ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by crouch »

Elias wrote:Αυτά που μπορούμε να συζητήσουμε σε 2-3 ώρες από κοντά, χρειαζόμαστε τουλάχιστον τον διπλάσιο χρόνο για να τα γράψουμε και να τα συζητήσουμε στο φόρουμ.
Ο χρόνος είναι χρήμα και τώρα με την οικονομική κρίση δεν είμαστε για πολλά έξοδα.
Μέσα σε 2-3 ώρες μπορεί να μην έχεις πείσει τον άλλο ούτε για την πρώτη πρόταση από αυτά που μπορείς να θέσεις γραπτά και να τεκμηριώσεις.
Scripta manen.
Τα γράφεις καλά μία φορά, σου παίρνει σίγουρα λιγότερο από 2-3 ώρες, τα δικαιολογείς όπως κρίνεις, και αν όντως η δικαιολόγησή σου είναι τέτοια που τα καθιστά πιστευτά, θα γίνουν αποδεκτά από όσους τα διαβάσουν. Οπότε με 1 ώρα έχεις πείσει υπερπολλαπλάσια άτομα από όσα δε θα έπειθες πίνοντας καφέ για 2-3 ώρες. Αρκετά οικονομικό νομίζω...
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Trist4n »

Scripta manent. Δεν ειναι γερμανικα :mrgreen: . Καλα τα λες, παντως.
I am going according to plan.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Enositis »

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&c ... id=4594409

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ έκπληξη για το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο της Αθήνας επιφύλαξε χθες η ανακοίνωση της αναλυτικής κατάταξης των 500 καλύτερων πανεπιστημίων του κόσμου ανά γνωστικό αντικείμενο, όπου το ΕΜΠ κατετάγη στην 114η καλύτερη θέση του κόσμου στον τομέα της Μηχανικής και Τεχνολογίας, θέση υψηλότερη από κάθε άλλο ελληνικό ίδρυμα.

Συνολικά 5 ελληνικά πανεπιστήμια περιλαμβάνονται στη γενική λίστα των 500 καλύτερων του κόσμου που συντάσσει κάθε χρόνο η βρετανική επιτροπή σπουδών QS World University Rankings. Στη λίστα αυτή περιλαμβάνονται εφέτος ιδρύματα από 50 χώρες, με τα περισσότερα να προέρχονται από ΗΠΑ, Βρετανία, Γερμανία, Ιαπωνία, Αυστραλία, Γαλλία και τον Καναδά.

Από τα ελληνικά πανεπιστήμια πρώτο στη γενική κατάταξη είναι το Πανεπιστήμιο Αθηνών στη θέση 286 και παρότι έχει υποχωρήσει κατά 109 θέσεις από πέρυσι (βρισκόταν στη θέση 177) παραμένει το υψηλότερα βαθμολογημένο ελληνικό ίδρυμα, στη γενική κατάταξη.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης βελτίωσε τη θέση του σε σχέση με πέρυσι και ανέβηκε από την ομάδα 451- 500 στην προηγούμενη, 401-450. Σημειώνεται ότι από τη θέση 300 και κάτω η μελέτη δεν δίνει αναλυτική κατάταξη, αλλά ομαδοποιεί τα ιδρύματα σε πενηντάδες. Ομως στις ειδικές κατατάξεις κατέχει σταθερή θέση από το πολύ σημαντικό κριτήριο της Ακαδημαϊκής Φήμης και κατετάγη 234 στον κόσμο.

Το Πανεπιστήμιο της Κρήτης διατήρησε την κατάταξη στην ομάδα 401-450 για δεύτερο έτος και έχει την υψηλότερη κατάταξη στο κριτήριο των Αναφορών ανά Τμήμα μεταξύ όλων των ελληνικών πανεπιστημίων- δείκτης 180 (με το Πανεπιστήμιο Αθηνών στο 231).

Το Πανεπιστήμιο Πατρών εισήλθε εφέτος στη λίστα των 500 καλύτερων του κόσμου, ενώ όπως αναφέρει το στέλεχος της QS Ζoya Ζaitseva, η συνολική απόδοση των ελληνικών ιδρυμάτων έχει βελτιωθεί ελαφρώς από το 2009, με 5 ιδρύματα στο Τop 500 της κατάταξης. «Το έκτο υποψήφιο από την Ελλάδα να ενταχθεί στην Τop 500 τάξεις- Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και Επιχειρήσεων- είναι πολύ κοντά στην είσοδο του καταλόγου και ευελπιστούμε ότι θα συμβεί το επόμενο έτος».

ΤΟ ΕΜΠ

Στην 114η θέση παγκοσμίως στον τομέα Μηχανικής-Τεχνολογίας, θέση υψηλότερη από κάθε άλλο ελληνικό ίδρυμα
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Enositis »

Image
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Robocop »

Βασική ερώτηση: από ποιόν και με βάση ποιά κριτήρια έχει γίνει η αξιολόγηση...;
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Enositis »

κανε εναν κοπο να το διαβασεις και θα δεις
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Elias »

crouch wrote:Μέσα σε 2-3 ώρες μπορεί να μην έχεις πείσει τον άλλο ούτε για την πρώτη πρόταση από αυτά που μπορείς να θέσεις γραπτά και να τεκμηριώσεις.
Scripta manen.
Τα γράφεις καλά μία φορά, σου παίρνει σίγουρα λιγότερο από 2-3 ώρες, τα δικαιολογείς όπως κρίνεις, και αν όντως η δικαιολόγησή σου είναι τέτοια που τα καθιστά πιστευτά, θα γίνουν αποδεκτά από όσους τα διαβάσουν. Οπότε με 1 ώρα έχεις πείσει υπερπολλαπλάσια άτομα από όσα δε θα έπειθες πίνοντας καφέ για 2-3 ώρες. Αρκετά οικονομικό νομίζω...
Τέλος πάντων. Συμφωνώ ότι τα γραπτά μένουν σε αντίθεση με τα λόγια, που πετούν. Παρόλα αυτά, διαφωνώ στην αδυναμία της προφορικής τεκμηρίωσης. Πιστεύω επίσης, πως κι εσύ δεν διαφωνείς στο γεγονός ότι προφορικά μπορούν να συζητηθούν πολύ περισσότερα πράγματα απόσα μπορούν να γραφούν στον ίδιο χρόνο. Δεν είναι το κύριο μέλημα μου να πείσω τον συνομιλητή μου. Ακόμα, έχω αφιερώσει 150+ πόστς σε τέτοιου είδους συζητήσεις κι έχω διαπιστώσει, πως για διάφορους λόγους, δεν εξάγονται πάντα τα σωστά συμπεράσματα. Για αυτό, μπορεί να ευθύνομαι εγώ αλλά και άλλοι παράγοντες που δεν με ενδιαφέρει να σχολιάσω τώρα. Όπως και να 'χει, εγώ δήλωσα την προθυμία μου να συζητήσω με όποιον άλλον το επιθυμεί από κοντά, σε φιλικό επίπεδο και ξεπερνώντας το φράγμα της εικονικής επικοινωνίας που μας επιβάλει το ίντερνετ. Αν γίνει η προσωπική συζήτηση τότε θα μπορούμε να κρίνουμε την αποδοτικότητα της(σχέση αποτελέσματος-κόστους). Αν δεν γίνει, δεν πειράζει. Θα έχουμε γνώμη μόνο για την αποδοτικότητα της "σχεδόν" απρόσωπης συζήτησης στο φόρουμ. Τέλος, δεν πίνω καφέδες. :Ρ
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”