Τι περιλαμβάνει ο νέος νόμος πλαίσιο

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

split Τι περιλαμβάνει ο νέος νόμος πλαίσιο

Post by somekindofgrinder »

Διάτανος wrote:
eΝy wrote:
Είναι γιατί δεν έχεις πάει Στρατό να καταλάβεις τι ζώο είναι ο μέσος Έλληνας. Χωρίς να βαυκαλιζόμαστε μπορούμε με σιγουριά να πούμε ότι σαν τα βόδια που κυκλοφορούν σε άλλες σχολές (πόσο μάλλον εκτός σχολών) δεν είμαστε.
δεν διαφωνώ αλλά αυτό είναι κάτι διαφορετικό από το ότι οι αριστούχοι γίνονται ρεμάλια. Δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος ήτανε αριστούχος θα μπει στο πολυτεχνείο και θα γαμάει.Είναι τελείως διαφορετική και πολύ πιο απαιτητική η φοίτηση στις πολυτεχνειακές σχολές
Αρχιδια πιο απαιτητικη ειναι και το ξερεις.Δεν προκειται ποτε να διαβασεις με την ιδια διαρκεια και προσηλωση που διαβαζες στην 2α και 3η Λυκειου.Ουτε πιο αντικειμενικη ειναι,καθως οι βαθμοι πολλες φορες ειναι τυχαιοι και τα μισα μαθηματα μπορουν να περαστουν με καλες σημειωσεις και 4-5 μερες διαβασμα το πολυ.Χωρια που δεν εχεις και την μεγαλη πιεση του βαθμου,εκτος κι αν το επιθυμεις.

Ε τοτε θα μου πεις γιατι ο αριστουχος του σχολειου που μπαινει στο ΕΜΠ δεν ΓΑΜΑΕΙ ΚΩΛΟΥΣ?

1.Οταν σε εχουν μαθει οτι ο στοχος σου ειναι να περασεις στο Πανεπιστημιο ειναι λογικο να χαλαρωνεις οταν μπεις.
2.Ο τροπος διδασκαλιας δεν ειναι ενιαιος και στοχευμενος και η εξεταση δεν προυποθετει την λογικη της πληρους γνωσης που ξερουμε απο το σχολειο.Μεχρι να τα μαθεις ολα αυτα χωρις να απογοητευτεις...
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Τι περιλαμβάνει ο νέος νόμος πλαίσιο

Post by Διάτανος »

Είναι πιο απαιτητική από το λύκειο.Ναι , χαίρω πολύ 2α και 3η λυκείου διάβαζα περισσότερο και πιο πολλές ώρες αλλά τα καταλάβαινα ταχύτατα ακόμα και τα θεωρητικά παλούκια μαθηματικά κατεύθυνσης τρίτης λυκείου , και γαμούσα στους βαθμούς.
Στο πολυτεχνείο έχω κάτσει ώρες ολόκληρες να διαβάζω βρ π.χ. η ακόμα και θεωρητικά εύκολα μαθήματα όπως μηχανικές και να μην καταλαβαίνω το χριστό μου.Από άποψη δυσκολίας είναι πολλά σκαλιά πιο πάνω από τα λυκειακά μαθήματα.Όσον αφορά το 1 συμφωνώ απόλυτα
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τι περιλαμβάνει ο νέος νόμος πλαίσιο

Post by who »

somekindofgrinder wrote:
Διάτανος wrote:
eΝy wrote:
Είναι γιατί δεν έχεις πάει Στρατό να καταλάβεις τι ζώο είναι ο μέσος Έλληνας. Χωρίς να βαυκαλιζόμαστε μπορούμε με σιγουριά να πούμε ότι σαν τα βόδια που κυκλοφορούν σε άλλες σχολές (πόσο μάλλον εκτός σχολών) δεν είμαστε.
δεν διαφωνώ αλλά αυτό είναι κάτι διαφορετικό από το ότι οι αριστούχοι γίνονται ρεμάλια. Δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος ήτανε αριστούχος θα μπει στο πολυτεχνείο και θα γαμάει.Είναι τελείως διαφορετική και πολύ πιο απαιτητική η φοίτηση στις πολυτεχνειακές σχολές
Αρχιδια πιο απαιτητικη ειναι και το ξερεις.Δεν προκειται ποτε να διαβασεις με την ιδια διαρκεια και προσηλωση που διαβαζες στην 2α και 3η Λυκειου.Ουτε πιο αντικειμενικη ειναι,καθως οι βαθμοι πολλες φορες ειναι τυχαιοι και τα μισα μαθηματα μπορουν να περαστουν με καλες σημειωσεις και 4-5 μερες διαβασμα το πολυ.Χωρια που δεν εχεις και την μεγαλη πιεση του βαθμου,εκτος κι αν το επιθυμεις.

Ε τοτε θα μου πεις γιατι ο αριστουχος του σχολειου που μπαινει στο ΕΜΠ δεν ΓΑΜΑΕΙ ΚΩΛΟΥΣ?

1.Οταν σε εχουν μαθει οτι ο στοχος σου ειναι να περασεις στο Πανεπιστημιο ειναι λογικο να χαλαρωνεις οταν μπεις.
2.Ο τροπος διδασκαλιας δεν ειναι ενιαιος και στοχευμενος και η εξεταση δεν προυποθετει την λογικη της πληρους γνωσης που ξερουμε απο το σχολειο.Μεχρι να τα μαθεις ολα αυτα χωρις να απογοητευτεις...
Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω, γνωρίζοντας καταστάσεις σε άλλες σχολές. Και ειδικά στη δική μας, είναι ελάχιστα τα μαθήματα που γίνεται ό,τι να 'ναι στους βαθμούς.

Το αν θα διαβάσεις με διάρκεια ή προσήλωση, είναι δικό σου θέμα, όχι της σχολής, ούτε του πως είναι φτιαγμένο το πρόγραμμα σπουδών. Επιπλέον, κατά τη γνώμη μου, πανεπιστήμιο σημαίνει να την ψάξεις και λίγο μόνος σου, αν φυσικά σε ενδιαφέρει και την βρίσκεις μ' αυτό που σπουδάζεις, κι όχι να στα δίνουν όλα έτοιμα και να σε πήζουν σε ένα σωρό παπαγαλίες για να γαμήσεις κώλους.

Έχοντας λίγη εμπειρία παραπάνω, μπορώ να σου πω ότι άτομα που πραγματικά ενδιαφέρονται γι αυτό που κάνουν, συνεχίζουν να γαμούν κώλους και μετά το λύκειο, και με την ίδια όρεξη. Απλά των περισσοτέρων τους έχει γίνει το μυαλό πουρές κατά τη διάρκεια του σχολείου (από φροντιστήρια, γονείς κ.λπ.), και μετά δε τους σηκώνεται.
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Τι περιλαμβάνει ο νέος νόμος πλαίσιο

Post by somekindofgrinder »

Ειπε κανεις βρε μαναρια μου οτι δεν ειναι δικο σου θεμα το ποσο θα ασχοληθεις?
Αλλα ποσοι μπορουν να ισχυριστουν οτι διαβαζουν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (οπως στο σχολειο)?

Τελος το off-topic απο μενα (το οποιο μου απεδειξε οτι μια λεξη-"αρχιδια" -ηταν αρκετη για να αναψει τη σπιθα της συζητησης..)
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”