατε αυριο στη συνελευση
hydra
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 39
Joined: Mon Apr 12, 2010 10:53 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by hydra »

Nameless wrote: ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ???
Φυσικά και θα υπάρχουν πολλοί που θα στηρίξουν ψήφισμα για ανοιχτή σχολή, ειδικά αν είναι ο μόνος τρόπος να γίνει η εξεταστική του Σεπτεμβρίου.

Πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί που θέλουν να τελειώσουν την σχολή τώρα, ακόμα και απλά να περάσουν κάποια μαθήματα τώρα και να μην δουν τις τραγικές καταστάσεις με τις διπλές και τριπλές εξεταστικές να επαναλαμβάνονται.

ΑΚΟΜΑ και όσοι διαφωνούν με το νομοσχέδιο, γιατί να μην κανονίσουν διαμαρτυρία ΜΕΤΑ την εξεταστική? Είναι τόσο παράλογο? Γιατί δεν απαντάει κανείς σε αυτήν την ερώτηση?

Θα στηρίξω οποιοδήποτε πλαίσιο αφήσει την εξεταστική Σεπτεμβρίου να γίνει κανονικά. Και ας περιλαμβάνει διαμαρτυρίες και άλλους τρόπους αντιμετώπισης ΜΕΤΑ την εξεταστική.
seitanalaman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 98
Joined: Sat Mar 06, 2010 6:05 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by seitanalaman »

Εχω μπουχτισει τοσα χρονια απο τους ψευτοφοιτητες-φοιτητοπατερες που το μονο που κανουν ειναι να ρεμπελιαζουν ολοι τη μερα ΕΞΩ απο τη σχολη και να ασχολουνται μονο με ανακοινωσεις-συνελευσεις-αφισοκολλησεις-παρτυ κτλ.... Το μονο που δεν κανουν ειναι να πατησουν μεσα σε αμφιθεατρο για μαθημα... Και οχι μονο αυτο, αλλα εχω δει παμπολλα περιστατικα που απαξιώνουν ή χλευάζουν ατομα που πηγαινουν να μπουν σε μαθημα....Λες και μπηκαμε σε αυτη τη σχολη μονο για να συνδικαλιστουμε και τιποτα αλλο... Μαλλον μερικοι εχουν ξεχασει οτι σε αυτη τη σχολη μπηκαμε για να γινουμε μηχανολογοι μηχανικοι και οχι για να πηγαινουμε στις συνελευσεις και να διοργανωνουμε παρτυ....

Αλλα μάλλον αυτοι οι κυριοι εχουν πιασει το νοημα της ελληνικης κοινωνίας, που ειναι το βολεμα.... Γιατι κατα τη γνωμη μου ολοι ανεξαιρετως που ειναι στα κομματα ειναι εκει για να εχουν ετοιμη οταν τελειωσουν μια καλη θεσουλα σε πολιτικό γραφείο ή και ως μηχανολογοι....

Και καλα αγωνιζονται για το συμφερον μας.... Τριχες.... Για το δικο τους συμφερον αγωνιζονται και αυτη τη στιγμη με το νεο νομο, φοβουνται οτι θα χαλασει το γκετο που εχουν αυτοι με τους καθηγηταδες.....
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by electron »

mixalishp2 wrote:
scooby wrote:ναι φιλε μου εσυ χρωστας 8 κ εισαι οκ!!εγω ομως που χρωσταω 17-18 μαθηματα κ μπαινω 4ο δν ειμαι κ τοσο οκ!!! οπως κ παρα πολλοι συναδελφοι μου ,οποτε με καει το αν θα ανοιξουμε η οχι!κ οπως ειπε κ ενας πιο πανω με την καταληψη ο μονος που θλιβεται ειναι ο φοιτητης κ κανενας αλλος!! στα 'αρχιδια' της της διαμαντοπουλου αν κλεισει η αν οχι η σχολη!!
δν λεω να μεινουμε αδρανεις αλιμονο ολους μας καιει αυτο το ζητημα αλλα οχι κ να χασουμε την εξεταστικη! οι οποιες κινητοποιησεις μπορουν να γινουν κ μετα!!ετσι κ αλλιως εχει ψηφιστει ειτε τωρα τις κανεις ειτε μετα το ιδιο ειναι!
κοιτα και εγω ολη τη χρονια κατα των καταληψεων ημουν για τους ιδιους λογους που ανεφερες απλα τωρα ειναι πολυ πιο σοβαρα τα πραγματα.αν μπορουμε να τα καταφερουμε και να μη χασουμε την εξεταστικη ακομα καλυτερα, αλλα μπορεις να μου πεις πως?

Υ.Γ:οσοι λετε ανοικτη σχολη μου φαινεται μονο το βραχυ συμφερον σας σκεφτεστε.Αν εχετε να προτεινετε αλλο τροπο αντιμετωπισης ελατε αυριο στη συνελευση
Με αφορμη αυτο και χωρις να εχω απολυτως τιποτα μαζι σου, θελω ΕΝΑΣ απο εδω να μου εξηγησει με λογικα επιχειρηματα πώς η βουλη που με 250+ ατομα ψηφισε ενα νομο για την παιδεια θα τον παρει πισω, ακομα και αν το Πολυτεχνειο δεν ανοιξει ως το Πασχα.
Οσο για το συμφερον του καθενος, μη ξυνεις ευαισθητες πληγες, οι ΠΡΩΤΟΙ που θιγονται απο αυτο το νομοσχεδιο ειναι οι παραταξεις και οι πρυτανεις και η αλληλεπιδραση τους, αρα μη μιλαμε περι συμφεροντων που χανονται κλπ κλπ κλπ...
Εν παση περιπτωσει, το να μη γινεται εξεταστικη τη στιγμη που κατι ειναι ηδη ψηφισμενο ειναι κουτο.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”